Cjroen'wartsjexeh in het harL. eester Bakker met 1 TESO verhoogt tarieven weer met gemiddeld 8 pet. pensioen „Voor mij is nog altijd primair aan het eind van de opleiding: Wat weten ze? Wat kunnen ze?" Taxicentrale DE KOOG SINT JOZEFSCHOOL KAMPIOEN Tel. (02228) FA. KIKKERT KADOBONNEN l)\ dinsdag 29 april de gehele dag GEOPEND en woensdag 30 april de gehele dag GESLOTEN. VERV0ERSGR0EI DEKT ALLE KOSTEN NIET MEER TAXI (02220) 2000 VRIJDAG 25 APRIL 1975 88e JAARGANG No. 8970 T E X E LS Ew'COLJ RANT Uitgave: BV v/h Langeveld Oe Roo(| Poetbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Radaktle: Harry de Graaf, Kee9omlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewgks, Noord- weeter 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschjjnt dinsdags en vr|Jdage. Postgiro 652. Abonnementsprijs f8,65 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct p. mm excl. 4% BTW De heer S. Bakker, hoofd van de openbare lagere J. P. Thijsseschool in Den Burg, stopt ermee. Op 15 april is hij 65 geworden en dat betekent dat hij per 1 mei van zijn pensioen mag gaan genieten en zijn taak overdragen aan de heer Heethuis. Het is het onverbiddelijke einde van een langdurige carrière bij het onderwijs, want als 18-jarige stond de heer Bakker al voor de klas. Hoe staat hij tegenover deze omschakeling? „Je ziet het aankomen. Je weet dat het doodgewoon is en je doet alsof er eigenlijk niets aan de hand is. Maar er is natuurlijk wel wat aan de hand". In dit antwoord lijkt iets van twijfel •sar voren te komen. Hoeveel gepen- Sneenden zijn werkelijk gelukkig, orall ails ze door de jaren heen hële- 'ai met hun werk vergroeid zijn ge- akt? Maar bij de heer Biaikker zou het el eens 'kunnen loslopen. Hij heeft een "ede 'belangstelling, koestert dn zijn ese nuchterheid geen overdreven ver achtingen en heeft aan hobbies geen brek. „Ik heb me 'altijd iredellijk kun- n aanpassen", zegt hij. Dat ds goed .Ti pas gekomen dn zijn onderwijscar- re met zijn vele veranderingen waar nigeen niet heelhuids van afgekomen Vast gegeven Sietse Bakker, jongste zoon van een ssdhilder dn het Friese Akkrum, wist gauw dat hij onderwijzer zou worden, stond bij voorbaat vast. Hij 'kon leren en tin het milieu waar hij uit rbkwam, betekende dat automatisch kweekschool. Niet de HBS, want die er voor een maatschappelijk hogere Het was de tijd dat er meer omder- 'jzers waren dan vacatures Van de 70 Jhebbers voor de kweekschool dn Hee mveen werden er 24 geplaatst. Na de ■jarige aureus deeid Bakker in 1928 ddexamen. Vooral in Friesland was et voor onderwijzers een Slechte tijd. «en werk. Zestig tot honderd sollioi- ftten voor één vacature was heel ge- oon. Na een .reeks tijdelijke baantjes i zijn geboorteplaats en omgeving sol liciteerde de heer Bakker dn Noondhdl- land, waar betere kansen waren. Hij kwam terecht in Petten, -op een drde- manssahool. Een vaste baan! Dat was van korte duur, want minister Marchant reorganiseerde het onderwijs, de Pette- mer druemanssdhool werd 2-mansschool en de jonge kracht Bakker werd op wachtgeld gezet. Hij verliet Petten niet met lege handen want hij had er zijn vrouw ontmoet. Naar Texel Een jaartje later kreeg Bakker een baan an Winkel en an 1942 vertrok hij naar Texel. Waarom? „Ik heb altijd erg veel belangstelling gehad voor de le vende natuur. Vogels en planten boei den me. En als ik erover las onder andere iin de boeken van Thijsse kwam ik steeds weer de naam Texel te gen. Dart was een soort beloofde land, een ideaal gebied voor natuurliefheb bers". Baikker solliciteerde naar een va cature -in De Gocksdorp. Met nog een tweede kandidaat kwam hij door de se lectie. De NSB-burgemeester Rijk de Vries kwam Bakker opzoeken en ver langde de toezegging dat hij loyaal zou zijn ten opzichte van de overheid. De heer Bakker weigerde en het draaide uit op