C. van Groningen sprak over reis naar Gaiifornië Willem Jansen trouwt de freule FILMNIEÜWS 01, Weekenddiensten artsen enz. R.K. Kerkdiensten Protestantse kerkdiensten Zon, maan en hoog water Koersen vreemde valuta Afgelopen jaar toegenomen aantal geboorten Burgerlijke stand I Uitsluitend voor spoedgevallen I van vrijdagavond 8 uur tot I maandagmorgen 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel. L (02220) 2023. GROENE KRUIS I van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmidag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, telefoon $2220) 3241. - DIERENARTSEN Alleen voor spoedgevallen: tel. 2527 NOODSLACHTINGEN voor noodslachtingen bellen de heer AL van Heerwaarden, tel (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal 94), ■i b.g.g. 3541. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN JDe zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, iwaarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijnals volgt Dokter Seegers, dinsdag 4 februari |§om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag, 5 februari 356om 13.30 uur. ■■Dokter Coutinho, woensdag 5 februari -om 15.00 uur. weekend 1 en 2 februari 1975 jDen Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur !'De Koog: zondag 9 30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn, zondag 10.45 uur /De Cocksdorp- zondag 9.15 uur (Cipsterend: zaterdag 19.30 uur Zondag 2 februari 1975 j HERVORMDE GEMEENTEN (Den Burg 10 uur ds. De Roest j collecte Werelddiakonaat [De Cocksdorp 10 uur eerw. heer j Loerakker. Viering H. Avondmaal. Aan tafel collecte voor weduwen en wezen in Israël. ^%ftn Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra ^Viering heilig avondmaal (collecte Werelddiakonaat IDe Koog 19.30 uur ds. Loerakker {collecte Werelddiakonaat Dé Waal 9 30 uur ds. Hoekstra {collecte Werelddiakonaat Opsterend 9.30 uur ds. De Gier [Bevestiging Ambtsdragers [collecte Werelddiakonaat jtideschild 11.00 uur ds. De Gier [collecte Werelddiakonaat GEREFORMEERDE KERKEN ên Burg 10.00 uur ds. Douwes. Zondag [van het Werelddiakonaat. M.m.v. Jon gerenkoor „The Messengers". H9.00 uur ds. Douwes, zangdienst [(aansluiting rusthuizen). ij|sterend 9.45 uur ds. Kruithof *07.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Dosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds Kuitse Kerkbusje Den Hoorn JEHOVAH'S GETUIGEN Éjeenkomsten in Rode Kruis-gebouw Ion kerstraat, toegankelijk voor ieder) Cren Burg 18.30 en 19.30 uur. jDe zon komt 2 februari op om 8 19 uur Bgaat onder om 17.28 uur; 5 februari «om 8.15 uur en onder om 17.34 uur. paan: 3 febr L.K.; 11 febr N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 11.34 en 23.34 12.06 en 0.06 en 12.33 0.37 en 13.02 1.15 en 13.45 2.12 en 14.50 3.29 en 16.09 4.51 en 17.29 6.02 en 18.37 /rijdag 31 januari flterdag 1 februari ponciag 2 februari Maandag 3 februari ®isdag 4 februari Woensdag 5 februari [Donderdag 6 februari J/rijdag 7 februari Saterdag 8 februari Aan het strand is het ongeveer een lur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6 15 uur fflhoog water. Op de jaarvergadering van de Be drijfsvereniging deed de heer C. van Groningen verslag van de reis die hij vorig voorjaar naar Californië heeft ge maakt. Hij bracht daarbij een bezoek aan het bedrijf van zijn broer in de buurt van de stad Vlselna (12 duizend inwoners) ongeveer 4 uur rijden van Los Angelos. De omgeving van deze streek doet denken aan de Achterhoek met veel bergen op de achtergrond. Hier staan zeer veel walnoten-, sinaasappel- en grape fruit bomen en het is dan ook een echt fruitland. In dit gebied vindt men verder weinig veehouderijbedrijven, dit in tegensteling tot andere gebieden van Californië. Melkveehouderij Het bedrijf waar de heer en mevrouw V an Groningen 6 weken verbleven wordt door hun broer gepacht en is 8 ha groot, waarop 300 melkkoeien wor den gehouden. Drie man personeel zor gen hiervoor. Het voer voor de veesta pel