Heksen en bezemstelen Puntgave kopie van „Ida Mary" Willem Jansen trouwt de freule FILMNIEUWS Walt Disney produktie: Werk genoeg op minischeepswerf - - Geslaagd Meedendorp opnieuw driebandenkampioen Zon, maan en hoog water Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 24 december 1974 'ifl* Vf1 yTv.rr- - v.TV' IE* ïsr-V'^i r-ki' De heer f. Hoogerheide temidden van enkele van zijn scheepsmodellen. Foto rechtsonder: het model van de Texelse strandreddingboot De heer J. Hoogerheide uit Den Burg (Boogerd 18) heeft een 107 cen timeter lange, getrouwe kopie ge maakt van de Texelse strandredding boot „Ida Mary". Er worden op Texel meer scheepsmodellen gemaakt, maar het werkstuk van de heer Hoogerheide benadert de uiterste perfectie. Van de in werkelijkheid ruim tien meter lange boot kan men in het model de kleinste details terugvinden. De boot is hele maal zelf gemaakt en dus niet gemon teerd uit kant en klare onderdelen. Vanaf juni heeft de heer Hoogerheide er elke vrije avond en weekend aar? besteed: er zijn duizenden uren in gaan zitten. De heer Hoogerheide die zijn brood verdient «bij de gemeente Texel en daar naast ook brandweerman is, heeft in de zeven jaren van zijn huwelijk meerdere scheepsmodellen gemaakt. Op de zolder staan ze te pronk: een onderzeeër, een Sleepboot, een fregat, een jachtje en een ouderwets zeilschip. Op laatstgenoemde twee werkstukken is Hoogerheide niet trots want de pasklare onderdelen kwamen uit een (kostbare) bouwdoos. „Daar is geen kunst aan. Als je het een paar keer hebt gedaan is het seriewerk". Volgens bouwtekening Veel meer voldoening had hij dan ook van de nabouw van de Terschellinger motorreddingboot „Carlot", die werd vervaardigd naar de officiële bouwteke ning van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse reddingmaatschappij, maar waarbij alle onderdelen moesten worden vervaardigd, tot en met de mi nuscule 'klinknagels. De „Carlot" troont in de huiskamer van de familie Hooger heide, maar voor de strandreddingboot „Ida Mary" was daarvoor geen plaats. De boot is inmiddels voor materiaalprijs (dat zie je vaker: hobbymensen zijn zel den zakenlui) overgedaan aan de heer Paul Kikkert, motordrijver van de red dingboot. De heer Hoogerheide gunt het hem van harte; hij beschouwt het ook een beetje als blijk van dank voor de medewerking die de Texelse redders hebben verleend bij de voorbereidingen tot de bouw. Aan de bouwtekening al leen had Hoogerheide niet voldoende. Hij wilde de details van het echte schip van nabij bestuderen en fotograferen, om alles te kunnen namaken. Railingen, antennes, lampen, ankers, vlaggen, red dingboeien, het interieur van de stuur- kast met stuurwiel en metertjes op het dashboard en zelfs een zeekaart. Paul Kikkert die het echte schip kent als zijn broekzak ontdekte maar één foutje: het groen en rood van de boordlichten zit ten aan de verkeerde kant Evenveel planken Het bouwmatenaal is voornamelijk hout. De romp van de „Ida Mary" werd gemaakt van cederhouten plankjes, pre cies hetzelfde aantal als in het echte schip is verwerkt. De verdere onderde len werden gezaagd uit anderhalf mm dun triplex, dat aan modelbouwers wordt geleverd door aannemer Kooger uit De Waal. De afwerking-is met zo veel zorg geschied, dat het eindresul taat er puntgaaf uitziet In tegenstelling tot het model van de „Carlot" zit in de „Ida Mary" geen motor. Verder 'heeft "een proefvaart uitgewezen dat het scheepje „vijverwaardig" is, maar er moet dan wel enige ballast in de kiel worden aangebracht. Het nadeel van schepen die echt kunnen varen is het grote gewicht De heer Hoogerheide vindt het bovendien zonde want het mo del wordt er erg vuil van. Typerend voor de minitieuze werk wijze van Hoogerheide is bijvoorbeeld het feit dat in de „Carlot" 1600 