Cjroen kwartsJexels in het harL> Tragische dood visser 8 „Op andere Waddeneilanden zijn huizen aanmerkelijk duurder" B en W: waarnemer in VVV bestuur Hoog bezoek op Texel Taxicentrale DE KOOG Gegrepen door kink in kabel Makelaar Peter Brandsen naar Blaricum ln plaats van bestuurslid Behoorlijke belangstelling voor huisvrouwengym Recreant beklaagt zich over voorrangsregeling TES0 NIEUW BOUWPLAN O.L.S. DEN HOOHN Gesprek over bijdrage in kosten welstandseisen VVD-kamerlid spreekt over landschapsparken Schietoefeningen Excursie Stichting Recreatie Makelaardij nu in handen van P. Kuip Voorschotregeling aardgas wordt soepel toegepast Tel. (02228) FA. KIKKERT VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9016 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewljks, Noord wester 21. Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Versch(Jnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct p. mm excl. 4% BTW De 35-jarige Jitze R. Barends, opva rende van de TX 19 „De drie gebroe ders" is in de nacht van disdag op woensdag tijdens het vissen op zee omgekomen. Barends werd dodelijk gewond toen hij bij het te water bren gen van het net door een kink in een kabel werd gegrepen en overboord getrokken. Het ongeluk gebeurde op veertig mijl noorden ten oosten van Terschelling om streeks 02.00 uur. Bij het neerlaten van het net liet Barends de zaklijn vieren en liet deze tenslotte los waarna de rest van de lijn vanzelf volgde. Daarbij heeft hij waarschijnlijk een stap achteruit ge daan waardoor hij met het rechterbeen in de kink kwam, daarbij overboord werd getrokken en ook nog verward raakte in de kettingen (wekkers) van het net waarbij zeer ernstige verwondingen ontstonden. Op het schreeuwen van Ba rends schakelde schipper F Krijnen on middellijk de kracht uit en zeer snel had men Barends weer aan boord. De schip per sloeg onmiddellijk alarm via radio Scheveningen waarop de reddingboot Carlot van Terschelling uitvoer met aan boord de arts dokter Smit. Toen deze Voor de huisvrouwengymnastiek over dag waarmee dinsdag a.s. wordt begon nen (naar keus van 9.30 - 10 30 uur en 10.30 - 11.30 uur) bestaat redelijke be- langsteling. Aanmeldingen zijn echter nog mogelijk en wel bij mevrouw E Heerschap-Verstegen, telefoon 3173 of L. Boekei, telefoon 3421. De kosten be dragen ƒ1,25 per keer; de lessen worden gegeven in de nieuwe sporthal. De heer D. P. Smit uit Haarlem die verschillende keren in het seizoen naar Texel komt om er een weekend door te brengen, heeft zich in een brief aan TESO beklaagd over de voorrangsrege ling. Een kopie van zijn brief heeft hij naar de gemeenteraad gestuurd met het verzoek een uitspraak te geven over het probleem. - De heer Smit schrijft dat hij per sei zoen drie tot tien maal naar Texel komt en dan in Den Helder meestal anderhalf tot vier uur moet wachten. Dat vindt hij. niet bezwaarlijk, maar wel ergert hij er zich aan dat een aantal auto's telkens de keurig in de rij wachtenden mag voorbij rijden en direkt aan boord kan gaan. „En dat alleen omdat zij in het be zit zijn van een kaart van volgens zeg gen 300,waarop zij 25 maal met voorrang de overtocht kunnen maken die dan voor hen niet, zoals voor mij, ƒ15,voor de auto kost, maar ook nog minder en wel ƒ12,Hoe een dergelijk systeem in een democratische tijd als de onze nog kan bestaan is mij een raadsel, gezien vooral het feit dat het zoals mij verteld werd hier om huisjesbezitters gaat die voor de economie van het ei land toch zeker niet zo belangrijk zijn als de gewone weekendgasten daar deze zoals ik, veelal in restaurants zullen gaan eten, kamperen op de kampeer terreinen of overnachten in de hotels". TESO heeft de heer Smit inmiddels geantwoord begrip te hebben voor zijn ergernis maar zijn benadering van het probleem wel wat erg ongenuanceerd te vinden. Het streven van TESO is ge richt op een redelijke verhouding van de aantallen niet- en welvoorrangs- kaarthouders. In het kader