Cjrom jwartsjexeh in het harL, Onderzoek naar mogelijkheid tot behoud Oranjeboom Nog geen beslissing over verdeling kermispot De Spil" verbouwd in 1800 gratis man-uren Taxicentrale DE KOOG a Zaalvoetbal moet wijken voor badminton in sporthal Verzekeringsgeld als subsidie voor Texelse Boys Vormingscentrum begint seizoen Oliebollen bakken leverde bruto ƒ5.200,op Politie weer op wintersterkte Studenten willen Slufter dicht maken Bejaarde vrouw door vallende slagboom getroffen 55 Tel. (02228) FA. KIKKERT J daktle: Harry de Graaf, Keesomlaan <3, Dan >rn< irg, te'- (02220) 2403, en Ron LodewJJks, Noord- Ju wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3966. W )k RIJDAG 5 SEPTEMBER 1975 88e JAARGANG No. 9006 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J tstbus 11 - Den Burg, Texel Telefoon 2741 VerschUnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 35 ct p. mm excl. 4% BTW De noodkreten over het niet langer eschikbaar zijn van de toneelzaal van p )e Oranjeboom" hebben weerklank de evonden bij het centraal bestuur van e Stichting Cultureel Werk. In de ver- adering van dinsdagavond werd be oten een onderzoek in te stellen aar de mogelijkheden tot behoud. In erband hiermee worden de vereni- 9 t< ingen die hierbij belang hebben, ver- [>cht zich op de afdeling culturele za- >n van het raadhuis te melden. Het m aat dus om alle organisaties die wel ens van „De Oranjeboom" gebruik aken. Zij krijgen een enqueteformu- er; aan de hand van de aldus be- :hikbaar komende gegevens zal het hel ogelijk zijn een beter oordeel te vor en over de mogelijk of onmogelijk- ve« eid tot het behoud van de zaal. Het besluit om een onderzoek in te gi ellen werd genomen op uitdrukkelijk ui erzoek van de afgevaardigden Met na- egi e de heren G. J. de Haan en Joh de rijj raaf wezen op de onmisbaarheid van nai b zaal (die momenteel alweer te koop fdi nadat de Rabo-bank van aankoop af- ig) en op het feit dat jeugd al een aan- il ramen heeft ingegooid. ,,Er moet iets ibeuren, anders is er over een paar .aanden weinig meer van het gebouw ver". De belanghebbende verenigingen moe- aan het uit te voeren onderzoek Ben al te optimistische verwachtingen tippelen. Als de resultaten van de en- ïete pogingen tot behoud rechtvaardi- ïn zal uiteraard allereerst worden ge- raat met de huidige eigenaar, een ver- keringsmaatschappij. Kledingfonds Aan het begin van de vergadering 'erd door voorzitter C. Witte Dzn mee- ideeld dat Gedeputeerde Staten een idrag van ƒ1.500,hebben beschik- lar gesteld voor het kledingfonds van folklorestichting. Dergelijke subsi- zijn ook verstrekt aan folkloreorga- isaties in Hoorn en Schagen. De bij rage van ƒ4.500,van de Nederlandse portfederatie voor de kleedkamers van VO is thans definitief. Na afloop van de expositie van Jan ruin en Corrie Gottschal zal Ad Blok d .Velden in het raadhuis een ten- lonstelling houden. Voorgesteld is om het oude dorpshuis an De Waal voor niets over te dragen m het Agrarisch Museum Circus Renz dat in het afgelopen sei- >en geruime tijd in De Koog heeft ge- aan, heeft vergunning gevraagd om ak in de zomer van 1976 te komen. Binnenkort zal Modehuis Beekman een modeshow geven in de Burgemees ter De Koninghal. Sporthal De afgevaardigden gingen akkoord met het gebruiksreglement en de tarie ven voor de sporthal „Ons Genoegen". De tarieven zijn bepaald nadat uitvoeri ge informatie bij andere sporthallen was ingewonnen. Texel heeft afgestemd op de middenmoot. De hal is voor sport be