Cjroen (/jmrtsJexels in het harL, Texelse vissers beleefden ongekend slecht weer Redelijke deelname aan Ouwe Sunderklaas-viering a TAXI t /paarbank Den Burg viel uit de toon Kadobonnen cPeiÈooqlijke leningeri Rü pm n plaats van postkantoor Nieuw postagentschap in De Cocksdorp geopend x Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden l wCzdJ wast nedariand a X ;'C- ui Betty Bakker treedt op in twee tv-uitzendingen Jongen (17) stal voor ƒ5.000,— sieraden Hoofdleidster Wadlopertjes neemt vrijdag afscheid Geen krant na Kerstmis en nieuwjaar Anti-auto-maatregel op Terschelling Jan P. Strijbos draait films in De Koog en De Waal FA. KIKKERT, Tel. (02228) 215 X OLYMPIC l KERSTDINER gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken DINSDAG 17 DECEMBER 1974 TEXELSE 88e JAARGANG No. 8938 COURANT Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redoktie: Harry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 Verschijnt dinsdags on vrtydagB. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent Bank-: Amrobank, Ned. Mtdd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct p. mm excl. 4% BTW -.:Av DE COCKSDORP Directeur J. Ti- helman van het postkantoor Den Hei- heeft gisterochtend officieel het ostagentschap te De Cocksdorp, Kik- ertstraat 24, in gebruik gesteld. Zoals ekcnd neemt het agentschap de plaats van het „echte" kantoor dat in ver and met het vertrek van kantoorhou- er C. Troost naar Iloogkarspel is opge- even. Dit kantoor met woonhuis is in- ïiddels aangekocht door de heer H. J. ianis van hotel De Hoop. Directeur Tichelman wees er nog eens iet nadruk op dat het postagentschap oor De Cocksdorp alleen maar voorde- biedt. Het agentsohap geeft dezelfde lOgelijkheden als het voormalige kan maar is bijna alle dagen open Als over twee jaar de kantoorhouder het hulppostkantoor te Oosterend et pensioen gaat, krijgt ook dat dorp agentschap. Voorlopig zijn geen an- dorpen aan de beurt. De Cocksdorper postagent J. van 't oordende heeft voorlopig gezelschap de heer Th. Molenaar van het kan- Den Burg zodat hij zich kan inwer- De heer Van 't Noordende combineert het agentschap met een handel in kunst nijverheid. Permanent worden geëxpo seerd: tekeningen van mevrouw N. Koorn-Kikkert, potterie van Coby Ba- rendregt, droogboeketten en van hoef nagels gemaakte artikelen van R. Dijks hoorn-Lap, tekeningen op aluminium van architect E. de Visser, foto's van J. van 't Noordende zelf en wolknoopwerk van mevrouw Timmer uit 't Noorden. De foto geeft een beeld van het inte rieur van het agentschap. OOSTEREND Betty Bakker uit Oosterend zal zaterdag 21 december op treden in het tv-jeugdprogramma „Stuif es in" (16.30 - 17.30 uur). Ze speelt bu gel samen met 't combo Rudy van Hou ten. Verder staat vast dat Betty Bakker op 16 maart opnieuw op de beeldbuis te zien zal zijn en wel in het programma „Met de muziek mee". Ze zal deelne men aan een wedstrijd van amateurso listen. Woensdag a.s. wordt de defini tieve opname gemaakt. De Texelse vissers die op ongeveer 30 mijl uit de Engelse kust aan het vis sen waren, hebben daar donderdag avond ongekend slecht weer beleefd. Terwijl op Texel bij vrijwel windstil weer Ouwe Sunderklaas werd gevierd, hadden zij gedurende enkele uren te maken met een kokende zee, die op gezweept werd door een storm die af en toe naar windkracht elf uitschoot. Hoewel geen der schepen in moeilijk heden raakte, ontstond toch voor dui zenden guldens