Cjroen 'TjvarLrJexels in het harL, ERNSTIG CONFLICT OVER BOUWPRIJS 46 PREMIEWONINGEN IN NOORD-WEST PLAATSEN ZENDREFLECTORS MISLUKT DOOR HARDE WIND Kadobonnen Sint Nicolaas-avondverkoop Koorn weigert contract te tekenen Geen appartementenhotel aan Bosrandweg bij De Koog Boeren winnen samen slag om de oogst Jongeren lezen gratis Op 28 en 29 november en 2, 3 en 4 december zijn onze zaken tot 's avonds 9 uur geopend. Mét Geven voor leven Heeft iedereen een envelop STORMVLOED OP TEXEL IN 1775 EN '76 HET OPEN BOEK Binnenburg 3 Den Burg fölJDAG 29 NOVEMBER 1974 88e JAARGANG No. 8931 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Roolj ostbus 11 - Den Burg, Texel Telefoon 2741 ltdaktie: Harry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den urg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewljks, Noord- ester 21, Dan Burg, tel. (02220) 3986 Verschijnt dinsdag» en vrUdags. Poatglro 652. Abonnementsprijs f7.75 p. kw. 50 cent Incasso; lo» 35 oerrt. Bank: Amrobank, Nad. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excL BTW Het gaat niet erg vlot met het bou- ven van de straalzendermast bij de te- efooncentrale te Den Burg. De ploeg an de antennebouwdienst van de PTT leeft zelden zoveel oponthoud gehad bij en karwei. Het was al een ongelukkige aak dat het werk in de herfst moest ilaatsvinden. Verder liet het bereiken an het hoogste punt (74 meter) weken >p zich wachten omdat een bepaald nastdeel bleek te ontbreken en alsnog anuit Engeland moest worden opge- ituurd. Woensdag dacht men het kar- vei eindelijk af te ronden met het plaat van de twee reflectoren, maar de larde wind was spelbreker. De eerste reflector (met een doorsnee ran 3 meter) werd bijna tot bovenin ehesen maar toen was het niet langer nogelijik het omvangrijke ding in be- hvang te houden, laat staan te monte- en. Men liet het spul dus weer zakken, iet wachten is op rustig weer. Het bou- ven van de Texelse straalzendermast Ingaand heden hoeven jongeren tot en net zestien jaar geen bijdrage meer te >etalen voor het lenen van boeken in de ipenbare bibliotheek Het lezen via de ribliobus was reeds gratis voor deze leeftijdscategorie. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG duurt nu al vijf weken; gewoonlijk is een dergelijk werk in een week ge klaard. Op de foto is te zien hoe de re flector (die Straks op een booreiland zal zijn gericht) omhoog wordt getrokken. De mannen in de mast zitten op de plaats waar de reflector gemonteerd had moeten worden, op 71 meter hoog te. k»IUn .«r«nf»oord«5l>aH <J» Ik hoef er u niets meer over te vertel len: vrijdagavond is het zover dan worden de enveloppen opgehaald. Wij, bewoners van Texel, die zo be voorrecht zijn omdat we op dit prachti ge, schone eiland leven wat al bij voorbaat een stuk gezondheid betekent mogen zéker niet achterblijven. Kom royaal over de. boot en help mee de levenskansen voor de door kan ker getroffen kinderen te vergroten! Mevr. A. Sprenger-Pool Als alles volgens plan is verlopen zijn thans over geheel Texel huis-aan-huis enveloppen bezorgd waarin giften kun nen worden gedaan voor de aktie „Ge ven voor leven". Wie geen envelop heeft ontvangen mag (in tegenstelling tot eer dere berichten) zijn bijdrage zelf in het zaaltje van Starkenburgh afgeven, van af vier uur vrijdagmiddag (heden). Wie wel een envelop heeft, moet rustig de collectrice afwachten. Omstreeks tien uur vrijdagavond (heden) za'l de totale opbrengst van Texel bekend zijn. Wie er benieuwd naar is, is welkom in het Starkenburg-zaaltje. Electrohuis Bak ker zal daar een grootbeeld tv plaatsen zodat men van het televisieprogramma niets hoeft