Weren Nauta laat zien hoe mooi vuil en afval kunnen zijn r Tentoonstelling in raadhuis De Waldhoorn breidde bestuu met een persoon uit K Oproep aan alle oudleden van Oosterender drumband Studenten houden enquete op Texel Cultureel Werk vergadert in Eierlandse Huis Damclub Texel 1 Eilandcompetitie volleybal Smash '68 1 dames periodekampioen Doopsgezinde zusterkringen houden paasmaaltijd Tel, Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 18 maart 1975 „Milieubeinvloeding is een bewustmaklngsproces", is de titel van de expositie, die de 30-jarige Weren Nauta tot vrijdag 11 april in het raadhuis houdt. Nauta, van beroep fotograaf, exposeert niet met foto's, maar met werken die eigenlijk een verlengstuk van zijn beroep vormen: natuurgetrouwe weergave van mense lijke Invloeden op het milieu, door middel van onder meer in gips gegoten voor werpen en gekleurd zand dat op gips en doorzichtig plastic is uitgestrooid. Hij heeft zich laten inspireren door situaties op vuilnisbelten waar het afval duidelijk maakt hoe de mens heeft geleefd. Door het rangschikken van afval, weet hij de leefsituatie van de mens zeer treffend aan te geven. Weren Nauta bij weckflessen en goud vissen op zijn milieutentoonstelling, die in de expositieruimte van het raadhuis is te zien. Aan collages. de wand een van de afval- Nauta benadert de vervuiling op ge heel andere wijze dan de milieugroepen. Hij wil weinig van natuurbescherming weten. Door de grote hoeveelheid vuil en het gebruiken van natuurgebied voor woningen enz. hebben de mensen de waarde ontdekt van de natuur. „Het is allemaal niet zo erg", zegt hij „als je gaat beseffen hoe het vuil functioneert in de natuur en hoe de combinaties met elkaar zijn". Het voortbestaan van de mens wordt volgens hem ook niet be dreigd door de vervuiling. „De mens is erg flexibel en kan zichzelf met zijn technische achtergrond goed verdedi gen". Verdovende middelen Weren Nauta vergelijkt de bescherm de natuur met verdovende middelen. Hij legt uit: „Verdovende middelen gebruik je om in een gelukzalige sfeer te ver toeven, waarna je weer terug in de wer kelijkheid komt. Zo is het ook als de drukte, de betonnen huizen, de rook en de uitlaatgassen in een stad ontvlucht worden tijdens een weekend of vakantie. Het verblijf op het platteland of in de nabijheid van een natuurgebied is een heerlijke tijd". Hij neemt de Wadden zee als voorbeeld. Hij laat een „ge schenk" zien voor de jubilerende Wad denzeevereniging: Een glazen pot met Zoals het jullie allemaal opgevallen is, bestaat de huidige drumband uit le den van (zeer) jonge leeftijd. Dat is op zioh een goede zaak. Als je op jonge leeftijd begint, bereik je later het meest. Maar wat wil nu het geval. Deze jonge leden worden ouder en als ze een jaar of 15, 16 zijn, verlaten ze om een of an dere reden de drumband. Vaak zeggen ze, dat ze er geen zin meer in hebben. Om dit nu te voorkomen, zouden we graag weer wat oudleden zien verschij nen op de drumband Deze hebben al wat ervaring en kunnen zo de drum band een nieulwe stimulans geven. Ver- scheidenen hebben zich er al positief over uitgelaten en zijn bereid weer te komen. Daarom richten we ons tot al die oud leden (en dit geldt niet alleen voor de lOosterenders), die vroeger de band moesten verlaten wegens studie, werk of andere bezigheden. Kom weer terug en probeer door je aanwezigheid de jon geren te stimuleren te blijven, dan ma ken we er weer een bloeiende drum band van. Geneer je vooral niet, praat met de anderen en kom Zo kunnen we de jongeren vasthou den en ook het organiseren van uitstap jes of een gezellige avond liggen dan binnen het bereik. Geef je zo snel mogelijk weer op als lid, dan kunnen we 'weer gaan bouwen aan een nieuwe toekomst Drumband „Excelsior" Contactadressen