(jroen <2warL-Jexeh het Proeven in waterwingebied begonnen P WN wil nog deze winter starten met wateropslag Hijsen maar.... Dreigende waterschaarste in piek van 16 tot 19 uur CJ GHogeGReijte! PWN vraagt om zuinig en verstandig gebruik Reorganisatie schooltandverzorging TRANSPORTLEIDING DEN BURG'WINGEBIED AANGELEGD Aris van Boven verkocht taxibedrijf aan v.d. Wetering Onder invloed sm;y. De Nuts spaarbank geeft nog steeds Informeer naar de tarieven op een van onze 65 kantoren. gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken we/t nederiond DINSDAG 8 JULI 1875 TEXELSE 88e JAARGANG No 8989 COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Poetbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,15 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW Het Provinciaal Waterleidingsbedrijf is van plan nog deze winter te beginnen met de opslag van water om 's zomers het hoofd te kunnen bieden aan het enorme waterverbruik van de door het toerisme verviervoudigde Texelse bevolking. Waar het in de winter door de waterfabriek in Oudeschild overgeproduceerde water kan worden opgeslagen hangt af van proeven waarmee eind vorige week in het waterwingebied nabij Den Hoorn is begonnen. Er zijn officieel twee plaatsen die voor wateropslag in aanmerking komen: onder de keileemlaag van de Hoge Berg of in het waterwingebied zelf. Naar verluidt is het opslaan van wa ter in het wingebied de meest eenvou dige en voor de hand liggende me thode waarbij het waterpeil in de dui nen door het ingepompte water ver hoogd zal worden, hetgeen de minst schadelijke van de twee mogelijkhe den is. In het Hoqeberggebied is een veel ingewikkelder systeem nodig waarbij overal putten geslagen moe ten worden. Bovendien moet PWN voor de aanleg van een leiding naar de Hogeberg vergunning van de gemeente hebben, terwijl zij in het duingebied alleen met Staatsbos beheer te maken heeft. Als PWN nog deze winter met de opslag wil begin nen is de snelheid waarmee gewerkt kan worden doorslaggevend. Leiding aangelegd Een uiterst belangrijke factor in het voordeel van het wingebied is dat de leiding die voor de opslag noodzake lijk is kort geleden werd aangelegd. Deze leiding loopt van het pompsta tion in Den Burg naar het wingebied. Hierop zijn onderwaterpompen aan gesloten waarmee gedurende twee maanden proeven worden genomen. Deze proeven staan onder supervisie van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening. Of het waterwingebied ook gebruikt kan worden voor de op slag van water hangt voor een groot Taxiondernemer Aris van Boven ui* Oudeschild heeft met ingang van 1 juli zijn 10-persoons busje verkocht aan Martien van de Wetering. Zijn vergunning is, met toestemming van B. en W., overgedragen aan Van de Wetering die nu vier vergunningen heeft en daarmee op gelijke voet zit met Toon Smidt, Henk Grootjen en Kikkert. De taxiondernemer uit Den Burg wil zich specialiseren in het groeps- en vakantievervoer en heeft met dat doel voor ogen het busje van Van Boven, dat voor het vervoer van vakantiegan gers wordt gebruikt, gekocht. Aris van Boven ziet het niet meer zit ten, na 29 jaar taxirijden. „Ik hou erg van vrijheid en die wordt straks met de bemoeienissen van de gemeente (taxa- meters) aan banden gelegd. Bovendien werd het taxirijden bezwaarlijk. Ik ben namelijk niet in hart en nieren een taxi chauffeur". Van Boven had vroeger een transportbedrijf maar moest door door rugklachten mee stoppen. Hij maakte toen gebruik van zijn taxivergunning en specialiseerde zich in het groepsver- voer. Het taxirijden is altijd een neven- edrijf voor hem geweest. Hij heeft ver- er een auto- en caravanstalling. Zijn vrouw rijdt het TESO-personeel. „Er was veel belangstelling voor mijn ergunning, ook buiten de taxionderne- ers op het eiland", zegt Van Boven. vond het echter beter mijn vergun- -g aan een college en niet aan een uitenstaander over te