De mus van de Poolstreken VOGELS wel en wee Steve McQueen en Dustin Hofmann in avonturenfilm mm m Willem Jansen trouwt de freule FILMNIEUWS j F feMSfSafelW, ^É^ÉbR XCIïISS^ f 'XX X door Audri J. Binsbergen Koersen vreemde valuta Geslaagd van het raadhuis Burgerlijke stand - - i IX Derde blad Texelse Courant, vrijdag 20 december 1974 'vcV' -- •- - ;v--v--- 3ÉSj§SÉ >3$- v.:. ->•*••• Als ik in november een dag of wat Dp Texel zit, o.a. om vogels te kijken, ga ik ook altijd een keer naar de vuur toren om daar sneeuwgorzen te zien. Soms lukt dat niet meteen, maar ten- ilotte zie ik ze dan toch voor me uit jwarrelsn. Een stuk of twintig lichtge- deurde, haast witte vogeltjes met ei genaardige zwartwitte vleugels, die als sneeuwvlokken tegen de grauwe rerfstlucht afsteken. 3. hier ook op de trek waar valt te nemen. Van de sneeuwgors verschilt hij vooral door het ontbreken van wit op de vleu gels. De ijsgors is over het geheel geno men donkerder dan de sneeuwgors, èn veel minder algemeen (volgens de Vo gels van Texel vrij zeldzaam). Een ande re zangvogel uit de poolstreken die we aan de kust kunnen zien is de strand- leeuwerik, een vrij kleine leeuwerik- soort met typische „horentjes" op de kop. De strandleeuwerik is doortrekker van september tot in november en van maart tot in april. En nu erop uit. Westduitse marken Franse francs Belgische francs Zwitserse francs Zweedse kronen Amerikaanse dollar Engelse pond 100 ƒ101,75 100 54,50 100 6,65 100 96,75 100 58,50 1 2,46 1 5,80 Oostenrijkse schilling 100 14,50 Italiaanse lires 10.000 36,75 De sneeuwgors is zo groot als een linke mus, van boven lichtbruin ge- j75 int en van onderen tegen wit aan. Het s een broedvogel van het hoge, nee het LaE loogste noorden, de enige zangvogel die ei :o noordelijk broedt. Zijn verspreidings- ;t [ebied is „circumpolair holarctisch", kif vat zoveel wil zeggen als: rond de pool ;n in het daarop aansluitende gebied op iet noordelijk halfrond Naar het zui len toe broedt hij tot Schotland, Noor- vegen en de Faeroer In het noorden in le meest noordelijk gelegen 's zomers Ai jsvrije gebieden. In Groenland is het plaatselijk een talrijke stadsvogel, zo alrijk als de huismus hier. Kennelijk is iet een vogel die zich in de echt koude jebieden het beste thuis voelt, want in tofchotland en op de Faeroer neemt de iroedvogelstand af, wat geweten wordt ian de toenemende gemiddelde jaartem- leratuur. Wintergast In ons land is de sneeuwgors een loortrekker en wintergast in vrij klein [antal, vooral langs de kust en in het 'sselmeergebied. Volgens „De Vogels an Texel" is 't een vrij algemene door akker en wintergast, maar dat is wel- icht wat overdreven. Hoewel je altijd fel wat sneeuwgorzen op het eiland iunt tegenkomen, is hun totale aantal eh tamelijk gering en waarschijnlijk [lijven de meeste vogels hier lang han- n. Het voedsel van de sneeuwgors, die ich vooral langs het strand en op de ijken ophoudt (vandaar ook de volks amen strandvink en zeeputter), bestaat it allerlei kleine onkruidzaden. Aan de ingen worden echter waarschijnlijk uit- luitend insekten en spinnen gevoerd, ie jongen hulzen in met veren van leeuwhoenders en meeuwen en haren poolvos en sneeuwhaas gevoerde esten, die in rotsspleten, onder rots- lokken, ook wel onder aangespoeld out en in dorpen en steden in kunst- atige holen (daken, lege blikken, of estkasten) gebouwd