(fro en rfwartsjexeh in het harL, REHABILITATIE ALLEEN VOOR HUISEIGENAREN Grafzerken vernield S. J. Rijk weg uit sporthal Ci Hypotl&ek^ van 20 CJtlm 24 oktober Rabobank 9 Jrs /poorb Geen goede samenwerking met beheerder voor sparen kunt u bij de Rabobank letterlijk alle kanten op.... Inwendige kwetsuren Lichtboei losgeslagen Uitleenpost bibliotheek tijdelijk gesloten maakte zestig „De Bolder nieuwe marktkramen ms®. Mortiergranaat gevonden Motor beschadigt auto Lichte hersenschudding Informeer nu naar de mogelijkheden voor gelden op gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken wdfj west noderiand ook in deze geschenkenweek. Dakwerkzaamheden begonnen WEG CERES-DE SCHANS VOORLOPIG AFGESLOTEN Doorgereden na aanrijding AUTO IN BRAND Gestolen auto vernield teruggevonden Weer inbraak in strandpaviljoen Uit de bocht gevlogen DINSDAG 21 OKTOBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9019 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodewljks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3966. COURANT Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 50 cent Incesso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW Zoals wij vorige week reeds meld den zal volgende week dinsdag in Den Burg een hoorzitting over de op stapel staande plannen voor wijk- en woning herstel (rehabilitatie) worden gehou den. Doel van deze bijeenkomst is het geven van informatie over de moge lijkheden en het peilen van de belang stelling voor dit project. Deze hoorzitting is bestemd voor inwoners van Den Burg, die een eigen huis bezitten en binnen de in ons num mer van vorige week vrijdag gepro jecteerde plangrenzen wonen. Donder dag zullen wij een lijst van alle straten in Den Burg publiceren, die voor re habilitatie in aanmerking komen, zo dat iedereen weet of hij in het rehabi- litatiegebied woont. Voor alle duide lijkheid dient te worden vermeld, dat woningwetwoningen niet voor rehabi litatie in aanmerking komen. De rehabilitatie valt in twee delen uiteen: wijkherstel en woningverbete ring. Laatstgenoemd werk wordt het eerst uitgevoerd. Bij woningverbetering gaat het om het aanbrengen van mini male voorzieningen om de woning weer voor een periode van 25 jaar leefbaar te maken. Van de kosten wordt maxi maal 35°/o door het rijk door middel van subsidie vergoed. Als aan een voor re habilitatie in aanmerking komende wo ning nog achterstallig onderhoud moet worden gepleegd, neemt het Rijk ook 35" o van de kosten voor haar rekening. Dat geldt tevens voor het aanbrengen van centrale verwarming in woningen, die onder de regeling vallen en nog geen c.v. hebben. „Eigen" verbouwing Als de belanghebbende nog andere verbouwingen aan zijn woning wil ver richten kunnen deze gelijk met de uit voering van de rehabilitatie worden gepleegd, waarbij gratis gebruik mag worden gemaakt van de diensten van de architect. De voor „eigen" verbou wingen benodigde bouwmaterialen wor den tegen dezelfde prijs geleverd als bij de rehabilitatie. De kosten voor deze verbouwingen komen echter wel voor de volle honderd procent voor rekening van de belanghebbende Als op de hoorzitting blijkt, dat er grote belangstelling bestaat, wil de ge meente overgaan tot het aanstellen van een projectleider. Deze zal zich met de organisatie en begeleiding van de reha bilitatie belasten. Van mensen, die aan het project willen meedoen, wordt de woning door de projectleider van bin nen bekeken. Hij stelt daarbij vast, welke verbouwingen minimaal nood zakelijk zijn om de woning voor de ko mende 25 jaar leefbaar te houden. Te vens wordt gekeken naar de technische en bouwkwaliteit van de woning. Nadat met de huiseigenaar overeenstemming is bereikt over de verdere wensen (ach terstallig onderhoud, aanleg CV) krijgt de architect opdraoht een verbouwte kening met begroting op te stellen Aan de hand daarvan moeten belang stellende, architect en aannemer geza menlijk tot overeenstemming over de aannemingssom zien te komen. De pro jectleider gaat met de aanvraag naar het bureau Volkshuisvesting in Haar lem, waar, als tegenstrijdigheden ont breken, automatisch subsidie wordt toegewezen. Op zeer korte termijn kan dan met de werkzaamheden worden begonnen. Financiering Over de financiering van de ver bouwkosten heeft de gemeente een ge sprek met de plaatselijke banken gehad Inzake uniforme voorwaarden. Het is de bedoeling dat de bank deze kosten voor 100 procent financiert. Via de ge meente wordt