Rabobank S I) m WONING HYPOTHEKEN Denim-indigc: dé ideale stctf veer de "Nonchalante" Trend. S. RAN IN BEROEP TEGEN WEIGERING BOUWVERGUNNING Atheneum voor vijftiende keer naar Parijs WAT IK ZEGGEN WOU.." VERDWENEN KERKEN IN OOSTEREND «tfSKp. Unicef Wereldkinderfonds Cursussen volwassenen R. K. Kerk te Oosterend. (Texel) De jong-denkende, modieuze vrouw draagt de mode van vandaag.Deze twee fijne jurkjes met sportieve ritsen en grove stiksels zijn van Denim-indigo. Ideale stof voor de „Nonchalante" Rtiji. Denim-indigo verbleekt en kreukt in de was. En dat is precies de trend van dit seizoen. Kom's even bij ons kijken. Modress-'n eksklusleve kollektie, alléén bij modespeclallsten. De heer S. Ran uit Den Burg wil aan de Zuidhaffelderweg een schuur laten bouwen van 330 m2. De aangevraag de bouwvergunning werd door B. en W. geweigerd omdat de aanvraag in strijd is met het bestemmingsplan dat op dit terrein agrarische gebouwtjes van slechts 60 m2 toestaat en omdat het gebouw niet passend wordt ge acht in het landschap: maatvoering en materiaalgebruik zijn volgens het college niet op de omgeving afge stemd. De heer Ran is tegen de weigering in beroep gedaan bij de gemeenteraad, die dinsdagavond a.s. de beslissing moet ne men. In zijn beroepsschrift aan de raad stelt de heer Ran dat de schuur noodza kelijk is voor zijn bedrijf dat 15 ha groot is, waarvan 4 ha bloembollen en een veebezetting heeft van 125 schapen Al jarenlang heeft Ran met ontoereikende gebouwen moeten werken. Moderne op- fokmethoden van schapen en moderne bewaarmethoden van bloembollen nood zaken moderne huisvesting. Bovendien zullen de oude vervallen schuren kun nen worden gesloopt als de nieuwbouw er komt. Het stuk land aan de Zuidhaffelder weg is 6 ha groot. Bij het bedrijf (dat deel uitmaakt van een onverdeelde boe del) hoort ook 6 hectare bij .Madura" en 3 hectare bij de Waterweg. De grote schuur wordt aan de Zuidhaffelderweg uit oogpunt van bedrijfsvoering het meest gewenst geacht. Oplossing? De commissie van beroepsschriften die zich in eerste instantie over het be zwaar van Ran heeft gebogen, stelt B. en W. in het gelijk. Zowel in het huidige als het binnenkort van kracht wordende nieuwe bestemmingsplan voor het bui tengebied is op het bedoelde stuk land geen bouwstrook opgenomen zodat er geen omvangrijke bedrijfsgebouwen kunnen worden opgericht De commis sie vindt echter ook dat hier sprake is van een echt agrarisch bedrijf dat de mogelijkheid moet hebben een voor de bedrijfsvoering noodzakelijke schuur te bouwen. Er wordt dan ook bij B. en VV. op aan gedrongen te bezien of in het nog in voorbereiding verkerende nieuwe be stemmingsplan niet een mogelijkheid kan worden geschapen en wel door het opnemen van een bouwblok aan de Zuidhaffelderweg. B. en W. zullen deze suggestie opvolgen zodat er een kans is dat de heer Ran, zij het met een vertraging van een half jaar meer, zijn zin krijgt. Om de vertraging zoveel mogelijk te beperken zal het dan niet nodig zijn het van kracht worden van het nieuwe be stemmingsplan af te wachten maar zal er door toepassing van de bekende arti kel 19-procedure op vooruit kunnen worden gelopen. Mochten B en W., na ingewonnen advies bij deskundigen, tot de conclusie komen dat aan de Zuidhaf felderweg géén bouwblok mogelijk is kan de heer Ran nog trachten in het ka der van de normale bestemmingsplan procedure zijn recht te halen bij de ge meenteraad, gedeputeerde staten en de kroon Maandag vertrekken 41 jongens en meisjes, leerlingen van de klassen 5 en 6 van het Atheneum van de Rijksscho lengemeenschap voor een vijfdaagse reis naar Parijs. Het is de vijftiende keer dat een dergelijke trip, onder leiding van leraar Frans VV. A. II. K. Boere, naar de lichtstad wordt gemaakt. Doel van de Parijs-reizen is niet alcen ont spanning maar vooral het in contact brengen van de leerlingen met de Fran se cultuur in de meest brede zin. Dat dit doel ook door de Franse autoriteiten wordt onderschreven blijkt iedere keer uit een opvallend grote medewerking zoals toegang tot de musea. De groep komt om