Cjroen kwarts-Jexels in het hart-, Bezwaren tegen situaties op Schilderend en Binnenburg uiteqlands geld Boeiend spel van „Nieuw Leven" in Heijermans „Op hoop van zegen Ci College zoekt oplossingen Teso vervoerde in kerstperiode bijna 25 procent auto's meer Ministerie wil niet praten over 3,5 miijoen voor aardgasverbinding Tijdens hoorzitting over verkeersplannen Ben W Reischeques Reis- en bagageverzekeringen Kist met handgranaten onschadelijk gemaakt gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken Verdiende ovatie voor toneelvereniging Regeling met Gasunie ongewijzigd J. C. Dros nam directie E.M.K. over we/t nadartond A. DE WIJN Schilderend 81 ƒ1.500,subsidie voor muziekschool Politie brengt reeks inbraken en vernielingen tot klaarheid DINSDAG 14 JANUARI 1975 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. 88e JAARGANG No. 8942 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ8,65 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW Op de hoorzitting over de door het college voorgestelde verkeersmaatre gelen in Den Burg werd vrijdag onder meer bezwaar gemaakt tegen de si tuaties die zullen ontstaan op de kruispunten Binnenburg-Hogerstraat en Ju- lianastraat-Schilderend. Wethouders Nauta zegde toe dat het college, onder wiens bevoegdheid deze maatregelen vallen, zich over deze bezwaren, ge uit door respectievelijk de dorpscommissie Den Burg en het PPR-lid mevrouw Tijssen, ernstig zal beraden en zal zoeken naar oplossingen. Door het omkeren van het éénrich- tingverkeer wordt het verkeer onder meer uit het dorpscentrum geleid via de Hogerstraat, over de Stenenplaats door de Kogerstraat en de Waalder- straat. Hierdoor ontstaat een knelpunt op de kruising Binnenburg-Hoger- straat-Stenenplaats dat het college dacht op te lossen door een stopver plichting op de Binnenburg waardoor het verkeer daar voorrang moet ver lenen aan het van links komende cen- trumverlatende verkeer uit de Hoger straat. De dorpscommissie liet, bij monde van voorzitter Praamstra, weten met deze Dc shovelmachinist P. Vcrkaik uit Werkendam kreeg zaterdag de schrik van zijn leven toen hij met zijn machine een kist met 38 scherpe handgranaten aan de oppervlakte bracht. Het gebeur de in de duinen bij paal 22 waar mo menteel in het kader van de kustverde- digingswerkcn van Rijkswaterstaat gro te hoeveelheden zand landinwaarts wor den verplaatst. De heer Verkalk reed over de kist met de 'gevaarlijke inhoud waarbij een der granaten werd beschadigd. Hij is waar schijnlijk aan een groot gevaar ontsnapt. Via de politie werd de Explosieven Op- ruimings Dienst gewaarschuwd, die er voor zorgde dat de granaten nog dezelf de middag tot ontploffing werden ge bracht. Naderhand werden op dezelfde plaats resten van ander oorlogstuig ge vonden, waardoor het vermoeden is ge wekt dat zich onder het zand nog meer explosieven bevinden. De werkzaamhe den zijn daarom gestaakt in afwachting van de EOD die het terrein met mijnde- tectors zal afzoeken. situatie niet gelukkig te zijn. „Hierdoor crceër je opstoppingen in de Binnen burg. Het verkeer uit de richting Groe- neplaats en Burgwal dat eenmaal in de Binnenburg is kan bij stagnatie ner gens naar uitwijken. Als het verkeer uit de Binnenburg daarentegen voor rang krijgt zal dat in de Hogerstraat nauwelijks tot opstoppingen leiden om dat daar maar maximaal 4 a 5 auto's kunnen staan en het verkeer dat de Ho gerstraat nadert bijtijds dc dreigende file kan ontlopen door via de Graven straat de Weststraat en/of de Warmoes straat in te slaan", aldus Praamstra. Levensgevaarlijk Volgens mevrouw Tijssen zullen er op het Schilderend nog grotre