BenW voelen niets voor provincieplan De Gaay Zaalvoetbal op vrijdagavond stuit op tegenstand bij clubs „Zeer ernstige aantasting gemeentelijke autonomie" HUISEIGENAREN KUNNEN F3000,- LENEN VOOR AANSLUITING OP AARDGAS Raad stelt namen van wegen vast „NIETS ANDERS DAN CENTRALISERING VAN MACHT" Honderd zwemkandidaten voor diploma geslaagd Vergadering donderdag in hotel „De Zwaan" Plaatschade TAXI-VERORDENING NOG DIT JAAR „De Geul" nog niet toegankelijk Andere volgorde bij schouw Grote belangstelling bij heropening ZDH-kantine Grondtransakties Schietoefeningen Buitengewone algemene ledenvergadering VVV Lampionoptoeht in Oosterend Handjes rond lichtmasten worden overgeschilderd HERSTEL LICHTMASTEN EENS PER KWARTAAL Broekpak gestolen Nieuw trainingsschema S.V. Oostereml „Vriendenkring" nam stuk in studie Mislukte inhaalmanoeuvTi Koeien op de weg Wagen kantelde: schaap liep bloedneus op Als de plannen van minister De Gaay Fortman tot reorganisatie van het binnenlands bestuur doorgaan, zullen de gemeenteraden nog maar weinig te vertellen hebben. De ge meentebesturen zullen zich moeten beperken tot wat kleingoed als straat- naamgeving, zorg voor markten en kermissen, beheer van plantsoenen kleiner dan een hectare en dergelijke. B. en W. van Texel voelen niets voor deze degradatie en hebben de mini steriële plannen van de hand gewe zen in termen die niets te raden over laten. De raad wordt voorgesteld dit (voorlopige) standpunt te onderschrij ven en ter kennis van de betreffende instanties te brengen. Zoals bekend wil de minister de hui dige elf provincies vervangen door 26 provincies of gewesten. Vrijwel alle ook maar enigszins belangrijke beslissingen moeten aan deze provincies worden overgelaten. B. en W. spreken dan ook van ,een verbijsterende uitholling van de betekenis van de gemeenten'' Nu al te erg In een zeven pagina's tellend pré advies gaan B. en W. uitgebreid op de verontrustende plannen in. Ze vinden dat er nu al sprake is van steeds meer macht van de hoogste overheden. Het systeem van rijksbijdragen en -subsidies gaat vaak gepaard met stringente voor waarden die de gemeenten niet alleen een eigen beslissingsruimte ontzeggen maar ook een afweging met andere be langen belemmeren Beslissingen van departementsambtenaren worden in de plaats gesteld van die van de gekozen vertegenwoordigers terwijl daarop geen effektieve politieke controle is. Verder ontaardt het overheidstoezicht vaak in betutteling, zonder de noodzakelijke kennis van de plaatselijke omstandighe den. Volgens de minister zal een belangrijk deel van het huidige takenpakket moe ten worden behartigd door bestuur op regionaal niveau. Met minimum aantal vergaderingen van provinciale staten moet van twee tot 12 worden ver hoogd en het aantal gedeputeerden zou op 7 tot 8 moeten worden gebracht. B. en W. constateren dat niets te raden overblijft omtrent het lot van de ge meenten en beschouwen de opmerking dat centrale overheid en provincies de gemeenten tot medewerking moeten kunnen oproepen als een zoethoudertje waaraan geen enkele garantie is ver bonden. Opnieuw is een groot aantal (meren deels zeer jeugdige) Texelaars geslaagd voor het zwemdiploma. Bij de vrijdag in het bad „Molenkoog" gehouden examens werden van de 66 A-candidaten er 2 en van de 39 B-candidaten slechts 1 afge wezen. De namen van de geslaagden voor het A-diploma: Jeannette Witte, Arco Vonk, Liesbeth