Cjrocn 7u>arts JexeU in het Renovatie houtrijke woningen voor f 40,- extra huur per maand BOUW 46 WONINGEN BEGINT 15 JANUARI Bezwaren GS tegen garantieverlening aan gasbedrijf ^Buiterjands geld Raad neemt zelfde besluit opnieuw: gelegenheid voor overleg met provincie Bewoners voelen er wel voor met provincie Aanleg gasnet gaat door groen-zwart Reischeques Jaap Schotanus „HUISKAPPER" Bouwbedrijf Weel, Grootebroek bouwt voor bijna 3 miljoen Onze zaken zijn dinsdag 24 december en dinsdag 31 december geopend tot 6 uur Kerstdiner 1974 Havenrestaurant Texel Schijnvertoning Reis- en bagageverzekeringen gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken DINSDAG 24 DECEMBER 1974 Uitgave: B.V. v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Knesomlaan 43, Den 3urg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986 TEXELSE 88e JAARGANG No. 8938 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,75 p. kw. 50 cent Incasso; los 35 cent. Bank: Amrobank, Nad. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 31 ct, p. mm excl. 4% BTW De woningbouwvereniging Texel erkt aan plannen voor de renovatie ernieuwing) van haar 80 zg. houtrijke •oningen. Het plan voorziet in het ver engen van de houten puien door nieuw invergankelijk materiaal, het aanbren- 'en van aluminium kozijnen en ramen dsmede het aanbrengen van nieuwe ouche-cellen. Dit is mogelijk voor be- rekkelijk weinig geld: ƒ14.000,per voning. Volgens het financieringsplan lat het bestuur voor ogen staat, zal dit •esulteren in een huurverhoging van f40,per maand. Medewerking van ge- nccnte en rijk is echter niet te ontbe- toezegggingen van die kant zijn nog liet gedaan. Het bestuur wilde echter in een zo roeg mogelijk stadium de bewoners bij plannen betrekken en belegde daar- im donderdagavond in hotel „De Lin- leboom-Texel" een voorliohtingsbijeen- omst waarvoor veel belangstelling be tond. 40 betrokkenen waren vertegen oord igd. Slecht Ruim 17 jaar geleden werden op Texel 00 houtrijke woningen gebouwd op ini- iatief van de gemeente. Bij de leniging an de toen zeer ernstige woningnood as het een enorme stap voorwaarts, eker naar de toenmalige normen bo en de woningen behoorlijk comfort en ijn ook nu nog aantrekkelijk o.a. we ens de over het algemeen zeer grote tukken grond waarop ze zijn gebouwd, verloop van een aantal jaren traden nadelen echter aan het licht. Het hout an de puien was niet van de allerbeste aliteit en er was sprake van elemen- lire fouten in de constructie. Met als evolg dat water en wind in de huizen onden doordringen en dat al gauw rot- ngsverschijnselen werden gemeld. In 1966 droeg de gemeente de wonin- en over aan de woningbouwvereniging. Voordat het zover was kregen de be woners nog de gelegenheid de woning te kopen; na overdracht aan de vereni ging zou dat niet meer mogelijk zijn omdat de statuten van de woningbouw vereniging Texel verkoop verbieden Twintig huurders maakten van de ge legenheid gebruik en werden eigenaar voor 'n ook voor deze tijd buitengewoon laag bedrag (rond ƒ15.000, Goed geld De tachtig resterende huizen vormden voor de woningbouwvereniging een groeiend probleem wegens de onder houdskosten. In de loop der jaren is daaraan meer dan ƒ200.000,méér uit gegeven dan de overheidsnormen toe staan, ten koste van de overige wonin gen. Dit kan niet doorgaan, maar het is óók onverantwoord om 80 woningen in een ook voor minder draagkrachtigen betaalbare klasse te laten verkrotten. Het zou niet zo moeilijk zijn om de hout rijke woningen te slopen en te vervan gen door nieuwbouw, maar die huizen zouden dan zo'n ƒ350,— per maand moeten „doen" en daar is nu juist geen behoefte aan. Overheidssteun Het bestuur van de woningbouwver eniging heeft het probleem besproken met de nationale woningraad. Van die zijde is vernomen dat voor renovatie van woningen die als gevolg van sy- steemfouten dreigen te verkrotten, mo gelijk is met financiële overheidssteun. In het geval Texel wil men een rege ling treffen waarbij een derde deel van de kosten door het rijk wordt gedekt, een derde door de gemeente en een der de door de vereniging. Reeds nu wil men het aandeel van de vereniging vastleg gen, zodat de extra huur niet boven de veertig gulden per maand zal