aZes oud-strijders warenopTexel Georgiërs herdachten gesneuvelde vrienden CJ I h. Milieu contra economie Tegenstellingen in bezwaren bestemmingsplan 't Horntje m kaüil pliiifB m ii IlliS igsaifel TEXEL GEDEGRADEERD De Koog op de valreep gelijk tegen Sporting S. >tw-—q*s| mi rri;, Ji.-. i- - SwfT TH Mel strakke betraande gezichten stonden de strijders van weleer aan het graf van Loladze. Tweede van rechts Gongladze Tweede blad Texelse Courant, woensdag 7 mei 1975 De delegatie bestond verder nog uit de architect Nodaz Mgaloblishvili die het ontwerp voor het monument heeft ge maakt, evenals het ontwerp voor het hek voor de ingang van de Russcnbe- graafplaats. Tijdens de .pledhtüghëid an -de maads- zaall overhandigden de Georgians de ge meente Texel enikeile deden zeer fraai en kostbaar ikopenglaigwertk van Georgische makelij. „Voor lallles wat de TexeHse be volk iing voor ons gedaan heeft", zei Gongladze. VREDE VERDEDIGEN Gok mevrouw Cornelia Boon-Verberg kreeg een kunstwerk en werd door het Russische ambassadelid A G. Matwejew bedankt voor allies wat zij voor de Rus sen 'heeft gedaan. „De prijs die wij voor de v-rede hebben moeten bet aden zullen wij nooiit vergeten. Miljoenen Sovjet burgers hebben tijdens de Tweede We reldoorlog het leven verloren. De USSR zall haa-r best doen om een mlieuwe oorlog te voorkomen en de vrede rté verdedi gen", zei Matwejew voorbijgaand aan de omstandigheid dat un veile (Landen van de werdl'd geen vrede heerst. GEEN WERELDVREDE Burgemeester W. H. Sprenger wees dn die richting itoen hij zei: „Wij lieven niet in een wereld van vrede. Modhit er ooiit een wereldvrede komen dan moeten de jongeren van nu er klaar voor zijn. Laat mij daarom een dronk -uitbrengen op de jeugd van heel Europa. En waarom dan niet op de jeugd van de helle we- rdld". Hij dankte de middelbare schooljeugd van Tbilisi voor de brief die zij aan de Texelaars geschreven 'heeft. Ook overhandigde de burgemeester aan Tabukazhvili een van bruin en naturel wol door mevrouw C. Timmer-Pnms ge- maalkt -wandkleed. De heer Matwejew bracht een toost uit op de vriendschap pelijke betrekkingen tussen Nederland (en in het bijzonder Texel) en de Sovjet Uinfie en op een duurzame vrede. Een voorbeeld van die vriendschap is dat de afdelingen Georgië en Moskou van de vereniging van vriendschap tus sen Nederland en de USSR de overtocht van alle 15 Georgiërs financierde. Hoofd van de toeristenorganisatie die de Geor giërs naar Texel bracht is Ermalai Pcha- kadze. >8 ct 9 ct. 1,79 47,50 39,50 3,43 1,59 10,00 89 ct 1,49 De herinnering aan de tragedie, die lich 30 jaar geleden op Texel afspeel- werd Noj Gongladze te machtig, itram staande voor het gedenkteken de Russenbegraafplaats sprongen inen uit zijn ogen. Af en toe droog- hij ze af met een witte zakdoek. „In liepe ernst hebben de overlevende Idaten hier rond de graven ge- laan", schreef de historicus J. A. van Ier Vlis over de 26e mei 1945. Op 4 ei 1975 stonden zes van de overle- lende Georgiërs er weer: Djgenti .grote" Valiko, Shota Loladze, Micha lozerelia, Bijndoerashwili, Uatohko- ia en Noj Gongladze, één van de mi- laire leiders. Als toeristen waren zij naar Texel komen om hun gesneuvelde kame- iden te herdenken. Op het gedenkte- in stond immers: „Wij blijven Geor- përs en vergeten onze dappere ge- uvelde kameraden nooit". Recht oor het graf van de Sowjetkapitein jalwa Loladze stond diens broer Ni- aï Loladze. Andere Georgiërs ooiden Georgische aarde over de aven uit. Het graf van Sjalwa Loladze ligt te en het gedenkteken aan. Net als vroe- aan het hoofd van zijn manschap en. Hij verloor op 23 april 1945 het le en op de boerderij Plasscndaal in de oek