Stichting Cultureel Werk verdeelde kermispot van 17 duizend guiden Zwemmen in koelwater Texelstroom? Subsidiecommissie vond GVO en GVT te rijk gij, mmmm Tevoko programma Visnieuws fc. Finaleplaats voor Janneke Harting Eilandcompetitie volleybal Bridgeclub „Groot Slam" Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 22 november 1974 )e dit jaar gehouden kermis heeft ito 25.755,- opgebracht. Na af- k van kosten resteert een bedrag ƒ17.615,- dat het centraal bestuur de Stichting Cultureel Werk tij- ns een dinsdagavond in „De Wala- orn" gehouden vergadering onder erse verenigingen heeft verdeeld. )e zweefvliegclub Texel krijgt ƒ2500,- restantuitkering van de subsidie de hangar), de sportvereniging >8,- sterend ontvangt ƒ3.000,- (de tweede mijn van de subsidie voor de klecd- nicrs); de tennisclub Deuce incasseert 250,- als eerste termijn van een over e jaar uit te keren subsidie voor de iwe banen; de Sint Jeroengroep krijgt 450,- als bijdrage voor de aangeschaf- papierpers; de gymnastiekvereniging sterend ontvangt ƒ250,als subsidie ir de aanschaf van een bandrecorder, or de bejaardenomroep is ƒ350,bc- ikbaar als tegemoetkoming in de ischafkosten van een mengpaneel en muziekvereniging DEK Den Hoorn jgt ƒ1.330,als tegemoetkoming in kosten van zeven nieuwe muziekin- umenten. Sr blijft dan nog ongeveer ƒ2.500, >r die de subsidiecommissie van Cul- eel Wenk het liefst zou uitkeren aan dorpshuis 't Skiltje ter aflossing van nog uitstaande obligatielening van 000,De exploitatie van het finan- el moeilijk draaiende dorpshuis rdt dan wat makkelijker. Bovendien het billijk omdat het dorpshuis des- Is niet de nu algemeen gebruikelijke neentesubsidie van 25% heeft gekre- wat een bedrag van ƒ37.500,zou geweest doch slechts ƒ32.433, Taak voor gemeente !n deze kon echter nog niet worden dist omdat nog enkele andere ver sken zijn binnengekomen en wel van Stichting Agrarisch Museum om een >sidie voor de herstelkosten van het k en van de gymnastiekvereniging xel om subsidie voor een valmat met es, ter waarde van ƒ1.525,40. Men ïdt echter dat laatstgenoemde twee rzoeken door de gemeente zouden eten worden afgehandeld. Alleen als t niet gebeurt zal de ƒ2.500,naar igenmuseum en GVT gaan en komt Jkiltje volgend jaar aan de beurt. de schiettent is maar liefst ƒ2.500,ge ïncasseerd. „Hoe is het mogelijk dat daarvan nog wat overblijft. De concur rentie is blijkbaar moordend". Harde lijn Cultureel Werk neemt niet langer ge noegen met de trage gang van zaken by het indienen van subsidieverzoeken. In januari van dit jaar werden aan 70 verenigingen aanvraagformulieren ge stuurd met het verzoek deze uiterlijk 1 maart ingevuld terug te sturen. Slechts een tiental verenigingen voldeed hier aan. Na verlenging van de termijn volg den er nog vijftien en de rest druppelde te laat binnen, zodat de uitbetaling van de subsidies uiteindelijk flink is ver traagd tot schade van de verenigingen zelf. Bovendien worden de formulieren veelal onvolledig ingevuld zodat na vraag moet worden gedaan. Volgend jaar zal aan de termijn strikt de hand worden gehouden; te laat binnengeko men aanvragen zullen niet meer worden behandeld. Het centraal bestuur ging akkoord met de verstrekking van de door de sub sidiecommissie voorgestelde be dragen. Het besluit is echter nog aan goedkeuring van B. en W. on derhevig, zodat bij de hieronder ge- geblokkeerd omdat de club eerst de ge gevens behoorlijk moet aanvullen. „Athena" veroorzaakt nogal wat hoofdbrekens. De club heeft inmiddels aanvullende subsidie gevraagd voor de resterende materiaalkosten over het zomerseizoen 1974. De subsidiecommis sie heeft erop gewezen dat dit in strijd is met de gemaakte afspraken die erop neer kwamen dat cultureel werk gedu rende het zomerseizoen gratis een re creatieassistent beschikbaar zou stellen, die mevrouw Janssen-van Esch behulp zaam moest