Clubkampioenschap van stal gehaald :ikse kritiek gemeenteraad op provinciaal henndeiinrjspEan Oe Gaay-Fortman Cabaret „Honoloeloe" donderdag in Koninghal Kalkarheffing ombouwen tot Energiefonds Programma MAB-club zondag van start Voorbijgegaan aan demokratische spelregels" Met programma: „Leuke Vent" DIT NAJAAR VIJF PUZZELRITTEN Damclub Texel Schaakclub ..En Passant" Onderzoek sluiting „Dc Oranjeboom" Zwemles Volkstuintjes Den Hoorn Redacteur met vakantie „WAT IK ZEGGEN WOU.." Oranje Kruis EHBÓ-cursus Veronica is terug Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 23 september 1975 Het programma van de MAB-club Texel bestaat dit jaar uit 5 puzzelrit en waarvan de eerste zondag van tart zal gaan. Na de rit op zondag 19 oktober, heeft zaterdagavond 15 jovember weer de traditionele snert- •jt plaats, gevolgd door de al even tra- jitionele Sinterklaasrit op zondag 30 lovember. Het puzzelritprogramma Kin dit jaar wordt zaterdag 27 decem- jer besloten met een avondrit. Het bestuur van de MAB-club heeft jesloten het clubkampioenschap weer in e voeren. „Jarenlang is daar geen ani- |R no voor gejweest", zegt Ed Moojen, maar met die vijf nieuwe bestuursle- jen die dit voorjaar de MAB-club kwa llen versterken deden ook de nieuwe deeën intrede". Het weer van stal ge malde kampioenschap wordt verreden n de auto- en motorklasse en gaat over |c vijf puzzelritten. Per rit worden punten gegeven, ter- zijl in het totaalklassement van iedere leelnemer de vier beste resultaten tel en. De clubkampioen krijgt een wis- elbeker en een blijvende herinnering. Als deze opzet aanslaat", aldus Moo- en, „gaan we volgend jaar ook de voorjaarsritten bij de titelstrijd betrek ken". Animo Met het noemen van de voorjaarsrit ten accentueert Moojen de weer aanwe zige grote animo binnen het bestuur. „Zowel in '74 (door de oliecrisis) als dit jaar hebben wij in het bestuur geen puz zelritten georganiseerd. Vooral dit jaar zat dc klad er in. Het bestuur was on derbezet en werkte maar op halve kracht. Met de komst van Cees Ran, Henk Gieze, Peter Daalder, Jan Breman en Piet Scheringa had de broodnodige verjongde aanvulling plaats. Het be stuur is, met 9 man, nu weer voltallig", aldus Moojen. Aan de puzzelritten van dit najaar kunnen zowel MAB-leden als niet-MAB- leden meedoen. Leden genieten echter een prijsvoordeel van 2,50 gulden per rit. Zij betalen 5 gulden, terwijl niet- leden 7,50 gulden moeten neertellen. Wie alle vijf de ritten Wil meerijden kan, tegen betaling van een tientje per jaar, beter lid worden. Dat scheelt hem een rijksdaalder. Inkomen Bij de ritten wordt voor auto's en mo toren uitgegaan van een gemiddelde snelheid van 36 kilometer per uur. De deelnemers zijn gemiddeld anderhalf uur onderweg, zodat zij per puzzelrit ongeveer 60 kilometer afleggen. „De avondritten zullen echter wel wat kor- ter zijn", zegt Moojen. Hij heeft de rit van zonda«* uitgezet. „Deze zal niet al te moeilijk worden. De meeste mensen (de MAB-club heeft zo'n 200 leden) hebben minstens een half jaar niet meer gere den en moeten er eerst weer een beetje inkomen". De start is zondag om 14.00 uur op het Wezenland. