AFSCHUW OVER DOODVONNISSEN BASKEN 41GEND4 Voor het weekend aEfto/ruuw op bi id. -ucun. ck opmAia ikwi ck spoïty i/n. ck opotWlop sfojMb ƒ32.50 JU nvxpx dn i clu. êMQP •M Jeugdzangdienst Den Burg Begeleiding cursisten NPO-concert afgelast ZAALVOETBAL ZATERDAG: DEN HELDER-TEXEL VERVOLG VAN PAG.1 PLAVUIZEN WEG Hotel-bar „De Zeven Provinciën" In de weekenden normaal geopend Tekeneursus Plattelandsvrouwen BOWUNGBOND OPGERICHT VERVOLG VAN PAG. 1 RAADSCOMMISSIES Zuigelingenbureau Artsen: Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten den burg ïc weverstraat In het kader van de Jeugdzondag '75 wordt zondagavond in de Gereformeer de kerk van Den Burg een jeugdzang- dienst gehouden. Deze dienst is samen met de jongeren voorbereid, mede door veel verzoekliederen. Voorganger is ds. Douwes, die een verkondiging houdt rond het thema „Je staat er niet alleen voor" Ook nu zal deze dienst, die om 7 uur begint, aangesloten zijn op de rust huizen in Den Burg Organist is C. Prins; vooraf samenzang. Zondagmorgen verleent het jongeren koor „The Messengers" haar medewer king aan de jeugddienst in de Gerefor meerde kerk in Den Burg. Aanvang van deze dienst is 10.00 uur. Meerdere jon geren zullen verder aan deze dienst meewerken. Voorganger is ds. Douwes, terwijl organist Brouwer het orgel be speelt. Mensen van 17 tot 27 jaar die een schriftelijke cursus volgen kunnen vanaf maandag elke week terecht in het Vor mingscentrum voor Jonge Volwassenen aan de Bernhardlaan in Den Burg. Kon takten met andere jonge volwassenen die ook een schriftelijke cursus volgen kunnen worden gelegd terwijl er lera ren aanwezig zijn die de helpende hand kunnen bieden Vanaf 20.00 uur kan men iedere maandag terecht. Wegens ziekte van violiste Emmy Verhey gaat het NPO-concert in Den Helder dinsdag niet door, maar is ver schoven naar dinsdag 23 december. De kaarten blijven tot die datum geldig. Mensen die op deze datum niet in de gelegenheid zijn het concert bij te wo nen kunnen hun toegangskaart inleve ren bij kamer 304 (culturele zaken) van het raadhuis. De wedstrijd tussen het Texelse en Helderse zaalvoetbalselectieteam, die zaterdagmiddag om 14.00 uur ter gele genheid van de opening van de sporthal wordt gespeeld, belooft een spectacu lair duel te worden. De Texelse zaalvoetballers hebben een uitstekend verlopen oefenprogramma achter de rug terwijl het Helderse team klinkende resultaten behaalde in het sterk bezette „Gouden Hoeftournooi" in Den Helder en zelfs het Nederlands zaalvoetbalteam een nederlaag toe bracht. Het Helders team bestaat uit de spe lers Hendriks (doelman), Schenk, v. d Broeke en Redecker van BKC, dat uit komt in de regionale afdeling Noordhol land. Verder de spelers Pater en Jans sen van het „Nieuwe Diep '75", Post van „Telstar" en Gast van „Helder". Deze 3 clubs komen uit in de hoofdklasse van de afdeling Den Helder. Coach is C. v d Broeke en grensrechter M. v. Bunnin- gen. Het Texelse team bestaat uit de spe lers Bep Vonk en Koos Witte (Texelse Boys), Hans Geus, Klaas Dirk Koorn, Jan de Lugt, Jan Piersma,Louis Uriot en doelman Aard Vaars (S.V. Texel). De coach is B. Heerschap en Hans van Zeij- len treed op als grensrechter. krachten en de oudercommissies die nu volledig op de hoogte zijn. Vast staat dat de o.l.s. in Midden- Eierland in '76 twee leerkrachten houdt, maar het ministerie heeft hieraan de voorwaarde verbonden dat de fusie in dat jaar wel van de grond moet komen. De school in Zuid-Eierland blijft tot en met 31 december twee leerkrachten houden. Daarna heeft deze school er nog maar één. De fusie is nog niet rond. Zo zijn er problemen gerezen inzake het vervoer van leerlingen van Zuid- naar Midden- Eierland. De besluitvaardigheid van het minis terie laat te wensen over, zei Zuidewind, doelend op de pogingen het eiland nabij Oudeschild werkgelegenheid te ver schaffen. Het plan-Oudeschild is nog niet rond en de wethouder wilde geen verdere mededelingen doen om geen emoties onder de bevolking los te ma ken. Plavuizen weg Bij de restauratie van de Doopsgezin de kerk in Den Hoorn werden onlangs 86 stuks oude plavuizen gestolen. Weijdt vond dat er beter op deze kostbare spul len gepast moet worden. Hij meende zelfs van onachtzaamheid te moeten spreken. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll is in de weken van 20 september tot 14 oktober gesloten. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM^ De gemeenteraad heeft dinsdag avond zijn afschuw en bezorgdheid uitgesproken over de manier waarop het Spaanse staatshoofd Franco open lijk de doodvonnissen tegen twee Bas- kische vrijheidsstrijders in het open baar aankondigde, zonder overigens adhesie te betuigen met een in onge veer dezelfde bewoordingen opge stelde motie van de Alkmaarse ge meenteraad. Daarmee schaarde de raad zich achter het college dat, aldus burge meester W. H. Sprenger, adhesie on voldoende noodzakelijk achtte. Niettemin wilde zij over deze kwestie toch een uitspraak doen omdat in dit geval een staatshoofd openlijk deze afschuwelijke maatregel aankondigde. „Het ligt niet op de weg van de raad om over doodstraf in het algemeen te oordelen", zei wethouder Jaap West- dorp nadat Weijdt zijn afschuw had uitgesproken over de doodstraf waar ook ter wereld. „Geen enkele misdaad is erg genoeg om mensen het recht te geven de doodstraf over andere men sen te voltrekken", zei hij. Vervolgde? „Dit is jammerlijk één van de vele ge vallen van deze straf die nog in een groot aantal landen wordt uitgevoerd. Zelfs een democratisch land als de VS kent nog de doodstraf" NUANCE Blanken dacht dat de inhoud van het collegestandpunt tamelijk gelijkluidend is met de inhoud van de Alkmaarse mo tie. „Waarom ondersteunen wij die mo tie dan niet". De burgemeester- „Dat is VRIJDAG 19 SEPTEMBER Gedeputeerde Jac Zuurbier opent des middags om 15.00 uur de sporthal Ons Genoegen. Om 19.00 uur begint het avondpro gramma van de openingsmanifestatie met een optreden van de Mariniers- kapel. Verder worden diverse zaal sporten getoond. ZONDAG 21 SEPTEMBER Wielrennen op de Hogeberg- jeugd: 9 30 uur, nieuwelingen: 10.00 uur; senio ren: 10.00 uur. DINSDAG 23 SEPTEMBER In het kader van de Vredesweek heeft in het verenigingsgebouw van de Ned Herv. gemeente „De Schakel" een vredesavond plaats. Aanvang 20.00 Het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen, van 17 - 27 jaar, start maandag 22 september om 20.00 uur met een cursus tekenen. De cursus te kenen De cursus dié ongeveer 12 lessen omvat valt in twee delen uiteen. Paul Höhner zal zich bezig houden met model en portrettekenen, terwijl Niek Welbo- zijn rekening neemt. De kosten zijn 25,- ren stilleven- en landschaptekenen voor voor de gehele cursus, met inbegrip van de materialen. De eerste bijeenkomst van het winter seizoen van de Plattelandsvrouwen af deling Texel is dinsdagavond 8 uur in de kantine van de LTS. Binnenhuisarchi tect Hans Uylenburg uit Bussum zal een lezing houden over de mogelijkheden voor goedkope verbetering van het huis. Een en ander wordt met dia's toegelicht. De pas opgerichte Bowling Bond Texel (BBT) heeft inmiddels al 85 leden. De bond verzorgt competitieavonden in Bowling De Koogel, waar ook het secre tariaat gevestigd is. Het is de bedoeling dat er in team verband tegen elkaar gespeeld wordt. Voor seniorleden is woensdag en don derdag clubavond. De aanvangstijden zijn: eerste groep: 19 00 - 21.30 uur; tweede groep: 22.00 - 24 00 uur. Op de zaterdagochtend komt de jeugd aan bod Vanaf 11 00 uur kunnen jeugdigen van 12 tot 18 jaar zich in laten schrijven Zij spelen dan voor gereduceerd tarief. Het lidmaatschap kost de jeugd 20 gulden en de senioren 30 gulden per kalender jaar (van 1 jan. - 31 dec Pas 1 januari is de BBT officieel aangesloten bij de Nederlandse Bowling en Kegelfederatie. Mensen die al in teamverband hebben gespeeld (een team bestaat bij bowling uit 5 personen) maar nog geen lid van de bond zijn kunnen zich als compleet team opgeven. Het bestuur van de bond ziet er als volt uit: voorzitter L M. de Lussanet de la Sablonière; secretaresse: Ria Keijser; penningmeesteresse: Nini Beumkes, als wedstrijdleiders zitten in het bestuur: Wim Koorn, Rob Beumkes en Rick Nickels. GYMNASTIEK GVT VERVALT In verband met de opening van de sporthal vervalt de gymnastiek van GVT vrijdag vanaf 19.00 uur JUDO De