Belangen vissers lopen sterk uiteen v-- Doorgereden na aanrijding Politiekorps uitgebreid Drie auto's beschadigd Verkeer in Dorpsstraat Cursus „Variaties met brood" Spel let jesavonden in Zwalkersburcht „Zaanse vijf" zorgde voor fijne middag Opbrengst collecte Weer amateuravond in Oosterend V.O.S.-cursus in Eierlandsche Huis Expositie Van der Plas ook vrijdagavond open Boys-dames gelijk tegen WW ..Athena" start weer VERVOLG VAN PAG. 1 OPENING WIELEWAAL llppMiiiw VERVOLG VAN PAG. 1 w Lezing plastisch chirurg Bejaarde man bij val gewond OOSTEREND Tegelzetter Fokko Mulder uit Oosterend ontdekte gister ochtend dat zijn op het industrieterrein te Oosterend geparkeerde auto was aan gereden en flinke plaatschade had op gelopen. De dader liet geen briefje ach ter De politie onderzoekt het geval De groep van de Rijkspolitie is met een man uitgebreid. Het is de (onge huwde) wachtmeester eerste klasse L. Nijhuis (26), afkomstig van de groep De- demsvaart. Hij is toegevoegd aan het rayon Den Burg waar hij in de hoop spoedig een woning te vinden voor lopig op een kostadres is ondergebracht. OUDESCHILD Aanzienlijke schade ontstond zondagmiddag omstreeks half vier op de hoek Loodssingel-Tromp- straat in Oudeschild toen daar drie au to's bij een aanrijding betrokken raak ten. Toyotabestuurster D W. wilde op de Loodssingel wegrijden maar had niet op het achteropkomende verkeer gelet. Zo dat zij van achteren werd aangereden door een Ford Taunus, bestuurd door J. F. van B. De botsing had met zoveel geweld plaats dat de Toyota los van de grond kwam en tegen de geparkeerde Simca van J.J.S. werd gedrukt. DE KOOG Herhaaldelijk komt het voor dat auto's en andere gemotori seerde voertuigen van beide kanten de Dorpsstraat vah De Koog inrijden en zich dus niets van het verbod aantrek ken. Sommigen zijn te goeder trouw omdat zij menen dat de afsluiting van de straat slechts gedurende het zomer seizoen geldt. De politie wil daarom al vorens rigoreus te gaan optreden nog eens wijzen op het verbod. Het is niet toegestaan de Dorpsstraat vanaf noor delijke of zuidelijke richting in te rijden. Wie in de straat moet zijn dient gebruik te maken van de Kaapstraat waarna men de Dorpsstraat wel in beide rich tingen mag verlaten Het verschil met de zomerregeling is slechts dat in de zo mer ook het inrijden via de Kaapstraat verboden is, met uitzondering van ver zorgend verkeer tot 10 uur 's morgens. DE COCKSDORP De Plattelands- vrouwen van De Cocksdorp-Eierland or ganiseren een cursus „Variaties met brood" die wordt gegeven op de maan dagen 27 oktober en 3 november in het Eierlandsche Huis, aanvang, 13.30 uur. Opgave zo spoedig mogelijk bij secreta resse mevrouw M Huitema-Vos, tele foon (02222) 300 of mevrouw R. Moens- Dijkshoorn, telefoon (02225) 412. Elke woensdag wordt in De Zwal kersburcht aan de Beatrixlaan spelle tjesavond gehouden, georganiseerd door de Jeroengroep. De jeugd doet er aan allerlei vormen van handvaardigheid (kleien, gipsen, knopen, verven, plak ken. knippen, weven) en aan allerlei spelletjes. Verder wordt bij de open haard voorgelezen. Welkom zijn jongens en meisjes van 7 tot 13 jaar. De kleine ren moeten om 20.00 uur naar huis; de ouderen mogen een uurtje langer blij ven. De kosten kunnen geen bezwaar zijn: slechts een kwartje ter bestrijding van de materiaalkosten Het muzikale gezelschap „De Zaanse vijf plus één" uit Zaandam heeft zater dagmiddag met veel succes een optre den verzorgd voor de bewoners van het C. E. Gollards Rustoord in Den Burg. Het was een muzikale show bestaande