Zwembad, sauna en solarium bij hotel Opduin in De Koog Aankoopcentrale hield eerste ledenvergadering „Offensieve investering" van drie ton moet nieuwe categorie gasten trekken i Willem Jansen trouwt de freule Sêj Vit van het raadhuis -w Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 21 januari 1975 &J- - V m, ïps® HlMMHÉiiMBHI - ..ft» Het in aanbouw zijnde zwembadgebouw van OpduinTe zien is de uit damwan- den bestaande kuip, waarin het eigenlijke bal van alumimumelementen zal worden aangebracht Op de achtergrond de toe gangen tot sauna en solarium. De kinder crèche (rechtsboven) van het hotel geeft uitzicht op het bad. et i DE KOOG - Bij hotel „Opduin" te De Koog wordt momenteel hard ge werkt aan een overdekt zwembad an nex sauna en solarium. Hotelier Harry Wuis (29) noemt het een offensieve investering" bedoeld om de gasten- stroom naar zijn bedrijf te vergroten, vooral in de winterperiode. Genoem de voorzieningen kunnen een geheel nieuwe categorie mensen trekken: Mensen die tot dusver aan de Neder landse kust onvoldoende aan hun trek ken kwamen. Bij het plannen van een en ander is Harry Wuis niet kinderachtig tewerk gegaan. iDe totale kosten zullen om streeks drie ton belopen. Begin maart moet het hele spul gebruiksklaar zijn. Gasten van „Opduin" zullen van het zwembad gratis gebruik kunnen maken. Voor het gebruik van sauna en solarium zullen ze iets moeten betalen. Ook pas santen zullen waarschijnlijk welkom zijn, al hangt dit af van de animo die de „eigen" mensen tonen. Impuls Er wordt nauwelijks aan getwijfeld dat de kostbare voorzieningen als flinke impuls op het gasten'bezoek zullen wer ken. Ervaringen elders wijzen dat uit, bijvoorbeeld in hotel 'Zeerust' in Noord- wijk. Meer algemeen gezien kan worden gezegd dat het stichten van overdekte verwarmde :(zeewater)zwerribaden, sau na's, solaria en soortgelijke andere ge noegens in de kustgebieden een door braak kan betekenen. Oök het best in gerichte hotel komt nooit van zijn „pie- kenexp'loitatie" af, als in de winter maanden niet iets „zomers" kan wor den geboden waarbij ook de gezondheid haat heeft. De zwembadruimte bij hotel 'Opduin' meet 15 x 11 meter en wordt momen teel door aannemer Veenema gebouwd naar een ontwerp van archiitekt Jan Vis ser uit Oosterend. De aanbouw sluit aan op de ,,hals" tussen het oudste ge deelte van „Opduin" en de nieuwbouw - vleugel die negen jaar geleden werd ge realiseerd. De begane grond van de nieuwbouw ligt aanmerkelijk beneden de funderingsdiepte van het bestaande gebouw. De bestaande fundering moest worden ondergraven. Toen werd begon nen met het inslaan van damwanden (die de kuip vormen waarin het zwem bad wordt aangebracht) deden zich grondverzakkingen voor en ontstond 'n angstwekkende scheur in de muur van de conversatie ruimte in de n'ieuwbouw- vleugel. Gelukkig kon de boel tijdig worden onderstut. Tegenstroom Het eigenlijke zwembad wordt 11x6 meter en is gemaakt uit geprefabriceer de aluminium delen die van een plaStic- laag zijn voorzien. Dit „Viessmann"- bad zal worden voorzien van onderwa- terverliohtmg en twee tegenstroomap paraten waardoor men tegen de stroom kan inzwemmen en aldus de illusie heeft dat men een lange zwemtocht maakt. Boven water zal het subtropisch warm zijn i(27 graden Celsius) bij een gecontroleerde luchtvochtigheid. Aan grenzend is de solariumruimte van 5 x 4 meter geprojecteerd, waar twee per sonen tegelijkertijd gebruik van kunnen maken. De ulltra violette lampen zijn tegen het plafond aangebracht en geven een straling die sterk op echt zonlicht lijkt zodat men prachtig bruin kan wor den. Sauna De bestaande sauna van „Opduin" wordt verplaatst en verruimd. De plaats waar de sauna nu nog is wordt tot kleedruimte gemaakt. Verder zijn er diverse douches, rustruimte, toiletten etc. Saunabaders zouden ook van het zwembad gebruik kunnen maken maar ze zullen dan wel even zwemkleding moeten aantrekken. Voorzieningen van het soort dat nu door „Opduin" wordt gesticht, zijn tot dusver alleen in behoorlijke mate aan buitenlandse kusten aanwezig. Vooral de Duitse 'waddeneilanden