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. De uitslag wordt be kendgemaakt in hotel „De Lindeboom- Texel". De rit op zondag 19 oktober start ook om 14.00 uur op het Wezen land, terwijl inschrijven vanaf 13.30 uur mogelijk is. Snertrit De snertrit gaat zaterdagavond 15 no vember om 8 uur van start. Inschrijven is mogelijk vanaf 19.30 uur. Na afloop zijn borden snert tegen een gereduceer de prijs verkrijgbaar. De winnaar van deze rit krijgt een speciale prijs die ja ren geleden beschikbaar werd gesteld door juWelier Van Kotoen. Het is een lauwerkrans waarop de naamplaatjes van alle Winnaars in de loop der jaren zijn bevestigd. Wie de snertrit drie keer achter elkaar wint of vijf maal in totaal krijgt de krans definitief in bezit. Dat is echter tot dusver nog niemand gelukt. Sinterklaasrit De Sinterklaasrit wordt zondag 30 no vember verreden. Deze rit is specifiek afgestemd op kinderen. Sinterklaas en Zwarte Piet zullen de prijzen, die uit speelgoed bestaan, uitreiken. Het kind mag echter zelf zijn keuze bepalen zodat het kan nemen wat het leuk vindt. De eerste prijs is meestal een autoped of kinderfiets. De finish van de Sinter klaasrit is voor hotel „De Lindeboom- Texel" Tot nogtoe hebben altijd een kleine 100 mensen aan deze rit deelge nomen", aldus Ed Moojen. De laatste rit is weer een avondrit en heeft zaterdag 27 december, tussen kerst en oud en nieuw, plaats. Start: 20.00 uur inschrijven vanaf 19.30 uur. Onderweg zal een autototo worden gehouden waar bij een aantal vragen moet worden be antwoord. De finish is, naar traditie, in het Havenrestaurant waar de heer Pan sier weer zijn conference zal houden. „Een ludiek gevoel overviel mij toen de voorstellen van minister De )aaij-Fortman van Binnenlandse Za- en over provinciale herindeling onder gen kreeg. Een ludiek antwoord is an ook op zijn plaats. De minister is oorbijgegacin aan de democratische )elregels. Als zijn plannen doorgaan etekent dat een duw naar de tota- laire linkse kant. Nederland pas op w zaak". Aldus de bijdrage van Jan Witte in dc iscussie over de opinie van het college ver het provinciale herindelingsplan an De Gaay waarop fikse kritiek werd eleverd. Weijdt zei het allemaal wat loemrijker. Zijn betoog betekende een urig pleidooi voor de specifiek gemecn- Ijjke inbreng van het raadslid. „Dat lag niet verloren gaan". Te rigoreus Fried Blanken had nog wel wat kri ek op de mening van B en W. „Ik eb het gevoel dat de afwijking van e plannen wat al te rigoureus en ge- motioneerd gebeurd is". Herstructu- ering in het algemeen is een goede aok. De instelling van geweten heeft eel voor en weinig tegen en is een etere indeling dan de huidige. We loeten er voor waken niet zonder leer negatief tegenover reorganisatie istaan", aldus Blanken Burgemeester was het met het Pakt- ladslid eens dat er wel iets in de be- luurlijke organisatie van dc gemeente loeten veranderen. „Maar", zei hij, „de enicentelijke inbreng moet blijven", etgeen Blanken roerend met hem eens as. Niettemin was hij toch van mc- ing dat de opzet van De Gaay in ieder val een aanzet is tot verbetering van et binnenlands bestuur. GEEN ARTIKEL 11 B. en W. hebben duidelijk gemaakt een artikel 11-procedure toe te passen oor agrarische gebieden in het bestem- De competitie van de damclub ging insdag weer van start. Als nieuw lid et C Dalmeijei weten dat hij echt mee aat doen. Het kostte J. Stam 2 punten. Bakelaar had nadeel maar wist een unt te redden. P. Kooiman slachtte erst C, Vinke, af. maar had danig moei- met J van Heerwaarden en kwam an ook niet verder dan remise C. roenhof profiteerde van een blunder, irwijl J. Vinke en J. Schoo aan elkaar ewaagd waren. Bakelaar-W. Bakker 1—1 P. Stam-C. Dalmeijer 02 Groenhof-J. Hooijberg 20 Kooiman-C. Vinke 20 Vinke-J. Schoo 11 van HeerkvaardenP. Kooimon 