Cjrom 2warL- Jexels in het karL, m KAN ENORM TEKORT NIET EELF DEKKEN Financieel gat van 1,35 ton „Natuur en landschap" failliet verklaard 2000 TAXI .aatste hoop gericht op gemeente Gemiddeld 2 meter duin afgeslagen 'mvm Schone lei was vrome wens; meer dan drie ton schuld TAXI (02220) „HUISKAPPER" Jerrycan met gevaarlijke stof aangespoeld 'Ml'fnuv mW44*«is^ 1 FA. KIKKERT, Tel. (02228) 215 Onze zaken zijn dinsdag 24 december en dinsdag 31 december geopend tot 6 uur BIJDAG 20 DECEMBER 1974 TEXELSE 88e JAARGANG No. 8937 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ jstbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 «Jaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den irg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodew(jks, Noord- ester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 COURANT Verschijnt dinsdags en vr(Jdags. Postgiro 652, Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct. p. mm excl. 4% BTW je ze ook verder helpen door hen aan adressen te helpen en algemeen te in formeren. Verder functioneert de VVV ook voor niet-toeristen als informatie bureau; ook die taak moeten we blijven L.L.K. uit Aalsmeer aangehouden en AALSMEERDER DIEF DOOK ONDER OP TEXEL De Texelse politie heeft de 24-jarige De VVV Texel verkeert in zeer ernstige financiële moeilijkheden. Nadat de exploitatie van het afgelopen boekjaar al is tegengevallen en een tekort van /20.544,59 opleverde, laat de begroting voor het nieuwe boekjaar 1974-'75 een tekort zien van maar liefst ƒ114.800,-. Er is geen sprake van dat de VVV dit financiële gat van totaal ruim ƒ135.000,- zelfstandig zal kunnen dekken. Moor dan 10% contributieverhoging durft men van de leden niet te vragen. Bezuinigingen zijn overwogen maar nauwelijks mogelijk gebleken. De enige die de VVV misschien kan redden is de gemeente Texel. B. en W. hebben hef probleem in studie, maar hebben nog geen enkele toezegging gedaan. De bestuursleden zijn het erover eens dat bij uitblijven van hulp er van de VVV weinig of niets zou overblijven. Inkrimping van aktiviteit zou betekenen dat ook de meest vanzelfsprekende werkzaamheden zouden moeten worden gestaakt waardoor niet meer aan de doelstelling zou worden beantwoord. Wat verreweg het meest uit de hand opt zijn de salarissen. Deze stijgen van 55.222,tot ƒ218.000,in het nieu- (reeds begonnen) verenigingsjaar. aarbij wel moet worden aangemerkt it het eerstgenoemde bedrag is geflat- lerd omdat het is verminderd met het ekengeld dat een deel van het jaar is tgekeerd aan directeur J. VV. Dekker informatrice mej. B. Kempenaar, iettemin is het een enorme stijging door voorzitter W. A. Visser wordt irklaard door erop te wijzen dat ook VVV het wettelijke minimum loon is jk lan uitbetalen. Bovendien is een ar- idsovereenkomst voor de informatri- in werking getreden, waarin betere [J gelingen zijn opgenomen inzake de goeding van overwerk alsmede een e iregclmatigheidstoeslag. Omdat door u t gunstig aansluiten van de Duitse op Nederlandse vakantiés het seizoen e* ngcr duurde heeft men aanmerkelijk e eer overuren moeten uitbetalen. Ver- o >r is in de begroting een salaris (inclu- L'f sociale lasten) van een assistent van directeur opgenomen. Want het VVV- tstuur is van mening dat hulp voor de el er Dekker niet langer kan worden ge- d ist. Zolang echter geen dekking is ge- inden voor het tekort van 1,35 ton irft men deze functionaris niet in enst te nemen. Ongetwijfeld zullen ook nu VV V-leden e :h afvragen of het echt nodig is dat de d' lrV zoveel personeel in dienst heeft. n >orzitter W. A. Visser zegt dat het e stuur unaniem van mening is dat van eI erbezetting geen sprake is, in tegen- eI el. In de loop der jaren is het aantal a ïnstische overnachtingen verdubbeld, 16 iar de daarmee verband houdende /V-werkzaamheden worden nog el ieds door een ongewijzigd personeels- stand uitgevoerd. Waarbij komt dat arbeidsvoorwaarden zijn veranderd. -e irder geven de winterarrangementen ndenvol werk. Het komt erop neer t meer gedaan moet worden in min- r tijd. Het is van het grootste belang t de aanvragers vlot geholpen wor- Het personedscorps van de VVV ziet thans als volgt uit: directeur, admi ral itratrice, vier informatrices in vaste je »nst (waarvan er thans een ziek is), ro informatrice voor Vier dagen per ai