van de polder Waalenburg. Samen iet zijn adjudant had Loladze zich lang :huilgehouden in de brandende puin- ïpen van Plassendaal. Beiden ontlie- en de dood echter niet. AFSCHEID Van Noj Gongladze is de foto bekend lar hij staand op 'het süoependek van Dokter Wagemaker .im ide haven van jdesohiflid top zondag 18 juni 1945 a-f- heid meemit van de Texel-aans en hen dankt voor alles wait zij voor de wrgiërs hadden gedaan. In het boek „Tragedie op Texel" os Gog-ladze oip nog een foto Ite zien Samen melt de andere militaire 'leider Niikalaj Anitonowitsj Me- ilikia staat hij op -de haven -te onderhan delen met de Canadese luitenant-kolo nel Tweedsmui-r. Tweedsmui-r wilde dat de Georgiërs h-uin wajpens -afgaven. In ruil daarvoor zou hij proberen de Geor giërs 'te rehabiliteren tegenover de Rus- -Sisdhe autoriteiten. Zij werden temmers -beschouwd als collaborateurs. Gonglad ze igibg akkoord. V-an Ide Kozak M-ehkia bestaat hdt ver moeden dat 'hij met gerehabiliteerd werd -en naar Amerika Uitweek om li quida tie te ontlopen. In ieder geval was Mdllöki'a afgelopen zondag inliet op de Russenbegra af pl aa-ts aanwezig. FABELACHTIGE MOED Over Nioj Gongladze valt verder nog ite vermdliden dat hij aan het begin van de Russenoonlog het commando had over een honderdtal Georgiens die erin -Slaagden OudeschiOd te veroveren In eilgen krjng werd deze groep fabelachtig moedig genoemd. Patsjkoria, een van de andere zes aan wezige Georgiërs, heeft met zijn man schappen tijdens de opstand tevergeefs gepoogd de zware batterij bij Loods mansduin te veroveren. Tot de gesneu velde Georgiërs behoorde ook Tenio Na- troswilli. Zijn broer was tijdens de her denking aanwezig. Natroswilli's zoon woont in Zandvoort en werkt daar als leraar. Micha Mozerelia heeft lange tijd ondergedoken gezeten bij meester Broe- re. DANKBAARHEID Naast ernst en verdriet was er toch ook wel wat ontroering en zeker een grote mate van dankbaarheid jegens de Texelaars in de harten van de Geor giërs. Foto's werden te voorschijn ge haald en gesprekken gevoerd. De Rus sen moesten nodat de oorlog in Ne derland officieel al afgelopen was noodgedwongen onderduiken omdat de bevrijders lang op zich lieten wach ten. Pas op 20 mei, 15 dagen na de be vrijding, was Texel aan de beurt. In deze periode heeft Gongladze onder gedoken gezeten bij de familie Halse- ma in Eierland. Mevrouw Vronie Bar- horst-Halsema die toen 16 jaar was herkende de sterk verouderde Geor giër nog en noemde hem haar meis- lesnaam. Waarop Gongladze haar op beide wangen zoende. MONUMENT De grate dankbaarheid van de Geor giërs jegens ide Texelaars kwam tat ui- itin-g in de kostbare geschenken diië zij hadlden meegebracht Zoals wij eind vo rige wedk reeds schreven sdhoniken de Mevrouw Cornelia Boon-Verberg met kost baar koperslagwerk van Georgische makelij Georgiërs een 3 80 meter hoog monu ment fter nagedachtenis aam de dm de oorlog omgekomen Texelaars. Na afloop vam de knansleggimg op de begraafplaats op de Hogëberp. die door zeer velen werd 'bijgewoond, werd diJt monument officieel overgedragen. Het staat mu op een -betonnen voetstuk bij de ingang van de 'algemene begraafplaats om Den Burg. MET BLOED Burgemeester Sprenger verrichtte de onthulling. „Het monument is een le vensboom als symbool voor de onsterfe lijkheid en is een herinnering aan de da gen van vriendschap tussen Georgiërs en Texelaars die helaas gekocht moest worden met bloed", zo sprak Revaz Ta bukazhvili, leider van de driemans dele gatie uit Georgië. Het monument werd vervaardigd door drie Georgische kun stenaars: Georgi Otchiauri (die deel uit maakte van de delegatie), Tia Dzapazid- ze en Zurab Sakvarelidzc. Laatstge noemden waren niet op Texel aanwezig. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Noj Gongladze (links) ontmoet mevrouw Vronie Barhorst-Halsema die 16 jaar was toen Gongladze bij de jamilie Halsema aan het eind van de oorlog onderdook Drie particulieren en 10 groeperingen hebben bij de gemeente schriftelijke «waren ingediend tegen het ontwerp-bestemmingsplan 't Horntje. Onder groeperingen bevinden zich vier milieuorganisaties die hoofdzakelijk be- 'aar maken tegen de mogelijkheden die dit plan biedt voor uitbreiding van veerhaven. Tegenovergestelde bezwaren heb- n economisch gerichte organisaties TESO, WV, Jonge Ondernemers, cron, Horecaf en Horeca Naderland het Texels Verbond van Onderne- rs. Zij vinden dat het bestemmings in juist te weinig ruimte biedt voor fhavenuitbreiding. fESO verwijt het college geen begrip i tijd* iseizd Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS te hebben voor 'n plaatsgebonden vesti ging van een veerdienst, „die dezelfde armslag moet hebben als een fabriek op een fabrieksterrein heeft. In feite grij pen B. en VV. in, in het bedrijfsbeleid van TESO", aldus de vervoersorganisa tie die haar bezwaarschrift ook naar GS heeft gestuurd. GARANTIES TESO -vindt dat voor -de opstelling van 'ft /plan onjuisbe uitgangspunten zijn ge hanteerd. Als minimumeis stelt TESO dat uitbreiding van de veerhaven in westelijke ridhiting moet zijn gegaran deerd en de mogelijkheid voor aanleg van meer en grotere fuiken in het plan wordt opgenomen. Dat betekent niet dait zij akkoord gaat met de NlOZ-nieuw- -bouw waardoor, zo zegt zij, -uitbreiding van de veerhaven in oostelijke richting onmogelijk wordt gemaakt en TESO haar gebouwen moet afbreken als uit breid ing naar het westen plaatsheeft. Zij «wd dat de gemeente hieruit voort vloeiende schade vergoedt, of de voorge stelde oostelijke begrenzing meer naar het oosten verlegd. „Door de -onzekerheid os een noodza kelijke verbouwing van het havenge- bouw op korte termijn niet verant woord. Een alternabieve plaats in het havengebied lis niet aanwezig. Hierdoor zijin wij niét iiin staat -onze organisatie aan te ipassen waardoor de -efficiency in de onderneming wordt geschaad". ONVOLDOENDE „Bovendien hebben wij -de indruk dat B. en W. onvoldoende 'inzicht hebben dn de -problematiek rond de vervoersvoor ziening en bij de vaststelling van het ontwerpplan 'onvoldoende acht heef t ge- Slagen op de beschikbare cijfers. TESO doelt daarmee onder meer -op het on langs door ons gepubliceerde ETD-rap- port -waar uit blijkt dat ide aanschaf van dubbeldeksbaten op den duur onvermij delijk lijkt. Het ETD rapport bevestigt, volgens haar, dat de mening van het college -dat de vervoersomtwikkeling in sterke mate afhankelijk is van de re creatieve ontwikkeling onjuist is. De NlOZ-uitbreidimg heeft volgens TESO nauwelijks betekenis voor de werkgelegenheidssituatie op het eiland, wnodh op- korte noch op lange termijn". De uitbreiding van het NIOZ is naar haar mening dan ook -geen spoedeisende zaak zoals B. en W. stellen. „Indien geen noodzakelijke voorzieningen iter vergro ting van ide veerdienstoapaaite-if kunnen woorden getroffen za'l Ide totale economi sche ontwikkeling en de daarmee ver bonden \v erkgelegenheid desastreus kun nen wonden 'beïnvloed". OMZET Dat staat niet in verhouding tot de bescheiden bijdrage die de uitbreiding van het NIOZ aan de werkgelegenheids- positie kan leveren. De vervoersorgani satie wijst daarbij op de in haar op dracht opgestelde beschouwing van het centraal instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Deze beschouwing, die me de gebaseerd is op de resultaten van het rapport „Winkels op