judoclub heeft zaterdagochtend geen training. een fijne nuance die ik u vanavond niet duidelijk schijn te kunnen maken TE LAAG Mevrouw Vlas verkondigde de me ning dat de woning Vermaningpad 2 in De Waal te laag getaxeerd is waardoor dit huis aan A Kaper verkocht wordt voor een prijs die in geen verhouding tot de werkelijke waarde staat Van As- selt (Texels Belang) vond het vreemd dat er geen mogelijkheid tot inschrijving voor de koop van deze woning geweest is, maar dat alleen Kaper, die de wo ning huurt, gelegenheid kreeg te kopen. Beide opmerkingen ondervonden nogal wat weerstand. Nauta zei dat het een goed gebruik is dat een huis bij verkoop eerst aan de huurder wordt aangebo den. Verder vond hij de taxatie, uitgevoerd door taxateurs van het grondbedrijf, geenszins te laag. „Het pand is in bui tengewoon slechte staat. Het is eigenlijk nauwelijks meer een huis te noemen". Kaper wordt in de verkoopakte ver plicht de woning binnen twee jaar te restaureren volgens een door B en W. goedgekeurd plan. Weijdt zei dat het nog best een leuk huis kan worden. „Maar na restauratie kost de woning ze ker zoveel als een premiewoning". INVENTARISATIE Jan Zuidewind greep dit geval aan om mee te delen dat B. en W. bezig zijn met het inventariseren van in ge- Voorzichtig Blanken benadrukte nog eens dat de direkte betrokkenheid van de burger zo groot mogelijk dient te zijn. „Wij kun nen dan ook niet meegaan met de ge- dachtengang dat alleen raadsleden in de nieuwe commissies zitting mogen heb ben", zei hij. Burgemeester Sprenger liet weten dat hij in principe ook geen bezwaar tegen niet-raadsleden heeft, „maar", vond hij, „met de nieuwe com missies moeten we voorzichtig van start gaan. Laten wij eerst maar eens kijken hoe het geheel draait met raadsleden". De commissie Ruimtelijke Ordening noemde de heer Sprenger een voor beeld van een ingespeelde commissie waar gerust met-raadsleden in mogen zitten. De commissie werd uitgebreid met een vertegenwoordiger van Land- schapszorg, het Texels Verbond van On dernemers, en de Stichting Agrarisch Texel. Geen krimp De afvaardiging van agrariërs in de RO-commissie noemde de burgemeester voldoende. Hij zag niets in een speciale agrarische commissie. „Ik zou niet we ten wat zo'n commissie anders dan RO- problemen zou moeten behandelen. Dat gebeurt echter ook al in de RO-com missie. Dan krijg je doublures die onge wenst zijn". Schilling beef echter aan dringen maar de burgemeester gaf ook geen krimp: „U heeft mij net zo min we ten te overtuigen als ik u. Ook legt u in uw voorstel de nadruk op het contact tussen de agrariërs en de gemeente. Dat is niet de opzet die B en W. met de raadscommissies voor ogen hebben Zij moeten juist een deel van de bestuur lijke voorbereiding op besluiten op zich nemen, terwijl de agrarische belangen niet verweven zijn met de gemeentelijke besluitvorming", aldus de heer Spren ger. Merkte op dat het geen zin heeft om voor agrarische zaken buiten de RO een commissie in het leven te roepen. „Ik zie niet in over welke onderwerpen zo'n commissie zou moeten praten. Voor het contact tussen gemeente en agrariërs is geen commissie nodig", zei hij. Wees op een officieel bestaand contactpunt voor de gemeente met het agrarisch bedrijfs leven: de gemeentelijke vertegenwoor diging in de Stichting Agrarisch Texel. Geen schop Weijdt vroeg zich af waarom er geen agrarische afvaardiging in de commissie recreatie en natuurbehoud zit en wel iemand van de werkgroep Landschapszorg. „Als wij over de be steding van het toeristisch land praten hebben wij het over agrarisch gebied. De natuurgebieden liggen vast. In de duinen mag je geen schop meer in de grond steken. Ik zie niet in hoe de na tuurbeschermers de agrarische belan gen moeten verdedigen. Daar heb ik geen vertrouwen in", aldus Weijdt, die later noa de steun kreeg van Jan Wit te. De SCF-fractievoorzitter was bii de totstandkoming van de recreatiecom missie min of meer als verdediger van de agrarische belangen in deze com missie qaan zitten. Hij zag echter toch liever dat de agrarische sector direkt in de commissie afgevaardigd wordt Het idee van het Pakt om dc fracties zelf over al dan