klink nageltjes zitten (koperen spijkertjes) waarvoor evenzoveel gaatjes zijn ge boord. Met het roer van de „Ida Mary" kun je alles doen wat bij het grote schip ook kan: het draait, maar kan ook om hoog worden geschoven. Alle metalen delen zijn van koper. Niet de enige Hoogerheide is niet de enige Texelaar die scheepsmodellen maakt. De heer Keijser uit De Waal heeft bijvoorbeeld een model van de „Garlot" dat twee maal zo groot is a'ls het model van Hoo gerheide en dat ter gelegenheid van het 150-jarig jubileum van de redding maatschappijen momenteel in Amster dam wordt tentoongesteld Verder wor den heel wat Texelse huiskamers ge sierd door modellen van kotters en an dere schepen. Omdat er al zoveel mini- kotters zijn wil de heer Hoogerheide geen visserij modéllen maken. De ge- Dinsdag en vanaf 2e kerstdag tot en met zondag (le kefstdag is er geen voorstelling) dagelijks om half acht, zijn Steve McQueen en Dustin Hoffman te zien als hoofdrolspelers in het ontsnap- pingsavontuur „Papilion". Een lange film, naar het gelijknamige boek van Henri Charriere. De toegang is 14 jaar. Tweede kerstdag en zondagmiddag om 3 uur, draait in het City theater de bij zondere alle-leef tij den-film „Heksen en bezemstelen" (Bedknobs and broom sticks). Een muzikale fantasie in de stijl van „Mary Poppins". Gebruikt werd de gecombineerde techniek van „levende acteurs" in een tekenfilm. Razendknap gemaakt, want echte mensen en gete kende dieren rennen door en langs el kaar heen en het is moeilijk je te reali seren waar „werkelijkheid" ophoudt en de fictie der getekende beelden begint. Een onderwaterscène met getekende vissen, luchtbelletjes enz., waarin een aantal acteurs randloopt, zwemt en zingt, een voetbalwedstrijd tussen die ren met een menselijke scheidsrechter; een stuk film van 22 minuten dat aan produktiekosten al meer dan een mil joen dollar opslokte. De tekenaars wa ren er een jaar mee bezig, want elke mi nuut film eist 1440 tekeningen voor één enkele figuur. Het verhaal begint in Londen, eind 1940. De Londense kinderen worden onder dreiging van het oorlogsgevaar, op het platteland in veiligheid gebracht. Drie kinderen, Paul, Charles en Carrie worden ondergebracht bij een vreemde, ongetrouwde dame, die een schriftelijke cursus volgt in hekserij. Ze schenkt de kinderen een magische knop van een bed, die hen in staat stelt op het bed verre reizen te maken. Samen met hun De heer J. van der Gracht uit Den Burg, lid van de Verenigde Schilder coöperatie, volgde te Hoorn met goed gevolg de cursus voor Ondernemer in het schildersbedrijf. dachten gaan op het ogenblik uit naar een torpedobootjager en een tanker. Op de scheepswerf Boogerd 18 ont breekt het voorlopig niet aan werkge legenheid. (goedaardige) heks beleven ze vele fan tastische avonturen. Hoogtepunt van kijk- en muziekplezier o.a. de Portobello Road en op het eiland Naboemu, be woond en geregeerd door dieren. Twee voorstellingen dus van deze feestelijke Disney-produktie, met Angela Lansbury en David Tomlinson in de hoofdrollen en talloze getekende dieren (krokodil len, apen, vogels, vissen en nog veel meer) in de bijrollen. Jan Meedendorp is opnieuw Texels kampioen driebanden. Hij prolongeerde zijn titel van vorig jaar, na een zeer spannende eindstrijd waarin ook J. Ven- neman en H. Spigt tot de laatste par tijen tot de kanshebbers behoorden. De drie koplopers speelden in de eindfase tegen elkaar. Spigt verloor van Venne- man maar won van Meedendorp die op zijn beurt op 'het nippertje Venneman klopte en daardoor zijn titel veilig stel de. De eindstand, resp. gespeeld, gewon nen, verloren, beurten, hoogste serie, punten, gemiddelde, matchpunten: 1. J. Meedendorp 9 8 1 311 5 134 04,30 16 2. J. Venneman 9 8 1 348 7 133 0,382 16 3. H. Spigt 9 7 2 282 3 