zijn. In zijn broed- ïbied is de sneeuwgors een gezellige ogel. Het mannetje maakt een balts- lucht, waarbij het een meter of tien 25 DE SNEEUWGORS, (tekening van de schrijver). opvliegt onder het uiten van een stort vloed van geluid en dan in glijvlucht weer naar de aarde terugkeert. Iemand die over deze zangvlucht en het andere gedrag van de sneeuwgors bijzonder in teressant en vooral leuk geschreven heeft is Prof. Niko Tinbergen in „Speu ren en Spieden in de vrije natuur", een boek dat ik iedere vogelliefhebber van harte aanbeveel. Tinbergen, professor in de ornithologie in Oxford en Nobel prijswinnaar, weet als geen ander op buitengewoon leesbare wijze te vertel len over zijn wetenschappelijke arbeid. Geluid De sneeuwgors produceert volgens de boeken een groot aantal verschillende geluiden, volgens The Handbook of Britisch Birds zelfs 22. Die krijgen we natuurlijk niet te horen van de sneeuw gorzen die hier nu verblijven. Dan ho ren we vooral hetgeluid dat ze uiten als ze vliegen: een vrij zacht tirrirrirrip. Overigens zijn de boeken het niet erg met elkaar eens over de geluiden, maar dat is gebruikelijk Sneeuw en ijs Zoals er naast de goudplevier ook een zilverplevier is, zo is er naast de sneeuw gors ook de ijsgors. Een vogelsoort die ook in het noorden broedt, maar niet zo noordelijk als de sneeuwgors, en die MEDEDELINGEN VAN B EN W Straatnaamgeving en huisnummering In de krant van 10 december j.l. lieten wij u weten, dat de nieuwe straatnaam geving en huisnummering voor het bui tengebied rond Oosterend en De Waal op 1 januari a.s. zou ingaan. Op het mo ment dat dit geschreven werd mochten wij nog aannemen dat de huisnummer- plaatjes tijdig geleverd zouden worden Hierbij hebben zich echter ernstige ver tragingen voorgedaan, zodat de datum van ingang nu op 1 februari 1975 is be paald. De palen met straatnaamborden zul len wel eerder worden geplaatst. Deze zijn namelijk wei geleverd en het ge meentebestuur wil niet het risico lopen, dat men door invallende vorst moeilijk gaten in de grond kan krijgen. Onze vroegere eilandgenote mej. J. M. Commandeur deed aan de Rijksuniversi teit te Groningen met gunstig gevolg artsexamen. Marianne Moojen (oud inwoonster van Texel) is dinsdag in Oegstgeest geslaagd voor het diploma Verpleegkundige B (Zwarte Kruis). van 11 tot en met 17 december 1974 Geboren: Louise Marie, dv Friedrich Korten'hoeve en Elisabeth Schagen; Hendrik Jan, zv. Johannes J. Ramaker en Trientje J. Tjadens. Ondertrouwd: Hendrik Broekman en Anna J. Kuip. Overleden: Hiltje Kooiman, wv. Vlas, oud 83 jaar, wonende te Oudeschild; Mantinus Bakker, oud 85 jaar, wonende te Den Burg. Hoewel prolongatie op Texel een zeld zaamheid is, vertoont het City theater „The sting" drie dagen langer dan oor spronkelijk de bedoeling was. Wie nog (of nog eens) wil gnuiven om de gewiek ste streken van het tweetal Newman- Redford, doet er goed aan ook hun slachtoffer (Robert Shaw) scherp te ob serveren. Een prachtige rol! Nog tot en met zondag. Dagelijks 20.00 uur. Zondag 3 uur in de jeugdmatinee „Dik Trom en het circus" naar het bekende boek. Door middel van een eigen circus brengt Dik, samen met z'n vrienden, het geld bij elkaar dat zo nodig is voor een kostbare oogoperatie bij een blind meisje. Een mooi doel dus, maar ook de humor is niet vergeten. Een Nederland se jeugdfilm uit het Limburgse. (Alle