een wooidemwisselimg De ver wachting idalt de andere kandidaat, een NSB-er, zou worden benoemd, werd niet bewaarheid want de toenmalige in specteur had van de andere man geen hoge pet op. Tot 1947 bleef Bakker aan de o.l. school van De Cocksdorp. In die periode viel de oorlog en Bakker be waart aan die tijd avontuurlijke herin neringen. Herhaaldelijk was het school gebouw nodig voor Duitsers en oogst- arbeiders en de meester en zijn klas moesten hun toevlucht zoeken dn café Nota aan de andere teant van de weg. Inkrt, papier en 'andere benodigdheden werden schaars. Een tweede ruzie met Rijk de Vries volgde toen Bakker wei gerde zich te laten Inschakelen voor de winterhulp. In het kader van de kust- Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds. H Onze zaken zijn WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Het voetbalelftal van de Sint Jozef school heeft zich volkomen hersteld van de slechte resultaten die het vorig jaar behaalde. De jongens van Piet Zegers wonnen het schoolvoetbaltour- nooi woensdagavond door een krap pe 1-0 zege in de finale op de Thijsse school. Daarmee volgt de Sint Jozef school de CVO-school op, die vorig jaar met de eer ging strijken. Datzelfde CVO was im de halve finale een zeer geduchte tegenstander voor Simt Jozef. Beide ploegen waren aan el kaar gewaagd en konden in de officiële speeltijd geen goalls forceren. Ook na verlenging bleef de dubbelblamke stand gehandhaafd zodat penalties uitkomst jaar, toen ze kampioen werden. Er zart weinig lijn in de CVO-ploeg en er werd te 'individueel gespeeld. Omdat ook Sunt Jozef weinig lijn in hert spel kon bren gen en de verbindingen tussen verdedi ging en aanval met lange trappen on derhield werd het een rommelige partij mét wisselende 'kansen. In de andere halve finale had de Thijsseschool betrekkelijk weinig moeite met de School met de Bijbel, zodat de finale een Burger aangelegenheid werd. Door doelpunten van Wilke Was senaar en Johnny Rozeboom zegevierde de Thijsseschool. In de finale liiap het voor deze jon gens edhter niet zo vlot, hoewel zij in de De rtweede helft waren de nollen om gedraaid. Sint Jiozef nam het tmitiartief in handen en na 5 minuten leverde dat ail een doelpunt op. Van dichtbij schoot Frank Riiteco de ibal langs keeper Kees Dros. Het werd toen wel duidelijk dat de Thijsseschool er niet in zou slagen meester Bakker een leuk afscheidsge schenk dn de vorm van een kampioen schap ite igeven. Zij ging nog wed dn de aanval maar bleef schortloos. De beste kansen waren echter voor Sint Jozef. Een mooi schot van Peter-Jan Kager werd onschadelijk gemaakt door Kees Dros, die erven later 'al helt geluk van de wereld had toen de had, nadat hij al ge passeerd was, voor een leeg doel /toch nog naast geschoten werd. Dat waren Het kampioenself/al van de Sint Jozefschool. Staand van links naar rechts de heer PA. Zegers, Bert Witte, Paul Witte, Ronny Boogaard, Stefan Kuip. Paul Bosnia en fan Jozef Schraag. Zittend: fohhny Boogaard, Alfred Bakker, Kees Hopman, Frank RitecoPeter Jan Kager, Marcel van Benthum en Bert Witte. moeiten brengen. Het vrij talrijke pu bliek, dat het gure weer 'had getrot seerd, dromde samen achter het doel. Na twee penalties had CVO er twee ge mist en Sint Jozef er één benut. Een goede CVO-strafsdhop werd zeer fraai door keeper Paul Bosma uirt de rechter hoek geslagen en de ban was gebroken. Sint J ozef won met 31 Weinig lijn Het treffen tussen Jozefschool en CVO was tevens de meest spannende en leu ke wedstrijd van de middag. De ploeg van Bertus Heerschap speelde kwalita tief echter duidelijk minder dan vorig .eerste helft Sant Jozef in de verdedi ging drukten. Goals bleven echter uirt, dééls door goed ingrijpen van Paul Bos ma, deels doordat de voorhoede van de Thijsseschool, weinig stootkracht ver toonde. Met name Johnnv Rozeboom, die letterlijk meit kop en schouders bo ven medespelers en tegenstanders uit stak maakte weinig gebruik van zijn lengte, en reageerde (te traag op passes. Dan deed Erik Kossen het berter. Dit kleine dikke mamnéke bewoog zich ver rassend 'kwiek over het S.V. Texel-veld, en slaagde er nog wel eens in dn de buurt van hét Sint Jozef-doel te komen. 