uit allerlei bekende en prettig in het ge hoor liggende liedjes, afgewisseld door conference en spelletjes. De bejaarde luisteraars lieten zich tweemaal een uur boeien. De presentatie, met opvallend mooie kostuums, was zeer verzorgd. De groep bestaat uit de dames Jo Zoon. Dini Beumkes, Truus Aroma. Lena Jackell, Alie Cammenga en Ria Roskam (piano) Het optreden voor allerlei ge zelschappen (gemiddeld één keer per week) beoefenen zij al sedert vijf jaar als hobby In het C. E. Gollards Rust^ oord was het de start van het winter- De op Texel gehouden kollekte ten bate van het Prinses Beatrixfonds heeft ƒ2.443,29 topgebracht, gespecificeerd als volgt: Den Burg ƒ1.143,93; Oudeschild ƒ184,59; De Waal ƒ69,14; Den Hoorn ƒ291,54; Eierland 183.29; De Koog ƒ228,68; De Cocksdorp (40,43 en Ooster end ƒ301,69. Voorselectie op 7 novemher OOSTEREND Gesterkt door het succes van vorig jaar zal in „De Bijen korf" te Oosterend opnieuw een ama teuravond worden gehouden op een nog nader te bepalen datum medio novem ber. Deelname staat open voor iedereen die iets heeft te bicden op het gebied van toneel, voordracht, zang, muziek, conference etc. De organisatie berust bij de dorpscommissie van Oosterend. Deelnemers kunnen zich uiterlijk tot 1 november opgeven bij secretaris Jac. Hin, Spang 34 A, telefoon (02223) 244 of bij F. Zeegers, Achtertune 23, telefoon (02223) 458. Op vrijdagavond 7 novem ber zal een voorselectie worden gehou den, waarna de dorpscommissie het de finitieve programma van de avond (men streeft naar een zo veelzijdig en attrac tief mogelijk geheel) zal vaststellen. DE COCKSDORP In het Eierland- sche Huis in De Cocksdorp begint don derdagmiddag 9 oktober een VOS-cur- sus („Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving"). Er hebben zich 18 da mes voor laten inschrijven: 14 uit De Cocksdorp-Eierland en 4 uit Den Burg. Er kunnen er maximaal nog twee bij, y bij voorkeur uit Eierland of De Cocks dorp. De cursusmiddag duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Speciaal voor de vissers zal de schil derijententoonstelling van de heer A. van der Plas vrijdag 10 oktober a s. van 20.00 - 21.00 uur geopend zijn. De ten toonstelling is te zien in de expositie-, ruimte van het raadhuis. Texelse Boys begon iets te gemakke lijk aan de eerste helft. Maar toch wist Mary Bakker het eerste doelpunt te ma ken. Na Dim 10 minuten was de stand al weer gelijk door een goede uitval van WW. Voor de rust scoorde Ineke Bak ker met een prachtig schot nog 21. Na de rust een sterker en voor de wind spe lend WW, dat na een kwartier de stand gelijk maakte. Het laatste kwartier was dan ook hard en bij vlagen bij het on sportieve af. De stand bleef evenwel on gewijzigd. OUDESCHILD Deze week begin nen in het bekende gebouwtje te Oude schild weer de bijeenkomsten van de handwerk- en hobbyclub „Athena": woensdags van 14.00 - 17.30 uur en za terdags van 9.30 - 12.30 uur en van 14.00 - 17.30 uur. Alle leeftijden zijn welkom. Kinderen van de lagere school-leeftijd betalen ƒ1,per middag, middelbare scholieren ƒ1,50 en ouderen ƒ4,Het creativiteitsprogramma is zeer uitge breid: schilderen, werken met gips en klei, kantklossen, etc. meester Sprenger zei te hopen dat de genoegelijke, sfeer die de bijeenkomsten in de oude Wielewaal altijd kenmerkte, ook in het nieuwe centrum zou zijn. ,,Ik vind het 't allerbelangrijkste dat u dét vasthoudt: het plezier van het met el kaar iets doen. Tegenwoordig maken we ons druk omdat we met de hele we reld over grote afstanden worden ge confronteerd maar we lopen