Cjrom kwartsJ~exela in het harL, emeenferaad akkoord met begroting CRM vergoedt helft kosten restauratie 29km tuinwal TAXI Ëttie SCF voor hogere overheidsuitkering wegenonderhoud Ons Genoegen op monumentenlijst Kadobonnen Abonnementsprijs hoger erstdiner 1974 Havenrestaurant Texel FA. KIKKERT, Tel. (02228) 215 RIJDAG 13 DECEMBER 1974 TEXELSE 88e JAARGANG No. 8933 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De Roo(J ostbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 edaktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewljks, Noord ster 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 COURANT Verschijnt dinsdags en vrljdngs. Postgiro 652, Abonnementsprijs ƒ7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bankt Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 «t. p. mm ex cl. BTW De gemeenteraad is akkoord gegaan met de begrotingen voor 1975 na totaal bijna tien uren vergaderen: dinsdagmiddag, dinsdagavond en woens dagavond. Ondanks de alarmerende toon in de diverse algemene beschou wingen (die voor het merendeel waren opgesteld voordat bekend werd dat de gemeente op een aanmerkelijk hogere uitkering uit het gemeentefonds mocht rekenen) verenigde men zich met de cijfers. Wel werd een door de Samenwer- mde Christelijke Fracties ingediende otie aangenomen waarin de raad jn verontrusting uitsprak over de on- tereikende vergoeding die de over- iid toekent voor het onderhoud van wegen. Deze veel te lage vergoe- ng is een der belangrijkste oorzaken de krappe financiële situatie aarin de gemeente verkeert, afge- en van de aan het toerisme verbon- in lasten, die vooral door Texels Be ng als de grootste boosdoener wer- in gezien. De fractieleden van Texels Belang feijdt, Schilling, Van Asselt en Van Heerik) stemden tegen verhoging n de straatbelasting (die veel te sterk «rd gevonden), de opcenten op de per- nele belasting, de toeristenbelasting, woonforensenbelasting. Mevrouw >van der Vlies stemde tegen de ver ging van de begraafrechten omdat zij n stijging met 50°/o veel te rigoreus md. B. en W. zijn bereid nogmaals bij de inisteries van Binnenlandse Zaken i Financiën te proberen een aanvul- nde uitkering uit het gemeentefonds krijgen maar willen niet de ontwik- ling stop zetten door een niet slui- ndc begroting vast te stellen en een iging te doen artikel 12 gemeente worden. Het is zaak zo lang moge- Ie financieel zelfstandig te blijven, it zei burgemeester W. H. Sprenger ïsdagavond in zijn reaktie op de al- »mene beschouwing (zie tweede ad) van Texels Belang. Dot de oorzaak van de financiële oblemen van Texel veroorzaakt >rdt door de toeristische uitgaven 3s volgens de burgemeester al eer- r vastgesteld, en vormde de basis or aandrang op een aanvullende ;rd dit verzoek door het rijk gewei- jkering in 1969 en '70. Beide malen ird „Het is dan ook niet verant Dord te wachten tot het rijk eens van ening veranderd", aldus de burge- eester. Overigens zei de heer Spren- is 87 In het kader van een kollektie- tfe verhoging zal met ingang van 1 januari 1975 de abonnements prijs van ons nieuwsblad met 31/-' cent per nummer of ƒ0,90 per kwartaal worden verhoogd. Dit betekent dat de abonne mentsprijs van onze krant wordt gesteld op ƒ8,65 per kwartaal bij vooruitbetaling. Deze verhoging is hel gevolg van de opgetreden uit zonderlijke kostenstijgingen. De abonnees die automatisch betalen delen wij mede dat de be dragen door de Postcheque en Gi rodienst en de banken zullen wor den aangepast. De prijs van losse nummers wordt met ingang van dezelfde datum met 5 cent verhoogd. Dc directie ger het niet onredelijk te vinden dat de Texelse bevolking een deel van de laten van het toerisme draagt. „Zij profiteert van het toerisme in diverse vormen en bovendien draagt de toe rist via toeristische heffingen ook bij". Belastingen Mr. Sprenger was het ook niet eens met de stelling van de heer Van den Heerik dat tckortgemeenten