te missen. Het aannemersbedrijf Jan Koorn Mzn. heeft een ernstig conflict met het bestuur van het maatschap „De 46" over de prijs waarvoor 46 premiewo ningen in het bestemmingsplan noord west te Den Burg moeten worden ge bouwd. In de krant van 25 oktober j.l. meldden wij dat de plannen vrijwel zeker zouden doorgaan en dat met aannemer Koorn overeenstemming was bereikt; er moesten alleen nog „enkele detailzaken" worden gere geld. De huizen zouden worden neer gezet voor een gemiddelde prijs van ƒ83.000,- inclusief garage, centrale verwarming en btw. Vorige week wei gerde Koorn echter het bouwcontract te tekenen omdat daarin was vastge legd dat in de bouwsom 11% risico dekking (ter dekking van de geduren de de bouwperiode optredende loon kostenstijging) was opgenomen. Volgens de heren Wim en Jan Koorn is daarover in de mondelinge overeen komst nooit gesproken. Het maatschap- bestuur zegt nadrukkelijk van wel en wil Koorn aan deze overeenkomst hou den. Koorn gaat ervan uit dat nooit een risicoregeling is getroffen en wil de bouwsom daarom vermeerderen met 15% om de te verwachten sterke stij ging van de arbeidslonen te kunnen op vangen. Als dat niet gebeurt is de bouw voor hem te riskant en niet interessant. Meer problemen Het maatschapsbestuur voelt er niets voor om op diit verlangen, waardoor de huizen belangrijk duurder zouden wor den, in te gaan, maar zelfs als dat wel het geval zou zijn, zouden alle moeilijk heden niet uit de weg zijn geruimd, want er zijn volgens aannemer Koorn nog meer kwesties. „De zaken liggen heel wat gecompliceerder dan men doet voorkomen", aldus W. Koorn, die er ver der liever het zwijgen toe doet om de reeds verscherpte verhoudingen niet nog verder te vertroebelen. Voor de ƒ83.000,(dus 3,8 miljoen voor het hele project!) will hij beslist niet bouwen, maar hij acht het niet uitgesloten dat een grote aannemer van het vasteland er wel toe bereid 'is. Met name in Noord holland zijn meerdere bouwondernemin gen die zo slecht in de opdrachten zitten dat zij graag zonder winst bouwen om hun mensen en machines aan de gang te kunnen houden. Dat zou betekenen dat er op zijn minst een vertraging in zit. Rechtsgeldig Het maatschapsbestuur brengt naar voren dat als Koorn de overeengekomen prijs onaantrekkelijk vindt, hij dat eer der had moeten bedenken. Er is een mondelinge afspraak met handelsbe kwame mensen gemaakt en deze is vol gens het burgerlijk wetboek rechtsgel dig, ook als de handtekening op het contract achterwege blijft. In de bouw is het trouwens heel gebruikelijk om met mondelinge overeenkomsten te wer ken. Verder verklaarden de heren G. Praamstra (voorzitter) en J. van Dijk (penningmeester) geen commentaar te willen geven, om de toestand niet nog moeilijker te maken. Architect P. R. Boots die de wonin gen heeft ontworpen, de materialen heeft ingekocht en heeft uitgerekend wat de aannemer mag vragen zei nog optimistisch te zijn. „Kritiek is het doorgaan van de bouw zeker niet. Die 11% regeling is met Koorn duidelijk overeengekomen. Loonkostenstijgingen, die uitgaan boven die 11% worden door de maten betaald. Op die basis moet het kunnen. lik kan niet zeggen wat er ver der gaat gebeuren; dat moet het be stuur beslissen We streven naar een compromis; het ligt allemaal erg gevoe lig". Ongerustheid Het laat zich raden dat de moeilijkhe den met de aannemer ongerustheid heb ben veroorzaakt onder de 46 betrokke nen. Een belangrijk hogere bouwprijs kan nare konsekwentdes hebben. De meesten hebben de financiering voor hun woning al geregeld, uiteraard op basis van de genoemde ƒ83.000,Enke le maten staan er zodanig voor dat een verhoging