Witte, Peter Eelman, Steven Bakker, Annemieke de Kraker, Christel Moens, Koen Zijm, Remco Veld, Jeroen Blanken, Christiaan Blanken, Sheila Keijser, Menno Sjoerd Heetveld, Helena Witte, Corinne Grootelaar, Jurrien Ba- retta, Erik Steffen, Klaas Mantje, Silvia Endenburg, Jacco Gieles, Hans Veeger, Hettie Barhorst, Marion de Grave, Roel v. d. Heide, Ria Zijm, Gert Coevert, Jan v d. Meer, Ria Witte, Thom Maas, Erik Jan Geus, Saakje Seepma, Albertha Witte, Rudolf Zijlstra, Carlo Veeger, Jan van Dijk, Biem Bremer, Catherina Bakker, Caroline van Veldhuysen, Roelf Hooyschuur, Gitta Witte, Martin v d. Werve, Theodora Broekman, Alice Bak ker, Jaap Eelman, Nico Rey, Kees Slik, Annie Vlaming, Gerrit Vlaming, Arco de Graaf, Meby Huitema, Peter Jan Wetsteen, Gretha Rump, Pieternella v. d. Slikke, Ronald Kramer, Petronella Burgman, Carolien Rey, Theo Hin, Jen ny Medema, Jacqueline Rijkers, Ruurd Abma, Edith Boogaard, Agatha Witte- Bakker, Sigrid Sikma en mevr Koper. Geslaagden B-diploma: José Bekker, Albert Schagen, Maurice Kleinveld, An neke Cleven, Miranda v. d. Slikke, Rim- ko Vosjan, Rob Bekker, Freek Knjnen, Angret Vonk, Monia de Wit, Arna Evers Nico Evers, Willem van Veen, John Kui pers, Karei Kikkert, Rick Kager, Corne ls Smit, Marja Krugers, Carla v. d. Veen Carolina v. d Meer, Nicole Visser, Anja Tjepkema, Huibert Modder, William Witte, Peter Visser, Carla Hopman, Pe ter Brozius, Marcel Schuyl, Paul Witte, Pietjan Kooger, Hendrik v. d. Star, Ria Vlaming, eJannette Stapersma, A. Kik- kert-Blom, J. Witvliet-Broekman, Ber nard Ipenburg en Edwin Witte. In het pré-advies brengen B en W. zeer duidelijk de verdenking naar voren dat het de minister om niets anders te doen is dan centralisering van de macht. Het is hen opgevallen dat slechts enke le rijkstaken van ondergeschikt belang worden genoemd die in de nieuwe si tuatie naar de provincies moeten wor den overgeheveld maar dat men met de gemeenten al heeft afgerekend. In financieel opzicht zien B. en W. van Texel ook <*een voordelen. Veran dering van de huidige situatie waarin het rijk onvoldoende geld heeft om de gemeenten hun taak behoorlijk te laten verrichten zit er niet in Afstand De „meest grootscheepse centralisatie die ooit is ondernomen" (zoals een dag blad schreef) is vooral voor de burgers erg. De afstand tot het bestuur wordt aanmerkelijk vergroot omdat over de werkelijk belangrijke dingen op hoog en ver niveau wordt beslist. „Deze beslis singen blijven niet bij de gemeenteraad die is samengesteld uit vertrouwensper sonen die een grote plaatselijke bekend- Het ziet er niet naar uit dat de sport verenigingen zich zullen neerleggen bij het besluit van het centraal bestuur van Cultureel Werk om het zaalvoetbal in de nieuwe sporthal op de vrijdagavond te zetten Zoals bekend waren zowel badminton als zaalvoetbal gegadigde voor de maandagavond; het salomons- oordeel viel uit in het voordeel van bad minton. Vooral SVO en Texelse Boys zijn over dit besluit zeer gebelgd. Er kend wordt dat badminton formeel als eerste heeft gevraagd op maandagavond te mogen spelen, maar op dat moment was (volgens voorzitter S Verseput van SVO) al bekend dat zaalvoetbal alleen de maandagavond acceptabel vond; in februari zou dit reeds nadrukkelijk door de betrokken verenigingen te kennen zijn gegeven SVO en Texelse Boys zien DE KOOG Toen Renault 16-be- stuurder J.M.G.H. uit Norg zaterdag vanaf de Schumakersweg de