doen. Er zijn al te eel taxi's op Texel", aldus Van Boven. deel af van de geschiktheid van de bo demstructuur. Het water mag natuur lijk niet wegzakken. Het is de bedoeling dat de onlangs aangelegde leiding vanaf Den Burg na de zomermaanden zal worden aangeslo ten op de bestaande pomp in het win gebied. Tevens dient deze leiding voor het transport van water naar Den Burg als de bestaande (grotere) leiding om de één of andere reden niet gebruikt kan worden of als de waterfabriek uitvalt. In het laatste geval blijft Den Burg via twee leidingen vanuit de duinen altijd van water voorzien. PWN heeft de ge meente meegedeeld dat zij met een to taalplan voor de waterwining komt. Dat zou dan na de proefperiode moeten gebeuren. Bij navraag bleek dat de ge meente niet van de PWN-plannen in het duingebied op de hoogte is. De mengverhouding van het Texelse drinkwater is in het zomerseizoen nog 1 deel fabriekswater tegen 1 deel duin water De rest van het jaar is die ver houding 3 tegen 1. Door het opslaan van het door de waterfabriek buiten het sei zoen te veel geproduceerde water wordt ook de mengverhouding 's zomers 3 te gen 1. Daardoor zal het drinkwaterpro bleem in het hoogseizoen voorlopig op gelost zijn. De politie let scherp op drankmis bruik door automobilisten. In de nacht van zaterdag op zondag mochten heel wat mensen in het bekende pijpje bla zen. In vier gevallen leidde dit tot het nemen van een bloedproef en in een ge val werd een rijverbod opgelegd was het parool voor de kraan van Niek Dros als weer een auto in de sloot was geraakt. Dat kwam nog al eens voor in de eerste MAB-autocross zondagmiddag nabij Oosterend. Net als vorig jaar wist Piet Witte de titel in de wacht te slepen voor de ogen van 4300 betalende toeschouwers. Het was wat minder druk dan vorig jaar. Voor een uitgebreid verslag van deze cross alsmede een foto reportage: zie binnenkant tweede blad. Het waterverbruik is op Texel, door de aanwezigheid van toeristen, zo hoog gestegen dat tijdelijke schaarste onvermijdelijk is als het verbruik tij dens de piek toe blijft nemen. Deze piek treedt op tussen 16.00 en 19.00 uur als de recreanten zich mas- saol van het strand naar huis begeven en een aanslag doen op de water voorraad. „Dan wordt er uitgebreid gedoucht het pilsje onder de kraan gehouden om het koud te laten worden, groente onder de stromende kraan gewassen en de vaatafwas wordt gedaan. Dan kan het mis gaan en is het mogelijk dat de forse waterstraal een miezerig straaltje wordt. Zo'n grote vraag kan zelfs de waterfabriek niet aan", aldus het Provinciaal Waterleidingbedrijf dat de waarschuwende vinger omhoog steekt en twee belangrijke tips geeft: vermijd de waterpiek (tussen 16.00 en 19.00 uur) zoveel mogelijk gebruik niet meer dan strikt nood zakelijk is. Geen verspilling PWN-voorlichter C. J. Bout doet een beroep op de realiteitszin en het gezond verstand van de toerist en legt de na druk op verstandig watergebruik. Legt uit: „Je kunt net zo goed de douche even uitzetten als je aan het inzepen bent. Dan blijft de zeep tenminste op de huid zitten. Ook het laten lopen van de douche als je er nog niet onder staat is zinloze waterverspilling. Was de groen ten niet onder stromend water, maar doe dat in een afwasbak. Laat de kraan niet lopen om koud water te hebben. Je kunt net zo goed een tijd van te voren een fles met water in de koelkast zetten. Dan is het water nog kouder ook. Ook het doen van waterspelletjes moet met mate gebeuren. Vul het waterpistooltje in een bak met water en niet onder de stromende kraan. Draai de kraan goed dicht: een druppelende kraan is een em mer water per dag. Onder het tanden poetsen hoeft de kraan niet te lopen. In het algemeen zeggen wij: Ga je gang, maar wees voorzichtig en reali seer je wat je doet. Het is echt niet zo dat het waterverbruik op een laag pitje moet worden gezet. Waar wij echter op hameren is dat