schade. De storm stak zeer plotseling en on verwacht op en was ook weer snel afge lopen, wat kenmerkend is voor het weertype van de laatste tijd. Beenwond Aan boord van de TX 3 „Concordia", schipper J. van der Vis Bzn uit Ooster end, gingen enkele opvarenden als ge volg van een stortzee onderuit. De 42- jarige A. G. Dekker uit De Koog werd daarbij tegen een obstakel gesmakt en liep een lelijke beenwond op. Kees Ma kelaar uit Oosterend werd licht aan het hoofd gewond Dekker werd in het zie kenhuis te Den Helder opgenomen, waar hij enkele weken zal moeten blijven. Geruchten dat hij een been zou moeten missen, zijn gelukkig onjuist. Dekkers toestand is niet bijzonder ernstig. Geluk Schipper F. Krijnen van de TX 19 ontsnapte aan de dood toen, waarschijn lijk als gevolg van vastlopen van het vistuig een blok defekt raakte en een vislijn knapte. Een blok werd met enor me snelheid tegen de ramen van de brug geslingerd. Gelukkig kwam het precies op een stijl terecht, waardoor de er pal achter staande schipper slechts lichte wondjes in hét gezicht opliep, als ge volg van gebroken glas. Het bleef dus bij materiële schade: een ingedeukte brug en een verloren vistuig. De kotter is inmiddels op de werf De Lastdrager van Visser te Den Helder gerepareerd. Dure vis Door de overkomende watermassa's werd het heklicht van de TX 94 „Avon tuur" van C. Boersen uit Oudeschild weggeslagen. Ook spoelde ruim 150 ki logram tong over boord, wat bij de thans geldende „sleohtweerprijzen" een schadepost van ongeveer ƒ2.000,be tekent. Soortgelijke gebeurtenissen werden van andere kotters gemeld. Het stemt tot algemene voldoening dat de schepen het prima hebben gehouden, mede dank zij de zeer hoge stabiliteits eisen waaraan zij tegenwoordig moeten voldoen. Vrijdagochtend om vijf uur werd in gebroken bij horlogerie C. J. Leijdek- kers in de VVarmoesstraat te Den Burg. Met een stevige lat werd de etalageruit stukgeslagen en er werd voor een be drag van ca ƒ5.000,aan gouden bro ches, kettinkjes etc. meegenomen. Het speurwerk van de politie leverde nog dezelfde middag resultaat op. Een 17- jarigc jongen uit Den Burg die al eens eerder met de politie in aanraking was geweest, werd aangehouden en legde een bekentenis af. Hij werd ingesloten en is vanmiddag voor de officier van justitie te Alkmaar geleid. Het gestolen goed is terug. DE COCKSDORP Mevrouw T. Minderop-Frederiks, hoofdleidster van de kleuterschool De Wadlopertjes te De Cocksdorp vertrekt binnenkort naar Schoonrewoerd bij Utrecht. Per 1 janu ari wordt haar functie overgenomen door mej. B. Stevens. De ontstane vaca ture wordt vervuld door mej. N. Hartog uit Midwoud. Vrijdagavond zal tijdens een buiten gewone ouderavond in de kleuterschool afscheid worden genomen van mevrouw Minderop die bijna 121/* jaar aan de school verbonden is geweest. Het groot ste deel van die tijd deed ze het werk alleen; pas bij de ingebruikneming van de nieuwe school is een tweede leidster gekomen. Onlangs trad de hoofdleidster in het huwelijk; haar man is leraar En gels m Utrecht. Bij het vervullen van de vacature had het schoolbestuur geen gebrek aan sol licitanten: er waren er 26, waaronder één van Texel. De 'buitengewone ouderavond van vrijdag is voor belangstellenden toegan kelijk. In verband met het uitvallen van enkele werkdagen in verband met kerstmis en nieuwjaar, zullen de Texelse Couranten van 27 de cember en 3 januari NIET ver schijnen. Abonnees