J VERVOLG VAN PAG. 1 Quotering Alkoholmisbruik Carnavalsklucht Voordracht mevr. Sprenger over „De kinderkaravaan" Aanrijding Tweede kamerlid Keja (VVD) houdt spreekbeurt Maatschappelijk Werk wil meer doen op Texel VERVOLG VAN PAG. 1 Vernietiging oorlogstuig Causerie over VN TEXELAARTJES di N A. B. initiatieven in deze richting door de vis sers zelf moeten worden ontplooid. Uit de aard van de vragen die na de pauze werden gesteld, bleek dat geen der aanwezigen dacht aan saneren, laat staan aan vissen in tropische wateren. Naar aanleiding van vragen van de heer C. Vonk deelde de heer Freling mee dat de maatregelen die de regering wil ne men in het belang van de blijvers voor namelijk bestaan uit het bevorderen dat 20 procent van de schepen verdwijnt zodat voor de blijvers een bestaansmo- gelijk blijftDefinitieve praktijk- voorstellen Inzake de verdeling van de quota zullen eind deze maand aan de minister worden gedaan. Als met ver gunningen wordt gewerkt, zullen deze („net als de benzinebonnen tijdens de oliecrisis") verhandelbaar zijn. De ver gunningen zullen per ondernemer, dus niet per schip worden uitgegeven. Op welke basis bijv. het quotum van 47000 ton sohol zal worden verdeeld, staat nog niet vast. Bij een systeem waarbij men uitgaat van de vangsten van de afgelo pen jaren, zal een bijzondere bepaling moeten worden getroffen voor nieuw komers. De heer Freling liet geen twij fel bestaan over het harde karakter van de maatregelen: „Wie nu zwak staat, krijgt minder kansen. Er is hier sprake van een struktuurbreuk, van een aard beving. Er vallen koppen. Het is erg vervelend dat de quotering zich aan dient in een tijd dat velen het door de ecconomische recessie 'toch al moeilijk hadden". Controle De naleving van de quoteringsvoor schriften zal uiteraard worden gecon troleerd. Niet alleen op de afslag, maar ook op de zee, waarbij o a. de marine actief is en waarbij is bepaald dat con troleschepen van alle veertien betrok ken landen visserschepen mogen aan houden. Opmerking uit de zaal: „Dan kunnen de werkeloze vissers straks bij de controledienst aan de slag!". De heer Wim Boon van de TX 99 (die binnenkort een nieuwe kotter in ge bruik neemt maar zijn oude schip nog niet heeft kunnen verkopen) vond de quotering maar een bittere pil „Iemand die tot z'n strot dn de schuld zit, wordt het straks onmogelijk gemaakt door nog harder werken zijn verplichtingen na te komen". Hij vond het voor een groot deel wegvallen van de economische sti mulans (tal van bedrijfstakken hebben belang bij een florerende visserij) ook betreurenswaardig. Boom vond het erg moeilijk te verteren dat de quotering uitgerekend nu iedereen het zwaarst in de zorgen zit, van kracht moet worden, nadat al jarenlang over het probleem van de overbevissing is gepraat. Freling kon hem niet troosten. „Er is nu een maal een overkapaciteit aan schepen en daar moet iets aan gedaan worden". Boom: „Maar u drukt meteen de halve vloot weg!". Freling Quotering zonder verdwijning van schepen is in zichzelf tegenstrijdig". Voor de blijvers Voorzitter Ben Daalder herinnerde er aan dat het standpunt van de visserij is geweest dat men vóór quotering is, mits de blijvers die erdoor m moeilijkheden komen worden gecompenseerd. Freling kon gelukkig een lichtpuntje voor de blijvers noemen, al toonde het gehoor zich 'niet erg onder de indruk. De be drijven die doorgaan en als „levensvat baar" moeten worden beschouwd, kun nen geld lenen tegen lagere rente even tueel in aanvulling met herfinanciering onder oveiheidsgarantie. Maar dan moet er sprake zijn van een fors nega tief eind vermogen. Biem Vlaming van de TX 48: „Er staan straks vijf varkens aan een trog waarin maar voer is voor drie. Waarom heeft de regering geen pk-^stop afgekon digd, toen de vissers daarom vroegen? En waarom kan het aantal pk's niet als nog worden teruggenomen: dan kan iedereen tenminste blijven vissen. De overbevissing is immers voorail ontstaan door de grotere motorvermogens? De heer Freling zei dat men destijds niet meer heeft willen regelen dan dat strikt noodzakelijk was. Voorzitter Daalder zei dat de vissers de