van de bouwprijs voor hen afzien van de woning betekent. De plannen van de Exploitatiemaat schappij Flakkee (EMF) voor de bouw van een 12 meter hoog appartementen hotel aan de Bosrandweg bij De Koog gaat niet door. B. en \V. hebben de bouwvergunning geweigerd om wel standsredenen en omdat het plan niet geheel overeenstemde met de bestem mingsvoorschriften. Het zou voor de EMF niet moeilijk zijn geweest het plan zodanig te wijzi gen dat het wel aan de voorschriften voldeed of het zou lukken aan de wel- standsbezwaren tegemoet te komen was een onzekere zaak. Vanaf het begin is duidelijk geweest dat het gemeentebe stuur grote bezwaren had tegen het naar Texelse begrippen gigantische com plex dat ongetwijfeld in het landschap ernstig zou hebben gestoord. Het EMF- bestuur heeft zich bij de afwijzing neer gelegd en gaat dus niet in beroep bij de gemeenteraad. Daarmee staat echter niet vast dat op het terrein aan de Bosrandweg nooit een 12 meter hoog gebouw zal komen. Als een nieuwe eigenaar (de EMF zou bezig zijn de grond af te stoten) zich houdt aan de bestemmdngsvoorschriften en tegemoet kan komen aan welstands- bezwaren, moet vergunning worden af gegeven. De indruk bestaat dat de EMF, die al meer teleurstellende ervaringen op Texel heeft opgedaan, niet langer in ons eiland is geïnteresseerd en haar ge luk elders wil beproeven. Zo'n 200 jaar geleden (nov. 1775) werd ons land geteisterd door een zware stormvloed. Een jaar later was het opnieuw mis. J. H. Hering beschreef die ramp in drie delen „Bespiegeling over Neêr- landsch Waternood", aangevuld met „authentieke berichten" en „onge lukken, de scheepvaart overgekomen". Uit dit verslag hebben we een boekje samengesteld, waarin de gebeurte nissen langs de Texelse kust staan opgetekend. Er staat o,m. een uitgebreid ooggetuige-verslag in van het voorgevallene in Oudesohild. Bovendien zijn er twee (uitslaande) platen in opgenomen „Gezicht van de dykbreuk aan den Douk" en „Het stranden der Kaag van Schipper Klaas Ringels". Het boekje werd in offset gedrukt door drukkerij Brügemann B.V. Het kost slechts 5,50 Bovenstaande foto maakten wij dinsdag op het land van de heer Klaas Eelman, hoeve Noord wijk in de polder Het Noorden. In stromende regen werkten daar meerdere boeren samen bij het oogsten van suikerbieten. On danks dat het land door het re genwater in een moeras was ver anderd lukte dit wonderwel, dank zij het gebruik van bijzon der materieel, afkomstig uit de Flevopolder en beschikbaar ge steld door oud-Texelaar Cor de Waard die daar een zeer groot loonbedrijf heeft. Omdat in de Flevopolder waar het aanmer kelijk minder heeft geregend dan op Texel) de oogst binnen was, konden 'n bietenrooier, 'n opraapmachine en enkele zeer zware trekkers naar Texel wor den gestuurd. Een en ander ge beurde in nauw overleg met de plaatselijke loonwerkers, die ook inzagen dat het niet meer zou lukken om de 200 hectare bie ten die toen op Texel nog in de grond zaten op tijd te oogsten. De ingezette bietenrooier fo to) was een Volvo van licht type, voorzien van veel wielen met moerasbanden. Van weg zakken was daardoor geen spra ke en mede dank zij de steun van een extra duwende trek ker kwam men er vlot door. Ook met het afvoeren van de bieten ging het prima, al had den de zware trekkers soms moeite om de geladen kiepwa- getis afkomstig van diverse be trokken boeren) door de mod- derzee te trekken. Woensdag was 3,3 hectare bieten van Boonman bij De Kaap aan de beurt. Ondanks de zeer zware grond en de vrijwel voortdu rend vallende regen ging het ook hier uitstekend.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1