leeftijden). Vanaf dinsdagavond half acht gaat de verfilming van Henri Charrieres roman „Papilion" over het doek. Het verhaal van de Franse ex-gevangene, betreffen- Sieve McQueen (rechts) en Dus/in Hoffman, hoofdrolspelers in Papillon" EU ILLETON 12. Die jongen deed net of hij niets had ïhoord en had gezegd: Schreeuwt u - ^jft zo, er is een zieke in huis! En toen j J ld ze gezegd dat hij zelf met zijn bru- le mond daar wel eens om mocht den- 23|?n, en dat het hier een hele rooie boel en dat Willem Jansen een oproe- ge geest bracht onder de mensen dat was toch zo, nietwaar? zoals die - ngen oök tegen haar, de vrouw van de >taris, te keer ging en toen was het xschrikkelijke gebeurd. De jonge Bnk Graafland had haar gewoon bij arm gepakt en de straat opgesmeten! ■Ff1 toen ze hijgend en over haar zenu- 5—r en heen in het rijtuig zat, had ze nog """"^t gezien hoe hij de pan soep achter ït rijtuig aan de straat opkeilde. Kos- hjke vermicellïsoep met een heerlijke IfiJuif er in! 3341 De notaris had, dit verhaal van zijn ouw vernemend, terstond de burge- eester opgebeld en een klacht wegens ishandeling ingediend. De burgemees- r had er Klaassen, zijn gemoedelijke g k 'ldwachter, op afgestuurd. Klaassen pporteerde dat Henk Graafland de me heefl hoffelijk bij de arm had ge- men en gezegd Het lijkt me maar be- dat u verdwijnt, en een beetje gauw! it van de pan soep was waar, maar zuchtte Klaassen, daérvan kan ik ch geen proces verbaal opmaken! En t gebeurde allemaal in huis, mevrouw b.1 mgster heeft géén getuigen en Henk it 21 raafland wèl, al is dat ook familie. De burgemeester zette zich aan de re taak, de notaris ervan te over tuigen, dat hij met een aanklacht weinig succes zou boeken. Trouwens enige spo ren van geweld waren aan mevrouw Sangster niet te zien. Alleen had ze heel de middag op bed gelegen meteen zware migraine. Wat, zo sympathiseerde ieder een, ook best te begrijpen was. De dames besloten eenparig geen soep meer te brengen naar ,,'t rooie dorp" zoals de fabriekswijk nu werd genoemd. Maar Henk Graafland was op de fa briek de held van de dag. Hij was dat niet lang. Want toen hij van de fabriek thuiskwam, zat daar een fris jong meisje in een eenvoudige grijze jurk. „Dat is juffrouw Jansen Henk" zei z'n moeder ,zij gaat de zieke mensen helpen". „A!h. is u de nieuwe wijkverpleeg ster?" zei Henk die liet merken dat hij wist hoe het hoorde. Hij gaf haar een stevige hand en nam haar nieuwsgierig op. „De juffrouw is een dochter van me neer Willem" lichtte zijn moeder toe, een beetje benauwd. Henk keek zéér uit de koets gevallen. De dochter van de baas! „U bent de man van de soep" infor meerde Els Jansen. Hij onderdrukte nog net een grinnik. „Ik eh. ja, dat ben ik". „Ik vond het een prachtige geste" zei het meisje en haar spottende ogen zagen hem aan. „Mijn moeder leerde me altijd dat ik nooit met eten mocht knoeien". „Daar heb de juffrouw schoon gelijk an" kwam de oude mevrouw Graafland, die ook met afgrijzen had gezien hoe haar zoon die kostelijke soep de straat opsmeet. „Nou ja. verontschuldigde zich Henk „we konden ze toch met goed fat soen niet meer op-eten?" „Je kon ze beter zónder goed fatsoen op de straat gieten" zei het meisje ge streng, maar toen zag hij haar ogen lachen. „U neemt me in de maling" consta teerde hij. „Niets is me verder" verzekerde zij effen. Toen zwegen ze allebei, en