problemen dan nu ontstaan voor voetgangers en speciaal schoolgaande kinderen die van uit de Julianastraat de weg moeten oversteken. Het verkeer mag vanuit de Julianastraat, volgens de plannen, van het college, zowel links als rechtsaf het Schilderend oprijden. (Nu mag het ver keer slechts linksaf). Mevrouw Tijssen: ,,Op dit moment is het al niet doenlijk daar over te steken omdat de auto's de overstekende voetgangers niet kunnen zien, 'laat ^taan als het verkeer uit twee richtingen komt. Doordat op het Schil derend geen stoep is nemen vooral vrachtauto's vaak de bocht te krap en dat is levensgevaarlijk voor de voetgan gers die dan zwaar in de verdrukking komen Je kunt je kinderen dan ook niet alleen naar school laten gaan". Als oplossing voor deze gevaarlijke situatie noemde de heer Praamstra het kunstma tig afremmen van het verkeer door het aanbrengen van een drempel in 't weg dek. Van de kant van de verkeersdes- kundigen werd als oplossing gedacht aan het aanleggen van een trottoir en aan verkeersbrigades. ,.In ieder geval", zei Jook Nauta, „moet daar wel een vei lige oversteekplaats komen". Misverstand Aan het begin van de redelijk bezoch te hoorzitting die drie uur duurde ruim de burgemeester W. H. Sprenger een, zijns inziens, bestaand misverstand uit de weg, ontstaan naar aanleiding van het artikel in onze krant van vrijdag waarin de PPR 2loh uitsprak voor een autovrij centrum in Den Burg. „Dat is een duidelijke structuurmaatregel ter wijl wij Ih'ier alleen over maatregelen ter bevorderino van de verkeersveilig heid spréken zonder daarbij structurele veranderingen aan te brengen. Onder een structuurmaatregel wordt elke maatregel verstaan die de huidige be reikbaarheid verandert". De heer Sprenger zéi dat het structuuronder zoek, ten dienste van het verkeerscircu latieplan Den Burg, in volle gang is. „Wij hadden hier graag nu ook met u over gepraat maar dit onderwerp is nog niet rijp voor openbare discussie omdat B. en W. volop 'in 'de besluitvorming zit ten en nog geen nota kunen presente ren". De burgemeester kondigde aan dat B. en W. over enkele maanden („in ieder geval voor de zomer") met een ver keerscirculatieplan zullen komen, „maar", zo zei hij, „door de bestaande Texel heeft alle reden om tevreden te zijn over de toeristendrukte in de afgelopen kerst- en nieuwjaarsperiode. In de periode van vrijdag 20 december tot en met zondag 5 januari werden 7.454 auto's naar Texel vervoerd tegen 5.936 in dezelfde periode het jaar ervoor. Van Den Helder naar Texel gingen 7.518 (6.084) wagens. Totaal dus een vervoer van 14.972 auto's, wat een toename is van 2.952 oftewel 24,6% Daarbij moet wel in aanmerking worden genomen dat vorig jaar in deze periode drie autoloze zondagen vielen en dat sprake was van een terug houdend reisgedrag. Maar ook dan is sprake van een verheugend accres. In dezelfde periode 1972 (toen er dus geen verboden of remmingen waren) werden 17.794 auto's vervoerd. De toevoer was aardig gespreid. Gedurende de hele periode zijn slechts 28 extra vaarten gemaakt, maar achteraf kan worden gezegd dat geen bijzondere lange wachttijden zouden zijn ontstaan als men de tweede boot had laten liggen. goedkeurings- en bezwaarschriftenpro cedure zal dit plan deze zomer zeker niet in praktijk kunnen worden ge hucht. Het is echter niet uitgesloten dat maatregelen waarover iedereen het eens is, in afwachting van totale goed keuring van het verkeerscirculatieplan, vast genomen kunnen worden", aldus de heer Sprenger. Hij liet verder weten dat ook over dit plan een hoorziting zalt worden gehouden. Warrig Ondanks deze discussiebeperkimg kwam