1—0 tevens de laatste wapenfeiten van een niet zo 'boeiende wedstrijd waarin bende ploegen weinig echt leuke oombdnaita.es lieten zien. Hert 'enthousiasme en de inzet konden dat itodh niet helemaal verbloe men. De strijd om de derde en vierde plaats leverde een overwinning voor de CVO- school op. Tegen de School met de Bij bel (een wedstrijd die vorig jaar de fi nale was) scoorde Martin van Wilsum in de eerste helft twee maal. Hans Tim mer zorgde er in de tweede helft voor dat Oosterend dichtbij bleef. Uit 'het bovenstaande moert niet de konMusie worden getrokken dait bij TESO helemaal met meer van ver voersgroei sprake lis. In het eerste kwar taal van dilt jaar werden 73.845 perso nenauto's vervoerd, tegen 59.362 over dezelfde nenlode on 1974. Ben toename derhalve van 24,4°/o. Verder werden vervoerd 100 autobussen (99), stijging l°/o; 6685 (6406) vrachtauto's, stijging 4,4%; 1962 (2158) opleggers (daling 9,1%); 324 (80) caravans, stijgimg 305%. Naar eenheden gerekend was er sprake van een stijging van 78926 naar 93625 oftewel 18,6%. Nadrukkelijk moet daarbij in aanmer king worden genomen dat Pasen in deze periode viel in tegenstelling tot vorig jaar. Bovenstaande cijfers moeten dus wel heel voorzichtig worden gehanteerd. Betrouwbare conclusies inzake verande ringen in het vervoersaanbod bij TESO kunnen pas in de loop van dit jaar wor den getrokken. Bij het beschouwen van de maanden januari en februari in ver gelijking met vorig jaar (waardoor de invloed van Pasen dus buitengesloten wordt) kan een eenhedengroei van 13,1% worden geconstateerd, maar ge- (zie vervolg pagiina 2) MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds TESO ziet zich genoodzaakt per 1 mei a.s. de tarieven met gemiddeld 8% te verhogen. Het is de tweede wij ziging in korte tijd; per 1 september vorig jaar stegen de tarieven ook 8%. Oorzaak zijn de sterk gestegen perso neels- en andere kosten, die tegen woordig in tegenstelling tot vroeger slechts gedeeltelijk door vervoersgroei worden gecompenseerd. Een 'retourtje voor de auto gaat niet zoveel meer kosten: ƒ14,(was ƒ13,50); het nieuwe personentairief as ƒ3,25 war een (retour; een knipkaart voor 10 re- touren ƒ22,50. Het itaruef voor Texlse vrachtauto's (ƒ2,per strekkende me iter) blijft 'ongewijzigd. Voor een volle dige opsomming van de nieuwe itarieven verwijzen we naar de advertentie van TESO elders dn deze kramt. verdediging moest De Cocksdorp wor den geevaoueerd. Hert gezin Bakker werfd ondergebracht liin de schuur van Piet Dros „De Fropagatae" dn de polder en de school moesit het doen met een stukje van het theehuis van Hooijberg. (zie vervolg pagina 2) Ter verklaring van deze tweede ta riefsverhoging, zo kort na de eerste ver telde ons TESO-directeur T. Hooger- heiide dat zich in 1973 'bijzonder sterke (kostenstijgingen hébben voorgedaan. Bij de eerste tarief saampassing dn september zijn deze kostenstijgingen miet volledig doorberëkend an de hoop dat dit niet no dig zou zijn. Het was niet uitgesloten dart 'het bij de eerste 8% 'kon blijven en dat de rest door de vervoersgroei zou worden gecompenseerd. De vervoersgroei viel echter tegen 'en de loon- en andere kosten sbegen meer dan was verwacht. 'Alleen aan ilonen moesit TESO in 1974 al een 'half miljoen méér uitbetalen dan in het jaar ervoor. Van betékenis was ook de teruglopende remteopbrengst uit de liquiditeit van anderhalf miljoen, waarover TESO beschikt.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1