en adverteer ders worden verzocht hiermee re kening te houden. Verder zal de krant van 31 december een dag eerder, dus maandagavond, uit komen. Directie Texelse Courant De gemeenteraad van Terschelling heeft gisteravond met 7 tegen 4 stem men besloten 'het toeristisch autogebruik op het eiland aan banden te leggen. Toeristen zullen alleen op de dag van vertrek en aankomst van hun wagen gebruik mogen maken en in de tussen tijd dus zijn aangewezen op fiets of openbaar vervoer. Besloten is dat wel eerst de technische uitvoerbaarheid van deze verstrekkende maatregel zal wor den beproefd; eventueel kan de invoe ring een jaar worden uitgesteld Bij de discussie over het B. en W.-woorStel zijn op Terschelling in de afgelopen weken de gemoederen zeer verhit geraakt. Het staat vrijwel vast dat getracht zal wor den de rechtsgeldigheid van de maatre gel aan te vechten. „Vogels in onze duinmeren" Traditiegetrouw zal de bekende orni tholoog Jan P. Strijbos uit Heemstede een lezing met film houden in De Koog en De Waal. Onderwerp is deze keer het vogelleven in onze duinpiassen. Onder andere wordt aandacht besteed aan het natuurmonument Het Zwanenwater hij Callantsoog. Vrijdagavond 27 december, aanvang 20.00 uur wordt de lezing gehouden in De Kaaps-nol te De Koog. Leden van de Oranjevereniging {dorpscommissie) heb ben gratis toegang; andere belangstel lenden betalen ƒ2,50. In De Waal wordt de lezing zaterdagavond 28 december gehouden in de Nederlands Hervormde kerk. De deelname aan het Ouwe Sunderklaasfeest is in bijna alle dorpen zeer edelijk geweest. Alleen in Den Burg liep het aantal deelnemers bij de ou- leren behoorlijk terug terwijl in De Koog de belangstelling in dezelfde cate- jorie tegenviel. Den Hoorn, De Cocksdorp en Oosterend vertoonden onge veer hetzelfde beeld als vorig jaar terwijl zich in Oudeschild een opmerkelij- opleving bij de ouderen voordeed. de marechaussee. Er kwam één klacht binnen over te luide café- muziek. Verder moest worden opge treden bij een vechtpartijtje. Al met al was het minder druk dan in een ge middeld weekend. Het verkeer werd de hele nacht beheerst door taxies die overmatig veel werk te verzetten had den. de politie heerste tevredenheid er het verloop van de Ouwe Sun- rklaasnacht. Zij heeft geen enkele ia! op hoeven te treden tegen rijden der invloed. Gedurende de hele cht werd zeer intensief gepatrouil- ird. Niet alleen de twee eigen sur- illancewagens waren op de weg, ar werden tevens geassisteerd een wagen van de ver- rsgroep Alkmaar en één van Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS DEN BURG De deelname aan de Ouwe Sunder- klaasviering in Den Burg bleef ver ach ter bij vorig jaar. Bij de volwassenen waren slechts 65 uitbeeldingen aan het brein van de Den Burgers ontspro-1 ten terwijl er vorig jaar nog 100 crea ties gejureerd werden. Misschien is door de overmatige hoe veelheden regenwater van de laatste maanden de lust tot creativiteit bij de bevolking van Texels hoofdplaats wal vergaan en waren de mensen hang dat hun produkten van intensieve geestelij ke en lichamelijke arbeid in een mum van tijd onherkenbaar zouden zijn ver anderd in schimmige, door regengordij nen en windvlagen geteisterde uitbeel dingen van aktualiteitcn uit het afgelo pen jaar. Kille sfeer Doordat de deelname achterbleef, hing er donderdag een groot deel van de avond een wat kille sfeer op de Groe- neplaats. Pas tegen negen uur kwam er enige