CURSUSSEN VOLWASSENEN REEDS VOLGEBOEKT Electriciteitsta rieven niet lager maar hoger Willem Jansen trouwt de freule Voortbestaan verenigingen in gevaar door hoge terreinhuur? Gevolg oliecrisis: ZDH betreurt artikel over clubblad-ruzie Schrijfmachines Klaverjasclub „De Zwaan" Koersen vreemde valuta Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 26 november 1974 Voor het onder auspiciën van de itichting Cultureel Werk te organise- en cursuswerk voor volwassenen be- itaat zeer veel belangstelling, zo werd neegedeeld tijdens de dinsdagavond n Den Hoorn gehouden vergadering ran het centraal bestuur van de Stich- ing Cultureel Werk. Op de eerste ïublicatie in de krant kwamen al 91 eacties. Aan de hand van de enquête- esultaten is bepaald dat de volgende rijf cursussen in januari van start zul- en gaan: basiscursus Engels, te ge- yen door de heer De Goederen; ba- iscursus moderne wiskunde, te geven Joor de heer Vlaming; cursus ge- ipreks- en discussietechniek, te geven Joor de heer Westerlaken; basiscur- ius muziek, te geven door de heren (assenaar en Heertjes plus een instru- nentale cursus die door de heer Kas- enaar wordt gegeven. Tenslotte een ursus Doe het zelf in eigen huis, te jeven door leerkrachten van de LTS. Verder zullen nog een basiscursus al gemene muzikale vorming en een basis- :ursus handenarbeid, beiden bedoeld 'oor onderwijzers van basisscholen, vorden opgezet. De creativiteitscom- nissie is bovendien voornemens een roortgezette cursus boetseren of schil leren-tekenen (de keus moet nog wor- len gemaakt) alsmede een cursus tex- iele handvaardigheid te starten. Afhankelijk van de aard van de cur- ,us wordt ƒ50,tot ƒ80,per cursus loor de deelnemers bijgedragen. Wie ïen inkomen beneden ƒ18 000,heeft, crijgt 50°/o korting. Het geraamde ex- rloitatietekort over de vijf cursussen :al dan omstreeks ƒ9.600,belopen. In- niddels is bij CRM een subsidieaan- 'raag ingediend. Minstens de helft van le niet door lesgelden gedekte uitgaven :al worden vergoed, zo wordt verwacht. Het eerste halfjaar zal als experiment vorden beschouwd. Als te zijner tijd vordt besloten door te gaan, zal de or- [anisafcie mogelijk door Cultureel Werk lan een andere instantie worden over gedragen. Waar de cursusbijeenkomsten zullen vorden gehouden, staat nog niet vast. Ir zal een vergadering van alle cursis- en worden belegd waar beslissingen >ver tijd en plaats zullen worden geno- Sporthal De bouw van de sporthal in Den Burg -ordert naar wens. Bericht is mtvangen dat het ministerie onderwijs definitief afziet 'an de bouw van een tweede gymnas- ieklokaal bij de nieuwbouw van de ïijksscholengemeenschap. Zoals bekend vas het doorgaan van de sporthal hier- an afhankelijk. Namens de rijksscholen gemeenschap is de heer Heetveld nu be- loemd in de studiecommissie sporthal, lij wijze van proef zal gedurende een aar de fietsenstalling van de LTS ook loor de bezoekers van de sporthal wor- len gebruikt. Als het in de praktijk be- 'alt kan voor de toekomst een belang- •ijke uitgaaf worden bespaard. B. en W. villen dat de sporthal van een geschei- len riolering wordt voorzien gescheiden afvoer van hemelwater en ioolwater); de meerkosten bedragen :1584,De sporthalcommissie voelde tlleen voor de extra voorziening als dit :ou leiden tot een lagere zuiverings- ïeffing. Van het Prinses Beatrix polio- onds is subsidie verkregen (ƒ831, 'oor het aanbrengen van voorzieningen poor invaliden. Voor de aanleg van de