onze eigen buren voorbij. Laat De Wielewaal een centrum van warmte zijn en daardoor veel geluk brengen voor De Waal en omgeving". Als geschenk overhandigde de burge meester twee gravures: van de Sommel- tjesberg en van de kerk omstreeks 1700 De heer C. Witte Dzn., voorzitter van de Stichting Cultureel Werk Texel, bracht de moeizame voorgeschiedenis van De Wielewaal in herinnering. Ver schillende verbouwplannen leden schip breuk, meestal omdat ze te duur waren. De oplossing om het te zoeken in com binatie met de bestaande school ver wierf snel de vereiste goedkeuringen en derhalve de onontbeerlijke subsidies van rijk, provincie, gemeente en een tweetal andere instellingen waaronder Stichting Madurodam. De heer Witte overhandigde als extra financieel rugge- steuntje een geschenk onder couvert. De heer A. van Opstal, namens de dorpscommissie van Den Burg had een practisch cadeau: een fraaie pedaalem mer. Hij stelde dat na de ingebruikne ming van De Wielewaal nog de verbete ring van De Bijenkorf en van 't Skiltje op het programa staan. „Dan is de ring rond Den Burg gesloten. Misschien kan dan ook in het grootste dorp een cen trum worden gesticht". Gymzaal De heer W. Albers, hoofd van de Red- mer IJska-school wees erop dat de nieu we zaal vooral voor gymnastiekonder wijs van zijn school van grote betekenis is. Jarenlang bestond de lichamelijke opvoeding in De Waal alleen uit wat veldsport bij goed weer. Naderhand werd de oude dorpshuiszaal ervoor in gebruik genomen al was dat verre van ideaal. Voor vakleerkracht Schneider was het bepaald behelpen en Albers vond het dan ook jammer dat Schnei der niet meer in de nieuwe zaal onder wijs zal geven omdat hij inmiddels door de heer Keijser is opgevolgd. De Waal- der scholieren hebben reden om trots te zijn. Op Texel is geen enkele andere school met zo'n mooie gymzaal onder een dak en landelijk is het waarschijn lijk een unicum dat een tweeklassige school over zoiets beschikt. De genodigden met het meubilair opweg naar de nieuwe zaal. De heer Joh. C. Roeper van het dorps huisbestuur van Oosterend vond het een goede gedachte om de heer Oskam „specialist in dorpshuizen" de opening te laten verrichten. Hij wees er echter op dat een dorpshuis een belastingcon sument is waarvan belastingproducen ten zoals de twee gevestigde plaatselij ke horecabedrijven niet de dupe mogen worden. Roeper rekende er dan ook op dat De Waal verschoond zal blijven van aanwijsborden als „De Wielewaal bar" daarmee doelend op dergelijke borden in De Cocksdorp. Als geschenk over handigde de heer Roeper een kleuren foto, een gezicht op Oosterend Ook de heer J. Zoetelief, namens de toneelvereniging 't Amateurtje gaf een foto (gezicht oo De Waal) als cadeau. Hij vond dat zijn vereniging nu zeer bevoorrecht was na vele jaren van be helpen. Namens de oudercommissie van dc Redmer IJska-school sloot mevrouw I. Wuis-de Wit bepaalde wrijvingen bij het gemeenschappelijk gebruik van de akommodatie niet uit. Een goede sfeer achtte zij een prima remedie en om aan die goede en gezellige sfeer bij te dra gen gaf ze een drietal lampjes („sfeer verlichting") bestemd voor de dorps kamer. Namens aannemers en onderaanne mers gewaagde de heer H. Kooger jr van de uitstekende samenwerking die bij de uitvoering van het projekt heeft bestaan. Hij bracht dank aan alle be trokken ondernemingen (waaronder schildersbedrijf Ben Kamp dat in het artikel in de vorige krant niet was ge noemd) en stelde als gezamenlijk ge schenk een luchtfoto van De Waal in het vooruitzicht (formaat 100 x 