(fro en cZwartsJexeh in het harL, Geen eenstemmigheid over quotering VISSERS VERDEELD CJ cWmtervak§ntie G. Oskam opende De Wielewaal Positie bestuur DETV wankel Genodigden hielpen mee met verhuizing Boek nu uw Informeer op onze kantoren naar de vele aantrekkelijke mogelijkheden m gemakkelijkeen adres voor al uw geldzaken Discussie vakbonden over onderwijs DINSDAG 7 OKTOBER 1975 89e JAARGANG No. 9015 TFXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooty Postbus 11 Den Burg, Texel Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Koesomtaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewtyks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. naga—a—i—«as De Texelse visserijvereniging DETV is zaterdagmiddag niet tot een eenstemmig oordeel geko men over de van de overheid te eisen financiële compensatie voor bedrijven die door de, volgend jaar opnieuw in te stellen, quote ring voor tong en schol in moei lijkheden komen. Tijdens een langdurige en chaotische verga dering, waarbij misvattingen en verschillen van inzicht hoogtij vierden, bleek eens te meer hoe verdeeld de vissers onderling zijn. De belangen van kleine en grote vissersbedrijven lopen ook op Texel sterk uiteen en DETV voorzitter Ben Daalder heeft van alles geprobeerd beide groepen tot elkaar te brengen. Zijn moeite was tevergeefs. Ook zijn dreigement op te zullen stappen als de vergadering niet met een individuele quotering per schip akkoord zou gaan had niet het gewenste effekt. Tot een echte uitspraak kwam het nieS. Vele vissers staan op het standpunt zich alleen iets van quotering aan te zullen trekken als de overheid vooraf concrete financiële compensatie in het vooruitzicht stelt zodat hun bedrijven verantwoord kunnen blijven voortbe staan. Ben Daalder is het met dit uit gangspunt fundamenteel oneens en zal dan ook met grote tegenzin deze mening volgende week zaterdag tij dens de hoofdbestuursverqadering van de Nederlandse Vissersbond in Alkmaar naar voren brengen. WANKEL Of dit verschil van mening voor Ben Daalder aanleiding is om werkelijk op te stappen is op dit moment moeilijk te zeggen. Wel is duidelijk dat de positie van het DETV-bestuur wankel is, nu ook de drie opvarenden (niet-eigenaren) in dit orgaan hebben gedreigd er mee te zullen stoppen als zij niet meer respons van hun achterban krijgen. „Wat doen wij hier nog eigenlijk als geen van de opvarenden zich over problemen met ons in verbinding stelt, terwijl wij via via vernemen dat die er wel degelijk zijn", zo redeneren de drie. In heel Nederland vergaderden zater dag de vissersverenigingen over de quo tering van tong en schol voor volgend jaar, naar aanleiding van voorstellen gedaan door het bestuur van de Neder landse Vissersbond en de tongcommissie van de stichting Nederlandse Visserij, een overkoepelend orgaan waarbij het gehele bedrijfsleven is aangesloten. ZES PK GROEPEN Uitgaande van de internationale, over eenkomst dat in '76 de Nederlandse vis serij niet meer dan 9200 ton tong uit de Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Noordzee mag halen pleit de tongcom missie voor een individuele quoterings regeling op basis van de vangstresulta ten per pk-groep in 1972 en 1973. Dit worden de meest verantwoorde basisja ren genoemd. De commissie gaat uit van 6 pk-groepen waarbij opvalt dat zij het maximum van 1200 pk heeft losgelaten en zelfs tot een indeling van boven de 1400 pk is overgegaan. De groepen zijn er als volgt uit: 0 tot 300 pk, 301 tot 800 pk, 801 tot 1000 pk, 1001 tot 1200 pk, 1201 tot 1400 pk en 1401 pk en hoger. De commissie zegt met deze indeling wan verhoudingen te hebben vermeden en er rekening mee te hebben gehouden dat schepen van minder dan 300 pk en 50 brutoregisterton (BRT) binnen de 12 mijlszone op tong en schol mogen vis sen en daardoor in vergelijking met an dere categorieën in het voordeel zijn. TOEWIJZEN De commissie vindt dat schepen die niet het hele jaar op tong plegen te vis sen een quantum moet worden toegewe zen in verhouding tot het aantal maan den per jaar dat zij zich in het verleden met de tongvisserij hebben beziggehou den. Deze schepen mogen dus minder tong opvissen dan vergelijkbare kotters die wel het hele jaar op het vangen van deze vissoort zijn ingesteld. „De schippers moeten de vrijheid en de mogelijkheid hebben de aan voer van hun vangsten zodanig te spreiden dat de hoogst mogelijke op brengst haalbaar is", aldus de tong commissie. Zij stelt voor het jaar- quantum per schip in maandelijks toe gestane hoeveelheden te verdelen. Aan deze verdeling hoeven de vissers zich niet exact te houden, mits zij maar niet boven het toegestane quantum uitkomen. Ben Daalder rekende tij dens de vergadering voor dat een schip van 1000 pk, volgend jaar onge veer 650 kg tong per week mag aan voeren. SCHOL Over een regeling van de scholquote ring vraagt de tongcommissie van de Stichting Nederlandse Visserij zich af of er een maximum gesteld moet wor den aan de aanvoer per scholrcis gedu rende de eerste drie maanden van 1976. Verder wordt de vraag gesteld of in dit kwartaal eventueel een „stilligperiode" moet worden ingevoerd en of alle schol verplicht gestript en in kisten moet worden aangevoerd. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Vissersbond vindt een verdeling van het scholquantum niet zinvol. „Toch zal een beperking in de maanden janu ari en februari nuttig zijn om doordraai en lage prijzen van de kuitschol te voor komen", aldus het bestuur, in een ad vies aan de leden. STILLIGPREMIE Over de tongquotering neemt zij een standpunt in dat in grote lijnen over eenkomt met hetgeen de tongcommissie heeft voorgesteld. Zowel individuele quotering als opsplitsing in delen wordt onderschreven. Verder stelt zij voor in januari de schepen met even nummers vier weken te laten vissen en de oneven nummers aan de kant te houden. Deze schepen moeten dan wel in aanmerking komen voor een „stilligpremie" van de overheid. „Voor de opvarenden omvat deze premie een uitkering van de kosten voor levensonderhoud en voor de eige naar daarnaast een vergoeding voor zijn vaste kosten, rente, huur apparatuur, verzekeringspremie etc.", aldus het ad vies. Als een schipper zijn kotter ge bruikt om op een andere vissoort te vis sen moet volgens het bestuur, de stillig premie eventueel vervangen worden door een vangstbij drage. Voor februari wordt dezelfde regeling bepleit; dan blijven de kotters met de oneven num mers aan de kant en mogen de even nummers weer vissen. VAKANTIEREGELING Het dagelijks bestuur van de vissers bond spreekt zich uit voor een school vakantieregeling, waarbij de kotters met oneven en even nummers elkaar in de periode van 3 juli tot 14 augustus om de drie weken afwisselen. De opvaren den met kinderen kunnen dan drie we ken met vakantie gaan en de tong, die omstreeks die tijd in het snelste groei- stadium en voor het grootste deel on- (ZAe vervolg pagina 2) Overdag Huisvrouwengymnastiek start volgende week Het ministerie van CRM geeft een bij drage voor experimentele projecten en aktiviteiten gericht op vormen van sportieve recreatie. De Stichting Cultu- reed Werk Texel zal deze bijdrage aan wenden voor een project huisvrouwen gymnastiek overdag. Gebleken is dat bepaalde groepen huisvrouwen niet in de gelegenheid zijn aan sportbeoefening tc doen omdat het hen niet mogelijk is gebruik te maken van de mogelijkheden die de verenigingen in de avonduren bieden. Om hieraan tegemoet te komen zal op dinsdag 14 oktober worden ge start met 2 groepen huisvrouwen gym nastiek van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur in de sporthal Ons Genoegen te Den Burg. De gymnastieklessen zullen worden verzorgd do:r de heer J. Brusselaars. Het is de bedoeling dat aan deze lessen dames zullen deelnemen die niet bij een sportvereniging zijn aangesloten. De les sen zullen een recreatief karakter heb ben, waarbij in geen geval de nadruk zal worden gelegd op de prestatie, maar op ontspanning en beweging. De eerste aanzet zal uit 10 lesuren bestaan. Aanmelding hiervoor kan geschieden bij: E Heerschap-Verstegen, Witte Kruislaan 3), Den Burg, telefoon (02220) Verschijnt dinsdege en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 et p. mm excl. 4% BTW 3173 en eventueel (maar dan na 18.00 uur) bij L. Boekei, Thijsselaan 31, Den Burg, telefoon (02220) 3412. Bij deze aanmelding kan u opgeven welk uur uw voorkeur heeft. De kosten bedragen ƒ1,25 per keer, af te dragen aan de leider, de heer Brus selaars. Indien men een keer niet komt is men geen lesgeld verschuldigd. Als het project een succes wordt zal het na deze aanloopperiode overgeno men en voortgezet kunnen worden door de plaatselijke vereniging. In het kader van het streven naar spreiding van macht, inkomen en ken nis trachten de vakbonden invloed uit te oefenen op de vorm en inhoud van het onderwijs. In tal van plaatsen in ons land worden daarom discussiebijeen komsten gehouden waarbij de vraag hoe ons onderwijs er straks zal moeten uit zien, centraal staat. Verslagen van de gesprekken vormen basis voor het NVV- onderwijsbeleid. Ook in Den Burg komt zo'n discussiegroep bijeen. De eerste sa menkomst is maandagavond 13 oktober in het zaaltje van de Doopsgezinde kerk in de Kogerstraat, aanvang 20 00 uur. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor NVV-leden. Wie geen lid is kan dat ui teraard worden. Opgave is mogelijk bij de heer Cor Groen, Schilderend 3, tele foon (02220) 3493. De openingsplechtigheidDe heer G A Oskam onthult de naam op de gevel van de nieuwe Wielewaal. DE WAAL - De officiële genodigden bij de ingebruikneming van het dorpshuis „De Wielewaal" werden vrijdagmiddag niet te goed geacht om bij de verhuizing een handje mee te helpen. Eigenhandig droegen zij het meubilair van het oude naar het nieuwe dorpshuis, dat daarna door de heer G. A. Oskam officieel werd geopend door het wegtrekken van een vlag voor de naamletters. De genodigden (die allen op een of an dere manier iets met voorbereidingen en uitvoering van het bouwplan te ma ken hebben gehad) werden dus opge vangen in de oude Wielewaal, de voor malige school die nu ter beschikking komt van het agrarisch museum en voorlopig als werkplaats zal worden be nut. Nadat ieder was verwelkomd door Siem Plaatsman, voorzitter van de stichting dorpshuis De Wielewaal, werd een leuk „ABC" voorgedragen door me vrouw J. Rey-Schoenmaker. De voor dracht was een verslag van de langdu rige en vaak moeizame ontwikkelingen die aan de stichting van het nieuwe dorpscentrum zijn vooraf gegaan. Geen autoriteiten uit Haarlem of Den Haag Dat een „gewone ambtenaar" als de heer Oskam een openingsplechtigheid verricht, is niet gebruikelijk. Het dorps- huisbestuur had hem echter graag de eer gegund wegens het zeer grote aan deel dat Oskam in de voorbereidingen heeft gehad. Onder applaus trok de heer Oskam de vlag weg voor de letters en opende met de sleutel de toegangsdeur. De daarop volgende bijeenkomst met di verse sprekers werd een Texels onder onsje want van de uitgenodigde rijks- en provinciale autoriteiten waren slechts berichten van verhindering ge komen. De heer Oskam die de sprekersrij opende, sprak van een hoogtijdag voor De Waal. Blikkend in de geschiedenis van dit dorp stelde hij dat het een van de oudste woonplaatsen op het eiland is; in het verleden heeft het naar ver houding een zeer belangrijke rol ge speeld. Toen Texel stadsrechten kreeg (1414) werd bepaald dat van de 13 sche penen er tenminste drie uit De Waal af komstig moesten zijn. Pieter van Cuick schreef dat De Waal maar liefst twee Doopsgezinde schuilkerken had, van de Westfriese en de Waterlandse gemeente. Toen in 1772 vijf van de zes Doopsge zinde gemeenten van Texel zich ver enigden (Den Hoorn bleef er tot 1941 buiten) werd 't contract van vereniging in De Waal opgemaakt. Om de kosten van voorganger en armen te dekken, zo werd bepaald in hetzelfde contract, zou onder de ledematen telkens een inteke ning worden gehouden en zonodig een kollekte. Als er dan nog tekort was kon een beroep worden gedaan op de so ciëteiten van de Westfriese en Water landse gemeenten. Parallellen De heer Oskam zag hedendaagse pa rallellen met dit geschiedkundige feit. Ook de vernieuwde Wielewaal, een mul tifunctionele akkommodatie, is het re sultaat van een contract van vereniging: school en dorpshuis gingen samen, hoe wel de bevoegdheden in de oude handen blijven: de school blijft gemeentelijk en het gemeenschapscentrum blijft van de stichting dorpshuis De Wielewaal. De nu gestichte tweede multifunctionele akkommodatie is een symptoom van de ze tijd waarin meer dan ooit de moge lijkheden tot vorming en onderwijs wor den vergroot wat gestalte krijgt in mu ziekschool, peuterspeelzalen, creativi- teitsontwikkeling, cursuswerk voor vol wassenen, de „open school", ouderper- ticipatie etc De buitendorpen hebben met hun gemeenschapsakkommodaties een voorsprong op Den Burg. De heer Oskam zei die voorsprong graag te gun nen, maar opperde wel dat het denk beeld dat het kleinste dorp De Waal het grootste dorp Den Burg van dienst zou kunnen zijn door de toneelverenigingen van Den Burg gastvrijheid te bieden zo lang door voor het Oranjeboom-pro bleem geen oplossing is gevonden. ƒ700,per inwoner Burgemeester Sprenger bracht in herinnering dat De Waal wat de verbe tering van zijn gemeenschapsakkommo- datie betreft, de slechtste kansen had van heel Texel, waardoor het extra ver blijdend is dat het tenslotte toch voor elkaar is gekomen. Er is naar verhou ding erg veel geld in gaan zitten. Per be langhebbende inwoner heeft de nieuwe Wielewaal (totale kosten 3,5 ton) ƒ700, gekost. Voor het Eierlandsche Huis en de sporthal „Ons Genoegen" waren deze bedragen respectievelijk ƒ500,en ƒ150,—. De exploitatie van De Wielewaal zal niet eenvoudig zijn. Lichtpuntjes zijn echter de samenwerkingsvorm en de verbeterde onderwijsuitkering. Burge- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1