de belas tingen niet hoeven op te schroeven en dat Texels Belang daarom tegen verho ging van de toeristen-, straat- en per sonele belasting is. „Het rijk stelt wel degelijk als voorwaarde voor een aan vullende bijdrage dat het belastingpak ket tot het minimumpeil wordt opge trokken. B. en W. zijn van mening dat nu reeds de belastingen moeten wor den verhoogd zodat eventueel direkt een beroep op artikel 12 van de financiële verhoudingswet kan worden gedaan. Wij hebben echter nog steeds hoop dat een beroep op die wet ook in '76 niet nodig zal zijn". Commissies De burgemeester liet weten dat het college begin volgend jaar met voorstel len over herziening van de gemeentelij ke commissies komt. Op het openbaar vergaderen van deze commissies wilde de heer Sprenger niet vooruitlopen. „De wens tot openbaarheid komt in de dis cussies over de commissies wel tot uit drukking". Over de automatisering liet de heer Sprenger weten dat die op onderdelen al lang in praktijk is gebracht. Een proef met salarisadministratie voor het onderwijs is op komst terwijl een voor stel over automatisering van de finan ciële administratie in studie is. Wethouder J. Westdorp ging in op een opmerking van Weijdt waarin de ze melding maakte van de forse stij» ging van de uitqaven van cultureel werk. Weijdt zei onder meer: „Een ui terst zorgvuldige afweging van de noodzaak van de geraamde bedragen wordt in overweging gegeven. Boven dien kan gesteld worden dat de ex ploitatiekosten van de muziekschool en de uitleenbibliotheek duidelijk aan grenzen zijn gebonden. Onderzocht moet worden of de bijdragen van de gebruikers van deze instituten niet moeten worden herzien", aldus Weijdt. VVestdorp reageerde daarop door te zeg gen dat er ten opzichte van het aange boden culturele pakket steeds meer ta ken komen. „Er is een duidelijke ont- „Ons Genoegen" is door het ministe rie van CRM op de monumentenlijst ge plaatst. Dit besluit werd begin deze week aan de gemeente meegedeeld. De plannen van het college (minus wethou der Nauta die tegen was) om de raad voor te stellen tot sloop van deze boer derij aan de rand van de Hogeberg over te gaan omdat reparatie te duur zou wor den gaan hiermee met door. Er zijn reeds eerder tevergeefs pogingen gedaan om „Ons Genoegen" op de monumen tenlijst te krijgen. Tegen de plannen van B en W. was ook uit de bevolking ver zet gerezen omdat „Ons Genoegen" als onmisbaar voor het gebied de Hogeberg wordt beschouwd. ffl.v. pianist/organist JOOP PHILIPS ond) ifelreservering gewenst. (02226) 310 De staatssecretaris van CRM heeft Texel een bijdrage van 50% toege zegd voor de restauratie van 29 km tuinwal. Ook één derde van het on derhoud van gerestaureerde tuinwal- len zal door het rijk worden betaald, hetgeen neerkomt op een bedrag van 35 mille per jaar. Dat deelde wethou der Jook Nauta dinsdagavond tijdens het begrotingsdebat mee. CRM stelt zich bovendien garant voor het pro vinciale aandeel in de onderhouds kosten. Door deze toezegggingen en de beschikbare eigen middelen uit de toeristische pot kan op korte termijn met de restauratie van de tuinwallen worden begonnen. Onroerend goed De raad bepaalde dat de heffings grondslag voor de onroerend goed-be- lasting (die per 1 januari 1977 diverse plaatselijke belastingen zal vervangen) de waarde in het economisch verkeer zal zijn en dus niet de oppervlakke. De heer Witte wilde bedrijfsgebouwen niet voor de belasting in aanmerking laten komen. De burgemeester zei dat een werkgroep zich met de verschillende problemen zal bezig houden; de raad zal tussentijds regelmatig worden inge licht. Naar aanleiding van de verkoop van „Burgerhout" (voor ƒ62.000,aan de heer C. J. Vinke, thans 't Sandershuis) werd na vragen van Van den Heerik ge zegd dat bij verbouwing het huidige aanzien in stand zal blijven. Het is mo gelijk dat nog meer gemeentelijke be zittingen zullen worden verkocht; aan de hand van een