11 Zowel de dammers als schakers heb- en materiaal genoeg voor de opvang an nieunwe leden. Kom dus gerust insdagavond naar „De Zwaan". Tien schakers startten dinsdag in ..De Kraan" de clubcompetitie. Spannend Is de partij van Van Daalen tegen èrpstra. Na een zeer gunstige positie loest Van Daalen met twee pionnen chterstand de partij afbreken. Het aardenspel van Terpstra bleek opge wassen tegen de lopers van Van Daalen oewel van enig foutief ingrijpen van e kant van Van Daalen zeker sprake was. de Bruin-C. Witte 10 L van Daalen-A. Terpstra afgebr. Eijgenraam-A. Rombout 10 I- Elzinga-B. de Goederen 01 I- Coutinho-Snoeij 10 mingsplan buitengebied omdat de uit werking van deze gebieden tijdig klaar is, hetgeen eerst niet zeker was. De raad zal dus over de gebieden in het plan een rechtstreekse beslissing nemen. WADDENZEE Het Pakt ging van harte akkoord met de reaktie van B. en W op het ontwerp- koninklijk besluit over de Waddenraad, dat eerder dit jaar door de Waddenzee vereniging in Den Haag werd aangebo den. Cor Ellen vroeg zich alleen af waarom de definitieve indeling van dit gebied zolang op zich laat wachten. De burgemeester: „Ik kan alleen gissen, maar ik geloof dat deze vertraging te wijten is aan de gehele Waddenzeepro- blematiek. Er wordt in Den Haag ge wacht op overeenstemming over de to tale indeling. De gemeentelijke indeling wordt daarvan afhankelijk gesteld". De heer Sprenger mdakte melding van het op gang gekomen overleg tussen 23 ge meenten die met de Waddenzee te ma ken hebben. Er is een stuurgroep ge vormd die al in overleg is getreden met rijk, provincie en waddenzeevereniging. In de loop van deze maand wordt de stand van zaken, tijdens een vergade ring van de „23" in Leeuwarden, bekend gemaakt. TAXIBELEID Fractievoorzitter Weijdt van Texels Belang vroeg aan Nauta om nader com mentaar over het te voeren taxibeleid van B. en W. Het college heeft gesteld dat in de gemeentelijke taxiverordening in ieder geval aangesloten wordt bij het huidige beleid. Het aantal taxi's wordt dan ook niet uitgebreid terwijl de ver gunningen in enkele bedrijven gecon centreerd blijven. „Het kan echter ook nodig zijn naar een andere vorm te zoe ken die verder reikt Dit hangt af van hoe en op welke wijze voorzien wordt in de vervoersbehoefte; hieronder wordt de onderlinge samenwerking begrepen", aldus B. en W. Weijdt: „Het is toch niet de bedoeling de concurrentie aan ban den te leggen? Nauta: „Wij streven geen monopolipositie van een bepaalde groep De wethouder onderstreepte daar naast nog eens dat bijvoorbeeld het in stellen van een taxicentrale ondoenlijk is als de ondernemers daar niet aan wil len meewerken. „Aan de andere kant kan de gemeente een doorslaggevende De Stichting Cultureel Werk Texel is bezig met een onderzoek naar de gevol gen van de sluiting van „De Oranje boom". Hiertoe kunnen verenigingen een enquêteformulier afhalen op het raadhuis, kamer 304 (culturele zaken). Slechts weinigen hebben tot nu toe van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Het is van belang, aldus c.w.. dat elke ver eniging aan deze oproep gehoor zal ge ven, zodat c.w. zich een goed beeld kan vormen van de gevolgen die sluiting van ,,De Oranjeboom" zal hebben. Kinderen die dit jaar zwemles hebben gehad of nog hebben maar nog niet heb ben afgezwommen kunnen zich deze week opgeven aan het zwembad of te lefonisch (02220) 3373, voor het nieuwe seizoen. De diaconie van de Nederlands Her vormde kerk in Den Hoorn wil het aan tal volkstuintjes aan het Hoge Achter om uitbreiden met 4. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de heer Troost, De Hemmer H 123, telefoon (02226) 201. beslissing over dc tarieven nemen". De burgemeester: „Wij gaan uit van een ontwikkeling die niet ten nadele van de zelfstandigheid der ondernemingen zal zijn". NIET NAAR WENS Henk Beumkes liet weten dat de reno vatie van de 80 houtrijke woningen na bij de Bernhardlaan in Den Burg niet geheel naar wens verloopt. Hij vroeg het college dit te willen onderzoeken en zich daarvoor in verbinding te stellen met de woningbouwvereniging. Het ging hem hierbij vooral om de kwaliteit van de uitvoering. De heer Rienstra (SCF) deelde mee dat klachten van bewoners via de bewonerscommissie zijn doorge speeld aan het dagelijks bestuur van de woningbouwvereniging en derhalve wor den onderzocht. Blanken memoreerde nog dat het gemeentelijk toezicht bij woningbouwprojecten in het verleden nogal eens onvoldoende is geweest, het geen kosten in de hand heeft gewerkt. Zuidewind reageerde met de mededeling dat de nationale woningraad, die zich ook bezighoudt met de subsidieaanvraag bij het rijk, ook een controlerende be voegdheid heeft. „JAMMER" Kees Koorn vond het jammer dat de rode banden om straatlantaarns pas na de seizoendrukte overgeschilderd wor den. Hij had de indruk dat een paar on gelukken misschien door deze bandjes veroorzaakt zijn omdat men daqjvt op een voorrangsweg te rijden. TUINWALLEN Wethouder Nauta kondigde aan dat de restauratie van 29 kilometer tuin- wal op zeer korte termijn van start kan gaan. Het cabaret Honoloeloe, dat sinds 19~?2 bestaat Links Rob van de Meeberg, naast hem Hess el van der Wal. Rob van de Meeberg, Hessel van der Wal en pianist Nico van der Linden, te samen het kabaret Honoloeloe vormend, zullen donderdag op Texel te zien zijn in hun programma „Leuke Vent". Zij treden zowel 's middags als 's avonds in de Burgemeester De Koninghal op. Cabaret Honoloeloe is met „Leuke Vent" al heel Nederland doorgeweest en oogste vrijwel overal waardering. De Redacteur Harry de Graaf is tot woens dag 1 oktober met vakantie Collega Ron Lodewijks (Noordwester 21. Den Burg, telefoon 3986) neemt waar. Het ministerie van Economische Za ken is niet van plan om behalve indi viduele Kalkarweigeraars ook rechts personen, zoals gemeenten, bij de ont heffingsregeling te betrekken, aldus het afwijzende antwoord van het mi nisterie op een verzoek van het Texels gemeentebestuur ook rechtspersonen in aanmerking te laten komen voor de ontheffing van de Kalkarbijdrage en geld te laten storten in een fonds voor onderzoek naar alternatieve energie bronnen. Het ministerie is van mening dat het onjuist zou zijn een ontheffingsbeleid te voeren dat de strekking van de op democratische wijze tot stand gekomen Kalkarwet zou worden uitgehold. „Daarom is de ontheffingsregeling be perkt tot de meest urgente gevallen en geldt alleen voor hen, die zich persoon lijk in geweten verplicht voelen niet mee te werken aan betaling van de hef fing voor de snelle kweekreactor", al dus de directeur-generaal van de ener gievoorziening. Voegt daaraan toe: „Rechtsperso nen hebben als zodanig geen ge moedsbezwaren. Als de egering ook voor deze groep zou zijn verleend zou den de uitzonderingen op de Kalkar heffing een te grote omvang kunnen krijgen. Juist deze groep afnemers telt vele grootverbruikers van elektriciteit. Een te grote vermindering