Cjroen 2.wgrLrJexels in het harL, Twee weken projectonderwijs op Texel "School in Bos,, brengt jeugd milieubesef bij PTT DIENSTKRING NA 49 JAAR OPGEHEVEN CJ GWintervak§ntie rf: /paarbank Na afscheid hoofd buitendienst G. Visser Kennismaking met natuur „Betrokkenheid gaat verloren" Boek tui uw Informeer op onze kantoren naar de vele aantrekkelijke mogelijkheden wéfJ uja/t nedariand t" Sip- fy. JUmm gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken 19 ri' DINSDAG 30 SEPTEMBER 1975 89e JAARGANG No. 9013 TEXELSE1®® COURANT i nv/ ufk i t Daaii Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(| Postbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3966. Versch(|nt dinsdags en vrijdags. Poetgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. -I- 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW „Je hebt getoond dat je bereid bent de natuur te helpen bewaren. Je weet nu hoe nodig dat in ons land is. Daar om werd deze oorkonde aan je uitge reikt. We vertrouwen erop dat je zui nig zult blijven op wat buiten groeit en bloeit. Help mee de natuur te be schermen". Aldus de tekst van een oorkonde die alle 36 kinderen van de vijfde en zesde klas van de Elout van Soeter- woudesschool uit Emmen kregen uitge reikt tijdens de slotavond van de na- tuurweek die zij vorige week in en vooral ook buiten de kampeerschuur „Bloem en Bos" aan het Gerritslander- dijkje op Texel doorbrachten. De school was hier op uitnodiging van Staatsbosbeheer in het kader van het project „School in Bos" dat door de ge lijknamige werkgroep op poten is gezet en pas vorig jaar op grotere schaal van start ging. Een week eerder was een Utrechtse school in „Bloem en Bos" te gast geweest. SBB-medewerker Jaap van Groeningen fungeerde twee weken lang als projectleider en ervaarde dat als een uiterst vermoeiend karwei. Van Groeningen werd in zijn werkzaamhe den gesteund door de heer D. H. van Kruyssen die als lid van de werkgroep „School in Bos" aanwezig was. Milieubesef Van Kruyssen is stafmedewerker bij de vereniging Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij. De tijd die hij aan de werkgroep spendeert wordt door de heidemaatschappij vergoed; zij staat tevens garant voor een bijdrage van 50 mille aan het project; ook de deelne mers betalen datzelfde bedrag terwijl voor de resterende 50.000 gulden jaar lijks een donor moet worden gevonden. Vorig jaar was dat het Nationaal Jeugd- fonds, dit jaar het Nationaal Natuur- fonds. „Elk kind dat aan de natuurweek meedoet kost meer dan 160 gulden", zegt v. Kruyssen. „Het doel van het pro ject is kinderen in de hoogste klassen van lagere scholen in en buiten de grote stad milieubesef bij te brengen Zij moe ten voelen, proeven en ruiken, heeft Bert Schut eens gezegd", aldus Van Kruyssen. Wel brood Met de naam Bert Schut is meteen de grondlegger van het project genoemd. Schut, die vorige week ook even op Texel was, is milieuconsulent in Deven ter. In het midden van de zestiger jaren werd hij tijdens een werkbezoek in Duitsland geconfronteerd met school kinderen die in de bossen met herstel werkzaamheden bezig waren Schut zag daar ook wel brood in voor Nederlandse schoolkinderen. Hij wist een commis sie te formeren waarin vertegenwoordi gers van ANWB, SBB, Landschapsbe schermers en de stichting Recreatie zit ting hadden. In 1970 werd door deze commissie een rapport naar de ministe ries van CRM, Landbouw en Onderwijs gestuurd. Toen geen enkele reaktie van uit Den Haag vernomen werd besloot de heidemaatschappij zich voor de finan ciële tekorten van een experiment met een school uit de Amsterdamse Jordaan garant te zullen stellen. Welwillend In 1973 herhaalde zich deze situatie en pas aan het eind van dat jaar traden de drie ministeries het project „School in