Texel, detaillist en consument" leidt tot de conclusie dat de ontoereikende vervoerscapaciteit de de tailhandel in 1974 1 miljoen gulden of wel circa 2°/o van de omzet heeft ge kost. „Op langere termijn zal 9°/n van de omzet (10,5 miljoen) van de detailhandel achterwege blijven als geen capaciteits uitbreiding plaats heeft". Ook bij de door het gemeentebe stuur aangegeven recreatieve ontwik keling tot maximaal 47.000 slaapplaat sen in 1985 zal de huidige vervoersca paciteit volkomen ontoereikend zijn, hetgeen zal leiden tot een onderbezet ting van de totale logiescapaciteit. De, noodzaak tot uitbreiding is nu al aan wezig en iedere vertraging is onaan vaardbaar, aldus TESO. (Zie vervolg derde blad) Texel is naar de onderafdeling gede gradeerd. Naast RKVVS, dat de eerste wedstrijd in de nacompetitie won, heeft ook KGB, door een 30 zege op dat zelfde RKVVS, zich veilig gesteld. Als KGB had verloren, was Texel vierde klasser gebleven, maar dat had te mooi geweest om waar te zijn. Texel -heeft een zeer wisselvallig seizoen achter de irug. De stant was un- terslt slecht. De -ene wedstrijd na de an dere -werd verloren. Plotseling ging de ploeg ibeterdraaien en leek niët te klop pen. Texël versloeg de koploper en ruk te zelfs op naar een goede middenmoot- pagiitie. Toen de oompetiltite de beslis sende fase naderde begon Texël minder te (draaien. Kees Boot scheurde zijn knie banden; de ploeg zakte op de ranglijst en slaagde er niet in zich veilig te stel len. Op de laatste oompetilbied-ag werd verloren van KGB en een inaaompetórtiie tussen Texel, RKVVS en KGB -moest de beslissing .brengen. Hoe dat afliep is -be kend. 'Höt zal een Uiterst zware klus worden om weer dn de vierde klasse KNVB te komen. Een moeilijke Start dus voor itrai.mer Bert J-uUens en een ni-et zo iloulk afsdheid voor itraliner P. D. van Dok. A. EELMAN (300 e WEDSTRIJD) In een rommelige wedstrijd heeft De Koog tegen Sporting S. op de valreep een 44 gelijk spel uit het vuur ge sleept. De Koog nam -al 9nel een voarsprang door J. van Beek. Na 20 -minuten maak te Spotting gelijk uit oen penalty na een handsbal. Voor ide rust kwam De Koog nog op -21. -Een vrije trap van -H. Kllok kaaJfeSte -terug van de muur en zijn twee de -schot was onhoudbaar: 21. In de tweede helft -wend De Koog -meer terug gedrongen. Na 20 minuten kwam Spor ting weer naast De Koog aiit een vrije trap. die langs het muurtje in het doel verdween. Koitt hierna werd 'het zelfs 23, toen de -redhtsbuiten een voorzet van llimlks inkopte. De overige drie doel punten vielen allen 'dn de l-aaitste minu ten. Eerst maakte A. -Eelman gelijk: 3-3. Diirekt na de -aftrap Hag de ibal weer bij De Koog in 't -doel. In de laatste secon de bepaalde A. Eelman, die zijn 300e competitiewedstrijd voor 'het eerste speelde, de eindstand op 44. SVO (Z) 1 SLOOT SEIZOEN AF MET 3—0 ZEGE OP ANDIJK In een eenzijdige -wedstrijd heeft Oos terend itegen Andijk de punlten thuis we ten te houden. Een 3—0 zege was het resultaat. Voor de -rust met de wind te gen kwam Oosterend tot haar beste spel. Andijk wist de zaak -echter nog ididht te houden, al kwamen H. Martens en H. Buurmeester -met -sdhoiten .op (lat en paal d-icht bij een doelpunt. In de tweede helft w-as hét overwicht van Oosterend zo groot -dat doelpunten niet uit konden blijven. J. Oosterhof wüist n-a goed door zetten de bal over de doellijn te krij gen. Vlaming liep zidh kort 'hierna goed vrij en scoorde nummer twee. Het derde doelmu-nt kwam weer van (de voet van J. Oo-slterhof, die een verre uiiftltrap van keeper E. de Bruijo goed onder schepte, zidh vrij kon spelen en iwiist -te scoren.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5