zijn er be kend om en trekken een regelmatige toeristenstroom ondanks dat de natuur van deze (veel kleinere) eilanden heel wat minder heeft te bieden. Electröhuis-uitverkoop Verlichting (Adv. I.M.) De fusie tussen de Coöperatieve Aan koopcentrale Texel en de Kringcoöpera tie van de LTB is zonder moeilijkheden verlopen. Na enkele jaren „vaste verke ring" werd het „huwelijk" van beide or ganisaties een feit per 1 juli 1974. Woensdag werd de eerste ledenvergade ring van de nieuwe vereniging gehou den. Voorzitter A. Dros Bzn. deed in zijn openingswoord een beroep op de leden om ook nu een actief lidmaatschap te tonen. De Aankoopcentraile Texel telt nu 182 leden. De leden van de vroegere kringcoöperatie die zich nog niet als lid hebben opgegeven werden opgewekt dit alsnog te doen Het personeelsbestand Nadat enkele jaren geleden via een reorganisatie al tot inkrimping van het aantal personeelsleden kon worden overgegaan blijft het bestuur streven naar een uiterste beperking van de loon kosten. De heer W. Eelman, die na plm. 40 dienstjaren het bedrijf heeft verlaten, zal met vervangen worden. Inkrimping van het personeelsbestand is ook mogelijk geworden door het au tomatiseren van de benzinepomp. Al 230 autobezitters zijn voorzien van een kaart, waardoor ze de mogelijkheid heb ben op ieder uur van de dag en elke dag van de week hun wagen zelf van ben zine te voorzien. De verkoop van boerengeriefhout zal waarschijnlijk worden gestopt, omdat door het kleiner worden van het prijs verschil tussen nieuw hout en gebruikt hout de omzet za'l worden verlaagd. Door één van de leden werd gevraagd een opstelling te maken van kosten en baten van de winkel om een ant woord te krijgen op de vraag of hier in derdaad van een rendabel bedrijfson derdeel kan worden gesproken. Van andere zijde werd er op gewezen, dat de winkel een duidelijke dienstverle nende functie heeft. Het is van belang, dat men bij een bezoek aan het bedrijf ook de mogelijkheid heeft om zich van allerlei zaken voor bedrijf en gezin te kunnen voorzien. sproken over de losse levering van kunstmest. U/it zijn mededelingen bleek, dat alleen voor grotere veebedrijven le vering van kunstmest in silo's voordelen kon opleveren. Als men de mogelijkheid heeft om de kunstmest zelf in 'losse toe stand uit het pakhuis te halen om ze vanaf de wagen in de kunstmeststrooier te lossen en daarna direkt te strooien kan dit een voordeel van ƒ1,50 tot ƒ2,00 per 100 kg opleveren. Stijging kunstmestprijzen Hoewel ook dn het vorige bemestings jaar al sprake was van een stijging van de prijzen van kunstmest zal dit vooral tot uitdrukking komen in het lopende bemestingsjaar. De prijs van de fosfaat meststoffen is dn een paar jaar bijna verdubbeld. Ook de kaliprijzen zijn be langrijk verhoogd. Hier zal de verhoging ten opzichte van vorig jaar plm,. 25 - 30% bedragen. Wat de belangrijkste stikstofmeststof kalkammonsalpeter be treft moet rekening worden gehouden met een stijging van 15 - 18%. Bij de Magnesamon zal de prijsstijging wel plm. 20% gaan bedragen. Contractzaadteelt Zowel de zaadteelt van stoppelknol len als die van graszaden komt op Texel meer in de belangstelling. Wat de teelt van stoppélknollenzaad betreft kan ge sproken worden van een verheugende prijsstijging. Voor het komende jaar zal dit voor de klem ere oppervlakten ƒ1,85 per kg worden en voor oppervlakten boven 5 ha zal het ƒ1,90 zijn. Er is een mogelijkheid voor 60 ha stoppelknollen. Wat de graszaadteelt betreft zijn de vooruitzichten miinder gunstig. Vooral de prijzen van Engels raaigras zijn sterk teruggelopen. Uit het feit, dat op dit moment 160 ha graszaad via Cebeco is gecontracteerd blijkt, dat de belangstel ling voor de graszaadteélt op het eiland toeneemt. Dank zij belangstelling van de Franse telers kon een flinke partij zaaizaad van Clement Wintertarwe worden afgezet. Omtrent de afzet van zaaizaad van ha ver en zomergerst kunnen nog geen de finitieve cijfers worden gegeven. Het lopende boekjaar Door de directeur werd een overzicht gegeven van het lopende boekjaar. In het eerste halfjaar, 