121 0,429 14 4. W. Bakker 9 6 3 402 3 117 0,291 12 5. H. Ran 9 4 5 349 4 116 0,332 8 6. J. Dekker 9 4 5 374 4 115 0,307 8 7. W. Snoek 9 3 6 471 3 105 0,223 6 8. C. v. Etten 9 3 6 497 3 97 0,195 6 9. S. Langeveld 9 1 8 435 3 97 0,223 2 10. M. Brons 9 1 8 425 3 94 0,221 2 De zon komt 29 december op om 8.48 uur en gaat onder om 16.36 uur; 1 janu ari op om 8.48 uur en onder om 16.39 uur. Maan: 29 dec. V.M.; 7 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 december Zaterdag 28 december Zondag 29 december Maandag 30 december Dinsdag 31 december Woensdag 1 januari Donderdag 2 januari Vrijdag 3 januari Zaterdag 4 januari Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. 6.23 en 18.57 7.30 en 20.01 8.32 en 20.58 9.28 en 21.47 10 18 en 22.30 10.50 en 23.01 11.15 en 23.27 11.36 en 23.49 11.55 en ,,lda Alary", getoond door de 8-jarige Nico Kikkert FEUILLETON 13. „Die vent zet heel Groenhoven op stelten" zo verklaarde de notaris op de soos. „Het is hier altijd een rustig dorp geweest, maar nu moet alles onderste boven. Op de Meerwei zijn ze arbeiders woningen aan het bouwen, er is een Groene Kruisvereniging gesticht en daardoor is dat mooie werk van onze dames vrijwel overbodig geworden, die dochter van Jansen rijdt in een ver pleegsterskostuum op de fiets! Joost mag weten wie haar 't recht geeft, voor verpleegster te spelen. ,0" zei de burgemeester nuchter „dat recht heeft ze wel, hoor. Ze is gediplo meerd. Daar zien wij trouwens als ge meentebestuur wel op itoe". „Jullie als gemeentebestuur" smaalde Bas „en u vooral, burgemeester, u laat die vent z'n gang maar gaan. Als ik goed ben ingelicht, is hij op 't raadhuis als kind aan huis". „Inderdaad" bevestigde de burge meester „heb ik veel met de heer Jan sen te maken. Hij heeft die plannen om laar huizen neer te zetten met mij be sproken, en ik zou ook niet weten "aarom ik goede woningbouw niet zou bevorderen". ,Als je dat volk teveel toegeeft, wor den ze alléén maar ontevreden" nijdaste Bas. Het stak hem dat er in de fabriek die hij zovele jaren had geregeerd, zo ingrijpende veranderingen hadden plaats gehad. Jansens zorg voor zijn per soneel beschouwde hij als een persoon lijke aantijging, dat hij Bas, zich nooit veel aan dat personeel gelegen had la ten liggen. wat trouwens een onom streden feit was. En dagelijks moest hij horen hoe zijn vrouw zich gekrenkt achtte door de steeds toenemende on afhankelijkheid van die „rooie troep bij de fabriek" van de plaatselijke liefda digheid zoals die door de dames werd beoefend. „Straks kiezen ze 'em nog in de ge meenteraad" suggereerde de dokter, die stil vermaak schepte in de ontstemming. „Dat moest er nog bij komen" storm de Kareld de rentenier. „Wie zal het ze beletten?' 'vroeg de dokter onschuldig. „Dat geloof ik niet", kalmeerde de burgemeester „maar we lopen toch een goede kans, dat er volgend jaar een ar beider in de raad komt. Ik heb de naam van Henk Graafland al horen noemen". „Ook zo'n oproerkraaier" meende Bas „die vent had ik er meteen uit moeten gooien. Ik heb 'em gehouden terwille van z'n vader". „Jawel" dacht 'de burgemeester „en de vader de straat opgesmeten toen hij niet meer werken kon. Daar mocht het armbestuur voor zorgen!" Maar hij hield zie stil en luisterde maar. „Ik vind" constateerde Kareis „dat we een wijs besluit namen toen we die vent niet in onze soos wilden hebben. Ver beeld je, dat je hier niet eens rustig kon zitten, zonder die rooie praatjesmaker er bij". „Ik geloof dat de heer Jansen het mo menteel te druk heeft" zei de dokter „om veel tijd te hebben voor andere dingen". „Druk met de mensen opzetten tegen hun meerderen" vlamde de notaris op. „En let op mijn woorden.het eind is er nog niet". Nu het eind was er inderdaad nog niet. Freule Cnoop van Haersma, wier woord wet