quoteringsmaatregelen graag gecom bineerd zouden zLen met een pk-plafond van 1200. Biem Vlaming vond de over heidssubsidie („technisch gewriemel van TNO") voor een twaalftal trawlers m de gegeven situatie niet op z'n plaats. Freling: Die schepen zijn gesubsidieerd om ze de mogelijkheid (diepvries) te ge ven ver van de gebruikelijke visgron den te opereren. De heer Jam van der Vis Aan verweet de regering dat deze zelf de enorme in vesteringen in mieuwbouwschepen heeft gestimuleerd door haar fiscaal beleid. De schippers lieten liever nieuwe, kost bare schepen bouwen dan vrijwel al hun verdiensten aan de belasting af te dragen. Biologen De heer Cor de Wolf meende dat er van overbevissing misschien geen spra ke zou zijn als het wegvissen van mas sa's kuitrijpe vis zou worden tegenge gaan. Ook voor voorzitter Daalder was het een logische zaak dat een heel an dere toestand zou ontstaan als in het voorjaar niet langer op de vol eitjes zittende tong zou worden gevist. „Maar de biologen zeggen dat het niets uit maakt en uitgeluid ben je!". Bram van Dijk van de TX 52 bracht naar voren dat de biologen er bij de haring wèl van uitgaan dat door het wegvissen van kuitrijpe exemplaren de stand sterk wordt ingeperkt. Ook uit andere opmer kingen Viel op te maken dat de biologen De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag twee Texelaars aange houden, die onder invloed van sterke drank aahter het stuur zaten. Het eerste geval betrof een 34-jarige inwoner van Eierland, die op de Post weg omstreeks middernacht de aan dacht van de surveillerende politie trok door met zijn bromfiets slalong te rijden tussen de witte strepen van de wegas. Toen de politie hem wilde aanhouden, trachtte hij er vandoor te gaan, wat niet lukte. De man onderwierp zich aan de blaasproef, wat leidde tot overbren ging naar het bureau, waar een bloed proef werd genomen en proces verbaal werd opgemaakt. Enkele uren later werd in Den Burg een 17-jarige automobilist aangehouden, die uit de voor auto's verboden Kan toorstraat kwam. Na een achtervolging kon hij worden aangehouden. Ook bij hem was het resultaat van de blaas- proeven aanleiding tot het nemen van een bloedproef. De jongeman (geen on bekende bij de politie) zal zich naast het misdrijf van alcoholmisbruik moeten verantwoorden voor meerdere overtre dingen, waaronder het onbevoegd be sturen van de auto. De toneelvereniging Smt Jan heeft de klucht „Een huis vol verrassingen" van Johan Blaser in studie genomen. Het drie bedrijven tellende stuk zal onder regie van de heer C. Witte op zater dagavond, 8 februari in „De Oranje boom" worden opgevoerd. Reeds nu 9taat vast dat een speciale uitvoering van deze klucht zal worden gegeven voor de bejaarden en wel op dinsdag avond, 11 februari, 20.00 uur, eveneens in „De Oranjeboom". Vergadering over competitie ZOMERAVONDVOETBAL 1975 Ook dit jaar zal de „Kontakt-com- missie Texel" van de KNVB afd. Noord- Holland weer de organisatie van het Zomeravondvoetbal verzorgen. Het tijd stip van aanvang hangt uiteraard ten nauwste samen met het verloop van de lopende competitie. Het streven is ech ter om eind april-begin mei te beginnen. Om het een en ander vroegtijdig te kun nen regelen, heeft de commissie de Texelse zomeravondverenigingen ver zocht om op vrijdag, 24 januari a.s. om 20.00 uur in „Olympic" te verschijnen voor een vergadering. Mochten er ech ter plannen zijn, om een nieuwe vereni ging op te richten, dan verzoekt de commissie aan de oprichters om ook aanwezig te zijn. Mannen van de mijnopruimingsdienst van de marine begonnen gisterochtend met het afzoeken van het uitgestrekte terrein, waar vorige week tweemaal een aanzien lijke hoeveelheid munitie tevoorschijn kwam. In tegenstelling tot vorige week wordt nu extra gevoelige apparatuur gebruikt, die metalen voorwerpen tot een diepte van circa drie meter kan aantonen. Op de achtergrond De Muy. Het boek „De kinderkaravaan" van An Rutgers van der Loef was onderwerp van een causerie die mevrouw Spren- ger-Pool woensdagavond hield voor de leden van de Texelse afdeling van het landelijk Katholiek Vrouwengilde in De Witte Burcht. Het boek is gebaseerd op historische gegevens. De zeven kinderen Sager vor men de hoofdpersonen; zij trekken door het barre Amerika van 1840. Op mee slepende wijze droeg mevrouw Sprenger gedeelten voor uit het boek. De dames luisterden met grote interesse; men kon een speld horen vallen. Alvorens de spreekster van wal kon steken werden huishoudelijke zaken af gehandeld, want het was de jaarverga dering. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling aktief is en uit het financieel verslag kwam naar voren dat er een klein positief saldo was ondanks de sterk stijgende 'kosten van zaalhuur, af dracht aan het hoofdbestuur, honoraria en reiskosten van sprekers etc. Mevrouw R. Borgstede trad uit het bestuur ma voor de tweede maal zes achtereenvolgende jaren als secretaresse aktief te zijn geweest. Als blijk van dank voor haar inspanningen kreeg ze een fraaie poster, voorstellende een ma donna met kiind Met ruime meerderheid werd mevrouw J. Smit-Zijlstra gekozen als nieuw bestuurslid. niet het algemene vertrouwen van de vissers hebben. De heer Freling antwoordde bevesti gend op de vraag van Piet van der Star of de regering toestaat dat de vissers de afzet van de vis in eigen hand nemen door het stichten van een verkooporga- satie, waardoor de uiteindelijke reve nuen groter zouden kunnen zijn. „Er is in Nederland vrijheid van vestiging. Maar u moet niet verwachten dat de re gering u gaat beschermen door de be staande groothandel de voet dwars te zetten". Op dit ogenblik wordt nog volop ge vist. Ook de Texelse kottervissers heb ben weer een beste week achter de rug. Als de voor het kalenderjaar 1975 ge noemde quotering na 23 februari wordt bekend gemaakt, zo antwoordde de heer Freling op een vraag van de heer Cor Drijver, zullen de vangsten van januari en februari daarbij ook zijn betrokken. De vissers konden daaruit de conclusie trekken dat het geen zin heeft om zich tot die datum nog bijzonder uit te slo ven. Een Texelse automobilist gaf bij het verlaten van een parkeerstrook bij 't Horntje geen voorrang aan een Toyota- bestuurster, ook van Texel Zowel de Renault van de schuldige als de Toyota liepen plaatschade op. Op uitnodiging van de VVD Texel houdt de heer Keja uit Amsterdam, lid van de tweede kamer voor de VVD, vrijdagavond in „De Lindeboom-Texel" een verhandeling. Hij zal spreken over de huidige maatschappelijke en econo mische situatie in ons land en de ge volgen van de economische recessie. Ook niet-leden kunnen de toespraak van Keja beluisteren. Ieder is welkom vanaf 21.00 uur. Er is gelegenheid tot vragen stellen. De VVD Texel is voornemens de ko mende tijd nog meer bekende politici uit te nodigen voor een spreekbeurt in het openbaar. In april is de heer Gcurt- sen aan bod. De toespraak van Keja vormt het slot van de jaarvergadering van de WD Texel. Voorzitter P. Brandsen zal ver slag doen van de activiteiten van het afgelopen jaar. Na notulen en financieel verslag zullen mededelingen worden ge daan met betrekking tot de oprichting van een Vrouwen WiD Texel. Dit moet een onafhankelijk van de VVD Texel functionerende organisatie worden, die tot doel heeft de discussie over de pro blemen van de maatschappij te bevor deren zonder een al te nadrukkelijk po litiek stempel. Vertegenwoordiging van de WD in diverse vrouwenorganisaties is een ander doel van de Vrouwen-WD. Verder zal gespróken worden over een systeem voor begeleiding van de WD-raadsleden. Door middel van te houden kwartaalvergaderingen zullen leden, kiezers en belangstellenden de raadsleden kunnen interpelleren over hun beleid. Bij de bestuursverkiezing zal de heer Johan Bakker van „Soholleboe" volgens het huishoudelijk reglement niet her kiesbaar zijn. Candidaten worden tij dens de vergadering door het bestuur voorgesteld. De heren Jac. Keijser van de Hogeberg en Gerard van der Kooi zijn wel herkiesbaar. Door tenminste vijf leden kunnen eventueel tegencan- didaten worden gesteld. Vervolgens zal wethouder J. Zuide- wind een verhandeling houden over de gemeentelijke beleidsnota. Mevrouw T. C. Vlas-van der Vlies zal vertellen over haar eerste ervaringen als raads lid, waarna de