Henk Beijert, tel. (02223) 455; Ineke Ellen, tel. (02223) 357; Fem van Dijk- Timmer, tel. (02223) 670. helder water, waar prikkeldraad om heen gewonden is. Een ander objekt is de vogel uit het embleem van de ver eniging in een kooi met als opschrift: de vrije vogel van de Waddenvereniging opgesloten in het beschermde Wadden gebied. Nauta: „Een vogel, levend op een eilandje temidden van het vuil". Niet gezond De bewustwording van de mens is de laatste jaren in een stroomversnelling geraakt: „Vroeger stierf het langs de weg van de plastic zakjes, nu heb je moeite ze te ontdekken. Nauta vindt die bewustwording ongemerkt een beetje te groot geworden. Dat werkt in de hand dat in het landschap veel dingen gere glementeerd worden. Het streven naar een stabiele leefgemeenschap, waarin geen veranderingen mogelijk zijn, vindt hij niet zo gezond Het is beter om be wust storende objekten of situaties te maken in plaats van gebieden af te slui ten. De vervuiling heeft al duidelijk gemaakt dat storende elementen veel begrip voor de natuur kunnen veroor zaken. Artistiek Hoe veilloopt het bewusrtmakimgspro- ces? Naiuba: „Voorda/t een bepa-artde ont wikkeling tot stand komt interesseert niemand zich daarvoor. Pias alls het er is wordt men ei-mee gekonfronteerd en schrikt wakker. Om vervolgens in te zien dat het toch allemaal niet zo mooi is" Volgende stap Een rationeel onder zoek, in plaats van zelf waar te nemen. „Ik erger mij niet aain de vervuiling" zegt Weren Na/uta, ,/ilk zie dat iets ge beurd ils en zal hoogstens denken: da/t doe ik niet". Met deze uitspraak lijkt het erop dat de natuurbeschermer im hem een beetje wakker wordt. Maar ook zegt hij „Vuil 'heeft wel degelijk een •artistieke waarde". Gelooft hij in onherstelbare schade? „Ja, er is wel een zekere schade aange bracht die onherstelbar is. Maar alleen als de mens dat ook als onherstelbaar ervaart. En dat gebeurt dan weer als vervuiling hem direkt of indirekt scha de toebrengt. Daar reageert hij op. Maar zolang we er vanuit gaan dat de mense lijke leefsituatie tot elke prijs gehand haafd moet worden is schade toege bracht aan bijvoorbeeld de dierenwe reld niet belangrijk". „Lullige dingen" Weren Nauta konsbaiteert dalt nie mand de gronid open spit om eens te ob serveren wat er dn die grond aan de hand dis. „Juist het kijken naar de op het eerste gezicht meest lullige dingen is een heerlijk tijdverdrijf", zegt hij, „ge woon lomdaft het leuk is". Hij heeft ook gekeken bij de archeologische opgravin gen in het plan Noord-West. Een stuk grond met verschillende kleuren, die be- woningssporen verraden, bewerkte hij met profiellak, zodat het nu aan de muur kan hangen. Zoals uit de opgravingen het leefpa troon van mensen uit de middeleeuwen gereconstrueerd kan worden, zo ont staat uit deze voorwerpen een voorstel ling van het leven uit de 21ste eeuw. Vuilnis Terug naar de vuilnisbelten. Gerang schikt hangt 'aan de muur. „Poprekom- struktie": afval van gebruiksvoorwer pen van de jongere generatie: afgedank te idolen, kaoatte platen, bierblikjes, opsdhriften zoals: „Laat je niet naanen". Een andere dekoratie: Vuilnis waar tussen een Jezus-figuur "te ontdekken valt, Nauta: „Ook 'het vuil dat ail weg gegooid is heeft waarde". t „Afvalkuil" In een „Particuliere afvalkuil" zien we onder meer resten van een schilde rijtje, gordijntjes en weckflessen. Zo'n kuil heeft gelijkenis met een weckfles. In een weckfles wordt voedsel gecon serveerd, in de grond wordt afval ge conserveerd totdat het opgegraven wordt. Sommige kuilen lijken op rea geerbuisjes. In 'n laboratorium worden door de chemicus doelbewust stoffen bij elkaar gebracht, iwaardoor iets nieuws ontstaat. In een afvalkuil ontstaat wel een samenvoeging van materialen, maar is niet