menigeen met voorstellen die wel degelijk onder het hoofdstuk structuur wijziging vielen. De s/ituatie werd zo warrig dat Pakt-raadslid Blanken voor stelde dieper in te gaan op structuurwij zigingen. De heer Sprenger zei dat dan niet op pasklare antwoorden van de kant van het gemeentebestuur moest worden 'gerekend. Op een vraag van Pakt-raadslid Daan Welboren of er ver band bestaat tussen deie verkeersmaat regelen en het komende structuurplan ontwoordde 'de heer Sprenger dat deze maatregelen niet in strijd zijn met de structuurmaatregelen. „Het is in prin cipe niet uitgesloten dat het centrum van Den Burg voor het autoverkeer wordt afgesloten .In dit verband wil ik er wel op wijzen dat verkeersmaatrege len sneller veranderd kunnen worden dan een structuurbesluit". (zie vervolg pagina 2) 99 OUDESCHILD - De staande ovatie die de toneelvereniging „Nieuw Leven" voor de uitvoering van Herman Heijermans „Op hoop van zegen" was ei- zaterdagavond in het bomvolle dorpshuis 't Skiltje van het publiek kreeg genlijk wel verdiend. Want het is toch een hele toer om een dergelijk gelou terd en door de beste beroepsspelers gebracht stuk op de planken te bren gen. De 18 spelers van „Nieuw Leven" slaagden erin het publiek te boeien zonder collectief tot grote hoogte te stijgen. En ook dat mag een verdienste worden genoemd. Het ministerie van economische zaken heeft een verzoek van B. en W. afgewezen voor een gesprek over de bijdrage van 3,5 miljoen gulden in de onrendabele top van de aardgasverbinding die Texel volgens de overeenkomst met de Nederlandse Gasunie aan dit bedrijf moet betalen. Aldus een woordvoerder van econo mische zaken. Het ministerie zegt geen begrotingspost te hebben, waaruit de aardgasaansluiting van onrendabele gebieden gesubsi dieerd kan worden. Dit standpunt werd geruime tijd geleden be kend gemaakt in een gesprek tussen het ministerie en de gemeente. Economische zaken is van mening dat er sindsdien geen nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gekomen, waardoor het standpunt van de minister zich zou kunnen wijzigen, en ziet geen nut in een hernieuwd gesprek met Texel. De kans dat Texel van de 3,5 miljoen gulden af kan komen, is hiermee wel verkeken. De regeling met de Gasunie blijft ongewijzigd hetgeen voor de bevolking inhoudt, dat Zij baatbelasting zal moeten gaan betalen. B. en W. hebben van morgen over deze kwestie vergaderd. „Op hoop van zegen" kan natuur lijk nergens beter gespeeld worden dan in Oudeschild waar de vissersbe volking de sfeer en de entourage van dit visserstoneelstuk haarfijn aanvoelt. Dat gold ook voor de spelers die ei genlijk de minste moeite hadden met het overbrengen van de typische vis sersmentaliteit die door Herman Heij ermans zo briljant op papier verwoord werd. Hierdoor kreeg je als toeschou wer het gevoel in plaats van in de bloedhete rokerige zaal, midden in het verhaal tussen de spelers te zitten. Ook de voortreffelijke decors werkten daaraan mee. Het was overigens niet de eerste keer DE COCKSDORP De heer Meijert Boon uit De Cocksdorp heeft zich in gaand 1 januari teruggetrokken als di recteur van de N.V. Exploitatiemaat schappij De Krim (EMK). Waarnemend directeur is thans de heer J. C. Dros. De heer Boon kon de omvangrijke werkzaamheden die met het directeur schap gepaald gingen, niet langer com bineren met de beslommeringen van zijn eigen bedrijf. De heer J. C. Dros (die dn de beginjaren directeur van de EMK is geweest maar de functie over droeg in verband met zijn taak als ge- meetébestuurder) 'heeft er sinds hij de gemeenteraad heeft verlaten wel tijd voor. Algemeen Assurantiekantoor is verhuisd