Cjroen (/imrL-Jexels in het harL, PAKT OP DE BRES VOOR PRINCIPE OOK BURGERS IN NIEUWE COMMISSIES 1 Groot tekort aan logopedisten Eerste tijd geen schepenlift 99 kinderen zonder behandeling De Liefde wijzigde tracé gasnet op eigen houtje Taxicentrale DE KOOG Ben W: „Eerst proberen met alleen raadsleden" Herbestrating niet naar wens Bedrijf doet wat het wil" KLEIWEG BLIJFT Subsidie gemeente te laag" SCHILLING BRAK LANS VOOR WERK PROEFTUIN Goedkeuring GS fase II NlOZ-nieuwbouw eilandcompetitie volleybal Tel. (02228) FA. KIKKERT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9010 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct p. mm excl. 4% BTW De gemeenteraad ging dinsdagavond niet zonder tegenstribbelen, maar uiteindelijk wel zonder hoofdelijke stemming akkoord met de plannen van het college voor de instelling van vier nieuwe raadscommissie; algemene zaken, financiën, welzijnszaken en openbare werken. Met name het Pakt en Daan Schil ling stonden pal voor hun denkbeel den en zorgden voor een diepgraven de en lange discussie. Schilling verde digde met vuur zijn standpunt dat ook een commissie voor agrarische belan gen in het leven moet worden geroe pen. Het college wilde echter niet aan de wens van het Hoornder raadslid te gemoet komen, maar deed uiteindelijk toch een concessie toen Weijdt en Jan Witte zich met de „agrarische" discus sie gingen bemoeien. Aan de reeds beslaande commissie Recreatie en Na tuurbehoud wordt behalve een ver tegenwoordiger van de werkgroep Londschapszorg ook een representant van de Stichting Agrarisch Texel toege voegd. Het Pakt maakte zich hard voor het jpnemen van ook niet-raadsleden in de vier nieuwe commissies. Deze princi piële stelling werd zeer lang onwrikbaar ingenomen totdat Jaap Westdorp zijn makkers het idee aan de hand deed om met het voorstel van het college ak koord te gaan, voor een bepaalde perio de. Waarop woordvoerder Blanken B. en W. de uitspraak wilde ontlokken dat zij na één jaar raadscommissiewerk als nog de mogelijkheid zullen bestuderen om, naast de benoemde raadsleden, ook niet-raadsleden in de vier commissies op te nemen. Ter harte Toen het college liet weten met dat idee geen moeite te hebben ging het Pakt akkoord, hoewel de progressie ven een flinke veer moesten laten. Dit verklarend zei Blanken: „Het gaat ons er niet om hoe dan ook een principe door te drijven, temeer als blijkt dat er voor ons voorstel geen meerderheid te halen valt. Niettemin hebben wij duidelijk willen maken dat het verde digde principe dat de burger zo nauw mogelijk bij het bestuur betrokken moet zijn ons zeer ter harte gaat". Net als het Skillepaadje is nu J ook de Kleiweg ongeschonden X J uit de stroom van gewijzigde straatnamen tevoorschijn geko- men. Pogingen de weg in Hoorn- de/weg om te dopen strandden dinsdagavond dankzij het plei- dooi van Daan Schilling. Schilling zei dat de weg speci fiek voor de kleiput aldaar is ge legd en nooit duidelijker als Klei- weg uit te drukken zal zijn. De X commissie straatnaamgeving was daarentegen van mening dat deze X doorgaande weg (tusen Hoornder en Westerwcg) geen twee namen moet hebben. De sentimenten overwonnen achter en met een krappe 76 meerderheid besloot de raad alles bij het oude te laten. Texels Belang-raadslid Daan Schil ling ng brak dinsdagavond een lans voor et werk van de Stichting Proeftuin in Ireezand. Schilling, die bestuurslid van eze stichting is, vond een gemeentelij- subsidie van 100 gulden niet erg oog, ondanks dat dit bedrag al een ver- oging van 75 gulden in vergelijking iet vorig jaar is. Hij wist de burgemeester zo ver te rijgen dat deze toezegde intussen te illen bekijken of nog een subsidiever drag gerechtvaardigd is en daar dan e volgende raadsvergadering op terug komen. Milieu Schilling vond het onjuist dat B. en een aan de raad gerichte