fek en één informatrice voor vijf och- ïi AARTIEN VAN DE WETERING lok voor rek. van Ziekenfonds VAN DE T.V. van K. Tel (haarsnijmesjes) tenden per week. Naast deze vaste staf is in de begroting rekening gehouden met seizoeninformatrices (half mei tot half september) voor de kantoren te De Cocksdorp en Den Hoorn plus twee sei zoenkrachten voor Den Burg en De Koog in juni, juli en augustus. Minimum Voor directeur J. W. Dekker staat het al jaren als een paal boven water dat dit het minimum is. Hij rekent voor dat er straks gedurende een ruime periode 1.000 tot 1.500 schriftelijke en telefoni sche aanvragen per week binnenkomen. Het huidige personeelsbestand is ,,goed" voor 172 arbeidsuren per week, maar de afhandeling van genoemde aanvragen vergt al 250 uur per week, uitgaande van gemiddeld tien minuten per geval. Stel dat de gemeente niet of onvol doende over de brug kan komen, wat gaat het bestuur dan doen? De heer Vis ser: ,,Dan zullen we op een of andere manier moeten saneren. Maar ik zou niet weten hoe. Zelfs als het mogelijk zou zijn twee of drie krachten te ont slaan, dan zet dat geen financiële zoden aan de dijk en het zou zodanige gevol gen hebben voor de activiteiten dat de VVV zijn taken niet meer zou kunnen vervullen. En dat zou weer gevolgen hebben voor de toeristenstroom naar Texel. Aan werving voor het hoogsei zoen hoeft de VVV niets meer te doen maar voor de rest van het jaar is het dringend nodig. En het dienstbetoon moet ten alle tijde doorgaan. Als we de boel gaan inkrimpen komt daar niets meer van terecht en kunnen we de VVV net zo goed opdoeken". Onmisbaar Het rendement van de kostbare pro pagandistische activiteit van de VVV is moeilijk aan te tonen. Niemand weet hoeveel gasten wegblijven als de VVV ermee zou stoppen. Voorzitter Visser voorziet in dat geval desastreuze gevol gen. Tot dusver is de VVV Texel volop actief en in tegenstelling tot de meeste andere vakantiegebieden in Nederland is op Texel nog steeds sprake van een, zij het bescheiden, groei Op Terschel ling, waar de VVV vrijwel geen service verleent en zich uitsluitend met betaal de werving bezig houdt, is sprake van achteruitgang Dat geeft te denken. Het is verheugend dat in paas-, kerst-, herfst- en de zg. crocusvakantie steeds meer mensen naar Texel komen mede dank zij de propaganda. Het is ook zaak dat de .dalen" tussen deze pieken zo veel mogelijk worden opgevuld. Sociale taak Zou de VVV zich niet beter kunnen beperken tot werving en heit dienstbe toon aan het publiek achterwege laten? Volgens directeur Dekker is dat nauwe lijks denkbaar. „Als je de mensen een maal hebt. gewonnen voor Texel, moet vervullen, al was het alleen maar omdat de via post, telefoon of rechtstreeks aan de balie gegeven inlichtingen vaak ook wervende gevolgen hebben Soms wer ken we op die manier mee aan onbe taalde publiciteit via weekbladen, radio of televisie. Zelfs de scriptie die 'n scho lier over Texel maakt op basis van bij de VVV verkregen informatie is voor ons reclame. Je zou kunnen zeggen dat een derde van het VVV-werlc bestaat uit „zuivere" werving en 2/3 uit dienst betoon. Het is logisch dat de werving voor rekening komt van de bedrijven die ervan profiteren, maar het is zeker niet onredelijk dat de overheid een flink deel van de kosten van het dienstbetoon (zie vervolg pagina 2) op transport gesteld. K. werd door de politie in zijn woonplaats gezocht we gens diefstal uit de groenteveiling. Hij was er in geslaagd dagenlang onder te duiken in een café te Oudeschild. Aan het Texelse strand zijn opnieuw jerrycans met acetylchloride aange spoeld, nu tussen De Koog en De Sluf ter. Hetwaren vijf (blauwe) jerrycans, die door de gemeente zijn opgeslagen. Het is goed mogelijk dat er nog meer zullen worden gevonden. Bij aantreffen niet openen maar de politie waarschu wen. Bij de langdurige storm die woedde van maandag tot woensdag is langs de Texelse westkust gemiddeld ongeveer twee meter duin weggeslagen. Bij Oude schild werd een waterstand van 2.10 meter plus NAP bereikt, wat geen ex treme hoogte is. Mede in verband met de niet ongunstige windrichting (vrijwel voortdurend west) werd het niet nood zakelijk geacht tot dijkbewaking over te gaan. Bij paal 9 werd drie meter van de dui nen afgeknaagd, tussen paal 13 en 27 ge middeld twee meter