inventarisatie zal daar toe binnenkort worden besloten. Dure stalling De heer J. van Asselt vond ƒ17.000, voor de fietsenstalling bij de o.l.s. Oos terend erg veel. Tot zijn schrik deelde wethouder Zuidewind mee, dat dit al leen de materiaalkosten zijn; de ouders maken de stalling zelf. De onlangs bij de Sint Jozefschool gemaakte eenvou dige fietsenstalling kost ƒ40.000,in clusief arbeidsloon. In de rondvraag bracht de heer Schil ling de wens naar voren dat aanvullend werk in de huidige tijd moet passen. Het laten diepspiten door mensen zou hij bijv. niet waarderen. Op verzoek van Schilling gaf Mr. Sprenger een over zicht van de nog te volgen procedure met het bestemmingsplan buitengebied. Het bleek dat er nog veel gelegenheid tot inspraak zal worden geboden. wikkeling in de vraag naar begeleiding en verdere uitbreiding en uitbouw. Er is rekening gehouden met trend-verho ging van de verschillende subsidies en de geraamde bedragen zijn zorgvuldig afgewogen. Ook de eigen inbreng wordt in het oog gehouden en dc zelfwerk zaamheid van de clubs wordt gestimu leerd". Muziekschool De Pakt-wethouder gaf een overzicht van het aantal leerlingen van de mu ziekschool en de gebruikers van de bi bliotheek. De muziekschool telde dit jaar 400 leerlingen terwijl in 1975 een aan tal van 430 wordt verwacht. De op brengst) van de lesgelden bedroeg dit jaar 65 mille met een exploitatie van 179 mille, een dekkingspercentage van 36. De gemeente gaf 53°/o subsidie (97.812 gulden) en rijk en provincie res pectievelijk 13 duizend en 8 duizend. Voor 1975 wordt èen lesgeldopbrengst van 70 mille verwacht. Een dekkings percentage van 34 (terugloop van 2%) op een totale exploitatielast van 203 mille. De gemeente subsidieert 53% (107.500 gulden) en rijk en provincie res pectievelijk 17.500 gulden en 8 mille. Deze tie verwachten subsidieregeling wijkt af van de door de landelijke orga nisatie van muziekscholen geadviseerde lastenverdeling: lesgelden, gemeente en rijk ieder 30% en de provincie 10%. Bibliotheek De exploitatie van de bibliotheek ver toont voor '75 een nadelig saldo van 9.490 gulden In 1972 en 1973 waren de tekorten respectievelijk 6 907,91 en 9.950,47 gulden terwijl in '74 een te kort van 5.636 gulden geraamd is. De bibliotheek heeft op diti moment onge veer 3.000 leden een stijging van 438 le den ten opzichte van 1 januari van dit jaar. Met ingang van 1 januari hoeft de jeugd tot en met 16 jaar geen contri butie meer te betalen. De nieuwe biblio theekwet die waarschijnlijk op 1 juli '75 in werking zal treden houdt in dat) de minister weer de contributienormen voor de bibliotheek gaal bepalen. De begroting en de rekening van de biblio theek moeten dan door de gemeente raad worden goedgekeurd. Met een overgangsregeling van 7 jaar zal de ge meente de gehele exploitatie voor haar rekening nemen, terwijl het rijk haar alle personeelskosten en 20% van de overige kosten terugbetaalt. Slechtweervoorziening Over een vraag van Kees Koorn naar de mogelijkheden van gebruik van sporthal, Koninghal en eventueel gym lokalen als slechtweervoorziening in de zomermaanden zei Westdorp dat zoiets in principe, en zeker voor de sporthal, mogelijk is. „Voor de aan te trekken jeugdleider zou daar zeker een taak kunnen liggen", aldus Westdorp die Jan Witte liet weten dat er een goede kre dietbewaking voor de sporthal is. „Er zal geprobeerd worden dit tot op een tientje nauwkeurig bij te houden". Schoolbegeleidingsdienst Op onderwijsgebied ging VVestdorp in op suggesties van de heer Ricnstra over de schoolbegeleidingsdienst. „Alleen een aansluiting bij de dienst Den Helder is dc enig mogelijke en gewenste vorm mits er voldoende garanties voor Texel aanwezig zijn". Het college heeft een in formatief gesprek met de dienst in Den Helder gehad waarin dc financiële kon- sekwenties en vooral de werkwijze van deze stichting ter sprake kwamen. Westdorp: „De stichting gaat in dc