verspilling zinloos en, zeker op Texel, duur is. Het drinkbaar maken van zeewater zoals de waterfa briek in Oudeschild doet is één van de duurste vormen van drinkwaterberei ding", aldus voorlichter C. J. Bout. Vermengd IrT het hoogseizoen, dat nu in volle gang is, werkt de fabriek dag en nacht op volle toeren. Het drinkwater dat 's nachts wordt gemaakt gaat tijdelijk naar grote ondergrondse reservoirs tot dat het gebruikt moet worden. Het drinkbaar gemaakt zeewater wordt ver mengd met duinwater. Het onttrekken van water aan de duinen is echter aan strenge wettelijke bepalingen gebonden. Door wateronttrekking kan het grond waterpeil zo sterk dalen dat het bos en duinbegroeiing dreigen te verdrogen, hetgeen een verarming van de mooie en B. en W. steunen het streven van de stichtng schooltandverzorging Texel >m de schooltandverzorging volledig te reorganiseren. Het stichtingsbestuur wil in 't kader van deze reorganisatie on der meer overgaan tot de aanschaf van een nieuwe dentalcar (kosten 90 mille) ter vervanging van de oude die volkomen onbruikbaar is geworden. „Hierdoor kan volledige behandeling van de patiënt ter plekke plaatsheb ben, zodat geen verwijzing naar het spreekuur van de tandarts meer nodig zal zijn", zo wordt gesteld. Door twee tandartsen zal bij toerbeurt 5 ochten den en 4 middagen worden gewerkt, hetgeen een aanzienlijke verbetering Door de reorganisatie is het begro tingsbedrag van de stichting over het boekjaar 1975-'76 met 62,5 naar 134,5 mille gestegen. De gemeente wordt der halve een subsidieverhoging van 19.845 gulden gevraagd, hetgeen de to tale gemeentelijke bijdrage op 48,5 mille, of wel op 36°/o van de begroting zal brengen. B. en W. gaan mte dit ver zoek akkoord en verzoeken de raad voor dit jaar een extra-subsidie van 8.270 gulden beschikbaar te stellen. Nut B. en W. erkennen dat de schooltand verzorging de laatste jaren niet opti maal gefunctioneerd heeft. „Wij menen echter dat het wel degelijk nut heeft de stichting op Texel te laten voortbe staan", vinden zij. Daarbij wordt gewe zen op het gunstige effekt van de schooltandverzorging op de kwaliteit van het gebit. Particulieren De stichting wil de tarieven voor de schooltandverzorging voor particulieren gelijktrekken met die van de ziekenfond sen. „Of dit haalbaar is en of dit zou be tekenen dat een aantal particulieren hun kinderen niet meer naar de school- tandarts zullen sturen valt moeilijk te voorspellen. Het lijkt ons zinvol dat dit onderwerp met de nodige voorzichtig heid benaderd wordt, zodat de school tandverzorging voor alle kinderen open blijft staan", aldus het colege. gevarieerde Texelse natuur zou bete kenen. Zelfsluitende kranen De heer Bout is alle campings langs geweest en heeft de campingshouders van de moeilijke situatie op de hoogte gebracht. In de toiletgebouwcn op de campings hangen nu affiches die wijzen op beperking van het watergebruik. Te vens heeft de heer Bout de eigenaars geadviseerd zelfsluitende kranen aan te schaffen. Dat kost wel meer, maar het bespaart een hoop water, en is zeker van belang voor campings die tegen hun maximaal toelaatbare waterver bruik aanzitten. Als zij nog meer gaan verbruiken komen ze in een hogere ta- riefsgroep waarin de waterprijs bedui dend hoger ligt. Uiteindelijk komt dat dan weer op de schouders van de toerist terecht die een hogere kampeerprijs zal moeten gaan betalen. Tuinsproeien Natuurlijk gelden deze bezuini gingstips ook voor Texelaars. Met na me voor hen geldt ook de volgende opmerking van Bout: „Het elke avond sproeien van de tuin is in het geheel niet nodig. Eén keer per weelc een paar uur 's avonds vlak voor dat het donker wordt is meer dan voldoende. Sproeien op de dag terwijl de zon schijnt is zinloos. Het meeste water verdampt dan voordat het de wortels heeft bereikt". Voor gehoorapparaterwervlce ELECTROHUIS

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1