brief van Stichting Proeftuin Breezand niet ?eft doorgespeeld. Hij ging akkoord et de verklaring van de heer Spren- t dat dit eigenlijk wel had moeten ge uren. B en W. vonden dit echter zo'n ftvoudig geval dat zij gemeend hadden leen met een voorstel tot subsidiever- iging te kunnen volstaan. Het raadslid van Texels Belang las nu 'lf maar de brief voor en stipte het gro- belang van de proeftuin voor het ilieu aan. De tuin in Breezand heeft t doel methoden in de bloembollen- elt te vinden waarbij zo weinig moge- k schadelijke stoffen in het milieu orden gebracht. Zo is door onderzoek n vervangend middel voor kwik ge- inden dat in de handel komt. Het ge- fuik van kwik zal daarna dan ook ver den worden. Weijdt onderstreepte de woorden van n fractiegenoot. „Dit werk is een ho- re beloning waard", zei hij. Beide fxels Belang-raadsleden gingen dan k niet akkoord met het voorstel van burgemeester om nu 100 gulden sub- lie te geven en dit bedrag volgend jaar dan niet te verhogen. llri Verschuiving Het Pakt keerde zich van een voorstel af dat even simpel als doelmatig was en tevens verder ging dan hetgeen waar mee zij uiteindelijk de discussie uit kwam. Uitgangspunt van dit voorstel was dat het aantal commissieleden ge lijk bleef maar dat de fracties zelf de vrijheid mogen hebben om een niet- raadslid in zo'n commissie te benoemen. Deze accentverschuiving was met en kele woorden in de reglementen aan te brengen; niet B. en W. zijn verantwoor delijk voor de benoeming van de com missieleden, maar de fracties. Dc Samenwerkende Christelijke Fracties (SCF) leken wat voor deze filo sofie te voelen maar hadden, zoals Rien- stra later zei, toch niet voor het Pakt- voorstel gestemd. „Niettemin", zo zei hij, „spreken enkele facetten van de Pakt-denkwijzc ons wel aan". Zwakke plek Rienstra was het tevens die, zoals burgemeester Sprenger toegaf, de vin ger legde op de zwakke plek in het ta kenpakket van de nieuwe commissie welzijnszaken. De SCF-woordvoerder vond dat de commissie ook betrokken moet worden bij het onderwijsbeleid in zijn geheel. „Ik mis dat bij de opgesom de taken", zei hij Rienstra doelde hier bij vooral op maatregelen die financiële konsekwenties met zich meebrengen zo als remedial teaching, aansluiting bij schoolbegeleidingsdienst en aantrekken van logopedisten. Het college bleek met het SCF-raads- lid mee te kunnen gaan en aan de negen in het pré-advies opgesomde taken van de commissie „welzijnszaken" werd een tiende toegevoegd: bemoeiing met het functioneren van het onderwijs in het algemeen. Rienstra was daar wel blij mee: „Ik vind dit belangrijker dan som mige andere taken". Intenser De gemeentelijke taken zijn nu ver deeld over vijf hoofdcommissies (de vier nieuwe plus de commissie Ruimtelijke Ordening) en een aantal kleineren. Daan Schilling kon wel met deze indeling meegaan, maar was heel erg teleurge steld door het ontbreken van een com missie voor agrarische belangen. „Ik vind dat jammer en onbegrijpelijk te meer daar 't contact tussen de agrariërs en de gemeente de laatste tijd intenser en frequenter is geworden; het overleg is soepeler, er zijn minder wrijvingen, de partijen gaan beter met elkaar om", aldus Schilling. Mevrouw Vlas (VVD) zei te betwijfe len of de inbreng van buitenaf in de commissie, hetgeen mogelijk is door het openbaar karakter, een voordeel zal zijn. „Zal de zwijgende meerderheid ook zijn invloed laten gelden?" vroeg zij zich af. „Zo niet, dan wordt de democratie eer der geweld aan gedaan dan een dienst bewezen". (Zie vervolg pagina 2) 'lillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllilllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll 3 De behoefte aan logopedistisch werk is zo groot dat twee logopedistes dit niet aan kunnen. Dit concludeerde burge- 1 meester W. H. Sprenger dinsdagavond tijdens de raadsverga- dering op basis van het rapport over de logopedistische stand van zaken op Texel. Dit rapport is gemaakt door de logopedistes J. G. Kinkel en J. A. E. Kooi-Uyt den Boogaard. Hieruit blijkt dat van de 175 kinderen op I Texel die in aanmerking komen voor een logopedistische behandeling 1 er slechts 76 geholpen kunnen worden. 