bruikbaar. Weren Iaat zien hoe willekeurig elektronische onderden in een afvalkuil gerangsohikt zijn. Een ra dio bestaat uit delen die op een bepaalde manier m elkaar passen, waardoor de radio speelt. Eerstejaars studenten van de peda gogische akademie uit Winschoten houden van 20 tot en met 27 maart een werkweek op Texel, waar zij lo geren in „De Rovershut" in de Dennen. Het is de bedoeling tijdens de werk week een enquete te houden in het ka der van een onderzoek omtrent gezin, beroep, rekreatie en milieu. De vraag gesprekken zullen op vrijdag 21 maart worden gehouden in Den Burg, De Koog, Oosterend, Oudeschild, De Cocksdorp en Den Hoorn. De st/udeniten bellen bij de mensen aan en vragen om antwoord op vragen over samenstelling, leeftijden e.d. van het ge zin, het beroep, ide studiemogelijkheden op Texel, het verschil tussen de zomerse en wtinterse werksituatie, wanneer men met vakantie gaat, de interesse voor (ra dio ten ftv-programma's, lidmaatschap van verenigingen, over welk vervoer middel men beschikt en hoe het wordt gebruikt, verder 'diverse vragen die op milieuhygiëne betrekking hebben. De studenlten hebben voor dit iproj ekt goed keuring gehad van de gemeente Texel en doen teen beroep op de Texelaars om medewerking te geven. De gegevens worden niet op naam ge steld; men behoeft beslist niet bang te zijn dat ze voor andere dan zuivere stu diedoeleinden worden gebruikt. Boven dien kunnen de resultaten, die in de Texelse Courant te zijner tijd worden gepubliceerd interessant zijn en wellicht zelfs heel nuttig. DE COCKSDORP Het centraal be stuur vam de stichting cultureel werk houdt idinsdagavomd 1 april een verga dering in hert. miiitifunktiomele centrum „Het Eierlandse Huis" ite De GoCksdorp. De agenda vermeldt onder meer be spreking van de 30-jarige bevrijding, benoeming van een conoierge-beheerder voor de sporrthal „Ons Genoegen", dis- kussie over de opzet van het zomenre- kreaitiewerk dit jaar. Het dagelijk be stuur !W)ü de heer J. Dirksen uit Oos- iterend van 1 mei lot ca 15 augustus met de leiding van dit werk belasten. Verder zal wordengesproken over de opvolger zal woirden gesproken over de opvolging van de heer P. Heertjes a'ls directeur van de muziekschool Texel, zullen en kele subsidieverzoeken worden bespro ken en zullen mededelingen worden ge daan over de sporthalbouw, uitbreiding van 'de IJska-sohood dn De Waal, 'rt vor mingswerk voor volwassenen en de uit breiding van het Oosterender dorpshuis. Mogelijk komt ook een voorstel itot be noeming van een ambulant jeugdwer ker in behandeling. DEN HOORN De aangeslotenen van de Stichting Dorpshuis De Wald hoorn hebben in de woensdagavond ge houden jaarvergadering het bestuur met één uitgebreid mevrouw A. Scherpenhuisen. De heren H. Troost en B. Witte werden herkozen en in de plaats van de tussentijds afgetreden heer J. Smit werd de heer H. G. Fransz benoemd. Bij laatstgenoemde was spra ke van een nek aan nek-race met kan didaat I. Roos zodat er drie stemmingen nodig waren. Voorzitter Troost stelde met voldoe ning vast idait voor 'heit eerst in hert ver nieuwde dorpshuis werd vergaiderd en hij bracht dank aan de Reoreatiestóch- rting die veel geld in de verbouwing heeft gestoken en 'aan Hoonnders die bij de verbouwing betrokken zijn geweest. Uit het jaarverslag van secretaresse N. Zwemmer kwam onder meer naar vo- iren dat meester Drijver mert twee klas sen de dorpskamer in gebruik heeft ge nomen wat een mooi bedrag aan inkom sten veroorzaakt. De organisatie van Ouwe Sumderklaas in het dorpshuis De Waldhoorn was deze keer een succes. Blijkbaar lis De Waldhoorn niet voor alle verenigingen van Den Hoorn ideaal want de klaverjiasclub verhuisde naar Het Kompas, hetgeen weid betreurd. Het bes/tuur 'heeft voor de komende zo mer