zijn en ook zou toezien op de regelmatige betaling van bijdragen door deelnemende kinderen. Verder heeft de stichting ƒ100,toegezegd voor het maken van een betonvloer in het clubgebouwtje. De inkomsten en uitgaven van het zomerwerk van Athe na dekken elkaar ongeveer, maar er is nog een onbetaalde rekening van ƒ361,62 die men nu door cultureel werk wil laten betalen. Dat zal niet kunnen; wel kan er bij de subsidieverlening van volgend jaar rekening mee worden ge houden. De veronderstelling van afgevaardig de A. Keizer, dat men bij „Athena" maar wat aanrommelt werd op diploma tieke wijze bevestigd door administra teur G. A. Oskam: „Het is een weinig strak geleide vereniging". de vergadering bracht de heer Joh. Roeper weer eens naar voren dat de brengst van de kermis veel hoger zou nncn zijn. De provisie voor het bu rn ,J)e kermisgids" (bijna ƒ3.000, nd hij nogal fors. In de gemeente lom werkt men niet met dit bureau daar is toch sprake van een zeer ede kermis. De heer G. A. Oskam ont- nde niet dat er nog wel meer geld had innen overblijven, maar hij vond dat kwaliteit van de kermis bij een an- t+fre handelwijze toch wel groot gevaar Samenwerking met het officiële reau inplaats van amateurs garan- ert evenwicht in attracties waarbij t gokelement niet overheerst. noemde bedragen enig voorbehoud geldt. De bejaardensocieteiten krijgen minder subsidie van cultureel werk dan vorig jaar omdat de subsidiëring per 1 augustus voor een deel is overgenomen door het Bejaardenberaad. Den Burg krijgt nu ƒ260,Oudeschild ƒ104, Den Hoorn ƒ113,Oosterend ƒ81,en De Koog ƒ62,De overige sociëteiten en het bejaardenkoor hebben geen aan vraag ingediend. Jeugdverenigingen In de subsidieverordening is een wij ziging aangebracht waardoor het moge lijk is nu ook de kosten van jeugdkamp- werk te subsidiëren. In de sector jeugd verenigingen worden dit jaar de vol gende subsidies uitgekeerd. Jeugdsoos Witte Burcht ƒ295,Sint Jeroen ƒ1173,„Jong Leven" ƒ61,Duin- roosje ƒ44,De handwerk- en hobby club „Athena" kan waarschijnlijk ƒ1565,krijgen, maar dit bedrag wordt A.s. zaterdag 23 november in de Bur gemeester De Koninghal: Dames: 14.30 uur, Tevoko 1-Flevo Dames: 15.30 uur, Tevoko 2-SVN 1 Heren: 16.30 uur, Tevoko 1-SVN 1 oei ,Met inschakeling van beunhazen ko- lyj sn we niet tot continuiteit .Onze erva- ïgen met „De kermisgids" zijn uitste- nd. Alles wordt steeds prima gere ld". Roeper bleef echter bij zijn stand- nt. De heer Oskam zei het een onbe- 11 ijpelijke zaak te vinden dat de ker sexploitanten met zulke hoge bedra- n inschrijven voor een kermis van schts vier dagen. Van een attractie als De wedstrijd bij De Kaap trok 9 deel nemers die tezamen 164 cm vis vingen. 1. G. van Kranenburg 67 cm.; 2. J. Moens 56 cm.; 3. H Witte 26 cm.; 4. C. J. Huisman 15 cm. De deelnemers voor de Afsluitdijk moeten zondag 24 november om 7.15 uur aanwezig zijn bij het Fanfarege bouw aan de Witte Kruislaan. Omdat de kosten van speelmiddagen, fietstochten e.d. niet meer subsidiabel zijn, is de uitkering aan de buurt- en speeltuinverenigingen belangrijk lager uitgevallen dan vorig jaar. Van de ze ven verenigingen hebben er overigens slechts twee een aanvraag ingediend, 't Groentje krijgt 32,De Driehoek ƒ42,Het wordt betreurd dat het ge meentebestuur de jeugdaktiviteiten van buurt- en speeltuinverenigingen niet wil subsidiëren. Het zou de betrokken heid van de ouders bij de speeltuin sti muleren. De kosten van de aktiviteiten moeten toch maar weer in het subsidie pakket worden opgenomen, vindt men. Muziek, zang, dans De muziek-, zang- en dansverenigin- gen kregen totaal ƒ8.030,toegewezen, te verdelen als volgt: Texels Fanfare ƒ1466,-; DEK ƒ755,-; Excelsior ƒ1268,-; Margaretha Sinclair-band ƒ1290,-; drumband DEK ƒ162,-; drumband Ex celsior ƒ629,-; drumband Voorwaarts Mars 570,-; zangver. De Cooksdorp ƒ202,-; kinderdansgroep