met uitzondering van het stuk ter hoogte van De Koog, waar helemaal niets wegsloeg. Bij de vuurtoren stelde Rijkswaterstaat een afslag van 5 meter vast. De afslag van de duinen ter weerszijden van de stenen glooiing die bij de vuurtoren is aange bracht, begint overigens bedenkelijke vormen aan te nemen. Omdat de uit einden bloot komen te liggen, waardoor de glooiing op den duur ondermijnd zou kunnen raken, is al na de storm van 27 en 28 november begonnen met herstel werkzaamheden. Aannemer P. Daalder uit Alkmaar brengt bij de overgangs gedeelten rijshoutmatten, puin en koper- slakblokken aan. Door de jongste storm jieeft dit de werkzaamheden niet ver stoord. Op de foto ziet men het weste lijke eind van de glooiing; bij de over gang is reeds een massa puin gestort. *-3w - Het is een vrome wens gebleken dat de stichting „Natuur en Landschap" (voorheen Sabena) na het ontslag van directeur C. Goënga met een schone lei opnieuw kan beginnen. Een vier dagen vergend accountantsonderzoek dat op verzoek van het bestuur is uit gevoerd heeft uitgewezen dat het ver lies van de stichting dit jaar 328.805,35 beloopt. Het bestuur heeft gisteren bij de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar het faillisement aan gevraagd en direkt verkregen. Voor de crediteuren ziet het er som ber uit. Het totale schuldenbedrag over treft ruimschoots de waarde (ƒ294.000,-) van de activa. De fiscus heeft beslag gelegd op machines, schuur, kantoor- inventaris, grond, schapen en overige DE KOOG bezittingen, maar de Algemene Bank Nederland die de stichting niet lang ge leden een crediet verstrekte van ƒ209.953,heeft deze beslaglegging aangevochten omdat zij meent eigena resse van genoemde activa te zijn. Geen uitstel Pogingen om het bestaan van „Na tuur en Landschap" nog een half jaar te rekken hebben schipbreuk geleden Als het bestuur het niet zou hebben ge daan, zou een der crediteuren de faillis sementsaanvraag hebben Ingediend. Naast de ABN hebben andere schuldei sers op korte termijn voor gezamenlijk ƒ59.613,te vorderen. Verder is er nog een bedrag van ƒ115.387,te betalen, zo vernamen wij van bestuurslid J G. H. Hennink. De ƒ100.000,die het be stuurslid en medeoprichter C. Garritsen in de Sabena heeft gestoken, moet als verloren worden beschouwd. Verrassing Dat er zoveel schulden waren was voor het bestuur een volslagen verras sing, al begrepen zij vorige week al dat de stichting er niet best voorstond. Het is de vraag hoe het mogelijk is geweest dat de catastrofe zich in zo korte tijd (in 1973 was er volgens de door een boekhoudbureau te Breezand opgemaak te stukken nog een winst van ƒ5.664,44) heeft kunnen voltrekken. Bij het oplos sen van de raadselen is nu ook de po litie ingeschakeld. Voor de vijf werknemers van de stich ting is ontslag aangevraagd. Directeur C. Goënga, thans met ziekteverlof, heeft het hem aangezegde ontslag overigens niet erkend. Ook na het faillissement blijft de stichting formeel voortbestaan en het bestuur in functie. Schuldeisers zullen zich echter tot de curator moeten wen den. Het bestuur van „Natuur en Land schap" heeft echter laten weten zich niet te zullen terugtrekken, maar te zul len blijven helpen de verdere zaken zo goed mogelijk af te wikkelen. Zoals bekend waren het de heren Hennink en Albers die vorig jaar, met de bedoeling de moeilijkheden bij Sa bena op te lossen, de vacante bestuurs- plaatsen innamen. Zij zijn echter niet in staat geweest de financiële gang van za ken te doorzien. De heer Hennink: „We hadden geen idee van de grootte van de schuldenlast omdat de crediteuren al tijd de directeur benaderden, zelden een van de bestuursleden. De crediteuren hebben nog heel lang een veilig gevoel gehad, mede omdat de Algemene Bank Nederland blijkbaar vertrouwen had in de stichting en vlot een enorme hypo theek verstrekte, nota bene nadat de Amrobank het vertrouwen in de stich ting had opgezegd". Voor Hennink en Albers was het schokkend toen zij woensdag van de of ficier van justitie vernamen dat hen wellicht ten laste zal worden gelegd, dat zij het onderzoek inzake de Sabena- kwestie hebben bëlemmerd. Bij het uitspreken van het faillisse ment is Mr. Knuwer te Den Helder aan gewezen als curator. I ESI WINKELIERSVERENIGING DEN BURG

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1