agenda rondvraag en discussie vermeldt. Mej. Brilman krijgt opvolger Mejuffrouw H. C. A. Brilman, maat schappelijk werkster in dienst van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland zal in verband met het veranderen van haar funktie binnen de instelling haar taak op Texel moeten neerleggen. Tijdelijk opvolger is de heer N. J. Swart die als zodanig in gaand donderdag a.s. in dienst treedt. Ook hij zal spreekuur houden in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19 te Den Burg, telefoon 02220-3241, maar in plaats van vrijdag elke don derdagochtend van 9.00-10.00 uur. De overige tijden is voor maatschappelijke hulp het hoofdkantoor te Den Helder, Spuistraat 1-3, telefoon 02230 - 15834, altijd te bereiken. De Stichting streeft naar uitbreiding van haar activiteit op Texel. Men is druk doende met de aanstelling van een vaste kracht op het eiland, die veel fre quenter op het eiland zelf te bereiken zal zijn dan nu het geval is. Realisering van het plan hangt mede af van de sub sidie die door rijk en gemeente wordt verstrekt. Het overleg is inmiddels be gonnen. blikjes, jachtpatronen etc. Er moest dus veelvuldig worden gegraven om de aard van het aangetoonde metaal vast te stel len. De mijnopruimingsdienst van de ma rine heeft het bijzonder druk. Men kwam later naar Texel dan de bedoeling was omdat dn het weekend door diverse visserschepen maar liefst 16 bommen waren opgevist. In dergelijke gevallen .mogen de schippers geen haven binnen lopen maar moeten de marine waar schuwen via de radio Doorgaans wor den de explosieven aan boord onscha delijk gemaakt door demontage. Kustverdediging De duinverplaatsingswerkzaamheden die on opdracht van de Rijkswaterstaat door Wijnanids uit Werkendam worden uitgevoerd zijn nodig om te voorkomen dat de buitenste duinrichel op den duur door de zee wordt verzwolgen. Het zand wordt landinwaarts gedrukt waardoor de achterliggende diepe vallei gedeelte lijk wordt opgevuld en een breed glooi end strand ontstaat waar het zand k-an drogen zodat de wind het verder land inwaarts kan 'blazen. De methode is al op diverse punten van de Texelse kust (paal 17, paal 12 en paal 9) met succes toegepast. Beide Texelse afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen zijn samen het jaar van de vrouw begonnen, waarbij ook de andere vrouwenverenigingen van ons eiland waren uitgenodigd. Als spreekster was uitgenodigd mevrouw V. G. H. A. Hamm-Rijsdijk uit Geleen, j die in 1970 en 1971 op verzoek van de i Nederlandse georganiseerde vrouwen was aangesloten bij de Nederlandse de legatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en ide bijeenkom sten van september tot december bij woonde. Mevrouw Hamm gaf een interessante uiteenzetting over het werk van de in 1945 opgerichte VN. Gestart werd met 51 landen; nu zijn het er 138! De verga- i deringen nemen de hele dag in beslag en als men in tijdnood raakt, worden de beraadslagingen 's avonds voortgezet. Er wordt veel aandacht besteed aan de ontwikkelingslanden, rassendiiscrimina- tie en de rechten van de mens. De VN kunnen alleen betekenis hebben als de aangesloten landen streven naar geza menlijke oplossingen van problemen en niet door elkaar te vermoorden. Stellig is er bij het streven naar betere ver standhouding tussen de volken ook een taak weggelegd voor de vrouw. Het is belangrijk dat het aan informatie niet ontbreekt. De VN beschikt over veel voorlichtingsmateriaal dat men kan be stellen bij de Ned. vereniging van de VN, Koninginnegracht 140 te Den Haag door bij hetzelfde adres eerst een materiaallijst aan te vragen. De eerstvolgende bijeenkomst van de plattelandsvrougen afdeling Texel is op 18 februari met een lezing met dia's over kamerplanten door de heer G. de Beurs uit Alkmaar. Dinsdag 21 januari In de Helderse schouwburg begint om( 20.00 uur de toneelvoorstelling „Cy-| rano de Bergerac". Na afloop (om-, streeks middernacht) vaart een extra boot terug naar Texel. De gemeenteraad vergadert aanvang! 