zeven uur 's avonds in Parijs aan. De volgende dag wordt na een rondrit een bezoek ge bracht aan het Maison de la Hecouverte waar een overzicht, met demonstraties, van allerlei uitvindingen wordt gegeven. Na een rondrit gaat het naar de Sacre Coeur, Place du Tertre en de moskee van Parijs. Voor woensdag staat naast een rondvaart over de Seine een bezoek aan het Chateau de Versailles op het programma alsmede het beklimmen van de Eiffeltoren. Donderdag gaat het naar het Louvre, het Jeu de Paumes, de cata- combes, de Dome des Invalides, het harnassenmuseum en gelegenheid is er om te slenteren langs de boekenstalle tjes aan de Seine. Deze dag wordt be sloten door een door de leerlingen zelf verzorgde feestavond. Vrijdag, na een bezoek aan het Musee de l'Art Moderne zijn de leerlingen vrij om in groepjes en met behulp van een plattegrond uitstap jes te maken. Het programma vermeldt verder een bezoek aan de Opéra de Paris waar balletvoorstellingen van Stravinsky en Gershwin worden bijge woond. Zaterdag wordt de terugreis vroeg begonnen om de boot van half acht 's avonds te kunnen halen. «EVEN VAN LEZERS -BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VSN 0€ RE DAK TIE Twee foto's uit het recente en het verdere verleden van Oosterend. De bovenstaande prent uit 1935 toont de Peperstraat met het voormalige gebouw van de Gereformeerde kerk in Hersteld Verband. De Hersteld Verband-kerk was een afscheiding van de Gereformeerde kerk en een gevolg van een verschil van mening over de interpretatie van een passage in Genesis; het aantal aan hangers was op Texel vrij groot. De HV-kerk is later opgegaan in de Neder lands Hervormde kerk. Het kerkgebouw aan de Peperstraat is na de oorlog ge sloopt; thans staan op deze plaats wo ningen. De foto, een ansichtkaart, illus treert dat ook minder oude platen snel historische betekenis kunnen krijgen. De andere prentbriefkaart werd verzon den in 1908 en laat een drietal beelden van de r.k. kerk in Oosterend zien. Het plaatje links toont het oude kerkje dat in mei 1905 werd gesloopt; de middel ste plaat toont de eerste steenlegging van het nieuwe gebouw op 30 mei 1945 en het derde fotootje werd gemaakt ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe thans nog bestaande gebouw op 24 oktober 1905. Beide ansichtkaarten zijn afkomstig uit de kollektie van de heer A. Brans uit Oosterend, lid van de munten- en ansichtenclub Texel. Het nieuwe seizoen van de club gaat van start op maandagavond 13 oktober; in hotel De Zwaan in Den Burg wordt dan ruilbeurs gehouden, aanvang 20.00 uur. Ieder die zijn munten- of ansichtenkol- lektie wil uitbreiden door ruiling is welkom. De verdere ruilbeurzen zijn dit seizoen gepland op de maandagen 8 december, 9 februari en 12 april. Nieuwe leden zijn uiteraard welkom; de contributie bedraagt ƒ5,per ka lenderjaar. De huidige toestand van de kinderen in de ontwikelingslanden: 1. Tegenwoordig krijgt slechts één van de twintig kinderen geneeskundige verzorging. 2 Meer dan 200 miljoen zuigelingen en kinderen lijden aan ondervoeding. 3. Voor ongeveer 85°/o van de kinderen van het platteland is er geen zuiver drinkwater beschikbaar. 4 Eén kind op de vijf sterft vóór zijn vijfde verjaardag. 5. Een ernstig tekort aan vitamine A veroorzaakt blindheid bij meer dan 100.000 kinderen per jaar. 6. In de ontwikkelingslanden is er geen onderwijs voor minstens 100 miljoen kinderen van 7 tot 10 jaar Zij leren niet lezen, niet schrijven, niet reke nen. Dit zijn enige grepen uit een rij van feiten, genoemd in Unicef Nieuws Wat stelt Unicef hier tegenover? Unicef helpt waar zij kan door hulp verlening bij het stichten van scholen, voorlichting inzake geboorteregeling, het verstrekken van handwaterpompen, om maar enkele vormen van hulpver lening te noemen. In Bangla Desh bijvoorbeeld redt vi tamine A jaarlijks de ogen van zo'n 150.000 kinderen van blindheid, maar de toediening van deze vitamine is in gebouwd in een reeds lopend malaria- bestrijdingsproject. Veel mensen helpen vrijwillig Unicef. Helpt u door het kopen van wenskaar ten (geschikt