stemd, maar er kunnen eventueel ook andere evenementen in worden gehou den. Sinds vorige week woensdag is de sporthal in gebruik. Vrij veel onderne mingen hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om in de hal een reklame- bord te laten aanbrengen. Van de 18 be schikbare borden zijn er al 14 te bezet. Als er nog zaken zijn die er belangstel ling voor hebben moeten ze zich haas ten. Zolang er nog geen aardgas is, zal de hal met propaan worden verwarmd. Daartoe zijn naast de hal enkele gehuur de tanks gezet. Het stoken van propaan is weliswaar zeer kostbaar, maar als tij delijk met olie zou worden gestookt zou dat later veel ombouwkosten geven. De meerkosten voor propaan wegen daar drie maanden tegenop. Verenigingen die bijzondere sporteve nementen organiseren en de volledige hal gebruiken, mogen van de bezoekers entree heffen. De urenverdeling van de sporthal is helaas niet zonder strubbelingen verlo pen. Zowel de badmintonvereniging als de zaalvoetbal hadden de hal voor de maandagavond geclaimd; geen van bei de groepen wilde ondanks herhaalde besprekingen opschuiven naar de nog beschikbare vrijdagavond. De badmin tonclub die als eerste om de zaal had gevraagd kan alleen op de maandag avond de beschikking krijgen over een trainer; deze heeft zich voor deze avond zelfs speciaal vrijgemaakt. Ook de zaal voetballers (merendeels mensen die ook aan veldvoetbal doen) hadden sterke argumenten. Voor meerdere van de be trokken verenigingen is de vrijdagavond trainingsavond. Dat moet zo blijven om- Dinsdagavond 9 september gaa/t het leuwe seizoen van het vormingscen- um voor jonge volwassenen van start. eerste avond (aanvang 20.00 uur) ordt het ontworpen jaarprogramma ssproken. Op de aanwezigheid van >veel mogelijk werkende jongeren van 7 tot 21 jaar wordt gerekend. Ook dit jaar hebben leden van ver killende vrouwenverenigingen zich op fólklorewoensdagen bezig gehouden 'et 't bakken van oliebollen. Deze keer 'elen twee dagen uit Wegens de hitte as het bakken ondoenlijk werk gewor- ïn en de klanten zochten ook liever 't strand op. Niettemin leverden de zes irkoopdagen een bruto opbrengst van 200,op. Het leeuwendeel\van het •'ld gaat naar het fonds voor het over- 'kte zwembad; de rest wordt verdeeld Kier de folklorestichting, Bartimeus- ichting en de juist gestichte gebouwen de Hervormde en de Gereformeerde rk van Den Burg. De bakaktiviteit ond weer onder leiding van mevrouw Grisnigt-de Koojer, trouw bijge- aan door mevrouw Moor-Bruin. Dc netto opbrengst van de kermis heeft dit jaar ƒ21.120,bedragen, te verdelen onder de daarvoor in aanmer king komende verenigingen. Er zijn dit jaar echter zeer veel aanvragen inge diend; ze belopen een totaal bedrag van ƒ92.800,zodat de subsidiecommissie van de Stichting Cultureel Werk zich voor een moeilijke puzzel geplaatst ziet. De commissie heeft besloten omtrent dc diverse aanvragen eerst nog eens na dere informatie in te winnen, zodat het centraal bestuur dinsdagavond nog geen beslissingen kon nemen. Een van de grootste aanvragen komt van sportvereniging Texelse Boys in verband met de inmiddels voltooide bouw van kantine en kleedakkommoda- tie. De totale kosten daarvan belopen ƒ160 000,Het dekkingsgeld is niet sluitend. Het gemeentebestuur zal wor den voorgesteld Texelse Boys niet ten laste van de kermispot te subsidiëren. De vereniging zou een éénmalige bij drage kunnen krijgen van ƒ40.000,ten laste van de ontvangen verzekeringsuit kering voor de afgebrande boerderij „Ons Genoegen", die oorspronkelijk gra tis aan Texelse Boys ter beschikking zou worden gesteld. Als B en W. akkoord gaan ontstaat tevens wat meer ruimte voor honorering van de andere aanvra gen. Uitwisseling De sportuitwisseling met Winterswijk heeft een tekort van ƒ1.443,70 opgele verd. Dat is onder andere ontstaan om dat zich op het laatste moment nog en kele groepen die zich hadden opgege ven, hebben teruggetrokken. De subsi diecommissie heeft het gemeentebestuur gevraagd het tekort te dekken maar heeft de sportraad gevraagd de zaken voortaan zodanig te regelen dat groepen die zich eenmaal definitief hebben opge geven ook de overeengekomen bijdrage voldoen. Het Overkoepelend orgaan van Vrou wenorganisaties verwacht dat de open dag die op 18 november zal worden ge houden een nadelig saldo van ƒ795,te zien zal geven. Het gemeentebestuur is geadviseerd dit bedrag als subsidie te verstrekken onder voorwaarde dat na afloop de definitieve afrekening wordt overlegd aan de hand waarvan het ex acte subsidiebedrag wordt bepaald; in geen geval zal de subsidie de ƒ800,- mo gen overschrijden. De kosten van het multifunctionele centrum De Wielewaal in De Waal zijn uitgelopen met ƒ50.000,Het Centraal Bestuur ging ermee akkoord dat De Wielewaal ter dekking van dit tekort een lening krijgt tegen 8°/o, af te lossen in maximaal 30 jaar. ZDH Ook sportvereniging ZDH te^ Den Hoorn krijgt een lening, een bedrag van ƒ15.000,ter financiering van de niet gedekte uitgaven die verband houden met de verbouw en uitbreiding van de kantine. dat veel leden alleen dan op Texel zijn; voor SVO geldt dat in het bijzonder want hierin bevinden zich nogal wat kottervissers die maandag uiteraard op zee zitten. ZDH in Den Hoorn kan de trainer alleen op vrijdagavond krijgen. Het centraal bestuur velde (conform het advies van de sporthalcommissie) het Salomo's oordeelt de badmintonclub krijgt de maandagavond. Deze beslissing heeft bij de zaalvoetballers inmiddels veel ontstemming gegeven. Het zaal voetbal gaat nu het veldvoetbal belem meren zodat er stemmen opgaan om he lemaal niet meer aan het zaalvoetbal mee te doen. De groep Texel van de Rijkspolitie is weer op de normale sterkte Als laatste van de extra krachten zijn maandag de twee beredenen naar het vasteland ver trokken. De zomer heeft de politie handenvol werk gegeven, maar in tegenstelling tot andere jaren zijn ongelukken met zeer ernstige afloop tot enkele gevallen be perkt gebleven. Het aantal verkeersdo den bleef beperkt tot één (een man die tegen een slagboom op Loodsmansduin reed) en in maar twee of drie gevallen was sprake van ernstig lichamelijk let sel. Waarbij aangetekend moet worden dat vier tot zeven verkeersdoden en vijf tot tien zeer zwaar gewonden in het Texelse zomerseizoen „normaal" is. Wat toenam waren de gevallen van verniel zucht. Er werden veel meer processen verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed. Tn dertig gevallen moest een automobilist of bromfietser zich aan de bloedproef onderwerpen. De patrouille- aktiviteit van de politie was zeer intens. Aangenomen mag worden dat hiervan een preventief effekt is uitgegaan Ver der zullen de gunstige weersomstandig heden een positieve uitwerking hebben gehad op het gedrag van de recreanten. Er waren meer auto's op Texel maar er werd minder mee gereden omdat het gros van de mensen zich de hele dag op het strand vermaakte en zich niet ge dwongen voelde over het eiland te rij den. „Ik vind het een erg