uitkomen. (Voor de houtrijke woningen geldt nu een „kale" huur van gemiddeld ƒ118, per maand. Het ongerief dat de bewoners zullen ondervinden bij de werkzaamheden is van weinig betekenis. Het karwei kan zeer snel worden uitgevoerd. Het door iemand in de zaal geopperde bezwaar dat bij het aanbrengen van de voorzie ningen in de zomerperiode er enkele da gen niet kan worden verhuurd, legt geen gewicht in 'de schaal want onderverhuur van woningwetwoningen is verboden. Een andere vragensteller vond dat de huizen meteen maar van aardgasver warming voorzien moesten worden. „Dat is een probleem op zich waar we zelf de oplossing nog niet voor ge vonden hebben", aldus voorzitter S. Kooi. Dat meteen de dakbedekking wordt vernieuwd, werd wel als zeer wense lijk onderkend Een der huurders: „An ders wonen we straks in een luxe huis, maar moeten we met de paraplu naar bed". Positief De aanwezigen bleken veel te voelen voor de renovatieplannen al tilden som migen toch wel zwaar aan de veertig gulden extra per maand. Talrijker wa ren de opmerkingen van mensen die vér der wilden gaan met de verbetering van de huizen. De blijkbaar ondeugdelijke riolering moet worden vernieuwd en de niet brandvrije plafonds die hier en daar (zie vervolg pagina 2) Assurantieadviseur Hypotheken Financiering verhuisd van kantooradres van Brouwerstraat 2 naar Witte Kruislaan 35 Den Burg. Telefoon (02220) 2289 VAN DE T.V. van K. Tel (haarsnijmesjes) Op 15 januari zal in het plan Den Burg noord-west worden begon nen met de bouw van 46 premiewonin gen voor het maatschap „De 46". De bouw wordt voor ƒ2.995.000,- uitge voerd door het Bouwbedrijf Weel uit Grootebroek. Zaterdag werd het con tract getekend. Er wordt naar ge streefd het eerste huis uiterlijk 1 okto ber 1975 op te leveren. Als er geen bij zonder strenge winter komt zal het hele projekt volgend jaar om deze tijd klaar zijn. De genoemde aanneemsom is inclusief bbw en risicoregeling. Bepaald is dat deze prijs gestand zal worden gedaan tot het eind van de bouwperiode. Met WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bezwaar tegen de garan tieverlening aan het Culemborgse gasbedrijf De Liefde voor de aansluiting van 2820 woningen op het door dit bedrijf aan te leggen gasdistributienet op Texel. Deze garantieverlening werd door de raad op 6 augustus goedge keurd. De gemeente verplicht zich daarmee 180 gulden aan De Liefde te be talen voor elke woning beneden de gestelde limiet van 2820 die op 31 de cember 1976 nog niet op het aardgasnet is aangesloten. grond erbij komen de woningen op ge middeld ƒ87.000,—. Zoals bekend was vorige maand nog sprake van ƒ83.000, Het aannemersbedrijf v.h. Jan Koorn Mzn uit Den Burg, waarmee de onder handelingen in zeer vergevorderd sta dium waren, wilde daarvoor niet bou wen. Koorn heeft het bedrijf in Groote broek als remplacant aangeboden. De hogere bouwprijs is voor één van de 46 maten aanleiding geweest om zich terug te trekken De overigen moeten hun financiering wijzigen, maar het ziet er niet naar uit dat dit moeilijkheden zal geven. Van het bestuur van „De 46" hoorden we dat er na Koorn geen ande re Texelse aannemers meer zijn bena derd. Er zullen wel Texelse onderaanne mers worden ingeschakeld. Met Velt- kamp is overeenstemming bereikt over het loodgieterswerk, met Bremer te Oos terend over het schilderwerk en met Electrohuis Bakker over de elektrici- teitsaanleg. Weel is een bouwbedrijf, dat in de kop van Noordholland op diverse plaat sen werkzaam is geweest. Op Texel werden voor Widana schakelbungalows gebouwd aan de Bernhardlaan, maar dit werk werd uitbesteed aan Koorn. Om de aanleg van het distributienet niet te stagneren en om GS en de ge meente gelegenheid te geven de be denkingen van GS nader te bekijken en misschien uit de weg te ruimen heb ben GS de gemeenteraad de gelegen heid gegeven het bestaande besluit in te trekken en door een nieuw gelijklui dend besluit te vervangen. De ge meenteraad greep deze gelegenheid vrijdagavond in een spoedeisende ver gadering aan. Dit nieuwe besluit heeft tot gevolg dat GS niet voor 6 januari (als de termijn van 5 maanden waarin uitspraak moet worden gedaan af loopt) een uitspraak doen maar daar nog eens 5 maanden langer mee mo gen