1 juli 1974 tot 31 december 1974, is er in geldswaarde een stijging tin de omzet geweest van 8V2%, waarbij de stijging in de eerste 3 maanden duidelijk groter was dan in de 2e helft van dit halfj aar. De directeur meende hiervoor enkele oorzaken te kunnen aanwijzen. Door de slechte weersomstandigheden is een vertraging ontstaan in de afname van slakken- meel. Verder heeft ook de afname van bestrijdingsmiddelen en zaaizaad ge stagneerd door de buitengewoon natte weersomstandigheden. De verkopen van krachtvoer waren in dit zomerseizoen duidelijk hoger dan in hét voorgaande jaar. Er trad een stijging naar de hoeveelheid van zo'n 17% op. Ook dit jaar hebben de voor kopen weer voordeel opgeleverd, omdat later een belangrijke prijsstijging op trad. De laatste tijd treedt weer een daling op, zodat verwacht mag worden, dat de aanvulling, die straks nog nodig as 'hier van kan profiteren. Ook bij de voorko pen van pulp was sprake van een be langrijke verhoging van de hoeveelheid. Het aandeel van de krachtvoerileve- rantie als „bulk" is plm. 50%. Door de directeur werd ook nog ge- Stijgende afzet benzine en olie De gunstige invloed van de automa tisering van de verkoop van benzine komt in de afzétcijfers over het laatste kwartaal al duidelijk naar voren. Hoe wel pas ün het laatste gedeelte van het kwartaal de automatisering een feit werd 'kon een afzetveihoging van 8% worden genoteerd. Ook de verkoop van andere brand stoffen gaf een verhoging te zien. In dit geval was de stijging hoger dan 25%. C. van Groningen MEDEDELINGEN VAN B EN W Sinds vrijidag 17 januari zijn op de postkantoren en postagentschappen ver krijgbaar 'tegen betaling van ƒ3,con senten tot uitoefening van de kustvisse rij, voor het jaar 1975. Bedoelde consenten zijn uiteraard ook verkrijgbaar op het gemeentehuis, ka mer 209. FEUILLETON 17. „Och.orders! Wie geeft me nu orders? Ik doe eigenlijk precies wat ik 1 wil, en ze vinden het allemaal goed zo- jfl als ik 't doe. Henk Graafland zegt. „Henk Graafland zegt dit en Henk ij Graafland zegt dat. Dat jongmens heeft !l ook heel wat noten op zijn zang!" „Nou, maar 't is een flinke vent, va der, een jongen met een heldere kop En I ik.ik vind hem aardig". „Zo", zei Willem nadenkend „vind jij ;j hem aardig ,,Mag dat niet?" „Natuurlijk". „Nu dan?" 1 „Zorg maar dat die jongen geen ideeën in z'n hoofd krijgt". „Wat bedoelt u?" zei Els, maar ze bloosde. „Wat heb je er aan, als je hem teleur stelt? Dacht je dat ik niet gezien heb hoe hij naar je kijkt? Dacht je dat ik niet wist hoe hij zich uitslooft voor alles en nog wat, als jij er maar aan meedoet. De grond is te koud waarover je loopt". Els ging zitten. „Ik heb nog wel een half uurtje" zei ze. „Nu we het er toch over hebben, va der zou u het nou zo gek vinden als Henk Graafland en ik. „Wat zeg je?" Willem Jansen schoot uit zijn stoel overeind. „Jij, mijn eigen dochter met. met een van m'n arbei ders?" „Hij is wat u vroeger was". „Dat hoef je me niet voor m'n hoefd te gooien!" „Dat hoef je niet voor m'n hoofd te Maar u blijkbaar niet". „Waarom niet?" „U wilt blijkbaar vergeten, dat u vroeger zélf arbeider geweest bent, an ders praatte u zo niet". Hij liep heen en weer, kauwde drif tig op z'n sigaar. ,,'t Is wel mooi", mopperde hij onre delijk, en voelde zelf dat hij onredelijk was „als je zoiets van je kinderen te ho ren krijgt". Els zweeg, staarde voor zich uit. „Zeg" begon hij opeens agressief „hij heeft het toch zeker niet.hij heeft je toch niet gevraagd, wel?" Het meisje lachte, maar het was geen vrolijke lach. „Ik geloof niet eens dat het in z'n hoofd zou opkomen" zei ze bitter „hij is wat dat betreft precies als u. Hij staart z'n ogen blind op geld. hij kan zich niet voorstellen dat een meisje met geld een jongen zou durven accepteren, die het niet heeft". „Zou je dat dan willen.dat hij je vroeg?" „Ach" zei ze moedeloos „dat weet ik niet.ik zit er zelf zo mee omhoog. Dacht u dat ik de moeilijkheden niet zag?" „Nou dan, gebruik je verstand, denk er niet eens aan. Ik heb er niet het min ste bezwaar tegen dat je daar werkt, dat weet je, ik vind