Bosrand- weg wilde inrijden, nam hij de bocht te ruim en botste daardoor tegen de Opel Kadet van A H. uit Breukelen Flinke plaatschade aan beide wagens was het gevolg Mogelijk nog dit jaar zal de raad be slissen over een taxiverordening. B en W. hebben laten weten dat in deze ver ordening in ieder geval aangesloten wordt bij het huidige beleid: geen uit breiding van het aantal taxi's; wél con centratie van vergunningen tot enige bedrijven. Het kan echter nodig zijn dat naar een andere vorm moet worden gezocht die verder reikt. Dit hangt af van hoe en op welke wijze voorzien wordt waaronder wordt begrepen de onderlinge samenwerking in de ver voersbehoefte", aldus het college. DEN HOORN In tegenstelling tot de andere broedgebieden van Staatsbos beheer is „De Geul" bij Den Hoorn nog steeds verboden gebied. De bordjes moe ten dit jaar langer blijven staan omdat de lepelaars nog niet zijn vertrokken. Veel mensen die het afgelopen weekend in De Geul kwamen om bramen te zoe ken (en in de verondersteling vcrkecr- en dat de bordjes per ongeluk waren blijven staan) moesten er door de vogel wachter worden uitgestuurd. Wanneer de lepelaars vertrekken is niet te zeg gen. Het kan vandaag gebeuren, maar het kan ook nog wel een week duren. Het na het broedseizoen weer open stellen van de beschermde natuurgebie den is tegenwoordig niet meer aan een vaste datum gebonden. Ook het noorde lijke deel van de Slufter is dit jaar lan ger afgesloten geweest dan gewoonlijk We hebben Staatsbosbeheer gevraagd het weer openstellen van de kolonies voortaan via de pers bekend te maken. Het weer mogen betreden van de ge bieden betekent niet dat hier alles is toegestaan. Men dient op de paden te blijven, honden onder appel te houden en bromfietsen e.d. buiten het gebied te laten. heid en liefde voor him eigen gemeente hebben. Wensen van de inwoners kun nen dan ingeleverd worden in de pro vinciehoofdstad in de hoop dat men er werkelijk belangstelling voor heeft want machtige provincies zullen ongetwijfeld de bureaucratie doen toenemen", aldus het college, dat slechts één positief punt in de ministeriële nota heeft ontdekt nl. dat wordt afgezien van de vierde be stuurslaag (gewesten naast de provin cies) waarin in het verleden wel eens sprake is geweest „Ons hoofdbezwaar richt zich tegen het feit dat getracht wordt met een stortvloed van woorden de kern van het voorstel te verdoezelen. Die kern kan weergegeven worden door een gezegde dat dezer dagen nogal eens te horen is geweest: de regering pleit voor democratie aan de basis, maar laat zien dat ze zelf de baas is. Op grond van een en ander wordt de raad voorgesteld aan GS te laten weten dat de gemeenteraad van Texel zich aansluit bij het afwijzende standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en dus de gedachte reorganisa tie van het binnenlands bestuur met kracht afwijst. absoluut geen mogelijkheid om op vrij dagavond te gaan zaalvoetballen en zul len zich dan ook vrijwel zeker terug trekken. Ook voor andere verenigingen ligt het moeilijk. De situatie die nu ont staat wordt gezien als een bedreiging voor het gewone voetbal en als een aan val op het ledental van de voetbalver enigingen. Getracht zal worden tot een gezamenlijk standpunt van alle betrok ken verenigingen te komen. Daartoe wordt donderdagavond a.s. een vergade ring belegd in hotel „De Zwaan", aan vang 20.00 uur. Huiseigenaars die van de