centrale verwarming in de hal zijn in- niddels drie offertes binnengekomen; men blijft hier binnen de raming. Over het algemeen kan gezegd worden dat de bouw van de sporthal enig meerwerk te zien zal geven maar de overschrijdin gen zijn bescheiden en zullen geen ern stige problemen opleveren. De heer Joh. C. Roeper was daarover niet erg gerust. Hij stelde tenminste uitdrukkelijk dat de dorpscommissie Oosterend (die door hem in het centraal bestuur wordt ver tegenwoordigd) geen verantwoordelijk heid aanvaardt voor een overschrijding van de raming. Ook de bouw van het multifunctio neel centrum in De Cocksdorp gaat voorspoedig. Gunstig lijken ook de perspectieven ten aanzien van de verbouw van de Redmer IJska-school te De Waal tot multifunctioneel centrum. CRM heeft toegezegd nog deze maand een beslis sing over de subsidie te nemen. De uitbreiding van De Bijenkorf wacht nog op toekenning van de pro vinciale subsidie. Vergoeding sportvelden In kringen van de Texelse sportver enigingen is het voornemen om de ge- bruiksvergoeding van de velden flink op te trekken hard aangekomen. Vooral de kleinere verenigingen in de dorpen vonden het bedrag van ƒ1400,per veld per jaar erg bezwaarlijk. Zelfs het voortbestaan van de clubs zou erdoor in gevaar komen. In de vergadering van het centraal bestuur was men het erover eens dat de tariefsverhoging zeker niet tot het verdwijnen van clubs mag lei den. De heer Roeper deed het voorstel een zodanige regeling te treffen dat alle sportbeoefenaars samen de velden be talen. Onderkomen vormingscentrum B. en W. gaan er in principe mee ak koord dat het voormalige gebouw van burcht loopt goed en ook de woensdagse spelletjesavond begint zich gunstig te ontwikkelen. Overblijvers Namens de stichting Open Jeugdwerk werd door Kees Jaap Harting meege deeld dat de opvang van scholieren (tij dens de middagpauze en in verloren uurtjes) in 't Asiel een groot succes is. Per dag komen er zo'n honderd In de middagpauze zijn soms 60 scholieren te gelijk aanwezig. Er wordt gebruik ge maakt van de gelegenheid om huiswerk te maken. De leiding berust nog bij vrij willigers. Het zou gewenst zijn dat sub sidie beschikbaar kwam voor vergoe ding. Open Jeugdwerk heeft het beat- groepje Second Hand Junk geld gegeven voor de aanschaf van een zanginstalla- tien. In ruil daarvoor zal de band gratis optreden. Open Jeugdwerk verleent ser vice aan aktiegroepen en aan de redac tie van het jongerenblad Vrij en Blij. De heer C. de Grave, namens de sportraad, herinnerde eraan dat op za terdag 28 december een oudejaarsbos- loop wordt gehouden. De start is bij Dennenoord. Wedstrijdlopers moeten een parcours van acht kilometer afleg gen; recreatielopers vier kilometer. In het komende voorjaar zal de denksport- vijf kamp worden gehouden in de dan gereed gekomen multi functionele ak- kommodatie te De Cocksdorp. Verder zijn onderhandelingen gaande over een sportuitwisseling met Winterswijk. Postkantoor weg Voortgaande reorganisatie bij de postdienst van de PTT brengt met rich mee dat binnenkort ook het postkantoor van Oosterend wordt opgeheven en zal plaatsmaken voor een agentschap. De heer Joh. C. Roeper noemde dat een achteruitgang voor het dorp. Cultureel Werk kan daar echter weinig aan doen. Dit jaar zal de prijsuitreiking van Ouwe Sunderklaas in Oosterend weer de werktuin De Bolder achter de alge mene begraafplaats te Den Burg in ge bruik genomen wordt door het vor mingscentrum ,,Textant" en