Bos" welwillend tegemoet. CRM gaf de inmiddels uit de commissie geformeerde werkgroep, waarin onder meer de secretaris van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie en de dienst landelijke eigendommen zitting hebben, toestemming haar (CRM's) ge bieden voor het project te gebruiken, m Schooljeugd uit Emmen aan het werk Landbouw gaf SBB toestemming mede werking te verlenen en het ministerie van Onderwijs was zo vriendelijk de na tuurweek als onderdeel van het onder wijs en niet als vakantie te beschouwen. Probleemgebied SSB-districtshoofd M. Mantje toonde zich zeer geïnteresseerd in „School en Bos" en was bereid alle medewerking te geven als de werkgroep ook Texel voor het project zou uitkiezen. En zo kon het gebeuren dat 36 schoolkinde ren uit Emmen van vorige week maan dag tot en met vrijdag nader kennis met de Texelse natuur maakten. Jaap Als PTT-employé G. Visser vrijdag middag in hotel 'De Lindeboom-Texel' afscheid neemt als dienstkringleider betekent dat na bijna een halve eeuw het officiële einde van de dienstkring Texel. Het eiland valt al enige tijd on der de kring Den Helder. Het kantoor van de technische dienst aan de Waal- derstraat is alleen nog maar 's och tends van 8 tot 9 uur open. De rest van de dag vertoeft Hans de Porto in Den Helder. „Al weer een stuk betrokken heid bij de abonnees gaat hierdoor verloren", zegt de heer Visser die na 23 jaar dienstkringleider te zijn ge weest in maart van dit jaar zijn functie, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd moest neerleggen. Het verdwijnen van de dienstkring Texel past in het kader van de schaal vergroting, en moet gezien worden als een zuiver bedrijfseconomische maat regel. Of dit besluit ook menselijk ge zien juist is moet worden betwijfeld. Niettemin constateert Visser dat een kleine dienstkring als Texel in feite te kwetsbaar is. „Als iemand ziek wordt is er geen vervanging. Valt nu één van de acht Texelse personeelsleden weg dan zorgt Den Helder voor aanvulling. Ook administratief is de overname voor de PTT een voordeel hoewel ge zegd moet worden dat een employé op Texel meer allround moet zijn om dat hij overal bij betrokken is. In Den Helder is het administratieve apparaat in verschillende afdelingen verdeeld", aldus Visser. Overcompleet De loopbaan van de scheidende dienstkringleider op Texel staat in het teken van de vooruitgang in het tele foonwezen die op Texel aanmerkelijk minder snel dan op de vaste wal plaats had. Toen Visser in 1937 van Bergen paar Alkmaar werd overgeplaatst was m die contreien de automatisering van het telefoonverkeer al een feit. Texel ^as pas in 1955 aan de beurt en het duurde nog tot 1960 alvorens ook Den Burg deze vernieuwing mocht beleven. Visser: „In 1957 werd bij de staat een algehele bestedingsbeperking afgekon digd. De op stapel staande bouw van een nieuwe telefooncentrale aan de Waalderstraat in Den Burg ging voorlo pig niet door. Vergeten werd echter dat de loonkosten wel doorgingen. Wij had den zo'n 18 telefonistes in dienst, die toen langer dan gepland moesten aan blijven. Pas in 1959 werd met de bouw van de centrale begonnen. Toen een jaar later de automatisering van Den Burg tot stand kwam was Texel het sluitstuk van het district Haarlem". De telefo nistes waren overcompleet geworden en verloren hun functie. Dat was een tries te zaak", zegt Visser met een treurige klank in zijn stem. Vijftien jaar later is Texel een ge bied met een zeer qrote telefoon dichtheid. „Van de 3600 woningen zijn 3300 op de telefoon aangesloten", weet de PTTer te vertellen „Toen ik in 1952 op Texel kwam had het eiland nog maar 700 aansluitingen". Per handkar De heer G Visser is 45 jaar in dienst van de PTT geweest. Hij startte zijn carrière op 10 februari 1930 in Alkmaar als