het was de oude moeder Graafland die de situatie redde. Els vertelde dat zij volgende week met haariwerk zou beginnen. ,,'t Zal u niet meevallen" zei 't moe dertje ,,u bent de armoe niet gewend". „Nee" zei Els „maar 't zal wèl goed voor me zijn, denkt u niet?" Ze mocht dit oude kraakheldere vrouwtje meteen. „Ik ben alleen bang dat de mensen mij zullen zien als ehde dochter van de baas". „Dat hangt van u zelf af" zei de oude vrouw „bedenkt u maar één ding.... ook arme mensen zijn trots". „Zie de soep" lachte Els. Henk Graafland had niet veel voor zijn zeggen. Hij zat daar dn een hoek van de kleine kamer en keek naar het meisje, dat daar zat, rustig, zelfverze kerd en toch zonder de arrogantie die hem van mevrouw Sangster zo geïrri teerd had. „Kijk u es" lichtte Els toe „wat ik doe is maar een begin. Mettertijd moeten we hier een wijkverpleging krijgen met een bestuur en leden die contributie beta len, en dan is de wijkverpleegster ge woon in dienst van de vereniging. Op het ogenblik kan dat nog niet, de vereni ging is er nog niet en de mensen zijn nog zo ver achterop. Je kunt niet alles inééns. Maar gelooft u niet dat het no dig is?" J» „O" zei het moedertje „ik denk zo vaak, dat ik wou dat iemand me hielp. Ik ben soms zo stijf en moe, en als ik vader moet verbedden, alléén dan moet ik altijd vragen of een buurvrouw me helpt. En ik heb niet graag vreemden over de vloer". „Nou" wist Els „we spreken maar meteen af, wanneer ik het best kan ko men. Maar uw man ligt ook niet goed, hij moest eigenlijk een hard bed heb ben". „Maar dat is toch veel ongemakkelij ker?" „O nee, dat zult u eens merken. Uw man moet uit die bedstee, juffrouw Graafland, en op een ziekenhuisbed voor het raam ,dat hij naar buiten kan kijken en wat frisse lucht krijgt. En hij moet 's nachts met open raam slapen, als het even kan". „Wat al nieuwigheden" zuchtte juf frouw Graafland. „Ja" beleed Els „dat is 't 'em nou juist, juffrouw. Dit zijn heus geen nieu wigheden, iedere verpleegster ziet dat meteen. Maar ik ben nu zo bang, dat de mensen zullen denken, dat ik alles maar verbeteren wil en nieuwigheden invoe ren, want heus, wat ik hier zoal gezien heb er moet heus héél wat veran derd worden voor de zieken. Daarom zou ik het zo fijn vinden ,als u me nu es mijn gang liet gaan. Dan gaat het bij de anderen gemakkelijker. Als ze uw man op een makkelijk bed zien liggen, voor het raam en u zult zien hoe hij er van opknapt dan zeggen ze: ze heb ben het bij Graafland ook gedaan". „Jaja, ik snap u wel" knikte het vrouwtje lachend. „Gelooft u echt dat het voor m'n man z'n bestwil is?" „Laten we eens vragen wat de zieke er zelf van denkt?" stelde Els voor. De oude man dacht na. Hij was ge wend aan deze bedstee, waarin hij vrij wel z'n hele leven gedlapen had. Maar de laatste weken was het hem daar, als lag hij reeds in een graf, afgesloten van de wereld. Zijn krachten waren door de versterkende middelen iets toegenomen de de verschrikkingen die hij geduren de 14 jaar doormaakte in de beruchte strafkolonie op het Duivelseiland. De voor een gemiddeld mens onmoge lijke strijd om lijfsbehoud en vrijheid, wordt door Steve McQueen sterk weer gegeven. Dustin Hoffman, de tweede topacteur in deze kostbare film, is de geweldloze vervalser en vindingrijke zonderling Dega. Franklin J. Schaffner regisseerde; grote massascènes zijn Schaffners specialiteit (o.a. in „Planet of the apes" en „Patton"). Dalton Trum- bo stond voor het reusachtige karwei een scenario te schrijven op basis van het uitgebreide boek. Het werd dan ook nogal ingekort. „Papillon" lezen is matuurllijk heel wat anders dan de film gaan zien. Om te be ginnen schept ieder zich tijdens het le zen een denkbeeldige hoofdfiguur, die er wél eens heel anders zou kunnen uit zien als Steve McQueen Bepaalde voor stellingen van omstandigheden en figu ren, welke tijdens het lezen ontstaan, moet men bij het zien van de filmbewer king overboord zetten. En dat koslt soms moeite. Wat blijft is een knappe avonturen film waarin erg veel te zien is. De over tocht van Frankrijk naar Guyana op de overvolle vrachtboot; -het eerste bagno met de dwangarbeid in de jungle; ver volgens de eerste eenzame opsluiting van 2 jaar; de vlucht met alle ellende en ontzetting; het verraad van de moeder overste en -de daarop volgende, 6 jaar durende, eenzame opsluiting. Tenslotte het verblijf op Duivelseiland en de vlucht op een pakket bij elkaar gebon den kokosnoten. Dat alles in 2M» uur film te comprimeren is natuurlijk een heidens karwei. Heit hele boekdeel Ve- nuzuela is weggelaten om de zaak wat betreft de speelduur niet helemaal uit de hand te laten lopen. Erg lang zijn de scènes van de eenzame opsluiting, maar Charriere, die zelf uitvoerig adviseerde bij de opnamen en voorbereidingen, schijnt wat dat betreft weinig te hebben willen veranderen. Het uiteindelijk re sultaat heeft de schrijver trouwens niet meer kunnen zien. Henri Charriere overleed vorig jaar juli en liet ruim 4% miljoen gulden na aan opbrengsten van zijn -boeken en de verkoop van de film rechten. „Papillon" dinsdagavond half acht (boven 14 jaar). Het City theater is eer ste kerstdag gesloten. en in hem rees een nieuwe hoop. Zou het dan toch nog niet met hem afgelo pen zijn? Zou het zijn, dat hij, samen met moeder, nog een paar vreedzame jaren voor de boeg 'had, nog weer eens aan tafel zou zitten? Hij keek naar het meisje dat als een symbool van bloei end jong -leven m de kamer zat. „Juffrouw" zei hij met zachte stem „als ik toch doodga, laat me dan in de bedstee. Maar als u net als de dokter, denkt dat die ouwe benen nog wel weer eens kunnen lopen, dan zou ik zeggen: ga je gang, doe wat je kimt. Ik ben wél oud, maar ik ben hetleven nog niet zat, en ik zou nog graag een paar jaartjes met moeder. „Ach malle vent" zei het kleine vrouwtje wordt niet zo sentimenteel op je oude dag!" Maar Els wist dat ze het pleit gewonnen had. Henk hield haar glanzende fiets vast toen ze weer buiten kwam. „Alstublieft" zei hij. „Dank u wel" antwoordde ze even beleefd. „En eet smakélijk". Hij wist dat ze allebei aan de soep dachten. „Ik had het niet moeten doen" erkende hij opeens, berouwvol. Els -keek hem aan, zag z'n open jon gensgezicht. „Nou ja" zei ze „je zou geen vént ge weest zijn als je 't niet gedaan had". Toen fietste ze weg. „Jij kijkt ook of je de honderdduizend gewonnen hebt" lachte zijn vader van uit de bedstee. Zijn gericht verstrakte opeens. „Zonder die honderdduizend" zei hij „zat er voor mij meer winst in". HOOFDSTUK VII De Freule bedankt In de kring van de Groenhovense no tabelen, waar men Willem Jansen tot nogtoe zorgvuldig weerde, was zijn ak- tiviteit niettemin het gesprek van de dag. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9