voor kerst, maar ook voor andere doeleinden) agenda's of Educoll bouwpakketten. Deze bouwpakketten zijn iets nieuws. Educoll is constructiespeelgoed dat te gelijk goede voorlichting geeft over volksgewoonten Het bevat vier uitge sneden bladen waarmee huizen kunnen worden gebouwd uit Niger, Dahomey en Kameroen. Geschikt voor de leeftijd 8-12 jaar. Bij onderstaande adressen kunt u vanaf heden terecht: de dames A v. d. Hoek, Herenstraat 50, Den Hoorn; J El len, Kotterstraat 8, Oosterend; G. West- dom, Ploosterstraat 2, De Cocksdorp, J Kiltz, Ruijslaan 21, De Koog; M. Veld, Hogereind 23, De Waal; Wie wil ver koopster zijn in Oudeschild?; H. Boere, Thijsselaan 122, Den Burg; J. Boetes, Vaargeul 16, Den Burg; L. Retsema, Bernhardlaan 24, Den Burg; M. Blan ken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. „Groet een vrind en help een kind" De Texelse Unicef-organisatie Vorige week werden mededelingen gedaan over de creatieve cursussen die in het kader van het cursuswerk voor volwassenen door de creativiteitscom- missie worden georganiseerd. Hieronder volgt nadere informatie over de rest van het indertijd aangeboden cursuspakket. Alle cursussen worden 's avonds gege ven. Engels: op donderdag 16 oktober a.s. aanvang half acht start in de LTS een cursus voor beginners. In beperkte mate kunnen zich hiervoor nog nieuwe deel nemers opgeven. Gegadigden kunnen zich op de aangegeven plaats en tijd vervoegen. De cursus wordt gegeven door de heer Siersma. Er zullen 2 groepen gevorderden van start gaat, t.w. op maandag 13 oktober en op woensdag 15 oktober, eveneens in de LTS van 7.30 - 9 uur. Beide groepen worden geleid door de heer Siersma. De cursussen zijn volgeboekt. Tenslotte zal een cursus Engelse con versatie gegeven worden door de heer M. J. de Weijer Deze cursus begint op dinsdag 14 oktober a.s., van 8 - 9 uur in de voormalige RHBS, ingang Elemert Een beperkt aantal nieuwe deelnemers op het niveau van tenminste drie jaar ULO is nog plaatsbaar Duits. De cursus voor beginners start op maandag 27 oktober a s in de voor malige RHBS, ingang Elemert en wordt gegeven van 8 - 9.45 uur door de heer P. van Bruggen. De cursus is volgeboekt zodat zich geen nieuwe kandidaten meer kunnen melden. Cursusduur 20 lessen. Gespreks- en discussietechniek. De vervolgcursus start op maandag 13 ok tober a.s. in de LTS. De cursus wordt gegeven van 7.30 - 9.30 uur door de heer G. Westerlaken Oud-cursisten van dit voorjaar kunnen zich alsnog opgeven. Biologisch tuinieren. De cursus start vrijdag 31 oktober a.s. in de Landbouw school aan de Beatrixlaan. De cursus wordt gegeven van 7.30 - 9 uur door de heer Spikman Een beperkt aantal nieu we deelnemers is nog plaatsbaar. Vervolgcursussen muziek. Voor deze cursus is nog een beperkt aantal oud cursisten plaatsbaar. Er gaan twee ver volgcursussen van start o.l.v. de heer F G. Kassenaar en wel op dinsdag 28 ok tober en op woensdag 29 oktober a.s. telkens om 8.15 uur in de muziekschool aan de Parkstraat. Muziekcursus voor beginners. Hier voor was de animo momenteel ontoe reikend Eerst in 1976 zal een nieuwe beginnerscursus worden overwogen Muziekcursus voor leerkrachten kleu ter- en basisonderwijs. Voor deze cur sus zal eerst een oriëntatie-avond ge houden worden op dinsdag 14 oktober a.s. om 8.15 uur in de muziekschool aan de Parkstraat. De cursus wordt gegeven door de directeur van de muziekschool de heer H. Mulder. Degenen, die zich nog niet voor deze cursus hebben opge geven, maar er interesse voor hebben, zijn van harte welkom op deze avond. Yoga voor beginners. Er hebben zich voldoende personen aangemeld voor één of meer cursussen. Binnenkort zal een oriëntatie-avond worden belegd met de adspirant-cursisten en de docente. Het is mogelijk dat deze cursus niet voor de bank voor iedereen Rabobank Texel Groeneplaats 11, Den Burg Vliestraat 16, Oosterend Molenlaan 1, De Cocksdorp De Naai 2, Den Hoorn Dorpsstraat 18 a, De Koog Zitting De Ruyterstraat 63, Oudeschild I dt ene v\eeti nyvrtoek l le-rf:ii| I

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2