daarvan zul len de voorrangsmogelijkheden volgend jaar verder worden beperkt en op lan gere termijn waarschijnlijk nog verder. ook voor uw zondagse kopje kofie. Dorpstraat 27, De Koog, telefoon (02228) 672. de TX 19 bereikte kon hij niets anders meer doen dan de dood constateren; Ba rends was zeer kort na het ongeluk be zweken. Zo snel mogelijk liet Krijnen de kotter huiswaarts keren en koos de kortste route: binnendoor, dus via de Waddenzee. Nadat vrijwel alle ondiep ten waren gepasseerd en men omstreeks tien uur de haven zou binnenlopen liep de kotter ongelukkigerwijs vast op het Burgzand, in het zicht van Oudeschild. Het water was snel vallende zodat de pogingen van de tehulp geschoten sleep boot „Wilma" en de kotter TX 27 „Nova Cura" om de diepstekende TX 19 vlot te trekken mislukten. Het lijk van Barends werd toen door de sleepboot overgeno men en aan wal gebracht De dienst gemeentewerken is doende met een gewijzigd bouwplan voor uit breiding van de openbare lagere Jan Drijverschool in Den Hoorn. Daarbij wordt rekening gehouden met geuite wensen ten aanzien van handenarbeid- en gymnastieklokaal. Overleg is ge opend met de inspecteur voor het lager onderwijs. Dit betekent wel dat in de uitvoering van het oorspronkelijke plan waarvoor ook de financiën beschikbaar zijn, vertraging optreedt. Herhaaldelijk komt het voor dat agra riërs en anderen die in het buitengebied van Texel willen bouwen voor extra hoge kosten komen te staan omdat het betreffende gebouw moet harmoniëren met het landschap. Goedkope bouwsy stemen komen daardoor veelal niet in aanmerking. In het verleden zijn stem men opgegaan om extra kosten als ge volg van welstandseisen te subsidiëren op basis van het principe dat het behoud van een fraai landschap een algemeen belang is. Op 22 oktober hebben B. en W. een gesprek met vertegenwoordigers van het ministerie van CRM en van de Landinrichting over dit onderwerp, waarbij het in het bijzonder gaat over subsidiëring in de meerkosten van zwaardere welstandseisen te stellen aan een agrarische bedrijfsschuur voor de heer M. Eelman. Een door de heer M. Eelman aangevraagde bouwvergunning is afgewezen; tegen deze afwijzing is hij bij de gemeenteraad in beroep gegaan. B. en W. zullen in deze aan de raad pré advies uitbrengen na afloop van het ge sprek met CRM en Landinrichting. Het VVD-kamerlid drs. J. F. Scher- penhuizen spreekt volgende week vrij dag om 20.00 uor in Pension Rebecca in De Waal over de problematiek rond de nationale landschapsparken. Scherpenhuizen is specialist op het gebied van de ruimtelijke ordening en tevens voorzitter van de werkgroep die voor CRM een studie over landschaps parken heeft gemaakt. Het doel van de ze bijeenkomst is meer duidelijkheid te verschaffen over de landschapsparken in het algemeen en de mogelijke kon- sekwenties voor Texel. Enkele vragen die centraal staan zijn: In hoeverre is de gedachte van CRM over het aanwijzen van Texel als nationaal landschapspark serieus te noemen; wat kunnen de ge volgen en gevaren zijn; heeft de burge rij gelegenheid voor inspraak; is er een bezwarenprocedure mogelijk of kan de regering door het nemen van planolo gische kernbeslissingen de belangen en verlangens van de bevolking negeren? Op 8, 9 en 10 oktober a.s. wordt ge schoten te Breezanddijk van 11.00 tot 19.00 uur met de 155 mm houwitzer. Sec tor 200 graden Afsluitdijk, richting Den Oever. Afstand 15 km. Hoogte 5 km. Zo'n 70 recreatiedeskundigen uit heei Nederland nemen maandag en dinsdag deel aan een tweedaagse excursie op Texel, georganiseerd door het algemeen bestuur van de Stich ting Recreatie in Den Haag. Onder het gezelschap bevinden zich diverse topambtenaren van het ministerie van CRM, als mede enkele kamerleden en vertegenwoordigers van talloze recreatieve en op natuurbehoud gerichte organisaties. De deelnemers aan deze excursie krijgen de nodige informatie over verschillende aspecten op het gebied van recreatie en toerisme op