99 kinderen blijven van spraak- I 1 les verstoken. Deze situatie wordt nog nijpender na het vertrek van 1 j mevrouw J. A. E. Kooi-Uyt den Boogaard. Dan kunnen nog slechts 38 kinderen geholpen worden. I „Om te voorzien in dit tekort is het aantrekken van logopedisten een 1 i uiterste noodzaak", aldus de samenstellers. Zij gaan er in hun rapport I I van uit dat 38 kinderen behandeld kunnen worden door een logopedist 1 die 15 uur per week beschikbaar is. Op basis van deze cijfers zijn er 1 1 zeker 4 spraakleerkrachten nodig om alle 175 kinderen te kunnen be- 1 1 handelen. Door het aantrekken van full-time krachten zou met twee 1 1 logopedisten kunnen worden volstaan. 1 B. cn YV. zullen los van de schoolbegeleidingsdienst voorstellen inzake 1 de logopedie moeten doen, aldus de burgemeester die verder opmerkte: 1 1 „Het is wel duidelijk dat Texel met aansluiting bij deze dienst geen stap 1 1 verder met de logopedie komt". Reden voor Fried Blanken om te pleiten 1 s voor voorzichtigheid bij het aansluiten op de schoolbegeleidingsdienst. M „Het risico om je bij een dergelijke grote organisatie aan te sluiten is dat M er voor het broodnodige logopedische werk niet genoeg geld meer is. Wij M moeten ons duidelijk afvragen waar het meest behoefte aan is", aldus het 1 p Pakt-raadslid. Iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii^i Gedeputeerde Staten van Noord holland hebben goedkeuring ver leend aan fase 2 van de NIOZ- nieuwbouw, in 't Horntje. Deze fase omvat de bouw van vijf labo ratoriumeenheden waarvan de laatste eenheid, die uit twee bouw lagen bestaat, in verbinding staat met het bestaande aquariumge bouw. Het is de bedoeling dat di- rekt na beëidiging van de eerste fase met de bouw kan worden doorgegaan. De eerste fase omvat een hoofdgebouw, waarin algeme ne voorzieningen zijn onderge bracht, en één laboratoriumcen- heid. Met deze fase is al enige tijd geleden een aanvang gemaakt. Zonder medeweten van de gemeen te heeft het gasbedrijf De Liefde in Midden-Eierland niet, zoals afgespro ken, een aardgasleiding langs de Wa- geningseweg en de Postweg, maar langs de Hollandseweg en de Hoofd weg gelegd. Pas toen de leiding be gin augustus in de grond lag ontdekte de gemeente wat er gebeurd was. Het gasbedrijf hield zich niet aan het afgesproken tracé toen bleek dat de smalle berm van de Wageningse- weg al vol lag met water-, elektrici- teits- en telefoonleidingen zodat er weinig ruimte overbleef voor het leg gen van een gasleiding. De Liefde wil de zo snel mogelijk met de werkzaam heden doorgaan, kon niemand van de gemeente te pakken krijgen en vol stond toen maar met een vergunning aanvraag aan het Waterschap, die vlot gehonoreerd werd. „Kwalijke zaak" De escapades van De Liefde werden dinsdag tijdens de raadsvergadering medegedeeld door wethouder J. Zuide- wind, in antwoord op vragen van raads lid H J. Weijdt (Texels Belang). Zuide- wind memoreerde dat door deze tracé- verandering verschillende mensen (langs de Postweg en de Wageningseweg) de kans lopen van aardgas verstoken te blijven, terwijl anderen (langs de Hol landseweg en de Hoofdweg) nu plotse ling wel aansluitingsmogelijkheden krijgen. Hij zei een dergelijke handels wijze te betreuren. Weijdt noemde het een kwalijke zaak. „In feite doet De Liefde wat zij wil en ik zou dit bedrijf dan ook willen opdragen het oorspron kelijke tracé aan te houden". Zo ver ging het college niet. Burge meester Sprenger vond dat eerst moet worden nagegaan welke bewoners, die