de subsidie aan de bank uitgekeerd De belanghebbende krijgt dus goen geld in handen. Aangezien de subsidie 35% van de verbouivvkosten beloopt, moet met de huiseigenaar een financieringsregeling voor de resterende 65% gevonden worden. Deze kan in één keer betalen of dat gespreid over maxi maal 25 jaar doen. In dat laatste geval is de rente, die de huiseigenaar over het van de bank geleende bedrag moet betalen fiscaal aftrekbaar. De tweede rehabilitatiefase omvat het wijkherstel. Voor elke gerehabilit teerde woning krijgt de gemeente van het rijk maximaal 2250 gulden. Als alle mensen in zo'n wijk met woningherstel meedoen, vangt de gemeente voor het wijkherstel het maximale totaalbedrag. Een verkeersongeluk, dat aanvanke lijk goed leek te zijn afgelopen, heeft todh nog bijzonder nare gevolgen voor de 18-jarige Ria Zwanenburg uit Den Hoorn. Vorige week dinsdag, toen ze op haar brommer in de buurt van de rijks werf in Den Helder reed, werd zij geschept door een automobilist. De brommer werd flink beschadigd, maar Ria mankeerde ogenschijnlijk niets en liep dan ook met haar brommer naar de boot om naar Texel te gaan. Terug op het eiland kreeg ze last van hevige pijn en moest naar Parkzicht worden gebracht. Na een aanvankelijk verbe tering werden de klachten steeds ern stiger. Er was sprake van injwendig letsel, zodat ze nog geruime tijd in het ziekenhuis zal moeten blijven. Vanuit „De Buteriggel" werd vrij dag in zee een onbekend voorwerp ont dekt, dat ongeveer vijftig meter uit de kant dreef. Via politie en rijkswater staat werd het loodswezen op de hoog te gesteld; het betrof een losgeslagen lichtboei. OOSTEREND In verband met de verbouw van dorpshuis De Bijenkorf te Oosterendzal de aldaar gevestigde uit leenpost van de openbare bibliotheek tijdelijk in een ander deel van het ge bouw worden ondergebracht. Woens dag a.s. (morgen) kan men nog in de dorpskamer terecht voor het ruilen van boeken, daarna gaat de uitleenpost dicht tot 5 november. In de centrale werkplaats „De Bol der" zijn zestig marktkramen vervaar digd, die de bestaande houten kramen zullen vervangen. De nieuwe kramen zijn gemaakt van staal en hout en zijn op eenvoudiger wijze op te zetten. Maandag a.s. zullen de nieuwe kramen voor het eerst op de markt worden ver huurd. Tegelijkertijd wordt een huur prijsverhoging van kracht: van ƒ5, naar ƒ7,50 per dag. De verhuur van marktkramen werd in mei van dit jaar overgenomen door De Bolder, omdat de firma Geus er plotseling mee stopte en verdere ex ploitatie door particulieren niet moge lijk was. Toen reeds werd huurprijs- verhoging overwogen, maar deze werd uitgesteld, omdat het materiaal in slechte staat verkeerde. OUDESCHILD Op de begraafplaats van Oudeschild zijn de afgelopen week drie grafzerken kapot geslagen. Het betrof grafmonumenten van de families Timmer, Bakker en Hin. De onbekende dader gebruikte een klinker en een zwerfsteen, waarmee hij zijn vernielzucht botvierde op het marmer en natuursteen. De politie hoopt de dader of daders te kunnen vinden. Vorig jaar gebeurde iets dergelijks op de begraafplaats in Oosterend; toen bleken kinderen de daders te zijn. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Met ingang van 1 november legt de heer S. J. Rijk zijn funktie als assistent beheerder/kantinebeheerder neer. Oorzaak van dit besluit is dat de samenwerking tussen Rijk en de sport halbeheerder niet goed was. Dë exploitant van cafetaria „Vero nica" in De Koog ging niet meer met plezier naar de sporthal. Aangezien het voor hem geen levensnoodzaak is de functie assistent-beheerder/kantine beheerder uit te oefenen, viel de ont slagaanvrage hem dan ook niet moei lijk. „Toch vind ik het erg jammer", zegt Rijk, „ik had mij veel van deze baan tussen de sportmensen voorge steld". Het dagelijks bestuur van de stiching cultureel werk heeft zich samen met de sporthalcommissic over de ontstane si tuatie beraden en besloten nieuwe ge gadigden voor beide functies op te roe pen, om die te verenigen in één per soon, of door twee verschillende men sen te laten vervullen. Gegadigden kun nen zich voor 1 november in verbin ding stellen met de Stichting cultureel werk op het raadhuis. Bij spitwsrkzaamheden in zijn tuin von de heer Ko Lexmond zaterdag aan de Beatrixlaan een 60 mm granaat, af komstig van een kniemortier. Het ding is door de politie afgehaald en zal te zijner tijd worden vernietigd door de mijnopruimingsdienst van de marine. Een