gemeen te geld willen leenen om de aanslui ting op het aardgasnet en de kosten van centrale verwarming te financie ren zullen daartoe binnenkort in de gelegenheid worden gesteld. Men zal maximaal ƒ3.000,- kunnen opnemen (af te lossen in ten hoogste 10 jaar) tegen een rente, die gelijk is aan het ftercentage dat de Bank voor Neder- andsche Gemeenten ten tijde van de afsluiting berekent voor langlopende kredieten. Dit percentage is aanzienlijk lager dan de gewone banken berekenen bij de zg. persoonlijke leningen. B. en W. houden er rekening mee dat 500 mensen (huis eigenaren, dus geen huurders) een der gelijk voorschot willen hebben. De ge meenteraad is daarom gevraagd dins dagavond a.s. een crediet van anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen Geen borg De regeling is ongeveer gelijk aan die welke heeft gegolden bij de aansluiting op het waterleidingnet. Een verschil is dat er geen borgtocht meer in is opge nomen (de eis van borgtocht is bij de waterleidingkredieten overigens nooit toegepast). Andere verschillen zijn dat geen vast rentepercentage is genoemd en dat het maximaal op te nemen be drag tot ƒ3.000,is verhoogd. Voor het aanvragen van een voor schot moet een van gemeentewege te verstrekken standaardformulier worden gebruikt In verband met de grondgesteldheid van diverse polders zal bij de binnen kort door het waterschap te houden schouw worden afgeweken van de ge bruikelijke volgorde De schouw in de gemeenschappelijke polders valt dit jaar vroeger en die van de Prins Hendrik polder later. Het bestuur van het wa terschap Texel doet een beroep op de ingelanden om de nodige medewerking te verlenen in de vorm van het maaien van de tochten en de hoofdwateringen en het verwijderen van tijdelijk ge plaatst schrikdraad langs deze water leidingen. Verder wordt verwezen naar de desbetreffende advertentie van het waterschap elders in deze krant. DEN HOORN Onder grote belang stelling opende de heer A. C. van der Gaag de verbouwde en uitgebreide kan tine „De Spil" van de sportvereniging ZDH. De heer Van der Gaag mocht de plechtigheid (met medewerking van de ZDH pupillen) uitvoeren omdat hij een zeer groot aandeel in de werkzaamhe den heeft gehad. Onder de belangstellenden waren bur gemeester Sprenger, wethouder West dorp, de heren G Oskam en G. Praam- stra van Cultureel Werk, de heren F. Schellinger en C. Kok van de advies commissie Texel van de KNVB, trainer J. Haagsma (die ZDH dit seizoen weder om samen met Den Helder onder zijn hoede neemt) en vertegenwoordigers van S.V Texel, Texelse Boys en S.V. Oosterend. ZDH-voorzitter F. Zwanen burg huldigde de ca 50 mensen voor het leveren van vele gratis uren voor een prachtige kantine zorgden tegen zo laag mogelijke kosten. Verschillende anderen voerden het woord. Alleen waren het er over eens dat ZDH een geweldige pres tatie heeft geleverd. Velen brachten door het sturen van bloemstukken en cadeaus ook hun waardering tot uitdrukking. Voor de laatste keer zal de gemeente raad (in de vergadering van volgende week dinsdagavond) een aantal namen van wegen in het buitengebied officieel vaststellen. In de meeste gevallen wordt de naam bekrachtigd die tot dusver of ficieus al in gebruik was zodat het gauw zal wennen. Van de gebruikelijke naam is afgeweken als daaruit misverstanden zouden kunnen voortkomen of als de nieuwe naam een logischer en overzich telijker effekt zou hebben. Bij