Cjrom kwartsJexels in het harL, Quotering: VISSERS NAAR DE BIJSTAND MOD zoekt munitie met zeer gevoelige apparatuur Zomervakantie /paarbank Drie werkgelegenheidsprojecten met extra overheidsmiddelen Verbitterde stemming op voorlichtingsbijeenkomst Uitsloven heeft nu al geen zin meer Postweg, visserijsteiger en bibliotheek Recreatiecommissie wil wijziging dekkingsplan voor VVV-subsidie SÉS! ■■Kar „HUISKAPPER" Boek nu uw Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen gemakkelijkeen adres voor al uw geldzaken wtgjy uMt/t nadariand DINSDAG 21 JANUARI 1975 88e JAARGANG No. 8944 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 e Redaktie: Harry de Graaf, Keeeomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewljks, Noord- wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f8,65 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW De commissie recreatie en toerisme gaat akkoord met het voorstel van b en w 40 mille beschikbaar te stellen voor de in grote moeilijkheden verke rende VVV, maar zij beschouwt deze uitkering wel als eenmalig. De com missie is het niet eens met het plan van het college deze 40 mille geheel uit de toeristische reserve te betrekken. Zij stelt voor 20 mille door de algemene middelen en 20 mille door de toeristi sche reserve van 1974 te laten finan cieren. Dit advies is in feite in strijd met de mening van de commissie dat alleen het verlenen van subsidie aan de VVV uit de algemene middelen terecht is gezien de doelstelling van de vere niging. Zij vindt dat de toeristenbelas ting (althans het gedeelte waarover de commissie advies geeft) in principe voor speciale recreatieve voorzienin gen, waaronder dus niet de VVV, moet worden bestemd. Maar gezien de „bijzondere omstandigheden" kan de commissie met het college mee gaan. j «p j j r; ym OOSTEREND - Het staat vast dat een flink aantal vissers straks van de bijstand moet leven als gevolg van de quoteringsmaatregelen, die zo goed als zeker op 23 februari a.s. in detail bekend worden. Van de Nederlandse vissersschepen zal 20 °/o moeten verdwijnen, wat neerkomt op 125 kotters en 12 trawlers. Alleen dan zullen de overigen het hoofd boven water kunnen houden en na verloop van enige jaren weer winst kunnen maken als het vis bestand in de Noordzee is hersteld. Hoe de quotering in de praktijk zal wor den toegepast staat nog niet vast, maar de gedachten gaan uit naar een ver gunningenstelsel waarin wordt geregeld hoeveel vis elke onderneming mag aanvoeren. Heel wat bedrijven zullen door deze opgelegde langzaamaan- aktie het loodje leggen, maar dat is dan ook de keiharde bedoeling van de maatregelen! Het bovenstaande werd naar voren gebracht door de heer A. C. Freling, hoofd van de hoofdafdeling zee- en kustvissery van de Directie der Visserijen, tijdens de voorlichtingsbijeenkomst die zaterdagmiddag in het dorpshuis De Bijenkorf werd gehouden. oailculeerd dat bij quotering van be paalde soorten de druk op andere soor ten sterk zal toenemen. De vissers zul len compensatie zoeken. A C. Freling hoge jongen uit Den Haag Drie man van de mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine uit Den Helder zijn gisterochtend begonnen met het zoeken van diep in de grond zittende munitie. Aanleiding was het tot twee keer toe vinden van grote hoeveelheden oorlogstuig bij de duin- Verplaatsingswerkzaamheden ter hoogte van paal 22. Dinsdag werd hier door een shovelmachinist een kist handgranaten naar boven gebracht. Kort nadat deze onschadelijk was ge maakt en de werkzaamheden werden hervat kwam een voorraad van maar liefst 254 mortiergranaten en onge veer 