naar tel. (02220) 2315 dat „Op hoop van zegen" in Oudeschild werd gespeeld. Zo'n 50 jaar geleden heb ben de Oudeschildcrs dit meesterwerk van Heijermans ook op de planken ge bracht. Maar voor „Nieuw Leven" was het wel dc eerste keer en daarmee vier de de toneelvereniging haar 10-jarig be staan. Komende zaterdag heeft de twee de uitvoering van „Op hoop van zegen" plaats, opnieuw om 20 uur in 't Skiltje. Zoals al eerder opgemerkt steeg de spelkwaliteit niet tot grote hoogte. Om de vele monologen in dit toneelstuk door wisselende Intonaties boeiend te maken is uitzonderlijk acteertalent nodig en dat is bij „Nieuw Leven" niet aanwezig. Vooral in het de^de bedrijf als de vis sersvrouwen bij Kniertje thuis om de tafel bitten en met bange voorgevoelens over het lot van hun mannen op zee, ieder een tragisch verhaal uit 'hun leven vertellen krijg je de indruk dat „Nieuw Leven" met „Op hoop van zegen" toch wat te hoog heeft gegrepen. Dit bedrijf kwam dn 'het geheel niet uit de verf. Het minimum aan aktie in dit deel van het toneelstuk moet normaliter volledig ge compenseerd worden door extra goed acteerwerk. En daar slaagden de speel sters helaas niet in. De verhalen werden veelal te eentonig en zonder veel gevoel opgedreund. „Nieuw Leven" slaagde er zaterdag avond in zonder spel technische blunders De Muziekschool Texel heeft van het Anjerfonds een subsidie van ƒ1.500, gehad. Het financiële extraatje zal wor den aangewend voor aanschaf van in strumenten. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS het einde te halen. Wel haperde er hier en daar wat en ook had het geheel wat (zie vervolg pagina 2) Bende van minstens zeven jongens De politie is bezig met het tot klaar heid brengen van een lange reeks in braken en vernielingen die zich in de afgelopen twee jaar op Texel hebben voorgedaan. De politie heeft reeds zeven daders aangehouden, allemaal jongens uit Den Burg in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Nog dagelijks worden nieuwe be kentenissen afgelegd. Tot dusver zijn de volgende zaken op gehelderd: drie inbraken in „De Karse- boom" waar totaal 'bijna ƒ1200,werd buitgemaakt, twee inbraken in Smul- Lies Bar (waar ƒ1100,verdween), in braak in „De Raadskelder" (waar een telmachine werd ontvreemd), twee in braken in 't Asiel, inbraken in de kan tines van Texelse Boys en S.V. Texel (voornamelijk vernielingen), een geval van joyriding, diefstal van een camera en papieren uit een auto en vernielin gen in de nacht van 1 op 2 januari j.l. Sneeuwbal De zaak kwam aan het rollen toen bij de oplossing van de recente inbraken te De Koog aan het licht kwam dat bij de inbraak in horlogerie Leijdekkers (nacht oud-,op nieuwjaar) twee jongens waren betrokken. Deze tweede man werd aan de tand gevoeld, waarbij tal van andere zaken aan het licht kwamen en steeds meer namen werden genoemd. Op dit ogenblik zit nog één jongeman vast; hij is vandaag voor de officier van justitie in Alkmaar geleid. De overigen zijn naar huis gestuurd in afwachting van verdere afhandeling van deze gecompli ceerde zaak, die de politie handenvol werk geeft. Van 'het gestolen goed is vrijwel niets te achterhalen. Angst De daders koesteren voor elkaar grote angst, waardoor de verhoren vooral in het begin erg stroef verliepen, en der hoofddaders heeft zich aan bedreiging schuldig gemaakt. Na één of meerdere nachten verblijf in de politiecel bleek het vermogen om zioh sommige feiten te herinneren aanzienlijk toe te nemen. De politie heeft overigens de indruk dat de nu aangehouden jongens aangezet zijn door een volwassene.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1