de creativi- teiscommissie. ALs Cultureel Werk zich met het beheer belast zouden ook ande re gegadigden er gebruik van kunnen maken voor zover dat mogelijk is. Voor al voor Textant is een nieuw onderko men belangrijk want het thans als zo danig in gebruik zijn „Asiel" is door de inspecteur van het vormingswerk af gekeurd. Film gekocht Van de gelegenheid om verslag te doen van aktiviteiten in eigen kring maakten meerdere afgevaardigden ge bruik. De heer Troont vertelde dat de Hoomder dorpscommissie de film heeft gekocht die een jaar of twintig geleden werd opgenomen in het dorp. Er werd een redelijk bedrag voor gevraagd dat snel bijeen werd gebracht door met de pet rond te gaan. De heer N Slijderink vertelde dat de Zwalkers-Sint Jeroengroep dit jaar ter gelegenheid van de jaarwisseling geen oliebollen te koop zal aanbie den. Om de kas te versterken beperken ze zich liever tot de oud papier-inza meling. Met kerstmis zal in de Zwal kersburcht een tekeningententoonstel ling „Kerstmis en winter" worden ge houden. De ruilbeurs in de Zwalkers- Ons hoofdartikel van afgelopen vrij dag „Ruzie over ZDH clubblad hield Den Hoorn maandenlang bezig" heeft nogal wat deining in ZDH kringen te weeg gebracht. Met name ging het hier bij om de passage waarin melding werd gemaakt van de kritiek op trainer Jan van Rooy. In een reaktie op het artikel zegt het ZDHbestuur het „ten zeerste te betreuren dat trainer Van Rooij op nieuw op een zo negatieve wijze in de publiciteit kwam, te meer omdat dit bij ZDH een reeds lang opgeloste zaak was". Het bestuur doelt hier op het con flict tusen Van Rooij en twee jeugdspe lers die hem in „De Hoornder" stevig de mantel uitveegden. Het ZDH-bestuur betreurt het ook dat de Texelse Courant „een voor de buitenwacht vrij oninte ressante vergadering op een zo uitge breide wijze op de voorpagina heeft weergegeven" en stelt nadrukkelijk dat iiiiiiiiiiiiiimhiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiininiiiiiiiiiiiiiiuiiinniiniii zij (het bestuur) de Texelse Courant niet voor die vergadering heeft uitgeno digd. Vooral dat laatste wil het ZDH bestuur nadrukkelijk stellen om de na dien vernomen beweringen te ontzenu wen als zou zij de Texelse Courant heb ben uitgenodigd om een rel te forceren. Met nog 1 avond te spelen in de le pe riode is de stand: pnt. m. 1. Bakker-Vinke 52018 18 2 Wiersma-Eelman 51631 21 3. Th. en J. Witte 51622 21 4. Echtpaar Van Heerwaarden 50976 13 5. Douma-Bakker 50217 16 6. Ofrein-Biesboer 49682 14 7. Mefks-Dros 49679 11 8. Dames Koomen-Keijser 49484 16 9. Veeken-Witte 48622 8 10. Witte-Bakker 47633 10 11. v. Heerwaarden-Derni9on 47574 10 12. Bakelaar-Bakker 47052 16 13. Echtpaar Huisman 46741 16 14. Zijm-v. d. Vis 46566 10 15. Brouwer-v. d. Slikke 46473 9 16. Hartog-Kaspers 46466 16 17. Barhorst-Vlas 45816 16 18. Dames Dros-Ofrein 45713 11 19. Moens-Bakker 45559 13 20. Lek-Smit 45396 9 21. Beers-Vin'ke 44962 8 22. Molenhof—v. d. Werf 44798 9 De clubavond van donderdag 5 de cember is verplaatst naar woensdag 4 december. in het dorpshuis plaatsvinden. Het ge reedkomen van de nieuwe gemeen- schapsakkommodatie in De Cocksdorp, waardoor het dorpshuis Oosterend uren „verliest" maakt het mogelijk dat in Oosterend aanmerkelijk meer gymnas tiek kan worden gegeven, waar met name de leerlingen van de School met de Bijbel van profiteren. Tenslotte deel de Roeper mee dat in De Bijenkorf mis schien een peuterklas zal worden inge richt. Zwalkersburcht De heer N. Slijderink toonde zich nog al boos over de ƒ3.000,erfpacht die de Zwalkers-Jeroengroep moet betalen voor een stuk bouwgrond in plan West. De huidige Zwalkersburcht (waarvoor per jaar slechts een symbolisch bedrag is verschuldigd) is veel te klein gewor den. Er moet worden uitgebreid of ver huisd. Administrateur Oskam beloofde de kwestie met grondbedrijf en gemeen tebestuur te zullen bespreken. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaansedollar Engelse pond 100 ƒ102,75 100 53,25 100 6,73 100 97,— 100 58,75 1 2,53 1 5,90 Oostenrijkse schilling 100 14,47 Italiaanse lires 10.000 36,25 Ingaand deze maand gaat de elek triciteit op Texel iets meer kosten. De tarieven zijn herzien in het kader van de in vijf fasen te voltrekken gelijk trekking met de Noordhollandse PEN- tarieven. Het betreft hier de tweede fase. De desbetreffende aankondiging in de advertentiekolommen van de vo rige krant heeft bij menigeen onaan gename verbazing gewekt. Bij de overgang van TEM naar 'Texelstroom' is immers bepaald dat de tarieven tot het Noordhollandse PEN-niveau zou den worden VERLAAGD? Op deze vraag, door ons gericht aan rexelstroom-directeur B. Kleinhuis, is het antwoord eenvoudig. Er is in het verleden in de officiële stuken niet ge sproken over verlaging maar over ge lijktrekking. In de omstandigheden van destijds zou dat een verlaging hebben betekend, maar als gevolg van de sterk gestegen brandstofkosten heeft het PEN haar tarieven zodanig moeten op trekken, dat van een verlaging geen sprake meer kan zijn. De belofte dat Texel straks evenveel zal betalen als de elektriciteitsgebruikers op het vasteland zal men echter gestand doen, maar het zou onbillijk zijn te verlangen dat de Texelaars minder betalen dan de overi ge Noordhollanders in deze afbouw- fase. De oliecrisis, die de prijs van een ton zware stookolie op bijna ƒ200,heeft gebracht heeft de „afbouw van de ge lijktrekking" in feite versneld. Het kWh-tarief gaat nu omhoog van 10,7 naar 12,4 cent. Het PEN-tarief variëert in het kleingebruik „huishoudelijk" thans van 11,5 tot 14 cent per kWh, ge heel afhankelijk van het kWh- draai punt, gekoppeld aan de totaal jaar-ver- óruikcn. In 1976 wordt verwacht dat de kWh-tarieven geheel gelijk zullen zyn. Met de vastrechten wordt afgebouwd tot uiterlijk 1 augustus 1978. Ramp voorkomen Voor Texel zou het een ramp zijn ge weest als de oliecrisis zich voor de overgang TEM-Texelstroom zou hebben voorgedaan. Als de TEM zelfstandig met dieselgeneratoren was blijven werken, had zij nu olie van 31 cent per liter moeten verwerken, wat geresulteerd zou zijn in een kWh-prijs van omstreeks 20 cent. De door alle Noordhallanders samen te dekken tekorten van de n.v. Texel stroom stijgen jaarlijks rigoreus als ge volg van de duurder geworden brand stoffen. In 1973 bedroeg het nadelig sal do 2,8 miljoen, dit jaar 4 miljoen en volgend jaar naar verwachting 4,7 mil joen. „De provincie heeft dit onvoor ziene extra verlies van Texel sportief van ons opgevangen en betaalt ons dit terug. Wij zijn daar heel erkentelijk voor. Elektriciteit is een zeer brandstof- kostengevoelig produkt, laten we vooral samen trachten energiebesparend te le ren denken", aldus de heer Kleinhuis. Geld terug Nog voor Ouwe Sunderklaas zullen alle Texelse elektriciteitsgebruikers in de sector kleinverbruiken via de bank een klein bedrag (gemiddeld ƒ14,en afhankelijk van het verbruik in de voor afgaande 12 maanden) overgemaakt