regelmaat in de stoet Ouwe Sun- derklazen maar als je een uurtje bij ho tel „De Lindeboom-Texel", in de walm van de patat fritestent, bleef staan kon je op je gemak de Ouwe Sunderklazen twee tot driemaal bekijken en de tek sten wat beter in je opnemen. Een aantal gebeurtenissen werden meerdere malen uitgebeeld: het plan Boots, de PTT-straalzender en -postbus sen, de uitvloeiselen van de nieuwe al- coholwet (blaaspijpjes en borrelbussen), het aardgas en de Pontweg. Plan Boots Er werd fiks de spot gedreven met het „plan Boots". Dat bleek duidelijk uit opschriften als: „De 46 maten we ten het nu, we zijn in de Boot(s) geno men door het individu", en: „99, 46, wee hadde altied docht dat 13 het on geluksgetal was". Laatst genoemd op schrift was een ïjzersterke vondst die ten onrechte buiten de prijzen viel Dat het prestige van de PTT op Texel met de bouw van de straalzender en de post busmaatregel een fikse deuk heeft ge had kwam op Ouwe Sunderklaas zeer treffend tot uitdrukking: „De PTT drong Texel onnodig een straalzender op", was één van de leuzen, die beves tigd was aan een grote zendmast waar bovenin zowaar een parabool hing. Daarmee liepen de deelnemers wel wat vooruit op de realiteit want dat ding hangt nog steeds niet in de mast. Deze creatie kreeg van de jury de tweede prijs. Borrelbus Het aardgas is ook niet bij iedereen even gunstig ontvangen: „Met De Lief de gehangen: TOC RAB". Anderen maakten zich druk over de financiële aderlating: „We hebben geld genoeg, zo lijkt het: sporthal-gas". De alcoholwct was voor velen een welkom onderwerp op Ouwe Sunderklaas. Vele individuen met blaaspijpjes trokken aan de jury voorbij evenals een aantal borrel (echte) bussen. Een kolossaal gevaarte bestaand uit een door een tractor getrokken bus met daarach ter een houten landbouwkar moest de „kaping van de borrelbus" voorstellen. De landbouwkar fungeerde als cisis- centrum waarin figuren als wethouder Nauta en Tom Engel opdoken. Anderen hadden er een borrel-in-bus van ge maakt, een soort rijdend café. „Blijft de borrelbus bestaan of zal de horeca ver gaan", was een leus bevestigd op een namaak AOT bus, gedragen door dood gravers, tevens caféhouders. Racebaan Dat de Pontweg veel weg heeft van een racebaan voor naa.r snelheid hun kerende automobilisten die voetkram pen van de bootreis hebben overgehou den, is pure realiteit. Het aantal doden bij verkeersongelukken op deze weg spreekt boekdelen. Enkele jonge Sun derklazen speelden daar op in. Twee mensen met m iedere hand een stoplicht lieten via borden weten: „Schilderend overbodig, Pontweg hoog nodig", terwijl ook de smeekbede: „Pontweg geen race baan" duidelijke taal sprak. 't Belozerdje De folkloreprijs ging naar de creatie van de Oosterender rommeltjesmarkt die voor het gemak 't Belazerd je werd genoemd. De deelnemers hadden de markt op een wagen nagebootst waar allerlei waardeloze rommel voor veel geld aan de man werd gebracht onder het motto: „Op deze markt is uw gulden een stuiver waard". In een treffend lied met het refrein JoHo werd do burge meester van Oosterend (Joh. C. Roeper) gekwalificeerd als een man van grote faam. Het lied verder: Soms maakt hij mensen kwaad in de culturele raad Die mammoethotten waren echt waarom maakt men ons toch zo slecht Hiermee doelend op het verhaal dat op (zie vervolg pagina 2) DE KOOG Hotel - restaurant voor een goed X verzorgd

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1