vervelend incident deed zich voor bij de start van de MAB oriën- teringsrit, zondagmiddag om 14.20 uur. Motorrijder H. N. W. kwam op zijn mo tor met zijspan aanrijden en botste te gen de tamelijk nieuwe Peugeot 504 van de heer O. J. A., die juist achteruit zou rijden. De auto liep voor meer dan ƒ500,plaatsohade op. De aanrijding 'had plaats temidden van grote, onover zichtelijke drukte. Mede daarom wer den betrokkenen het over de schuld vraag niet eens, zodat ze er de politie bijhaalden. EIERLAND De aan de Stuifweg in Eierland wonende mevr. N. Boon kwam donderdagmiddag met haar bromfiets te vallen op het fietspad van de Postweg. Het gebeurde op. het ge deelte, dat achter de voormalige garage Roest doorloopt. De bromfietser raakte hier in het gras en kwam in de greppel teredht, waarbij ze een lichte hersen schudding opliep. De brommer werd beschadigd. In de loop van deze week zal het dijkweggedeelte tussen Ceres en het gemaal De Schans worden afgesloten in verband met de aanvang van de dijkverzwaringswerkzaamheden. Het verkeer zal worden omgeleid via Wes tergeest. Langs genoemd wegtracee zal wor den begonnen met het dempen van de sloten. Het benodigde zand wordt met Grinza-schepen in Oudeschild aange voerd en vandaar met vrachtauto's naar de bestemming getransporteerd. Dit heeft een intensief vrachtautover keer langs het Bolwerk tot gevolg, zo dat de andere weggebruikers ook dit weggedeelte op werkdagen beter kun nen mijden. Zondagavond ontdekte de heer Ge rard Kuip, dat zijn aan de WiLhelmina- laan geparkeerde Simca 1100 personen auto was aangereden. Een achterspat bord was ingedeukt en een achterlicht was kapot. De politie slaagde er spoe dig in de auto te vinden, die de aanrij ding moet hebben veroorzaakt. Het was een Volkswagen, die in de Wagemaker- straa't/werd aangetroffen. Het staat nog niet vast of de eigenaar of een ander erin heeft gereden EIERLAND de NSU RO 80 per sonenauto van de heer A. Mantje uit Den Burg vloog donderdagavond op de Hoofdweg in Eierland in brand en werd zeer zwaar beschadigd. De inzittenden (Mantje zelf en Barend Staal) konden zich op tijd in veiligheid stellen. De brandweer doofde het vuur met poe der. Op weg zijnde naar De Cocksdorp hoorden de inzittenden onheilspellend geknetter, mogelijk het gevolg van kortsluiting. Ter hoogte van hoeve „Lou Christy" werd de wagen snel tot stilstand gebracht. Poging om de in middels zichtbaar geworden vlammen te doven mislukten; de poederfolusser liet het afweten. Omdat het gevaar voor explosie (de wagen loopt op LPG) niet denkbeeldig was, namen beide heren de vlucht na ramen en portieren te hebben afgesloten in de hoop dat het vuur vanzelf zou smoren. Het verkeer werd opgehouden en de brandweer werd ge- iwaarschuwd. Op stil alarm kwam een wagen in aktie. De heer Mantje was verzekerd. De reparatiekosten zullen echter de restwaarde van de 5 jaar oude auto ruimschoots overtreffen, zo dat van total loss kan worden gespro ken. Jachtopziener L. Daalder kwam de politie vrijdagochtend vertellen, dat hij aan het Jan Ayeslag een kapotte per sonenauto had gevonden. De wagen was, komende van het strand tegen een denneboom gebotst. Later bleek de auto, een vijf jaar oude Ford Taunus, eigendom te zijn van de heer Sjors Visser uit OoSterend op Terschelling. Zijn vrouw was er voor familiebezoek mee naar Texel gereden en had de wa gen geparkeerd op het terrein bij de Emmalaan. De politie stelde vast, dat het tochtraampje op vakkundige manier was geforceerd, waarna de daders het contact met een draadje doorverbon den. In de naaht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in het strandpaviljoen van de heer J. C. Eelman bij paal 17. Er was met zoveel geweld aan de deur getrokken, dat het slot het begaf. Ver mist werden 25 pakjes Gladstone siga retten, 15 flesjes chocomel, stukken Mars, chips en pinda's; totaal voor on geveer ƒ80,Op 9 okto,ber werd in hetzelfde paviljoen ingebroken. In de nacht van vrijdag op zaterdag doorboorde automobilist R. M. M. (Een Duitser, die tijdelijk op Texel verblijft en werkzaamheden verricht bij de ver bouw van hoeve „Holland" in Eier- <land) ihet sChrilkhek bij camping De Driehoek. M. kwam met 'hoge snelheid uit de richting De Cocksdorp en ver zuimde de bocht naar rechts te nemen. Hij ging niet alleen door het hek, maar schoot ook nog een eind het ter rein van De Driehoek op. De chauffeur bleef ongedeerd.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1