van de op brengsten van de heffing zou boven dien onbillijk zijn tegenover mensen die wel bereid zijn te betalen", aldus de directeur-generaal namens het mi nisterie. Inmiddels kan uit de Troonrede van afgelopen dinsdag (worden afgeleid dat Nederland van verdere deelneming van het Kalkarprojcct afziet. Minister Lub bers van Economische Zaken heeft la ten weten dat bij hem ernstige twijfels zijn gerezen over de verantwoorde voortzetting van de huidige financiering door de overheid. Het Kalkarfonds dat opgebracht werd via een toeslag op de elektriciteitsrekeningen van de burgers, wil Lubbers ombouwen tot een Alge meen Energie Fonds (AEF). Hieruit worden mede kosten betaald van onder zoek naar en ontwikkeling van nieuwe energiebronnen en energiebesparing. Plannen zijn in voorbereiding voor een breed opgezet programma voor alterna tieve energiebronnen, mogelijkheden van energiebesparing en van doelmati ger verbruik van energie. pers schreef lovende kritieken, en Hes sel van der Wal en Rob van de Meeberg, die ooit bekendheid verwierf met de nieuwe, door Jaap van der Merwe her schreven, Internationale, werden gepre zen voor de kfwaliteit van hun zelfge schreven teksten. „Leuke Vent" is zowel puur entertainment als engagement. De avondvoorstelling in de Burge meester De Koninghal is behalve voor scholieren ook toegankelijk voor andere belangstellenden. Zij moeten dan wel 4,50 gulden neertellen Houders van een Cul tureel Jongeren Paspoort kunnen voor 3 gulden naar binnen. Het is de bedoe ling dat de beide cabaretiers met hun publiek na afloop een bespreking heb ben over de inhoud van het programma. Zij zullen vragen beantwoorden en ach tergronden uitleggen. Indien nodig zul len scenes worden overgespeeld. De mu ziek van „Leuke Vent" is van Henk Al- kema en het geheel staat onder regie van John Heawood. van harte welkom en wel om 20.00 uur (dus niet om 19.00 uur). De nieuwe cur sisten kunnen zich opgeven bij mevr. Vlas, De Ruijterstraat, Oudeschild, tele foon (02220) 2496 en de heer J. Schra- ma, Hollewal 18, Den Burg, telefoon (02220) 2716. BRIEVEN VAN LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN OE fttOAKTC De EHBO vereniging van het oranje kruis afdeling Oudeschild start donder- derdag 2 oktober weer met een begin- cursus EHBO, 's avonds om 19.00 uur in 't Skiltje te Oudeschild. De kosten van deze cursus van 12 lessen zijn 55, Ook het afgelopen jaar is weer gebleken dat het vooral bij ongelukken belang rijk kan zijn, dat men iets weet van EHBO om de nodige en juiste hulp te kunnen verlenen. Mensen die hun eenheidsdiploma wil len verlengen zijn op dezelfde avond Op 1 januari 1976 komt de Veronica Omroep Organisatie in de ether met 3 uur radiozendtijd, en vanaf 1 april 1 uur televisie per week. Veronica heeft nu ruim 66.000 leden, en er komen er op dit moment per dag 500 leden bij. Ve ronica \vil zo snel mogelijk zendtijd uitbreiding krijgen Dat kan met een c- status (10 uur radio en 3 uur televisie per week), maar daarvoor heeft Veroni ca meer dan 100.000 leden nodig. U kunt Veronica helpen zo spoedig moge lijk dat getal te bereiken. Wordt daarom lid van de Veronica Omroep Organisa tie, het kost u slechts 10 gulden per jaar! U kunt u bij Dirk Kuiter telefo nisch, uitsluitend 's avonds van 6 tot 9 uur opgeven (02220) 3921. Als u in 1976 van Veronica wilt profiteren, moet u in 1795 lid worden Dirk Kuiter, Loodssingel 39, Oudeschild

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5