werd volledig aangekocht en be stond uit hooi en snijmaishuil. De melkstallen zijn veelal anders dan in Nederland, hoewel er wel meer be langstelling komt voor de doorloop- melkstallen, heeft de vlakke stal op dit moment nog de overhand. In de wacht ruimten staan zeer vaak sproeiers m de vloer om de uiers van de koeien voor het melken af te spuiten. De noodzaak is daarvoor ook aanwezig omdat de koeien meestal geen weidegang kennen. Ze worden gemolken in ruimten zonder dak waar de ligruimten worden ge strooid met zand. Alleen voor de be scherming tegen de zon zijn er kappen aangebracht die in stroken in de lig- ruimte staan. Het melken is nachtwerk en wordt meestal uitgevoerd door Mexicanen. Van al het werk wordt er het meeste aandacht geschonken aan het melken. Het is geen jaag werk; er worden onge veer 35 a 40 melkkoeien per uur ge molken. Het gereedschap voor het mel ken evenals de melkstallen zijn altijd erg schoon, De beloning voor de melker is 850 - 900 dollar per maand. De melk wordt door zowel aan de coöperatie als aan de particuliere melk fabriek geleverd en er wordt uitbe taald naar vetgehalte maar vooral ook naar kwaliteit. De melk met de hoogste klassering wordt bestemd voor con sumptie. De veehouders hebben daar een contract voor het leveren van de hoeveelheden melk Zo'n contract kost ongeveer 700 a 800 dollar per koe. De malkcontrole op de bedrijven ge beurt eens per maand. Hierbij wordt per keer controle direkt met de contro leur afgerekend (ƒ1,per koe) Met de gegevens van de melkcontrole wordt de selectie per maand toegepast. De K.I komt iedere morgen op het bedrijf en de keus van de Stier per koe wordt van te voren bepaald door de computer. De kosten zijn 8 a 9 dollar per koe. Gezondheidszorg van het vee De veehouders hebben daar de mo gelijkheid om een aantal ziekten bij het vee zelf te bestrijden. De veeartsen ko men daar op het bedrijf en rekenen voor de medicamenten en bezoek 1 doOlar per melkkoe bij behandeling. Op meerdere bedrijven waren afkalfboxen aanwezig om daar de melkkoeien te laten afkal ven. Evenals hier zijn de prijzen voor het krachtvoer sterk in prijs verhoogd en ook daar zijn de prijzen voor het slacht vee gedaald en er werd dan ook 300 a 325 dollar per dier gegeven; de kalve- renprijs as mu ongeveer 2 tot 5 dollar per kalf. Evenals op Texel kan het in Califor nië erg droog zijn. In de periode eind maart tot oktober valt er geen regen. Voor de teelt van de gewassen hebben de agrariërs de beschikking over water om 't land daarmee te bevloeien. Door dat er veel kunstwerken aangelegd zijn is het nu mogelijk om het water dat van de bergen komt op te vangen in reser voirs en het in de droge periode te ge bruiken voor irrigatie. De kosten va riëren van ƒ50,tot ƒ300,per ha ge heel afhankelijk van de beschikbare hoeveelheid water en de prijs van het water. Het land dient wel een vlakke ligging te hebben wanneer er irrigatie wordt toegepast. Akcrbouwgebied In het zuiden is een akkerbouwgebied waar door 3 akkerbouwers 80.000 ha wordt geëxploiteerd. De gewassen die er in het bouwplan staan zijn katoen, gerst en een oliehoudend gewas, be stemd voor de bereiding van margarine. Dc samenleving De echte veehouders in dat gebied waren de Hollanders. Er zijn voorts wei nig organisaties voor de agrariërs en er wordt ook weinig mee gewerkt. De Hol landers (trekken daar in het verre vreemde met elkaar op. Vooral het ker kelijk leven vraagt per gezin grote ga ven en bedraagt per gezin per maand 64 dollar Er wordt verwacht dat 10% van de inkomsten wordt afgedragen als gift aan de kerk. De heer Van Groningen noemde nog dat er een bouwfonds was opgericht voor de bouw van een nieuwe kerk waarbij van iedere veehouder 5 dollar per koe werd gevraagd als bijdrage. Belastingen in Californië Aan grond en polderlasten wordt er 2% betaald van alles wat er op het be drijf aanwezig is. Bij de inkomstenbelasting wordt be taald over het verschil tussen de 'inkom sten en