be hoefte voorzien maar is nog in het sta dium van ontwikkeling. Door financiële problemen heeft zij nog niet voldoende krachten kunnen aantrekken. Maar wij willen wel dc zekerheid dat er tijd aan Texel besteed wordt. Hiermee staat ook het aantrekken van drie krachten in verband". Onderwijscommissie Westdorp vond de suggestie van de VVD om een onderwijscommissie samen te stellen uit vertegenwoordigers van ou ders, schoolhoofden en raadsleden het overwegen waard. Het college zal daar begin '75 in haar plannen voor herzie ning van gemeentelijke commissies na der op terug komen. Ook kondigde Westdorp aan dat er in de loop van vol gend jaar overleg met ouders en leer krachten gevoerd zal worden over maat regelen tot handhaving van de lagere scholen in Zuid- en Midden-Eierland Fondsvorming voor het onderhoud van scholen biedt volgens Westdorp geen oplossing alhoewel hij wel onderzoek aankondigde. Dat zal ook gebeuren met de uitgaven en inkomsten van de ver schillende onderwijsvormen. In zijn beantwoording van vragen die in de algemene beschouwingen gesteld werden ging wethouder Zuidewind na der in op een opmerking van de lieer Ricnstra over de renovatie van houtrij ke woningen. Begin '75 zal er met de woningbouwvereniging worden bespro ken hoe het voortbestaan van 80 hout rijke wonnigen het beste gewaarborgd kan worden. Juist de goedkopere wo ningen moeten volgens Zuidewind blij ven bestaan. De renovatie van bewoon de woningen kan door middel van sub sidies mogelijk worden gestimuleerd terwijl de gemeente huizen in verval len staat wil gaan overnemen, renove ren en dan weer afstoten. Geen noodzuivering Op de suggestie van de heer Weijdt (Texels Belang) om het onderhouds- en nieuwbouwwerk van de gemeente gro tendeels in herfst- en winterperiode te laten uitvoeren zei Zuidewind dat veel werken in de herfst worden aanbesteed waardoor overloop mogelijk is. De sprei ding van de werken wordt zoveel moge lijk toegepast. Bij de vuilnisselectie is het scheiden van papier en hout volgens Zuidewind voor de gemeente een kost bare zaak. Hij wil dat aan particulieren overlaten (zoals de werkwinkel). „Als die zich wat regelmatiger gaan presen teren kan de zekerheid over de afvoer van papier gewaarborgd worden". Het plaatsen van een noodzuivering voor 't Horntje (suggestie van Kees Koorn die de toestand daar alarmerend vindt) is naar de mening van Zuidewind niet mo gelijk omdat daar, nu het overleg over de overdracht van het oppervlakte wa terbeheer (overname van zuiveringsin stallaties) met Uitwaterende Sluizen gaande is, zeker geen toestemming voor zal worden gegeven. Zuidewind zei dat er alles aan gedaan wordt om zo snel mogelijk (misschien begin volgend jaar al) tot overeenstemming met Uitwate rende Sluizen te komen. Niet objectief Zuidewind vond dat de Texelse Cou rant niet objectief heeft bericht over de brieven van de Texelse politieke par tijen naar hun Tweede Kamerfracties om te pogen van de 3,5 miljoen bijdrage aan de onrendabele top van de aard gasvoorziening af te komen. Verder kon digde de VVD wethouder aan dat het college bezig is een andere wending aan de problematiek rond dc aanleg van de visscrijsteiger te geven. Als dat lukt kan deze steiger nog in '75 worden gereali seerd. Heroriëntatie Wethouder Nauta wil een heroriën tering over de positie van het stede bouwkundig bureau Hajema bij de tot standkoming van plannen. Hij reageer de daarmee op opmerkingen uit de raad waarin een gevoel van onbeha gen en twijfel werd uitgesproken over de hoge kosten van dit bureau. Nauta verder: „Als het uitganspunt van zo'n heroriëntatie is om intern meer werkzaamheden te verrichten en het stedebouwkundig bureau meer als supervisor te laten fungeren moet de kwaliteit van de plannen gewaarborgd worden. Als hierbij op de afdeling Ruimtelijke Ordening en Planning (zie vervolg pagina 2) DE KOOG

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1