500 geweerpatronen tevoor schijn. Opnieuw werrden de werk zaamheden gestaakt en weer gaf de Explosieven Opruimingsdienst te Cu- lemborg opdracht aan de marine om het zaakje op te blazen. De granaten «staat; sommige er nog op zat. (marinemannen spul door alles samen met een elektrisch tot ■bracht. wairen nog in vrij gave zelfs zo goed dat de verf Donderdag maakten de korte metten met het in een kuil te begraven, stuik tnit dat even later ontploffing werd ge diepte kunnen aantonen. Dat was niet toereikend want de shovels drukken een laag van een halve meter tegelijk weg en liepen dus het risico opnieuw op ex plosieven te stuiten. Daarom werd gis teren begonnen met 'apparatuur die me talen voorwerpen tot een diepfte van on geveer drie meter kan verraden. Veel graven De marfmeploeg die het karwei syste matisch uitvoert staat onder leiding van majoor J. J. Duineveld uit Den Helder. Bij het speuren ontstaat veel ongerief en vertraging doordat de meetappara tuur ook reageert op onschuldige meta len voorwerpen, zoals stukjes prikkel draad, munten, lege sohoensmeerdozen, (zie vervolg pagina 2) Electrohuis-uitveikoop Stereo-apparaten (Adv. I.M.) Onvoldoende I Vorige week werden bij het afzoeken van het terrein eenvoudige mijndetec- tors gebruikt die metalen voorwerpen ot op enkele tientallen centimeters Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS De verwachtingen omtrent hetgeen de heer Freling naar voren zou bren gen waren hoog gespannen „We ver wachten wiat van deze hoge jongen uit' Den Haag", aldus de 'heer Ben Daalder, voorzitter van de organiserende vissers vereniging DETV Texel in zijn ope ningswoord. Aan de verwachtingen werd nauwelijks beantwoord, want de toespraak van de hoge jongen bevatte voor de pauze vrijwel geen nieuws. Overbevissing De internationale quotering is nood zakelijk om een eind te maken aan de overbevissing van de Noordzee. Het sterk toegenomen aanital schepen en de steeds grotere motorvermogens hebben met name de tong en haring sterk te ruggedrongen. Nog steeds is er sprake van touwtrekken tussen de veertien be trokken landen, verenigd in de noord oost atlan'tische visserij commissie. Ieder praat zoveel mogelijk in zijn eigen straatje en zelfs politieke dreigementen zoals het instellen van 200 mijls-zones spélen een rol. Biologen hebben bere kend dat de tongstand in vier jaar tijd zal zijn 'hersteld als de aanvoer van 25000 naar 6000 ton per jaar wordt te ruggebracht. Eén zo drastische maat regel is ondenkbaar, zeker voor Neder land dat in de commissie ervoor heeft gepleit evenveel weg te vissen als de natuurlijke groei. Uiteindelijk zal er dan toch van groei van de tongstand sprake zijn want de natuur kent meevallers in de vorm van de zg. gunstige jaarklassen, waarbij veel meer tong het levenslicht ziet dan in andere jaren. Als de visserij op tong onbelemmerd zou doorgaan, zouden de vangsten ieder jaar 10 tot 15 procent kleiner worden. Ook quotering van de schol is aiodie. Bij het plannen van be paalde maatregelen moet worden inge- Hulp Er zullen bedrijven moeten verdwij nen en daarbij heeft het Ontwikkelmgs- en Saneringsfonds voor de visserij een belangrijke taak Er komt een sanerings regeling voor de vloot, er wordt geld uitgetrokken voor experimentele (ande re) visserij. De gedachten gaan onder meer uit naar vergoeding van de aflos sing van schepen die dn afwachting van verkoop aan de kant komen te liggen en steun zal worden gegeven aan initia tieven voor verplaatsing van bedrijven aldaar, waarbij wordt gedacht aan Ier land en de Afrikaanse kust. De heer Freling vertelde da't als de overheid