was in de tennisclub en die er in geslaagd was, de meisjes Jansen buiten de club te houden, zag de grijn zende schim van haar aartsvijand, Wil lem Jansen, weer opdoemen op de ver gadering van het Comité Koninginne dag. Dit comité bestond uit de dames Bas en Sangster, de burgemeestersvrouw, meester Koper en meneer Hermans. Met uitzondering van de meester, was het dezelfde groep die de lakens uitdeelde in de tennisclub En de Freule presi deerde. Het jaarlijkse koninginnefeest verliep immer naar een vast patroon. De kinde ren gingen van de school in optocht vlaggetjes zwaaiend en met oranje ge sierd, naar het gemeentehuis, waar ze voor de burgemeester enkele liederen zongen. Daarna gingen ze naar „Het Huis" waar ze voor de Freule enkele liederen zongen, en steevast werden ge trakteerd op een glas oranjelimonade en een rood-wit-blauw-gekleurde zuur stok. Vervolgens gingen ze naar de gro te wei om daar zoetgehouden te worden met spelletjes als zaklopen en blokjes- rapen. Steevast stond op het terrein de draaimolen van Godali de Italiaan, door een paard voortbewogen. En des avonds was er dansen in De Zwaan. Dat was Groenhovens koninginnedag. Willem Jansen hield van kinderen en ten hij het programma hoorde, vond hij dat er maar weinig aan was. Hij stapte naar de burgemeester en kwam met een ander plannetje op de proppen. Alle kinderen van het dorp zouden met een plezierboot naar Maar- veld varen, waar een grote speeltuin was. Daar zouden de kinderen getrak teerd worden en zich de hele dag kun nen vermaken. „Daar hebben ze meer aan" vond Willem, „dan aan dat eeu wig zaklopen". Hij sprak er over met de burgemees ter. En deze diplomaat droeg zijn vrouw op, dit plannetje te lanceren op de ver gadering van het comité. Er viel een diep stilzwijgen, toen de burgemeestersvrouw haar woordje ge daan had. „Enne wie zal dat betalen?" vroeg meneer Hermans de bankman, die de penningen beheerde. „Er ds iemand" zei de burgemeesters vrouw voorzichtig „die bereid is het ontbrekende bij te dragen". „En mogen we ook weten wie die ie mand is?" informeerde mevrouw Bas scherp. „Die persoon wenst onbekend te blij ven" riposteerde de burgemeesters vrouw. „Dan hoeven we niet te vragen wie die iemand is" meende de notarisvrouw. Zij had al lang met lede ogen gezien dat „die Jansen" zo „aanpapte" met de bur gemeester, zij wist dat hij er al eens een paar maal op bezoek was geweest, en zij beschouwde dit als „verraad" van de zijde der burgemeestersvrouw. De Freule zal aan het hoofd van de tafel, de lippen stijf opeen geklemd. „Nou, ik voel er niets voor" zei me vrouw Bas meteen, het is altijd goed ge gaan en waarom moet het nu anders?" „Voor de kinderen is het veel leuker" meende mevrouw Berghuis. „De kinderen hebben ieder jaar veel plezier" zei de meester voorzichtig. Hij moest met de dames en vooral met de Freule goede vrienden blijven, maar kindervriend die hij was, voelde hij alles voor het nieuwe plan. „Maar dit is weer eens een veranderingetje". „Die. weldoener" zei de Freule on heilspellend „is die er tevreden mee dat wij alles regelen en hij het geld bijpast? Of wil hij nu maar meteen alles te zeg gen hebben?" „Hij wenst onbekend te blijven" ant woordde de burgemeestersvrouw. „Dus ik denk niet dat hij zich openlijk met de zaken van het comité zal gaan be moeien. Ik voor mij ben wel bereid, als tussenpersoon te fungeren". „Natuurlijk" hitste mevrouw Sang ster. „Laten we er over stemmen" vond de Freule en aan haar gezicht was wel te zien wat ze dacht. „Ik voor mij, ik ben er tegen. Het is nog gevaarlijk ook zo'n boot. En 't is juist zo leuk, als de kinde ren hier in 't dorp blijven". „En zich de verdere dag lopen te ver velen, en ons er bij" viel mevrouw Berg huis is. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5