aardgas in het vooruitzicht werd ge steld, ook werkelijk op het gasnet aan gesloten willen worden. Die mensen moeten dan aansluitmogelijkheden krij gen. Tevens bleek uit mededelingen van wethouder Zuidewind dat De Liefde al akkoord is gegaan met de gemeentelijke eis om alsnog een leiding tot de kern Midden-Eierland en langs de Postweg van „Rio Grande" tot „Sir Robert Peel", te leggen. Rijkswaterstaat heeft beloofd de ge meente meer inzicht te zullen geven in de overnamekosten van de Noor der- en Zuiderhaven nabij Oudeschild, alsmede in de voorwaarden die zij daaraan stelt. Aldus wethouder Zuidewind in de rondvraag van de raadsvergadering. De overdracht van de werkhoven zal eventueel pas kunnen gebeuren na be ëindiging van de dijkwerken, liet Weijdt weten. Aangezien deze werken echter vertraagd zijn en RWS achter ligt op het Deltaplanschema wordt ook de overdracht vertraagd. „De eer ste jaren is er dan ook geen mogelijk heid voor een schepenlift", aldus De Texels Belang fractievoorzitter, daar mee de vraag van Pakt-raadslid Beum- kes beantwoordend. Zuidewind voeg de daaraan nog toe dat de schepen lift de bijzondere belangstelling van het college houdt omdat daarmee een vaste ligplaats voor schepen gecreeërd kon worden. Beumkes wilde verder nog weten of er nog mogelijkheden voor jachthaven- uitbreiding zijn. De burgemeester ant woordde dat daar op gemeentelijk ni veau geen sprake van kan zijn, aange zien dit tot de competentie van RWS behoort Het Pakt-raadslid zei verder dat van de zomer verschillende bewoners in de omgeving van de popboerderij Sarasani geklaagd hebben over geluidshinder. Beumkes vond dat Sarasani, net als ie der ander, moet voldoen aan de gestelde eisen. De heer Sprenger zei dat omwo nenden inderdaad geklaagd hadden waarna Sarasani op de geluidshinder geattendeerd werd. Na die tijd verdween de hinder en verstomden de klachten. Schietbaan Beumkes maakte verder melding van klachten van omwonenden over geluids hinder die de schietbaan op de Mok ver oorzaakt. „De korte droge knallen zijn in de hele omgeving hoorbaar. Het lijkt nergens naar dat ook nog in het week end geschoten wordt". Het raadslid vroeg het college of dit niet in strijd is met de hinderwetvergunning, „als die er tenminste is". Aangezien niet duidelijk werd over welke schietbaan Beumkes het had kon op deze vraag moeilijk ant woord worden gegeven. Niettemin kon digde de burgemeester aan dat zal wor den onderzocht of er een hinderwet vergunning bestaat voor de kleiduiven- schietbaan. De werkgroep Landschaps- zorg alsmede Staatsbosbeheer hebben echter enige tijd geleden duidelijk ge maakt dat voor deze baan nog geen dergelijke vergunning is afgegeven. Herbestrating De herbestrating verloopt niet naar wens. De gemeente ligt achter op het schema. Voor dit jaar is 75 mille voor herbestrating begroot. „Ik ben bang dat wij daar niet aan toekomen", aldus wet houder Zuidewind. De VVD-er deelde verder mee dat Uitwaterende Sluizen druk bezig is met uitbreiding van de Rioolzuiveringsinstallatie Oudeschild. Over drie maanden moet deze RZI ope rationeel zijn. De zuivelfabriek zal dan via een persleiding hierop worden aan gesloten. Ontevreden Jan Witte zei niet tevreden te zijn over de informatie die de gemeente heeft gegeven aan ouders en personeel over de fusie tussen de openbare lagere scholen in Midden- en Zuid-Eierland. Witte vond dat de gemeente weinig en pas vrij laat iets van zich heeft laten horen. Westdorp meende dat de infor maties doorgespeeld zijn aan de leer- (Zie vervolg pagina 2) l^llllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJjlJ Volleybal goed voor u Schrijf in voor de Contactpersoon: J. Koning - Bremakker telefoon (02220) 2863 ihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Dag en naeht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1