Texel in een speciaal Texelnummer van het tijdschrift „Recreatie". In dit oktobernummer staan onder meer artikelen van burgemeester W. H. Sprenger („Texel: Nationaal landschapspark?"), en districtshoofd M. Mantje van Staatsbosbeheer („Praktisch terreinbeheer op Texel"). Ook treft men informatie aan over het Natuurrecreatiecentrum, het toerisme op Texel (middels een interview met VW-directeur Jaap Dekker) terwijl ook wordt uitgewijd over de druk van de recreant op de Texelse na tuurgebieden en een profiel van de verblijfsrecreant wordt gegeven. In dit speciale Texelnummer krijgt de lezer een goed beeld van de in vloed die de recreatie op een eiland als Texel heeft. De ongeveer 140 deelnemers aan de excursie logeren in hotel „De Koger Hoop" in De Koog. Op het programma staat onder meer een bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum en aan het vakantieverblijf De Sluftervallei en een rondrit per bus en per auto. Peter C. Brandsen uit Den Burg heeft Texel verlaten. Hij heeft zijn ma kelaardij na zeven jaar overgedragen aan Paul Kuip uit De Waal en is ver trokken naar Blaricum waarhij de ma kelaardij van zijn vader A. J. Brand sen overneemt. Hij zal nog vaak op Texel komen (waar zijn boerderij aan de Schilderweg eigendom blijft) maar uitsluitend als recreant. Makelaar Brandsen zegt met gemeng de gevoelens te vertrekken. „Op Texel is met het makelaarsvak een beste bo- B. en VV. vinden dat de gemeente in het VVV-bestuur het best kan worden vertegenwoordigd door een waarnemer in plaats van een bestuurslid zoals tot dusver het geval is geweest. De problematiek rond de positie van de gemeente binnen de VW is ak- tueel geworden nu de heer P. Beem- sterboer na bijna 28 jaar secretaris van de vereniging te zijn geweest vo rige week afscheid nam nadat hij het college had verzocht hem van deze tadk te ontheffen. B. en W. willen eerst de mening van de gemeenteraad peilen alvorens tot een definitief voorstel te komen. Zij heb ben de raad drie vragen voorgelegd waarop in de dinsdag te houden verga dering antwoord zal moeten worden gegeven. Allereerst moet de raad een oordeel vellen over het standpunt van het colle ge waarin de voorkeur voor een waar nemer wordt uitgesproken. Hoewel de raad hierover in juli al uitvoerig dis cussieerde vinden B. en W. dat nog geen duidelijkheid over de wensen van de raad bestaat, daar geen expliciete uit spraak werd gedaan. Dat was ook niet nodig, omdat toen nog niet bekend was dat Beemsterboer zich zou terugtrek ken. De volgende vraag die aan de raad wordt voorgelegd is of de gemeentelijke vertegenwoordiger in de VVV een be stuurder of een ambtenaar moet zijn. In juli bleek al dat het college hierover verdeeld is. De wethouders Zuidewind en Nauta vinden dat deze figuur een gekozen bestuurder moet zijn terwijl wethouder Westdorp en burgemeester Sprenger aan een ambtenaar als waar nemer de voorkeur geven. Het pré-ad vies: „Een bestuurder zal zijn aandacht meer richten op de beleidssfeer terwijl de ambtenaar uit hoofde van zijn funk- tie meer belangstelling zal hebben voor de uitvoering van het beleid in de finan- cieel-administratieve sector. Hij zal zich meer als een bewaker van het budget beschouwen waarvan een groot deel via de gemeente als subsidie wordt verkre gen", aldus het college Mocht de gemeenteraad de voorkeur geven aan een bestuurder dan willen B. en W. weten of zo'n figuur uit de raad dan wel uit het college dient te worden gekozen. Als deze vragen beant woord zijn komen B. en W. voor de vol gende raadsvergadering met nadere voorstellen. terham te verdienen maar de bedrijvig heid is wel te overzien. Ik ben een stre- vertje; ik wil méér. In het Gooi kunnen de zaken veel verder uitgroeien en ik kan me daar beter op heel Nederland oriënteren". Bewustmaking De komst van Brandsen in april 1969 ging gepaard met een opvallende stij ging van prijzen van onroerend goed op Texel. De jonge makelaar wil wel toe geven dat dat niet