19.30 uur in het raadhuis. De Stichting Texels Folklore houdt de J jaarvergadering in „Olympic", aan-1 vang 20.00 uur. Tevens vertoning van I films. Donderdag 23 januari In „De Spyker" te Den Hoorn wordt een j* NVSH-thema-avond gehouden onder l leiding van Pieter Lagendijk. Vaste data De heer N. J. Swart van de Stichting Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland houdt iedere donderdag van 9 00-10.00 uur spreekuur in het Groene Kruis-gebouw. Minimaal (3 regels) ƒ2,70, elke regel meer 0,90. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4°/o BTW. Wegens vertrek te koop 4-pits gasstel merk Etna. J Heinis, Schoonoordsin gel 35, Den Burg Opruiming: fiets com pleet met licht, slot en standaard van ƒ260, voor ƒ219,Rijwielhan del Zegel, tel. 2150 Te koop Opel Record, bouw jr. 1968. Te bevra gen bij P. de Witte, Ba- rendszstr. 7, Oudesohild Jong echtpaar zoekt per 1-6 of per 1-7 huurwo ning, liefst in Den Hoorn of omgeving. Brieven on der no. 843 aan bureau van dit blad Voor Super OK benzine Aankoop Centrale Texel Te koop bruidsjapon met toebehoren, mt. 42, kleur wit; en Spaanse gitaar met koffer. Tel. (02223) 402 J. Slikker, Beatrixlaan 84, Den Burg, tel. 3688. Gasdepót Esso en Shell Husqvarna motorzagen reeds vanaf ƒ450,Fa. Tatenhove, Oosterend Te koop Bendix vries kist 620 ltr, 2 jr. oud. Tel. (02226) 394 Volop handappels. Huisman, De Veen, tel. 2203 Met spoed woonruimte gezocht. R. Haverman, Dorpsstr. 7, De Koog. Na 20 00 uur tel. (02228) 531 Houtworm? Een Kim-X set helpt! Voor meube len, orgels, piano's, enz. KIM-X helpt absoluut af doende. Set: flesje, spuit je, kwastje; 1 ltr, 5 ltr., 10 en meer liters. Verkrijg baar bij Bakkers Ijzer handel en Bremer doe-het -zelf Oosterend Te koop aangeb. z.g.a.n. damesbrommer (Vespa Ciau) kl. wit. Te bevr. Joan Hodshonstr. 1, De Cooksdorp, tel (02222) 392 Te koop i.z.g.st. ledi kant 120x190 4- 2 stoelen, nachtkastje en tafeltje. Na 6 uur (02220) 2603. Warmoesstr. 12 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke maandag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor laarzen en klom pen Aankoop Centrale Texel Oud papier en karton kunt U iedere avond brengen (beh. zaterdag avond) bij de Paardestal van 7.15 - 8 15 uur. Wordt desgewenst iedere week bij U afgehaald. Dan bel len 2374. Jeroen verken ners Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Te koop aangeb. bank stel en tafeltje. Uitgeest, Flora, tel. 2565 Voor eieren: Graven straat 20. Altijd vers, al tijd goedkoop Voor regenkleding. Aankoop Centrale Texel Wees wijs. Als u gaat op reis. Neem Texels grootste taxi voor een kleine prijs! B.v. Texel-Amsterdam vanaf ƒ100,incl. boot. Aris van Boven, Oude- sohild, tel. (02220) 2721 Ook voor uw bagage- en caravan vervoer Blokfluiten va 18.50; hoesjes. tappenvet, olie en wissers. Muziekhandel Van Wijngaarden, Wever straat 68, tel. (02220) 2695 Paardemest te koop. Tel. (02222) 207 Electronische orgels, merk Parma, v.a. ƒ485, Tevens bladmuziek. Mu ziekhandel Van Wijngaar den, Weverstraat 68, tel. (02220) 2695 Op al onze accu's voor voer- en vaartuigen 20% korting bij inlevering van uw oude accu. Fa. A. Kievit Zn., KogerStraat Den Burg Hier ben ik, zoon van Jan en Lyda Krudthof-Trap. Mijn naam is Martijn Arjan Simon Geboren op de Golfslag 9, Den Burg, Texel, 16 januari 1975. D M D \v in D< kt ja Ja Blij zijn wij met de ge- jj boorte van onze zoon Albert (Jacobus) De gelukkige ouders Martin en Olga Zandstra Beatrixlaan 132, Den Burg, 18 januari 1975 Dankbaar en blij be richten wij U de geboorte van onze zoon en mijn broertje Remco Pieter Simon en Nel Ran Johnny Schilderend 36, 18 januari 1975. Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter i Mariët Elisabeth J Wij noemen haar Mariët. Wouter en Marijke van der Werf De Koog, Texel, Califomiëweg 144, 17 januari 1975. BI - Al; Met grote vreugde ge ven wij kennis van de ge boorte van onze dochter en mijn zusje Nicola Peter, Cathy en Marco Hopman Den Burg, Texel, 19 januari 1975, Vaargeul 19. Electrohuis-uitvenkoop platen KOM OP VERHAAL 13 Uit de bundel „Mijnheer Frits" van Marga Minco is de komende week het verhaal „Een Voetbad" gratis te krijgen in HET OPEN BOEK Electrohuis-uitverkoop cassettes 3ei

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2