krijgen. Dit is het gevolg van het „fic tief versohuiven van de peildatum" die een éénmalige restitutie noodzakelijk maakt. :EU I LLETON 9. „Ach meneer" zei de oude vrouw n opeens zag hij, hoe ze haar hoofd in le armen borg en hoorde hij haar snik ten Dat was Willem Jansen te veel. Hij tond op en greep een grote zakdoek, noot luidruchtig zijn neus en zei haas- ig „mensen tot ziensen weg was lij. Buiten beende hij met grote stappen le weg langs naar de fabriek. „Jij Willem Jansen" zo preekte hij ot zichzelf „zit je druk te maken over e positie in Groenhoven. Je laat een lure tennisbaan aanleggen en je koopt en auto en je jaagt die dwaze freule e schrik op 't lijf en daar ben je druk iee. Hier staan mensen in jouw dienst p de rand van de honger, en ze zijn tot nikkens toe blij met een paar kruimels an je tafel. Met het geld voor die ten- isbaan voelden die mensen zich vor- ten! Er ós voor jou wel wat anders te loen dan je in te dringen in een uweherensoos en in een tennisclub van letsende vrouwen. Ga jij maar eens roberen, de mensen in je eigen bedrijf en behoorlijk huis, een behoorlijk loon D wat plezier in hun leven te geven!" En al voortstappend en nadenkend wam hij tot d« conclusie, dat hij dan nog helemaal geen filantroop was, al leen een moderne, vooruitstrevende za kenman, die wist dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is, maar dat een bedrijf pas bloeien kan als allen die er in werken, er belang bij hebben dat het goed gaat! Van dit ogenblik af zag men Willem Jansen minder in z'n auto. Maar het grootste deel van zijn dag bracht hij door op de fabriek. En hij had lange conferenties met de burgemeester. Hij sprak ook met z'n dochter Rie, die levendige interesse bleek te hebben voor zijn plannen. En toen Els thuiskwam, die met alle geweld verpleegster had willen worden en nu werkte in een Ut rechts ziekenhuis, had hij ook met haar lange gesprekken. Els was een frisse, blozende meid, met een warm hart en een constant vrolijk humeur. En zo vorderden Willems plannen. HOOFDSTUK V Willem onthult zijn plannen Willem Jansen keek trots rond in de frisse zaal die nog rook naar metsel werk en verf.... de nieuwe kantine van z'n fabriek. Hij had gezien hoe de arbeiders, bij goed weer ,op een rij met d'r blauwblik ken kruiken en d'r stikkezak tegen de muur van de fabriek zaten te eten. Dat vond hij niet zo erg.bij goed weer. Maar in de winter zaten ze binnen, in de fabriek, op de steenpersen, op de werk banken of op de grond. Zo was bij hem de gedachte gerezen aan een schaftlokaal, eenvoudig, zonder luxe. Maar hij had nog andere plannen. Een van die plannen ging hij thans ver- wezelijken. Op deze avond had hij alle mensen van de fabriek gevraagd te komen. En ze waren er, allemaal, in hun opknap- pak. Hij keek naar die honderd mensen, zijn personeel, allemaal, en hij wist dat hij méér te doen had dan hen aan het eind van de week hun loon te geven. Hij moest ze aan de gang zetten, in hun eigen belang. „Mannen", begon hij, „ik ben nu enige tijd eigenaar van deze fabriek. In het begin, dat snappen jullie wel, heb ik eerst es de kat uit de boom moeten kijken. Ik kwam d'r tenslotte óók vreemd in". Er klonk een instemmend gegrom, er werd zelfs gelachen, want allen herin nerden zich Willems vragen naar de voor hén zo bekende weg. „Eén ding is me duidelijk geworden", vervolgde Willem, „dat jullie met al je harde werken nog maar weinig plezier in je leven hebt. Er is niet