helemaal toevallig was. Het was niet gebruikelijk dat Texelaars een makelaar in de arm na men als ze iets wilden kopen of verko pen; er werd veel onderling gehandeld met onduidelijke waardevaststelling waardoor voor gelijksoortige objecten vaak zeer uiteenlopende prijzen werden gemaakt. Mede door de op grote schaal verspreide woninggids en advertenties waarin de 'te koop aangeboden huizen mét de prijzen stonden vermeld leerden de mensen dat hun huizen veel meer geld waard waren dan zij hadden ge dacht, vooral als het betreffende object recreatieve betekenis had In vergelij king met de kop van Noordholland wor den voor huizen op Texel hoge bedra gen neergeteld. Maar records zijn het niet. Aantrekkelijke objecten in de buurt van de randstad zijn aanmerke lijk duurder, maar ook op de andere Waddeneilanden moet nog belang rijk meer worden betaald, een gevolg van de schaarste door steeds beperkter bouwmogelijkheden. Genoeg bouwaktiviteit Ook op Texel zal de bouwaktiviteit op den duur stagnatie te zien geven al loopt dat volgens Brandsen lang niet zo'n vaart als velen denken. „Woning bouw is nog steeds overal mogelijk en er staan ook nog grote recreatieve pro jecten op stapel, zoals de 55 apparte menten aan de Schumakersweg (waar mee aannemer Koorn nog dit jaar be gint) en straks het Krimplan. Er is voor lopig werk genoeg" Ook voor twee bu reaus? „Beslist. Ik heb het nooit be treurd dat naast ons bedrijf ook het bu reau Eelman zeer aktief was. Die situa tie is veel gezonder dan dat je een soort monopoliepositie zou innemen". Texelaar Opvolger Paul Kuip heeft het afgelo pen half jaar met Brandsen een firma gevormd en zich in die periode inge werkt. Dat firmantschap wordt nu ont bonden. De heer Kuip zal de makelaar dij (die sinds een half jaar luistert naar de naam Texel Vastgoed) samen runnen met de heer Kees Bakker uit Purmer- end. Beiden studeren voor het make laarsdiploma. Paul Kuip stopt nu defi nitief met zijn werkzaamheden als com missionair in bloembollen in dienst van de Hobaho De makelaardij blijft op de oude plaats aan de Schilderweg geves tigd; Kuip huurt het kantoor van Brand sen. Peter Brandsen is er van overtuigd dat zijn opvolger het goed zal doen. „Hij is geknipt voor het vak, legt makkelijk contacten en heel belangrijk hij is geboren en getogen Texelaar. Dat voor deel heb ik helaas nooit gehad". Bij de toekenning van rentedragende voorschotten ter financiering van de aansluiting op het aardgasnet zullen B. en \V. niet al te formeel te werk gaan. Als bijvoorbeeld het betreffende huis op naam van de vrouw staat die geen eigen inkomen heeft kan de man even goed een financicringsvoorschot krijgen. B. en W. delen mee dat de voorschotten soepel zullen worden verstrekt. Bij de beoordeling van de aanvragen is wel van belang of de aanvrager op dat moment zelf voldoende middelen vrij heeft om de aanleg te bekostigen en of betrokkene in staat moet worden geacht rente en aflossing te betalen. Een voorschot zal pas worden uitbetaald als de nota's zijn ingeleverd. Zoals bekend worden de voorschotten verstrekt aan de eigenaar van een wo ning, dus niet de huurder. B. en W voe len er weinig voor daar verandering in te brengen. „Of de huurder de aanleg kan verzorgen zal afhankelijk zijn van de overeenkomst van huur en verhuur die tussen eigenaar en huurder is ge sloten. Als de huurder de aanleg mag verzorgen kan hij van gemeentewege geen voorschot krijgen. Gezien de toch andere relatie van de huurder tot het pand dan die van de eigenaar en het veelvuldiger voorkomen van mutaties in de huurdersrelatie achten wij, mede ge let op de daaruit voortvloeiende grotere risico's, het niet wenselijk dat de ge meente deze mogelijkheid opent", aldus B. en W Tenslotte- wordt meegedeeld dat in de schuldbekentenis zal worden opgenomen dat het pand voldoende te gen brand verzekerd moet zijn. Dag en naeht. Badweg 1. Ook voor ziekenfond»

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1