80 centime ter). De heer K. van Splunter (exploitant van een horecabedrijf in De Waal) kon de heer Roeper verzekeren dat zijn be drijf van De Wielewaal geen concur rentie heeft te vrezen, al onderschreef hij diens bezorgdheid over het probleem in het algemeen. Een bloemenhulde viel ten deel aan mevrouw Rey-Schoenmaker die een bui tengewoon werkzaam aandeel heeft ge had. Bestuurslid N. Luiken: „Als jij er niet was geweest, was er veel niet ge beurd". Gevarieerd programma Het gevarieerde programma dat zater dagavond ter gelegenheid van de inge bruikneming werd afgewerkt was bij zonder succesvol. Er werd aan meege werkt door het Texels Christelijk Man nenkoor dat een uitstekende prestatie leverde. Daarbij bleek de akoestiek van de ruimte zeer gelukkig te zijn. Verder speelden enkele kinderen uit De Waal accordeonmuziek, werd een demonstra tie huisvrouwengym gegeven en voerde 't Amateurtje de éénacter „Rustig, denk om de zenuwen" op. Er waren ongeveer tweehonderd belangstellenden, maar onaangenaam vol was het zeker niet. De avond werd besloten met een bal met muziek van de Sico's uit Medemblik. Zondag maakten honderden mensen van heel Texel van de gelegenheid gebruik om de nieuwe Wielewaal te bezichtigen. dermaats is, wordt extra gespaard, zo luiden de argumenten. TEN ONRECHTE Een andere regeling wordt voorge steld in een brief die de vissersvereni gingen van Den Helder en Urk ook na mens DETV hebben gestuurd naar de Nederlandse Vissersbond. Ben Daalder verklaarde zaterdagmiddag echter dat de naam Texel in deze brief ten onrech te voorkomt. „In de eerste plaats zijn wij het met de strekking niet eens en bovendien kunnen wij nooit een brief namens DETV de deur uit laten gaan omdat deze is opgesteld na een bijeen komst waarbij wij niet als bestuursle den van DETV maar als geïnteresseerde visserslui aanwezig waren", zo zei hij. OOGJE DICHT In de bewuste brief wordt gepleit voor vistijdverkorting, en voorgesteld elke 8 weken 720 uur buitengaats te varen. Dat komt neer op 90 uur per week. Ben Daalder hierover: „Vistijd- verkorting is geen oplossing. De mees te vissers, in Nederland (ook de Texe laars) vissen al gemiddeld 90 uur per week. Den Helder zit nog op 100 uur. Gebleken is echter dat ook een vistijd van 90 uur per week nog tot veel te hoge vangsten leidt. Dit voorstel leidt tot niets". In de brief van Den Helder, want Urk bleek bij nader inzien niet achter de strekking te staan, wordt afgerekend met de quotering per schip onder het motto^ „dan kunnen we nooit meer dan 9200 ton vangen". De,brief verder: „We weten vooruit dat de schepen met ster kere motoren dan niet aan een econo misch verantwoorde besomming komen. Laat de verdeling toch in vistijdverkor- ting gezocht worden. Komen wij wat boven de 9200 ton uit dan kan altijd een oogje dicht worden gedaan", aldus de Helderse vissersvereniging „Samenwer king". Zij stelt verder voor geen enkel schip meer binnen de 12 mijlszone op tong te laten vissen. Nu mogen alleen kotters met een motorvermogen van minder dan 300 pk binnen deze grens vissen, hetgeen in de grief als oneerlijke concurrentie voor dc grotere schepen wordt afgeschilderd. NIEUWE REGELING Zoals bekend is op 29 september een nieuwe aanvoerregeling voor tong inge gaan, volgens een besluit van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten en met instemming van minister Van dei- Stee van Landbouw. Deze regeling houdt in dat een schip, ongeacht het aantal visreizen, per maand niet meer tong mag aanvoeren dan alsvolgt voor geschreven; een schip tot 1000 pk 