plannen: onder (andere wil men de folklore en Panfare/DEK laten optreden Penningmeesteresse J. Dekker-v.d. Berk liet geluiden horen die tot tevre denheid stemden. Het boekjaar 1974 le verde een batig saldo van 824,87 op. De post „geschenken" was wel beden kelijk hoog maiair er waren dan ook erg veel festiviteiten geweest. De inkomsten uit zaalhuur beliepen ƒ4471,34 tegen ƒ2641,70 in 1973. In een onderhouds- fomds werd ƒ10000,- gestort, waarmee voldaan is aan :de erwige voorwaarde die de RST iaan haar schenking had verbon den. Sinds vijf jaar zijn de zaalhuurta- rüeven ongewijzigd; de tarieven zullen spoedig worden verhoogd. Meerdere aanwezigen zëiden dart in deze voorzich tig tewerk moet worden gegaan. Over leg met de betrokken verenigingen is beslist noodzakelijk; voorkomen moet wonden dart men om de tarieven weg blijft. I Uitslagen 11 maart 1975: P. Kooiman-C. Groenhof 2—0 A. Vinke-J. P. Stam 0—2 J. Hooijberg-P. Bakelaar 0—2 J. Schoo-C. v.d. Werf 2—0 W. Stam-W. Bakker 0—2 C. Vinke-J. Vinke O C-J Wanneer men het bovenstaande rijtje uitslagen beziet, zou men denken, dat de dammers 'n non-remise-verdrag hebben gesloten. Dat is echter niet het geval. De verliezers hadden best een puntje mee naar huis willen nemen. P. Kooiman had, middels een combi natie, weinig tijd nodig om C. Groen hof op de knieën te krijgen. J. P. Stam kreeg de gelegenheid met een drie om zes de partij te beslissen. Bij J. Hooijberg noch P. Bakelaar was in de opening enig rationeel speelplan te ontwaren. Het slot, waarin de zwart- speler zijn tegenstander via een eenvou dige ruil in een positie (ieder elf schij ven, half open) manoeuvreerde, waarin de laatste geen zet meer kan doen of er volgde een slagzet op, vergoedde veel. J. Schoo was positioneel de meerdere vain C. v.d. Werf en de overwinning van W. Bakker ten koste van W. Stam mocht geen verrassing heten. En tenslotte, om met een familieduel te eindigen: nadat J. Vinke zijn lange vleugel had laten opsluiten, kende zijn zoon geen pardon en won. Dat de jeugd ook nog damt, elke dins dagmiddag om half vijf, bewijzen de volgende uitslagen J. Rienstra-J. v. Kranenburg 02 W. Wassenaar-F. Mosk 02 J. Rienstra-P. Krugers 20 P. Krugers-W. Wassenaar 20 F. Mosk-J. Rienstra 02 W. Wassenaar-E. Houwers 20 J J. v. Kranenburg-F. Mosk 02 J. Rienstra-W. Wassenaar 20 W. Wassenaar-F. Mosk 02 F. Mosk-J. Rienstra 11 W. Smidt-W. Wassenaar 02 Dinsdagavond werden de dames van Smash '68 1 in de Thijssezaal periode kampioen in de 2de periode van de le klasse. De wedstrijd tegen Casino werd met 20 gewonnen zonder de verwach te tegenstand van Casino. Doordat later op de avond WGD 1 verloor van een erg sterk spelend Tevoko A liep Smash '68 twee punten uit op WGD 1 en Gyvo 1 en pakte de titel. Eindstand 2e periode dames le klasse: 1. Smash '68 1 2. W.G.D. 1 3. GYVO 1 4. Badminton 5. Casino 6. Tevolko A 7. Tevoko D 6 5 1 6 4 2 6 4 2 6 3 3 6 2 3 6 2 4 6 1 5 10 (11- 3) (10- 5) 8- 4) 7- 8) 4- 9) 5-10) 2-10) De heer vam Wolf eren het blijken dart zijm schooil voorlopig nog vam het dorpshuis gebruik zal blijven maken. Het os miet uitgesloten dat men ook op den duur huurder blijft. Gepoogd wordt om de hail van de Jam Drij verschoort zo groot ite malkan dart deze alls hamdvaar- diighejdsruimite kam worden gebruikt. Als dat hiet luikt zail men weühchit de dorpskamer 'als handvaardiigh eidslokaail willen benutten. Het materiaal zou dan tevens ten dienste van anderen, bijvoor beeld een hobbydlub, kunnen staan. Hogcwerf De heer A. KMjan 'klaagde in de rond vraag oveir de slechte bestrating van het Hogewerf. Voorzitster Troost zei dat de gemeente heeft beloofd dit jaar voor de verbetering te zorgen. De heer Vam Wortferem vroeg 'aandacht voor de -kim- derspeelplaats achter de school die drin- laarn herstel