het bepalen van de namen is aan inspraak geen gebrek geweest. De door de ambtenaren bedachte (of overgeno men) namen werden voorgelegd aan de dorpscommissie van Den Hoorn (omdat het deze keer gaat om wegen in de om geving van dit dorp), aan de adviescom missie ad hoe voor de straatnaamgeving, de PTT en het waterschap Texel, alvo rens B. en W. hun definitieve voorstel aan de gemeenteraad deden. Dit had le vendige discussie tot gevolg; menig oor spronkelijk voorstel werd gewijzigd. Als de raad akkoord gaat zullen de volgende namen op een nog nader te bepalen datum definitief gaan gelden. Waar de naam afwijkt van de gangbare is tussen haakjes de nu gebruikelijke aanduiding genoemd. Hoornderweg, Hemmerweg, Amaliaweg (ook voor het verlengde ervan dat nu nog Molenweg heet), De Grie (voor het parcours Ker- kedijksweg, Ouden Hoorn en Klein Matsweg), Watermolenweg, Witteweg (voor de weg naar camping Loodsmans duin), Hoornderslag (voor wat nu nog Witteweg heet), Lagewegje (Bolweg, Rommelpot (Rommelpotsweg), Wester- weg, Hemmerkooi (Hemmerkooisweg), Oudcweg, Jan Ayeweg, Jan Ayeslag, Fonteinsweg, Bakkenweg, Westerslag, Kooiweg, Driehuizen (Driehuizerweg), Smitsweg, Laanweg (Westerlaanweg), Molwerk (Kleiweg), Van der Sterweg (weg naar Van Rossum) en Dc Rede (weg langs de dijk van de PH-polder). Bij het eerder aanwijzen van wegna men in de buurt van De Koog was nog geen betere naam gevonden voor Ko- gerveldweg (voorgesteld was „Koger- veld" maar dat kon verwarring geven met Kogerweg en Kogerstraat). De raad wordt nu voorgesteld de Kogerveldweg te herdopen in Maaikeduinweg. Deze naam houdt de herinnering levend aan de zogeheten duinen ten noorden van De Koog Het is de bedoeling de betreffende we gen nog dit jaar van naambordjes te voorzien en de huisnummering te wijzi gen. Omdat het om de laatste portie na men ging, kan de commissie voor de straatnaamgeving binnenkort worden ontbonden. Daarmee zal echter geen haast worden gemaakt voor het geval (aldus B en W.) nog enkele schoonheids foutjes zouden worden geconstateerd. Recentelijk zijn door de gemeente Texel de volgende grondtransakties aan gegaan. a Bouwbedrijf Drebo te Roden; aan koop strookje grond aan de Boodt- laan voor wegaanleg; b. H. Plaatsman, De Waal; aankoop strookje grond aan het Hogereind t b v. een parkeervoorziening, c. Automobielbedrijf Den Burg B V. voor de verkoop van een perceel in dustrieterrein aan de Spinbaan; d. de heer W. Koster te Egmond aan Zee; verkoop perceel grond aan de Naalrand te Den Hoorn voor de bouw van een tweede woning; e. de heer Trap te Oosterend; verkoop perceel grond aan het Wulkpad te Oosterend voor de bouw van een wo ning; f. de heer N. Westerlaken te Den Burg; verkoop perceel industrieterrein aan de Spinbaan; g de heer M. C. G. Witte te Midden- Eierland; perceeltje aan de Oor- sprongweg om bij een bestaande tuin te voegen Op 11 september wordt te Breezand- dijk geschoten van 13 00 tot 19 00 uur met 105 lang 30. De WV Texel houdt woensdagavot 1 oktober een buitengewone algemei ledenvergadering in hotel „De Lind boom-Texel". Op deze bijeenkomst z de tweede herziene begroting 1974-1 alsmede de begroting 1975-'76 aan leden ter goedkeuring worden voorg legd. Zoals bekend werd de begroting behandeling opgehouden door de onzi kerheid over de gewijzigde gemeentel ke subsidiëring. OOSTEREND Vrijdagavond a wordt in Oosterend een lampionoptoc gehouden. Om half acht