3600 kilo; tussen 1000 en 1200 pk 4000 kilo; van 1200 tot 1400 pk 4400 kilo en een schip met een motorvermogen van 1400 pk en hoger niet meer dan 4800 kilo per maand. Deze regeling wordt in vissers kringen als een duidelijke verbetering gezien. Men is afgestapt van een verde ling on basis van visweken alsmede van de regeling om kotters met even en on even nummers om de 14 dagen te laten vissen, en is overgegaan tot een quote ring per schip. Dit is een duidelijke te gemoetkoming aan de eis van de Ne derlandse Vissersbond die eerder dit jaar had aangekondigd niet meer aan de quotering mee te zullen werken als niet tot een individuele verdeling zou worden overgegaan. GARANTIES De diverse voorstellen^ kwamen zater dag tijdens de DETV-ledenvergadering nauwelijks ter sprake De discussie werd beheerst door het stellen van eisen aan de overheid. De vissers willen volgend jaar wel meewerken aan de quotering, hoewel niet van harte, mits de overheid garandeert dat hun bedrijven kunnen blijven voortbestaan en bij sanering voor een goede regeling zorgt zodat het bedrijf in kwestie er „uitspringt". ONEENS Door velen werd nadrukkelijk gepleit voor het handhaven van de oliesubsidie. Zoals bekend heeft minister Van der Stee al duidelijk gemaakt deze subsidie die 6 cent per liter stookolie bedraagt, per 1 januari af te zullen schaffen. Ver der werd in de vergadering gepleit voor het verlenen van rentesubsidie. „Als dc overheid deze eisen niet inwilligt doen wij niet mee", lieten vele eigenaren we ten. Ben Daalder is het hiermee funda menteel oneens. Hij vindt dat de Neder landse visserij haar onderhandelingspo sitie ten opzichte van de overheid onno dig nadelig beïnvloedt door de minister al bij voorbaat voor het blok te zetten. Daalder staat verder op het standpunt dat quotering onvermijdelijk is. „On danks dat de vissersvloot in 1974 met 68.000 pk is uitgebreid en de visaktivi- teit is toegenomen zijn de totaalvang sten minder dan het jaar daarvoor", zegt hij om zijn stelling kracht bij te zetten. BREED KADER Daalder nam ook de biologen in be scherming. „Als wij deze mensen ver oordelen maken wij één grote fout. Wij verschaften de gegevens op basis waar van de biologen tot de conclusie zijn ge komen dat het zo niet langer kan, dat de zee als het zo doorgaat wordt leegge vist", aldus de voorzitter die als enig, -IJ van de aanwezigen de quotering in eei ;t breed kader wenste te plaatsen, daarbi de even vergetend dat ook hij kottereige ok naar is. Daalder liet blijken achter he i 1 streven van de overheid te staan om d -1 visserij weer gezond te maken. „Zj »e heeft alleen over het hoofd gezien dat ji en er met een sanering van 20% aan de ba sis nog niet bent. De kleine schepen heb ben betrekkelijk weinig invloed op di jé vangcapaciteit van de vissersvloot. E: je het zijn juist de kleine vissers die in moeilijkheden komen. In deze hoek val len het eerst de klappen. ine la a Daarom moet de overheid financiël 1el compensatie verlenen aan hen die he sti meest om steun verlegen zitten. Hei -ok hoofdbestuur van de Vissersbond heef Ti dan ook gesteld dat als mocht blijkei dat de overheid onvoldoende finau o ciële steun verleent de bond zich niet g meer gebonden zal achten aan gemaakli $r. afspraken", aldus het heldere van de DETV-voorzitter. betooi |n GEEN EFFEKT Ben Daalder had weinig goede woor den over voor de quoteringsmaatregele tot dusver. „Er zijn allerlei regelinga rd uitgedacht die geen enkel effect hebbe; gehad. Wij hebben geleerd hoe het nis jei moet". Hij had gehoopt dat alle