Folklore ƒ130,- en dansgroep Oude dansen ƒ1559,-. Sport Het centraal bestuur is niet akkoord gegaan met het advies van de subsidie- commissie om de gymnastiekvereniging Oosterend en de gymnastiekvereniging Texel slechts de helft van de hen toeko mende subsidie uit te keren. De com missie had gezien dat GVT en GVO over flinke saldi beschikten nl. resp. 16.567,- en ƒ20.560,per 1 januari j.I. en vond de subsidie daarom niet zo noodzakelijk. GVO en GVT hadden ech ter onmiddellijk protest aangetekend te gen dit voornemen. In het dagelijks be stuur waren de meningen over deze kwestie verdeeld. Meerderen voelden er voor de vereniging toch de volle subsi- U-rv die uit te keren, want zij hebben daar in feite recht op, op grond van de veror dening. Zo bijzonder groot vond men de saldi niet. Vooral in het geval van GVT was sprake van een geflatteerd beeld omdat men vorig jaar geruime tijd met een leidersvacature heeft gezeten en daardoor veel geld in kas heeft gehoud- den. De gunstige financiële positie van GVO is te danken aan de zeer grote ei gen aktiviteit van deze vereniging op het gebied van oud papierinzameling. Het zou niet juist zijn deze inspanning af te straffen door halvering van de subsidie. Dat was ook de mening van het centraal bestuur zodat GVO en GVT toch het volle pond krijgen. Bij de sportvereniging De Cocksdorp is in financieel opzicht blijkbaar geen vuiltje meer aan de lucht, na het lui den van de noodklok vorig jaar. Voor het geven van een extra subsidie over 1973 was dan ook geen aanleiding; de exploitatie heeft over dat jaar zelfs een batig saldo van ƒ2.061,- opgeleverd. Overkoepelingen Overkoepelende organisaties worden het lopende en komende jaar gesubsi dieerd op basis van een vooraf in te die nen begroting per evenement. De begro tingen moeten minstens twee maanden tevoren binnen zijn. Het overkoepelend orgaan van vrouwenorganisaties krijgt een subsidie van ƒ458,om het tekort van de gehouden open dag te dekken De stichting Texelse sportraad, die al ƒ1.000,- toegewezen had gekregen, ont vangt er nog ƒ515,- bij om het tekort van ƒ515,- die de sportuitwisseling met Terschelling heeft veroorzaakt, te dek ken. De bejaardenomroep tenslotte krijgt de gebruikelijke subsidie van 250,-. Onwerkelijk advies Als de Stichting Overkoepeling Ne derlandse Muziek Organisaties (SON- MA) haar zin zou krijgen, zouden de subsidies voor muziekverenigingen enorm worden verhoogd. De SONMA hanteert een systeem op grond waarvan een vereniging als Excelsior bijv. ƒ4.665,- per jaar subsidie zou moeten krijgen (Excelsior krijgt nu ƒ1.268,-) wat meer dan 80% is van de lasten, zodatj het praktisch een gemeentelijke vereni-J ging zou worden. Het SONMO-advies^ wordt buiten alle proporties geacht en men trekt er zich dan ook niets van aan.' Janncke Harting, lid van GVT, nam zaterdag 16 november deel aan de voor selectie kringkampioenschappen Hol lands-Noorderkwartier te Den Helder en bereikte een plaats in de finale die op 8 december 1974 zal worden gehou den. Van de 67 werden 28 meisjes ge plaatst. De gymnastiekvereniging Texel kan terugzien op een zeer geslaagde Bingo middag en -avond, 's Middags bezochten 80 kinderen van 8 tot 12 jaar hotel „Olympic". Tot aller verrassing kwa men er ook nog 2 zwarte Pieten op be zoek. Daarnaast werden 2 leuke kinder films vertoond. 