niet afvaardigen van niet-raadsleden in een commissie te la ten beslissen vond geen direkte weer klank bij het college en de rest van de raad. De burgemeester voorzag oneven wichtigheid omdat het aantal zetels volgens het Pakt gelijk moet blijven. „De ene fractie is dan straks wel en de andere niet rechtstreeks in zo'n com missie vertegenwoordigd", deelde hij meentelijke handen zijnde panden die geen specifiek doel hebben. „Restau ratie van deze panden is voor de ge meente niet te betalen. Daarom zal het nog wel meer voorkomen dat der gelijke woningen aan de huurder te koop zullen worden aangeboden met een restauratieplicht als voorwaarde". ONZEKERHEID Er bestaat enige onzekerheid over de beheerderswoning nabij het agrarisch museum waarin nu de familie Sweere woont Deze woning wordt door de Stichting Agrarisch Museum van essen tieel belang geacht voor uitvoering van de plannen om het oude dorpshuis „De Wielewaal" mettertijd bij het museum te trekken. Men zou dan de ingang van het museum bij de beheerderswoning willen plannen waarbij het woongedeel te (voor de beheerder) dan voorname lijk tot de bovenverdieping beperkt zou blijven. B. en W. zeggen dat met Sweere een huurcontract is afgesloten waarin de voorwaarde is opgenomen dat de ge meente het recht heeft de huur van de woning, met een opzegtermijn van en kele maanden, te beëindigen, wanneer dit pand als beheerderswoning voor het dorpshuis of wagenmuseum moet wor den gebruikt. Volgens Rienstra is Swee re nogal verontrust over deze woorden. „Hij zegt helemaal geen huurcontract te hebben algesloten". Het college on derzoekt deze verrassende uitspraak, Overigens is het niet zo dat het dorps huis al op korte termijn bij het museum zal worden getrokken. Allereerst wordt „De Wielewaal" ingericht als werkplaats voor het museum. VREEMD Kees Koorn ging in de clinch met Fried Blanken over een uitlating van Blanken in de commissie Ruimtelijke Ordening. De Pakt-fraktievoorzitter had gezegd niet voor kunstmatige beïnvloe ding van woonplaatsen te zijn Koorn trok uit deze woorden de konklusie dat Blanken de buitendorpen uit wil laten sterven. „Ik vind dat een vreemde uit spraak", aldus het SCF-raadslid. Blanken zei de konklusie van Koorn onjuist te vinden. „Wat ik met deze op merking bedoel is dat wanneer de vraag naar woningen in een bepaald dorp ge ring is daar geen groot contingent wo ningen moet worden gebouwd om het risico van leegstaand uit de weg te gaan". De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 23 september om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 24 septem ber om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 24 september om 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdorp, tel. (02222) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 3241* Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- reciht in het tandheelkundig cen trum In het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminal. 94), b.g.g. 3541. Zondag 21 september 1975: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest, Vredeszondag De Cocksdorp, 10 uur, eerw. heer E. Loerakker Vredeszondag Den Hoorn, 11.00 uur, ds. Hoek stra, Vredeszondag De Koog, 19.30 uur, ds. Loerakker De Waal, 9.30 uur, ds. Hoekstra Oosterend, 9.30 uur, ds. De Gier Vredeszondag, Kinderneven- dienst. Oudeschild, 11.00 uur, ds. De Gier Vredeszondag GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Jeugddienst m.n. voor de jonge re jeugd. M.m v. het jongeren koor The Messengers (Tijdens de dienst is er kinder crèche achter de kerk). 19 00 uur, ds. Douwes. Jeugd- zangdienst. M.m v. de oudere jeugd. Oosterend, 9 45 uur, ds~ v. d. Hei den uit Pernis. 17.00 uur, ds. v. d. Heiden GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16 00 uur Dienst in kerkgebouw School straat. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur Lezing. „Nacht en dag werken" om dis cipelen te maken. 19.30 uur Wachttoren-studie „Rechters naar Gods hart". ROOMS-KATHOLIEKE KEFK weekend 20 en 21 september Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Oosterend zondag 19.00 uur >0 HM

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2