zo héél veel nodig om daar plezier in te krijgen. Maar bijvoorbeeld een knappe woning met een stuk tuin d'r bij, is al héél wat. De meesten van jullie zijn bar slecht behuisd". Hij keek de kring eens rond, en zag ruige kopen instemmend knikken. De ogen waren nieuwsgierig. Wat had de baas op zijn hart? „Nu heb ik een plan", vervolgde Wil lem, waarvoor ik de medewerking van jullie nodig heb. Ik wou een woning vereniging stichten". Er ging een gemurmel door de rijen, maar niemand sprak. „Ik ben geen filantroop", vervolgde Willem, „ik ben zakenman. Ik geef niks cadeau, dat moet je goed begrijpen. Ik heb m'n geld zelf moeten verdienen, jullie zult dat ook moeten doen. Maar ik wil je de kans geven, mettertijd je eigen huis te verdienen. En een man met een eigen huis, dat is geen proletariër meer. Ik hoop dat jullie dat snapt". Nu was er alleen maar een diepe, af wachtende stilte. „Er moet een woningbouwvereniging worden gesticht", ging Willem voort, „en die gaat huizen bouwen. Geen pa leizen, maar nette, ruime arbeiderswo ningen, met een tuintje d'r achter. Voor de financiering zorg ik. De huur, die jul lie betaalt, is tegelijk rente en aflossing. Later neem je een bescheiden hypo theek je en je koopt je uit. Dan is het huis van jullie, en wat je anders voor huur uitgeeft, geef je nou uit om lang zamerhand een eigen huis in je bezit te krijgen". Hij wachtte en keek rond. Een lange arbeider achteraan stond op. „Meneer", zei hij, „ik vind het prach tig vanzelf, maar dan moet je toch zó veel verdienen, dat het d'r af kan". „Je betaalt nu toch óók huur?" vroeg Willem. „Ja, maar dat zal dan wel effe méér kosten", zei de arbeider voorzichtig. „We zullen het bekijken", beloofde Willem, „maar geloof maar dat ik m'n plan daérop niet laat stranden. Maak je geen zorgen, wie het geld niet over de balk gooit, maar netjes en zuinig leeft, die zal geen moeite hebben met de be taling". Een roodharige werkman rees van zijn plaats, die naar iedereen wist, een onevenredig deel van zijn loon omzette in spiritualiën. Maar hij was vrijgezel en dus liet het huizenplan hem koud. „Waarom zet u die huizen niet zelf neer en laat ons er voor niks in wonen?" vroeg hij brutaal. Er klonk een afkeu rend gemompel want de „rooie" was niet populair. „Jij werkt toch ook niet voor niks", antwoordde Willem, „en daarenboven heb ik er geen zin in iedere week bij jou aan te bellen voor de huur en te horen dat ik volgende week moet terugko men!" Het gelach daverde door de ruimte. Dét konden ze waarderen. De rooie had het enkele ogenblikken zeer te kwaad, mikpunt als hij was van allerlei spotter nijen. Maar Willem wist dat met dit lachen het ijs tussen hem en zijn mensen gebroken was. „Nou wil ik, dat er een voorlopig be stuur komt, om de zaak op poten te helpen" ging Willem verder, „want het idee is helemaal nieuw voor jullie. Met tertijd, als alles reilt en zeilt, heb je ge woon je jaarvergadering en benoem je je eigen bestuursleden. Maar om te be ginnen wou ik vijf mensen hebben, die het bestuur vormen. Ik zelf treed op als adviseur, want er zijn natuurlijk aller lei zaakjes klaar te maken bij de ge meente enzo, vergunningen en al dat ge snor, en d'r moet een architect zijn die tekeningen maakt.... dat komt alle maal wel in orde. Maar kijk es mannen, ik heb al gezegd, jullie moet het zélf doen. Ik speel hier niet voor Sinterklaas en jullie bent geen kleine kinderen". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5