adspirant-vakwerkman. Hij was de derde man van een team dat het gehele lokale net Alkmaar (incluis. Heiloo) tot zijn werkgebied had. Visser: „Wij maak ten telefoonaansluitingen en verhielpen storingen op een wijze die in deze tijd volkomen belachelijk zou zijn. Per hand kar gingen wij naar de abonnee. Ge middeld werd Alkmaar per dag één aan sluiting rijker. Het geheel omvatte toen zo'n 1800 aansluitingen. Auto's waren er in die tijd niet. Wij hadden ook geen gemotoriseerd voertuig nodig omdat het tempo zeer laag lag". Per fiets In 1935 werd hij overgeplaatst naar de dienstkring Bergen dat de gehele kuststrook omvatte. Ook hier bestond de buitenploeg uit drie man, die per fiets door het gebied crosten. „In dit buitengebied waren veel luchtlijnen zo dat we nogal eens in de palen zaten". Twee jaar later ging Visser weer naar Alkmaar terug, toen de dienstkring Ber gen vanwege de automatisering werd opgeheven. Daar ging hij zich bezig hou den met de aanleg van huistelefonen bij van Groeningen daarover: „Het is een schhool die midden in de probleemge bied met grote werkeloosheid staat. De meeste kinderen hadden nog nooit de zee gezien". Aandacht Terdege voorbereid doken de leerlin gen de Texelse natuur in. Vooraf was op school al de nodige aandacht aan Texel besteed. De schoolbioloog had aan de hand van speciaal door de werkgroep ontwikkelde lessen al het nodige over het ontstaan en dc natuurlijke omstan digheden van Texel verteld. Tevoren was met de ouders van de kinderen over het doel van het project een bijeenkomst belegd. Werk Na de boel wat te hebben verkend en naar een lezing van Mantje over Texel en het werk van SBB te hebben geluis terd gingen de kinderen dinsdag aan het werk. Vooraf werd duidelijk gemaakt wat er zoal gedaan moest worden en waarom De prumus, ooit aangeplant, moest verwijderd worden daar waar de ze Amerikaanse vogelkers andere boom soorten overheerst; de kinderen hielden zich bezig met dunning, het verwijderen van te dicht op elkaar geplante boomp jes om zo andere bomen de ruimte te geven en belegden duinpaden met hooi of stro om verstuiving tegen te gaan. Jonge boompjes die tijdens de stórmen van verleden jaar geknakt waren en daarna opnieuw begonnen uit te lopen moesten van alle twijgjes behalve één worden ontdaan. „Dal moet dan de jonge boom wor den. Hun eigen boom", zegt Jaap van Groeningen die zich samen met bos wachter Jan Zijm uit de naad heeft ge lopen om alles twee weken lang vlot te laten verlopen. Kleurrijk Per groep werden twee karweien per dag afgewerkt zodat de scholieren in twee dagen tijd alles hadden meege maakt De nodige kennis over de vogel trek werd hen op boeiende wiize door kooiker J. C Kiewiet van de Korvers- kooi bijgebracht en de kleurrijke strandjutter annex raadslid Cor Ellen vond 'n ademloos gehoor voor zijn jut- (zie vervolg pagina 2) Visser Betrokkenheid bij abonnees gaat verloren" (Foto A. Nijkamp) Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS bedrijven Soms werd Visser uitgeleend aan de kring Den Helder maar een po ging om hem naar de marinestad over te plaatsen mislukte. „Ik stond op ar beidsovereenkomst en als mij iets zou overkomen bleven mijn vrouw en kin deren onverzorgd achter. Dat risico wil de ik niet nemen en mijn argumenten sloegen bij de baas gelukkig wel aan". Inmiddels was de oorlog uitgebroken en werd het PTT-hoofdbestuur vanwege de veiligheid verplaatst van Den Haag naar Arnhem. Visser werd naar Arn hem gestuurd om daar mee te helpen aan de bouw van installaties „Toen in 1944 de slag om Arnhem uitbrak moest het nieuwe hoofdkwartier al weer ont ruimd worden. Achteraf gezien was Den Haag toch veiliger geweest", zegt hij. In Arnhem werkte Visser samèn met een (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1