de uitgaven. Er wordt tot 200 dollar per melkkoe afgeschreven Voorts kan er sterk afgeschreven worden op de gebouwen. De sociale voorzieningen zijn daar minder dan hier. Niet ieder krijgt even veel AOW. Dit is afhankelijk van het bedrag wat er voor betaald i*. Normaal wordt er 30 jaar voor betaald en dan ontvangt de AO W-er ƒ1150,per maand. Na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd behoeft er niets meer 'te worden betaald voor de kosten van de dokter en het ziekenhuis. Na de inleiding hebben de aanwezi gen kunnen kijken naar een groot aan tal d'iia's die er genomen zijn tijdens deze vakantie en studiereis. Voorzitter Her- weijer merkte op da't het versilag meer weg had van een 'studiereis dan van een vakantiereis. Het geheel heeft er toe geleid dat de heer en mevrouw Van Groningen nogmaals dit land zullen gaan bezoeken. J Koolhof Westduitse marken 100 ƒ102,50 Franse francs 100 54,75 Belgische francs 100 6,71 Zwitserse francs 100 97, Zweedse kronen 100 59, Amerikaanse dollar 1 2,35 Engelse ponden 1 5,63 Oostenrijkse schilling 100 14,89 Italiaanse lires Met de opkomst van James Bond „nieuwe stijl" (met Roger Moore in de titelrol), wordt bij velen de heimwee naar Sean Connery groter. Dat deel van het publiek wat niet anders weet, amu seert ziich best bij de wat lichtere en ironischer aanpak in bijvoorbeeld „Live and let die" en de nieuwe ,,The man with the golden gun". Zij die echter „Dr No" en „Veel liefs uit Moskou" kennen, hebben nog steeds moeite met Roger Moore. Omdat Texel toch nog even moet wachten op ,,The galden gun", deze week in het City theater nog eens een echte Connery-Bond „Thunderball" (van vrijdag tot en met dinsdag) werd gemaakt door dezelfde regisseur als ,,Dr No" en „Liefs uit Moskou": Terence Young. Er werd erg veel geld besteed aan allerlei fantastisch snufjes zoals een auto met pantserscherm, stalen onder- watemebten en veel vreemde vaar- en voertuigen. Bond moet het opnemen te gen de beruchte misdaadorganisatie Spectre. Op het programma van deze nietsontziende vijand staat o.a. de dief stal van een atoombom. Onder bedrei ging daarvan wil men de Nato-landen 300 miljoen dollar afpersen. 007 heeft het zwaar te verduren; onderwater be stookt men hem met handgranaten, har poenen en laat een grote haai op hem los, terwijl het boven water ook voort durend levensgevaarlijk is. Er zijn volop geheime tunnels, grotten, een boot die zich kan splitsen en een pil die ingeslikt een signaal uitzendt, 'kortom te veel om op te noemen. Spannend en onderhou dend vakwerk waarin ook het vrouwe lijk schoon met wordt vergeten. (Dage lijks 20.00 uur 14 jaar). Zondagmiddag (3 uur) draait voor alle leeftijden Frank Tahlins dolle klucht „Wie past er op de winkel?" (Who's minding the store) met Jerry Lewis in de hoofdrol. Jerry speelt de onhandige, brave, arme sul. Zijn beroep is oppasser voor huisdieren en poedeluitlater. Een rijk meisje, Barbara, is zonder dat Jerry het 'in de gaten heeft, verliefd op hem geworden. Haar moeder, de eigenaresse van een groot warenhuis, wi'l niet dat Barbara zich met de waardeloze figuur Jerry afgeeft en neemt Jerry in dienst om diens stommiteit te bewijzen. In de enorme winkel moet hij de moeilijkste klusjes opknappen Hij verhuist van de Het inwonertal van Texel overschreed in het afgelopen jaar de 12.000. Per 31 december bedroeg de stand 12.049. De groei ontstond door een geboorte-over schot .van 81 en een vestigingsoverschot van 88. Het aantal geboorten was belangrijk hoger dan het jaar ervoor: 190 (in 1973 151). Daarbij waren 105 (82) jongens en 85 (69) meisjes. Van het totaal aantal ge boorten hadden er 36 (33) buiten Texel plaats, meest in ziekenhuizen in Den Helder. Het totaal aantal overledenen beliep 109 (119), waarvan 68 (65) mannen en 41 (54) vrouwen. Bijna de helft (53) van deze Texelaars overleed niet op het eiland maar in zieken- en verpleeghui zen elders. Het aantal ingekomen personen be droeg in 1974 507 (472); het aantal ver trokken personen 419 (432). Het verschil tussen beide cijfers is het vestigings overschot van 88 personen. Er werden in het afgelopen jaar 104 huwelijke gesloten, twee meer dan in het jaar ervoor. Het aantal echtschei dingen steeg van 12 tot 17. Meerdere inwoners trouwen met per sonen van een andere nationaliteit. Die nationaliteiten waren het afgelopen jaar Fins, Frans (3x), Engels, Amerikaans en Duits (3x). van 22 tot en met 28 januari 1975 Geboren: Corine Suzanne, dv. Jacobus H. M. Timmer en Catharina M. de Veij; Fred, zv. Jan Oosterhof enLaurensje M. Halsema. Ondertrouwd: Jacobus M. T. Lexmond en Willy Medema. ene naar de andere afdeling, overal een spoor van verwoesting achterlatend. Dankzij de vriendschap voor zijn aan staande schoonvader, een man die ook niets te vertellen heeft, wordt het aan het einde van de film toch prettig gere geld. Liefhebbers van Jerry Lewis krij gen het volle pond, want wat hij hier weer iaat zien aan rare gezichten, stun telig lopen en waanzinnige stemgeluiden is ongelooflijk. T.P. 10.000 35,25 vMKS'i' 'EUILLETON 20. En nu zat ze nog méér m de knoop 't Zit in m'n naam", dacht ze ver laakt, want haar gevoel voor humor erdoor ze zelden. Ze kon zich het standpunt van Wil- 301 Jansen maar ó'l te goed indenken, soere verstandige vader zou zo spre- eja, wanneer z'n dochter met zori me edeling kwam. Tegelijk verzette zich 1 haar alles tegen zijn opvatting en dat unjg te gemakkelijker omdat ze daar- 1 in verzet kwam tegen hem, die ze Schouwde als haar vijand. Maar ze zat nu tussen twee vuren, termeer ze eerlijk haar mening zei, toest ze Els vertellen: Je vader heeft aljjk. Het is beter als jullie elkaar niet ieer ziet. Je haalt je allerlei moeilijk- wen op de hals, en het is maar zeer Sjvraag of jullie samen echt gelukkig Txrdt. Maar dit durfde ze niet. Ten eerste as ze nu Els' vertrouwelinge, een feit aarop ze in haar hart zeer trots was ïfdat haar innig verheugde. Ze wist Speel zeker hoeveel ze van dit meisje gd en ze kon haar niet in de steek ®n Hoe het ook ging, zij was ver- Bit, Els' bondgenote te zijn, tegen vader' De situatie vermaakte haar, in glimlach trok over haar gezicht. „U glimlacht zo", zei Els, die het ge- had, „waar denkt u aan?" Ze schudde het hoofd. „Ik ben blij kind", zei ze zacht, „dat Ik dit allemaal van je weet". „Ja", zei Els, „ik kaïn het niet helpen, maar ik vertrouw u. Ik weet best, dat u er eigenlijk net zo over denkt als vader, dat kan niet anders. U tweeën staat lijnrecht 'tegenover mekaar, dat weet ik. en toch bent u het met elkaar eens. Daarom", (ging ze moedeloos ver der, „is het eigenlijk onzin dat ik dit allemaal verteld heb". „Geen sprake van", zei de freule streng, „praat zo niet, kind. Ik wéét wel, dat ik in een moeilijk parket zit. Maar ik zit nu eenmaal in jouw schuitje. Wij moeten samen zien, dat we hier uitko men, Bis!" 't Meisje sprong op, greep haar han den. „Dat is lief van u", zei ze en haar gezicht straalde. „O, ik wist het al met een, toen ik u zag. Ik hield eigenlijk meteen al van u, maar ik durfde het niet te zeggen. Maar nu wéét ik het". „Ja", erkende freule Constance, „zo was het met mij ook, kind. Ik was blij dat je vanavond komen zou, ak hoopte dat je hier heel vaak komen zou. Ik heb. ik heb je nodig. Ik ben zo vaak alléén. Ze praatten nog lang. „Els, geloof me", zei de freule ten slotte, „de tijd is een machtige factor. Doe niets overhaast. Prikkel je vader niet nodeloos. Je hoeft met die Henk toch niet meteen als verloofde op de proppen te komen. Jullie ziet mekaar vaak genoeg, je wéét wat je aan hem hebt en hij weet het van jou. Een beetje beproeving is niet erg, dat staalt. Het is nodig, dat jullie moeilijkheden hebt, je zult er later dankbaar voor zijn. „Wacht af, heb geduld, heb vertrou wen. Ik kan je maai' één ding beloven als ik je kan helpen, zal ik het doen. Dwars tegen al m'n principes in", ze glimlachte, „gun een oude vrouw ook eens ,.U bent geen oude