Texela eigenaren op de vergadering aanwezii tl zouden zijn. '.Helaas is dat niet het ge- I d val. Naar de oorzaak van hun wegblij ven kan slechts gegist worden. Mogeliji zien zij het niet meer zitten met de quo tering of denken zij: „Het gaat zo we: goed; ga je gang maar". Daalder zei niet mee te kunnen gaai met het voornemen van de minister oir de oliesubsidie volgend jaar in te trek ken. Dat zou Nederland verplicht zij: tegenover de andere EEG-landen. „Di zal heel ernstige gevolgen hebben vooi een grote groep vissers". Daalder lie weten het niet reeël te vinden van d! overheid te eisen de door de quoterings- maatregeleh geleden verliezen volledij te compenseren. „Daar gaan ze nooi mee akkoord". Wel vond hij dat d- overheid als compensatie de oliesubsi die moet handhaven. PROEFPROCES D. Krijnen van de TX 19 was de eer ste die reageerde. „Het is cUt jaar ver keerd gegaan en het blijft verkeert gaan. Er komt niets van terecht", wis hij te voorspellen. C. Drijver van TX 9 pleitte voor het nemen van har dere maatregelen. „Het controlebeleit is tot dusver de mist ingegaan. De over heid zit nog te wachten op een proef proces". Sieb van der Knaap van de TX 2! liet daarop weten dat hij binnenkor terecht moet staan. Van der Knaap i voor de rechtbank gedaagd omdat h( betrapt is op het vissen binnen de 1! mijlszone. Hij kan echter rekenen o; juridische steun van de Nederlands Vissersbond. Biem Trap nam een zeer krachtig! houding tegen de overheid aan. „Als il niet voldoende steun krijg doe ik nie met de quotering mee. Ik zal draaier moeten Het is er op of er onder Laa de overheid de 13 miljoen gulden vai het Ontwikkeling en Saneringsfonds u de bedrijven terugpompen. De 1400 gul den die je nu bij sanering per Brutore gisterton krijgt stelt niets voor. Zoals d< situatie op dit moment is ben ik tegec quotering", aldus Trap die er aan toe voegde dat geen schipper zich aan quo tering houdt. Daalder riep de vergade ring op werkelijkheidszin te betrachter „We moeten hier niet over aparte ge vallen praten maar over de gehele vis serijwereld. Het bedrijfsleven moet e« eensgezind standpunt innemen waar dl overheid iets mee kan doen. Tot dusve: is de verdeeldheid echter groot" J. var der Vis wist te vertellen dat met hel quotum van 9200 ton voor de hele Ne derlandse vissersvloot geen enkel ge zond bedrijf volgend jaar kan blijvö draaien. Ben Daalder reageerde met de opsom ming van een aantal compenserend» mogelijkheden voor het bedrijfsleven geringere visserijinspanning waardoor de oliekosten worden teruggedrongen ec verhoging van de tongprijzen door eet gespreide aanvoer. Voor leden van de Texelse vrouwen verenigingen en andere belangstellen den houdt de plastisch chirurg dr. T. E Tjoa uit Heiloo vrijdagavond a.s. een le zing met dia's. De avond, die om 20.W uur begint en wordt gehouden in A nieuwe zaal van „Tubantia" aan de Pontweg, wordt georganiseerd door hel Overkoepelend Orgaan van vrouwen organisaties Texel. Dr. Tjoa zal uitgebreid ingaan op mogelijkheden die de plastische chirur gie biedt, niet alleen bij het opheffen van schoonheidsfoutjes maar ook bij hel herstel van verminkingen en vergroei ingen die bij ongelukken e.d. ontstaan D« avond belooft bijzonder interessant te worden. Er is gelegenheid tot het stel len van vragen. Nabij Maas' warenhuis struikelde gfr teren de 75-jarige N. Vermeulen et kwam te vallen. Hij liep een bloedende hoofdwond op en moest per ambulance naar zijn bejaardenhuis „Irene" wordet gebracht. |d< ist

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2