toe ós. Zowel de speeltoestel len (arts het terrein zelf moeten worden opgeknapt. De heer Troost zei dart en kele bescheiden subsddiebijdiragen voor de toestellen kunnen worden gebruikt, maar er zijn dan wel vrijwillige hulp krachten nodig. Op de vraag of het dorpshuisbestuur mog aiktie gaat voeren tegen de verkeersmaatregelen die b en w onlangs voor Den Hoorm hebben af gekondigd, (antwoordde Troost ontken nend. Voorts vestigde de heer Vam Wol- In De Koninghal werden de wedstrij den gespeeld van de heren 1ste en 2de klasse. De topper van de avond was on getwijfeld de belangrijke wedstrijd tus sen Koffiebar 1 en Smash '68 1. Veel publieke belangstelling zorgde voor een sfeer, die nog met eerder was voorge komen in de hele competitie. Met toe ters waren de supporters van Koffiebar naar de zaal gekomen om hun favorieten aan te moedigen. Dit resulteerde in een fanatiek vechtend Koffiebarteam, dat met goede aanvallen in de eerste set de betere was van een zich moeizaam ver dedigend Smash '68. Vooral bij Smash werd de aanval niet genoeg in het ge weer gebracht en daar moet zij het toch wel van hebben. De le set ging dan ook met 15-8 naar Koffiebar. De 2e set gaf een zelfde beeld, al bleef Smash tot 1010 gelijk opgaan, doch daarna wer den weer onnodige fouten gemaakt, zo dat Koffiebar uitliep naar 1510 en zo doende de set en wedstrijd in haar voordeel besliste. Koffiebar staat nu on geslagen en zonder setverlies bovenaan, op 2 punten gevolgd door De Waal, dat een moeuilijike tegenstander had aam v.d. Meer en met 21 won. Gyvo verloor met 20 van een goed spelend Casino, dat haar lengte aan 'het met uitbuitte. Molenkoog vond aansluiting bij de top door een overwinning op J'elleboog, evenals Badminton, dat met 21 twon van Koorn. Gemeente wom duidelijk van NIOZ met 2—0. In de 2e klasse heren deden de kop lopers wat van hen verwacht werd door te winnen. Koffiebar 2 had miet all te veel moeite met Aankoopcentrale, dat een poging deed om terug te komen en Hongerpunt had het moeilijker tegen feren er de aandacht ap dat het zelts dmRA ln> dat goede tegenstand bood. het kleine dorp Den Hoorn voorkomt dat meerdere bijeenkomsten op dezelfde avond worden gehouden en dus kon- kurreren. Het tijdig doorgeven van alle evenementen aian het bureau Culturele Zaken is een remedie, even-alls publika- toie in „Hoornder" en de Texelse Cou rant. Jaaip Lap tenslotte pleitte voor meer jongeren im het bestuur. De avond wend besloten door de heer A. Boom die 'en serie fraaie dia's liet zóem, voorname lijk van De Geul. De Texelse federatie van Doopsgezin de zusrteikringen houdt voor haar leden een paasmaaltijd op dinsdag 25 maart in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Bij die gelegenheid zal de heer Ron Plattel, leraar aam de Rijksscholenge meenschap, voordragen uit „Liefdes- en vriendschapspoëzie udit de Nederlandse literatuur". Aanvang 19.00 uur. Smash '68 won gemakkelijk van Bak kers Ijzerhandel en Texelse Courant moest in RSG 3a haar meerdere erken nen. Beerebar dolf het onderspit tegen een duidelijk in de lift zittend THOR en Politie won in drie sets van Pado. Uitslagen dinsdag 11 maart Dames le klasse 2de periode SmasJh '68 1-Casino 2—0 GYV Ol-Tevoko D 2—0 WGD 1-Tevoko A 1—2 Badminton-Casino 2—0 Heren le klasse Koom-Badminton 1—2 NIOZ-Gemeente 0—2 Casöno-GYVO 2—0 v.d. Meer-De Waal 1—2 Smash '68 1-Koffiebar 1 0—2 J'elleboog-Molenkoog 0—2 Heren 2e klasse RSG 3a-Texelse Couramt 2—0 Koffiebar 2-Aankoop Centrale 2—0 RA 111-Hongerpunt 0—2 THOR-FC Beerebar 2—0 Bakkers IJzerh.-Smash '68 2 0—2 Politie-Pado 2—1 DOpi BK ets ni ngi et. die vm van san n n lek b ij. r lu koj den igbe zijn In o :rf bea g. E udei kkel Te> u 6 tin< heh 1 in irf n verb 0o

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 6