vrouw", protes teerde Els,\jkijk es in de spiegel!" „Dank je" antwoordde de freule, „kijk maar eens. zie je m'n eerste grijze haren?" Ze stond voor het raam, toen Els, een licht figuurtje in het donker van het park, de weg opging. Ze keek haar na. ,,Ik ben een gans", berispte ze zich zelf. ik ben een ouwe sentimentele draak. Waar is je gezond verstand, Con stance Onoop van Haersma?" Ze maak te een driftig, wegwerpend gebaar, maar om haar mond bleef de glimlach. HOOFDSTUK XI „Daar komt de freule" Zó stond het in het Nieuws- en Ad vertentieblad voor Groenhoven, Kerke- hout en omstreken: „Maandagmiddag geraakte het drie jarig zoontje van de familie B aan de Laak spelendenvijs te water. Door de sterke stroom van de rivier werd het kind meegevoerd. Verscheidene op het land werkende arbeiders kwamen te hulp snellen, maar geen hunner was de zwemkunst meester. Mejuffrouw E. J„ die op haar rijwiel 'langs het jaagpad fietste, zag het gevaar waarin het kind verkeerde, bedacht zich geen ogenblik en sprang gekleed te water ondanks de koude temperatuur van hetzelve. Zij smaakte het genoegen het kind te grijpen en aan de wal te brengen, waar haar krachten haar begaven. De om standers wisten haar en het kind op de wal te brengen. Beiden schenen geen letsel van het koude bad te hbben on dervonden. Een woord van hulde aan het adres vaai de dappere jongedame is hier zeker op zijn plaats". Daarmee was de redacteur van het Nieuws- en Advertentieblad er af. Maar Willem Jansen niet. Want mejuffrouw E. J. was (niemand anders dan zijn daehter Els, die de dap pere redding had verricht, en door de dokter in zijn dogcart was thuisge bracht, gehuld in de kleren van een boerenvrouw. „Gauw in bed met een hete eognaogroc", had de dokter gezegd, „en ik kom morgen wel eens kijken". Els had er om gelachen, maar ze was toch gewillig in haar bed gekropen. Het scheen dat een ^ezonde slaap haar van alle nadelige gevolgen van een bad in de septemberjkoude rivier zou verlos sen. Maar in de nacht werd ze onrustig, en Rie, die ongerust geworden, op haar blote voeten in haar lange nachtjapon bij het bed stond, haalde met een be slist gezicht de koortsthermometer te voorschijn. Dokter Mulder kwam niet in de loop van de dag, maar vóór hij naar een zijner andere patiënten ging op Casa Cara en (trok een bedenkelijk gezicht. ,,'t Ziet er uit naar longontsteking", zei hij, „en we zullen geducht moeten op passen dat er geen pleuris bij komt". Opeens bestond er voor Willem Jan sen nog maar één probleem. Zou Els het er doorhalen? „Longontsteking" had voor hem een bittere en dreigende klank, hij had er zijn eigen vtrouw door verlorenEn nu sloeg hem de schrik om het hart: zou zijn lieve Els de weg van haar moeder gaan? Hij kwam nog wel in de fabriek, maar de arbeiders merkten wel, dat hij hen eigenlijk niet zag. In zijn hart zegende hij zijn besluit, de verantwoordelijke mensen zoveel mogelijk te steunen, want er was een andere geest dn het personeel gevaren. Hij kon op zijn voormannen aan, hij kon het -aan hen overlaten. „Het loopt wel, meneer", had Gijs gezegd, „maak u maar geen zorgen". Tijdens die gang door de fabriek was hem opeens een lange gedaante als een schim in het pad gekomen. Twee ang stige ogen in een bleek gezicht hadden hem aangestaard en hij had de bijna toonloos uitgesproken vraag gehoord: „Meneer... hoe gaat het met.... met Henk Graafland bedacht hij met een schok. Een ogenblik aarzelde hij. De verbittering tegen de jongen, die hem in zulk een moeilijk parket had gebracht, streed met de drang, zijn 'leed te delen met een die het niet minder droeg dan hij". „O" zei hij, verstrooid, richtte dan zijn ogen op het angstige gezicht, „nog hetzelfde, Henk, nog hetzelfde". Hij zuchtte. De jongen haastte zich weg. Willem Jansen staarde de plots gebo gen gestalte na. Nóg één, dacht hij, die 'm knijpt. Nou ja, wat zou het? Waar om hij alléén? (wordt vervolgd) JÉ

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 9