gelukkige start", aldus adjudant W. Nijholt die te vreden terugziet op zijn eerste seizoen als commandant van de groep Texel. Een groep studenten van de Techni sche Hogeschool in Delft is van plan vrijdag rond het middaguur de Sluf ter geul dicht te maken. Ze willen door het aanleggen van een dam de verbin ding tussen het noordelijke en zuide lijke strand gedeelte tot stand brengen, wat volgens hen in de eerste plaats in het belang is van de jutters. Volgens het door de studenten op gestelde draaiboek zal de dam geen lang leven beschoren zijnwant direkt na het sluiten van het gat komt Nep- tunus met zijn drietand uit zee om het waterbouwkundige werk te verwoes ten. Van de hele ludieke stunt zal een film worden gemaakt. De jongens die zich op deze wijze onledig honden ho ren tot de kleine studentenvereniging Sint Wei bodo Onder leiding van Henk Bakker brengen ze een week van hun mtroduktietijd door op Texel, waar ze verblijven in Immetjeshoeve De studenten hopen op veel belang stelling van het publiek. DE KOOG De 74-jarige mevrouw B. Pallesen-Visser uit Amsterdam werd woensdagmiddag tegen vier uur op de Badweg van De Koog getroffen door een vallende slagboom. De boom schampte langs haar hoofd, borst en benen. Ze liep lichte verwondingen op, maar was erg geschrokken. Exploitanten van de horecabedrijven on de duinrand en enkele andere be langhebbenden beschikken over een sleutel van de slagboom. Lang niet altijd wordt de boom direkt na het passeren weer gesloten. In dat geval voorkomt een borgpen dat de boom» door wind of andere oorzaak naar beneden valt. Woensdagmiddag was deze borgpen door een kind weggetrokken, met het ge noemde gevolg voor de toevallig voorbij wandelende mevrouw Pallesen. WSaStSmBSiS DEN HOORN De heer A. van der Gaag („de stille kracht van ZDH") zal zaterdagavond om 19.00 uur de ingrij pend verbouwde kantine „De Spil" of ficieel in gebruik stellen. Hem valt die eer te burt omdat hij vrijwel voortdu rend bij de bouw betrokken is geweest. Hij was niet de enige: bijna vijftig Hoornders droegen een groter en klei ner steentje bij. Onder leiding van coör dinator Hannes de Vries waren het voor al Gommert Witvliet (al het schilder werk), Kees Commandeur (elektra), Ber- tus Heerschap en Jaap Schuijl die de handen uit de mouwen staken. De kantine, oorspronkelijk een bouw keet, vertoonde gebreken. Als gevolg van werking waren de wanden niet dicht meer waardoor verwarmen onmo gelijk werd. Besloten werd toen een stenen buitenmantel rond het gebouw te maken. Toen ze eenmaal bezig waren wisten ze van geen ophouden. Het twin tig meter lange gebouw werd aan de t achterzijde met 68 m2 uitgebreid. Hier door ontstond ruimte voor een schitte rende bar, keuken en twee opberghok- ken die tevens als noodkleedkamers fun geren en een bestuurskamer. Het ge bouw kreeg tevens een behoorlijke olie centrale verwarming alsmede warmwa tervoorziening. Gisteren werd de laatste hand aan het projekt gelegd door een aantal Hoorn der dames die de boel hebben schoon gemaakt. Vooral van binnen ziet „De Spil" er nu bijzonder goed uit. Door een juiste toepassing van verf en behang is het erg gezellig géworden, vooral door de stijlvol uitgevoerde grote bar, waar door het gebouw meer op een gezellig café dan op een sportkantine is gaan lijken. De verbouwing kwam in ruim drie maanden tot stand. Omdat iedereen gra tis heeft gewerkt zijn er alleen mate riaalkosten: ongeveer ƒ25.000, Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1