's Avonds was er ook een grote be langstelling 70 deelnemers) Het is de bedoeling om voor de oude ren vanaf 16 jaar ook nog een Bingo te organiseren. Jazz-gymnastiek Zaterdagmiddag 30 november van 2.30 tot 4.30 uur organiseert G.V. Texel o.l.v. mevr. Wals (docente van de jazzcom- missie van het K.N.G.V.) een jazz in- structiemidag. Dit is bedoeld om ook op Texel wat meer bekendheid te geven aan deze vorm van gymnastiek. Ieder een vanaf 15 jaar kan hier aan deelne men, dus ook niet-leden van de ver- Grote spanning heerste dinsdagavond tijdens de ontmoeting in de tweede klas se heren tussen Hongerpunt en de Druk kers. Het was een volkomen gelijk op gaande strijd, wat vooral tot uitdruk king kwam in de uitslag van de tweede set (20-18 winst voor de Drukkers). Hon gerpunt, dat de eerste set had gewon nen, won na die enerverende tweede set met enig verschil de derde beslissende set. Teso zette zijn opmars naar een vaste tweede plaats voort, door RSG 3a terug te wijzen. In de eerste klasse heren wonnen de koplopers al hun wedstrijden vrij ge makkelijk, al had De Waal toch wel gro te moeite met De Koog. Smash '68 en Koffiebar rekenden toch wel duidelijk af met resp. Badminton en Gemeente. Bij de dames werd Tevoko A terugge wezen door een goed spelend De Koog 1. In de tweede klasse dames wisten de reserves van Smash '68 niet voldoende door te drukken om Tevoko C te over- winnen. Na een spannende wedstrijd Lwerd het tenslotte 21 in het voordeel ■van Tevoko. I De uitslagen: J Heren le klasse: NIOZ-Togozo 12 Jelleboog-Koom 02 De Waal-De Koog 21 Koffiebar-Gemeente 20 Smash '68 1-Badminton 20 Heren 2e klasse: Teso- RGS 3a 21 Pado-FC Beerebar 02 De Drukkers-Hongerpunt 12 Dames le klasse: De Koog 1-Tevoko A 20 Dames 2e klasse: Tevoko C-Smash '68 2 21 Programma voor 26 november 1974: Heren le klasse: 7.00 uur: Casino-Badminton 7.40 uur: Politie-Gemeente 8.20 uur: Smash '68 1-De Koog 9.00 uur: Koffiebar-De Waal 9.40 uur: Jelleboog-Togozo Heren 2e klasse: 7.00 uur: Pado-Drukkers 7.40 uur: Smash '68 2-RSG 3a 8.20 uur: Teso-Aank. Centrale Dames: 9.00 uur: Casino-FC Beerebar 9.40 uur: Togozo-WGD Uitslag 18 november: A lijn: 01. Echtpaar Hoogerheide 58,33% 22. Mevr. Geus-Van Lenten 54,17% B lijn: 1. Echtpaar Duin 63,88% 2. Mevr. Bakker-Zevenhoven 56,94% C lijn: 1 Dames v. Asperen-v.d. Molen 61 2. Echtpaar Wendrich 57 Jeugdbndge, uitslag 15 novmber: 1. Erna van Sambeek-Frans Vonk 2. Fr. Bakker-B. Duin Totaalstand na 9 ronden: A lijn: 1. Blonk-Veenema 523,71% 2. Bos-Van Sambeek 469.02% B lijn: 1. Mevr. Zevenhoven-Bakker 498.12% 2. Mevr. Bakker-Zevenhoven 471.33% C lijn: 1. Echtpaar Wendrich 470.86% 2. Dames Elzinga-Daalder 462.25 eniging. Men kan zich opgeven bij me vrouw HeerschaplVerstegen, Witte Kruislaan 33, telefoon 3173 of bij de lei ding in de zaal en vanaf maandag a.s. bij mevr. Keuninger-Stevens, De Brem- akker, telefoon 3833. Inschrijfkosten ƒ2,50 per persoon. Blijkt er na deze mid dag voldoende belangstelling te bestaan, dan is het de bedoeling de vereniging uit te breiden met één uur jazzgymnas- tiek. j* "-I"* B. en W. van Texel wijzen het idee van de heer L. J. Weijdt om het zwembad „Molenkoog" in Den Burg van schoon verwarmd koelwater van de Texelstroomcentrale te voorzien niet bij voorbaat af, maar gaan dit aan een grondig onderzoek onderwerpen. Wethouder Jook Nauta liet ons weten dat een oppervlakkig onderzoek dusda nige resultaten heeft opgeleverd dat een gedegen studie gerechtvaardigd is. Motief voor het voorstel van de heer Weijdt is dat hij het zonde vindt dat 1500 kubieke meter schoon verwarmd zee water per uur zo maar in de Waddenzee wordt geloosd. Volgens de Rijkswaterstaatingenieur is het technisch moge lijk om een deel van dit water het zwembad in te pompen. Daarvoor zijn naar zijn mening twee plastic buizen van 5 kilometer lengte nodig die het zeewater aan- en afvoeren. In aanmerking genomen dat er 1000 kubieke meter water het zwembad ingaat kun je volgens de heer Weijdt 160 kubieke meter per uur verversen wil het water in 6 uur ver schoond zijn. Of zijn plan voor de gemeente Texel finan cieel haalbaar is en kan voldoen aan de hygiënische eisen zal het door wethouder Nauta aangekondigde onderzoek moeten uitwijzen. De foto toont de uitwatering van de Texelstroomcentrale, waar het verwarmde water nu nog continu m zee wordt gestort.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5