Henk Graafland een beste kerel, een goede kracht, en je' hoeft van mij geen freule tegen hem te spelenals jullie als goeie kamera den samenwerkt vind ik dat best, de mocratisch, noemen ze dat tegenwoor dig maar zet die andere gekheid uit je hoofd, kin'd. Dat wordt immers nooit wat!" „Nee, zeker niet als u er zo tegenover staat" zei ze bitter. „Ik ben je vader en ik zeg het tot je bestwil. Ik ben ouder dan jij. Ik onder vind het toch zelf. Ze moeten mij hier in Groenhoven niet eens, omdat ik vroeger arm ben geweest, hoewel ik het nu niet meer ben. Wat denk jij dat je te wach* ten staat als je met een arme drommel trouwt?" „Nou" lachte ze „u moet het nu niet al te dramatisch voorstellen vader. We gaan toch niet wonen in een hutje op de hei? Als een jongen als Henk Graafland de kans krijgt, hoeft hij toch niet meer als arbeider in een fabriek te blijven werken?" „Bedoel je dat je hem mooi weer wil de laten spelen van mijn geld?" vroeg hij grof. Ze maakte een lusteloos, afwerend ge baar. „Vader laten we er niet verder over praten. Ik kén u zo niet. U bent op het ogenblik precies even erg als die lui, de notaris, de freule.u zit tot aan uw ogen vol met scheve standsbegrippen. En ik snap het niet van u, u bent een selfmade man!" „Ja en daar ben ik trots op". „Dat hoor ik" zei ze scherp. „O. zuchtte ze opeens „ik wou dat móéder nog maar leefde". Hij keerde zich bruusk om. „Ben ik dan zo'n beul?" vroeg hij. Ze hoorde de gepijnigde klank in zijn stem. Ze stond op en ging naar hem toe. „Ach vader" zei ze zacht „we begrij pen elkaar op het ogenblik niet. Ik wil u toch geen verdriet doen". Hij sloeg zijn arm om haar heen. „Ik jou toch ook nliet. Elsemeid. Ik zoek toch alleen je geluk". „U hoeft mijn geluk niet te zoeken" antwoordde ze op vaste toon. „Dat is iets dat ieder mens voor zichzelf moet doen, want ieder herkent zijn éigen ge luk. U zoudt me misschien alleen kun nen helpen de weg een beetje vrij te ma ken, inplaats van uw geldzaken als een barricade op mijn weg te stapelen. En nu ga ik naar de freule". Voor hij wat kon zeggen was ze al weg. Zacht zingend liep Els Jansen die avond de weg terug, van Het Huis naar Casa Cara. Het bezoek bij de freule was, moest ze erkennen, rondom meegeval len. Ze was bijzonder vriendelijk ge weest, en Els moest haar doortastend heid en zaakkundigheid bewonderen. Met geen woord was er gezinspeeld op haar vader, ieder persoonlijk element was, wat dat betreft, uit het gesprek ge weerd. En de freule had haar gevraagd, toch vooral terug te komen, om nog eens te praten. Door het gesprek en de spanning van 't bezoek was ze 't onderhoud met haar vader vergeten. Opeens zag ze in de donkere laan een lange gestalte, het vurig puntje van een sigaar, die meteen in een grote boog werd waggegooid. „Goeie avond" zei Henk Graafland. „Hoe is 't gegaan?" „Wat laat je me schrikken" zei ze. Ze lachte nerveus. Ze was geschrokken van zijn plotseling verschijnen, maar tege lijk stond ook weer fel voor haar geest het gesprek van die avond, dat vreem de, niet voltooide gesprek. Maar ook moest ze zichzelf bekennen dat het feit, dat hij daar op haar stond te wachten, opeens haar hart had doen bonzen, dat ze opeens heel blij was geweest. „Mag ik even met u meelopen" vroeg Henk met de vormelijkheid die hij altijd zo krampachtig handhaafde wanneer hij met haar sprak. Het viel haar nu bijzon der op, hoe hij haar altijd hardnekkig „juffrouw" bleef noemen, of „zuster" als ze in uniform was. Zij vergat in het vuur van haar gesprek, met de impul siviteit die haar eigen was, die vorme lijkheid nog wel eens! „Als het u niet te veel moeite is" zei ze effen. Hij zag niet de lach in haar ogen. „Moeite"? vroeg hij, „welnee, het is. „Nou zeg het eens?" drong ze aan. „Een eer en een genoegen". „Allebei". Nu lachte hij ook. „Waarom" begon Els opeens het of fensief, in een roekeloze bui, „zeg jij toch altijd juffrouw of zuster tegen me. Waarom niet gewoon Els? Ik zeg zo vaak Henk tegen jou. En we zijn zowat even oud.... jij bent zelfs nog ouder dan ik". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5