met zou zorgen voor begelei dende maatregelen, veel meer bedrijven zouden verdwijnen dan de noodzakelij ke 20 procent. Ook voor gloednieuwe schepen die aan de visserij worden ont trokken zal een regeling gelden waarbij een premie van 700,- per brutoregis- terton wordt uitgekeerd. In veel geval len is dat nog geen tiende van de waar de van het schip, maar het schip mag evengoed verkocht worden voor visserij buiten de EEG of voor andere doelein den. Spreker geloofde niet dat de ca 150 schepen die weg moeten, dit jaar al zullen verdwijnen. Maar gedwongen door de economie zal het er na verloop van enige tijd toch van komen. De vissers die werkeloos worden krij gen 'geen ww-uitkering omdat zij nooit aan de sociale wetgeving hebben wtillen meedoen; ze moeten derhalve een be roep doen op de bijstandswet. De rege ring heeft overigens vijf miljoen uitge trokken om hen te heioen bij het zoeken naar ander werk. Naar Ghana Met wrevel konstateerden de Texelse vissers dat de heer Freling uitgebreid inging op de mogelijkheden om in de ontwikkelingslanden (Afrikaanse kust) werk te vinden in de visserij. De regering onderzoekt samenwerkings mogelijkheden met ondernemingen al daar. Een moeilijke zaak is dat landen als Ghana, Ivooikust e.d. altijd een meerderheidsbelang in dergelijke be drijven wtiillen hebben. Overigens zullen (zie vervolg pagina 2) Met de door de overheid ook voor Texel bechikbaar gestelde extra mid delen ter stimulering van de werkgelegenheid willen B. en W. drie bestek- klare projecten onmiddellijk ten uitvoer brengen De verbetering en verbreding van de Postweg voor een bedrag vanl,3 miljoen gulden; De aanleg van een visserijsteiger bij de haven van Oudeschild (kosten: 1,5 miljoen gulden); De bouw van een nieuwe bibliotheek in Den Burg (kosten: 6 ton) Het college gaat er vanuit dat 90% van de kosten van elk bovengenoemd project uit de extra-overheidsfondsen kan worden betrokken. Tien procent van de investeringskosten moeten dus door Texel betaald worden, hetgeen neerkomt op een totale jaarlijkse last voor de gemeente van 44.898 gulden. Dit bedrag kan volledig worden gedekt door de voor dit doel verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds met 1,20 gul den per inwoner. Dat komt neer op een bedrag van 55.666 gulden. De gemeente houdt na aftrek van 44.898 gulden zelfs nog 10.768 gulden over. B. en W. bera- VAN DE T.V. van K. Tel Weverstraat 36 - tel. 3658 den zich nog over besteding van dit be drag. Het verbeteren en verbreden van de Postweg gaat 1.343.460 gulden kosten. 134.346 gulden 10°/o) komt ten laste van de gemeente. Dit bedrag wil het college in 15 jaar afschrijven. Samen met de 9°/o rente die over de 134 mille moet worden betaald, komen de jaarlijkse kosten op 21.048 gulden. Van de ander half miljoen gulden, die de visserij steiger gaat kosten, moet Texel 150 mille zelf betalem. Mét 9% rente per jaar en afschrijving over 40 jaar bete kent dat een jaarlijkse last van 17.250 gulden. De bibliotheek zal bij de Drijver straat, tussen de Thijsselaan en de Bern- hardlaan worden gebouwd, waar ook het nieuwe arbeidsbureau zal verschij nen. Het nieuwe gebouw kost 6 ton, waarvan de gemeente 60 mille voor haar rekening neemt. Jaarlijks kost dat 6.600 gulden (afschrijving in 50 jaar en 9°/o rente X£é7/ kleine hoeveelheid tnt maakte donderdag korte metten met de 254 mortiergranaten (inzet) en 500 geweerpatronen die in de duineh Sten noorden van De Koog werden gevonden. Een daverende explosie deden zand en scherven tientallen meters hoog opspringen. (Foto J. Vonk)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1