wordt gesta bij het Gebouw voor Christelijke Belai gen. Muzikale medewerking geeft ,,E celsior". De organiserende dorpscomrni sie van Oosterend heeft prijzen uitg loofd voor de mooiste zelfgemaakte lan pions. Tijdens de oliecrisis werd een gro aantal lichtmasten op Texel buiten g bruik gesteld. Om overdag de brande de van niet brandende lantaarns te kui nen onderscheiden (wat nodig was a men zijn auto zonder ingeschakelde pa keerlichten wilde achterlaten) werdi rode bandjes rond de masten gemaal In de raadsvergadering is erover g klaagd dat die bandjes er nog steeds zi en met name bij Duitse weggebruike de indruk wekken dat het een aandi ding is voor voorrangsweg. B en 1 hebben laten weten dat de bandjes c rekt na de seizoendrukte zullen wordi overgeschilderd HerstelT en onderhoudswerkzaamh den aan lichtmasten wordt niet me door personeel van Texelstroom N, uitgevoerd, maar door een gespeciai seerd bedrijf van het vasteland. Dit b drijf komt eens per kwartaal naar Tex voor een algehele controle en waar n dig reparatie. Bij Texelstroom vern men we dat deze regeling veel efl ciënter is en opweegt tegen het nade dat het maanden kan duren voordat e kapotte lantaarn wordt hersteld. H bovenstaande verklaart waarom pas gi teren een zestal lichtmasten in de Kee omlaan in Den Burg werd gerepareei De lampen waren in juli door balori jongelui kapot getrapt. DE KOOG Vrijdagmiddag de mevrouw H. uit Apeldoorn aangifte vi diefstal van een broekpak. Het kledm stuk zat in een tasje dat ze bij zich h toen ze een bar in De Koog bezocht. een onbewaakt ogenblik is het er i gehaald. In verband met de zeer grote deeln me aan de training door de senioren A-junioren heeft SVO zich genoodzaa gezien het trainingsschema te wijzigt Dinsdag wordt nu getraind door h eerste en tweede zaterdagelftal en do de zondagselectie. Vrijdag wordt g traind door zondag 1, 2 en 3, de zate dagselectie en de A-junioren. DEN HOORN De Hoornder tone vereniging „De Vriendenkring" he het toneelspel „Huis zonder vensters" studie genomen. Het zal onder regie v de heer G. Witvliet op een nog nader bepalen datum medio november word opgevoerd in „De Waldhoorn". OOSTEREND L.C.E. (21) uit O terend wilde gisteravond op de Oost enderweg vlakbij het dorp een voor h< rijdende Duitser E.W.K. inhalen. Tijdf het passeren raakten beide wagens kaar, volgens E. omdat de Duitser pl seling naar links uitweek Zowel Opel Commodore als de Citroën van werden beschadigd. Een dertigtal koeien, afkomstig v De Ruijtersplaats, ontsnapte vanmorg en hinderde het verkeer op de Waaldi weg. Eigenaar en politie dreven de d ren terug naar hun land. Er zal op w den toegezien dat de afrastering in danige staat wordt gebracht dat heri ling niet zal voorkomen EIERLAND Bij een aanrijding t de kruising Postweg-Oorsprong* i kantelde gisterochtend een met een ai (f tal schapen en een geit geladen aanh rj ger. De gevolgen vielen mee: een schi j liep een bloedneus op. Het ongeluk gebeurde toen de trek! met aanhanger, bestuurd door A. J. der S. uit 't Noorden (komende uit richting De Cocksdorp) linksaf \vi slaan om de Oorsprongweg in te rijc Op dat moment werd hij ingehaald d een Audi personenauto, bestuurd d W.K. uit Oosterbeek. De wagens ra ten elkaar; de aanhanger kantelde, personenauto liep voor ongeveer ƒ101 schade op; van de aanhanger werd der meer de trekhaak verbogen.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2