wachten. Overigens bleek uit de woorden van burgemeester W. H. Sprenger dat het college niet had ver wacht dat het garantiebesluit goed keuring van GS nodig zou moeten hebben. In een verklaring'zei Fried Blanken (Pakt) dat zijn fraktie van harte achter 't voorstel van B. en W staat, „hetgeen een logisch vervolg van het op 6 augus tus genomen raadsbesluit is. Ondanks het wegvallen van het financiële voor deel geloven wij dat Texel toch belang heeft bij de aansluiting op het aardgas- net. We hopen en verwachten dat de Texelse bevolking achter de raad en het college zal gaan staan en het grote be lang van het aardgas zal inzien". Jan Witte (SCF) zei het volledig met de woorden van Blanken eens te zijn en vroeg aan de burgemeester wat er van gemeentewege gedaan zal worden om de aardgasaansluiting wat minder nega tief over te laten komen dan de laatste maanden gebeurd is. L. J. Weijdt vroeg of B. en W. van plan zijn een enquête onder de bevolking te houden om te kijken hoeveel mensen van plan zijn zich op hét aardgasnet aan te sluiten. De burgemeester zei dat B. en W. de peiling niet via een enquête zullen houden maar zich wel zo snel mo gelijk een duidelijk beeld van de belang stelling zullen vormen. Dit in verband met de voorlichtingscampagne die de ge meente in samenwerking met De Liefde houdt en die in januari gaat beginnen. mun.v. pianist/organist JOOP PHILIPS Tafelreservering gewenst. Texels Belang-raadslid T. van den Heerik zei dat hij zich in principe kan verenigen met de aansluiting van Texel op het landelijk aardgasnet maar dat zijn bezwaren tegen bepaalde onderde len van de overeenkomst niet zijn weg gevallen en dat hij bedenkingen blijft houden tegen de manier waarop het aardgasbesluit door de raad genomen werd. (02226) 310 De Texelse gemeenteraad heeft vrijdag avond in de laatste en tevens kortste open bare vergadering van dit jaar een onbegrij pelijke en eigenlijk bedroevende schijnverto ning opgevoerd, die het openbaar-democra tisch functioneren van de plaatselijke volks vertegenwoordiging geweld aandeed. In de besloten informatieve bijeenkomst een avond tevoren sprak de raad drie uur lang uitvoerig over de onvenuachte bedenkingen van de provincie tegen het aardgascontract met de firma De LiefdeIn de openbare vergadering werd de kwestie tn minder dan een kwartier afgedaan en bleef het bij een summiere sa menvatting door de burgemeester, aanhanke lijkheidsbetuigingen van Blanken en Witte en wat schuchtere bedenkingen van Van den Heerik, die in deze vorm gewoon achterwege hadden moeten blijven. Als je als raad dan toch op de besloten toer gaat zeg dan hele maal mets en stem alleen zwijgend voor of tegen de voorstellen van B. en W. Dat zou konsekwenter geweest zijn dan het geven van hoogst vage verklaringen waarmee de raad hard op weg is de populariteit van het aardgas bij de Texelse bevolking tot het nul punt te laten dalen. De manier waarop en de geheime sfeer waarin de aardgasbesluit en werden genomen is op de Texelaars niet best overgekomen en in plaats van er alles aan te doen dit image via volledige openheid pro beren te verbeteren laten de raadsleden zich door B. en W. overhalen opnieuw in het ge heim te opereren, en daarmee op de oude toer verder te gaan. Met name het Pakt moet dit zwaar worden aangerekend, omdat juist zij in haar verkiezingsprogramma nadrukke lijk voor openheid pleit. Maar op het mo ment dat openheid aan de orde komt laten de heren het afweten. Dat geldt natuurlijk ook voor de andere partijen die minder met open heid dwepen. Zou het hier gegaan zijn om disctrete besprekingen over strikt persoonlij ke kwesties dan zou beslotenheid nog te rechtvaardigen zijn geweest Maar dat gaat natuurlijk niet op voor een zakelijke kwestie als heiaardgas waarbij de gehele Texelse bevolking betrokken is. De aansluiting op hetaardgas heeft immers voor velen belangrijke financiële konsekwenties tot gevolg en dat zijn geen kinderachtige za ken. Als de raadsleden klagen dat het aard gas zo negatief over is gekomen mogen zij zich wel eens gaan bezinnen over het aandeel wat zij in die negatieve publiciteit gehad heb ben ion t rijke woningen: straks hout arm en weer volwaardig?

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1