(fro en ^wartsjexels in het harL, Oorzaken begrotingsproblemen dezelfde Financiële positie nauwelijks veranderd Hypotheek^ Nu ook verzorging van melkgebit Oudeschild tegen verkeersdoorbraak Tekort van 332 mille weggewerkt Pleidooi burgemeester maakte niet de minste indruk r f ^AAA/honk wpuuivui in Schooldienst nieuwe stiji r GEMEENTEBEGROTING '76 VERTOONT OVERSCHOT VAN 141.000 GULDEN Informeer nu naar de mogelijkheden voor gelden op gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken lQ west nederlond Kaarten uitverkocht WÊÊË Standpunt veranderde op bijeenkomst niet DINSDAG 4 NOVEMBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9023 COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus II - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf. Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2403, en Ron Lodew(Jks, Noord wester 21. Den Burg, tel. (02220) 3966. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. 4- 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 35 ct p. nun excl. 4% BTW J De financiële situatie van de gemeente Texel is in een jaar tijd nauwelijks veranderd. Het aanvankelijk geraamde begrotingstekort voor volgend jaar van 332 duizend gulden is in vergelijking met de begroting van dit jaar weliswaar bijna gehalveerd (het aanvan kelijke tekort voor '75 was 656 mille groot) maar de oorzaken van beide tekorten zijn dezelfde: geringe verhoging van de algemene en onderwijsuitkeringen uit het gemeentefonds en „absurd" lage onderhoudsvergoedingen voor de wegen. Dit blijkt uit de ontwerp-begroting van B. en W. voor volgend jaar. On danks de „zeer moeilijke positie van de Texelse gemeentefinanciën", aldus het college, zijn B. en W. net als vo rig jaar er in geslaagd de begroting voor 1976 sluitend te maken. De vol gende dekkingsmiddelen zijn hiervoor aangewend: - trendmatige verhoging van de plaatselijke belastingen met gemid deld 10%; - verhoging van de toeristenbelasting van 45 naar 55 cent. Tezamen met genoemde trendverhoging levert dat globaal 357.000 gulden op. Van dit bedrag wordt 80 mille aan de toeristische reserve toegevoegd zo dat 276.000 gulden voor dekking van het begrotingstekort kan wor den gebruikt; - aanwending van een deel der over schotten uit vorige dienstjaren. Dit levert 3 ton op. Door deze dekkingsmiddelen, ver meerderd met enkele mutaties, ont staat een overschot van 290.000 gul den. Na aftrek van diverse niet op de begroting opgevoerde kosten blijft uiteindelijk 141 mille over voor de pos^ onvoorziene uitgaven die hiermee van 60 000 naar 121.000 gulden groeit. Dit vergroot de mogelijkheden voor op vang van nieuwe lasten. 149 mille van de genoemde 290.000 gulden gaat op aan de kosten die aansluiting bij de schoolbegeleidingsdienst in Den Hel der (51 mille) met zich meebrengt en aan netto kapitaallasten van geraam de maar nog niet door Gedeputeerde Staten goedgekeurde investeringen en van nog niet in de begroting 1976 ge raamde, maar wel door GS goedge keurde, investeringen. Verder wordt de subsidie aan de Stichting Cultureel Werk met 3500 gulden verhoogd om dat de provincie geen 50 mille bij draagt in de stichtingskosten van de sporthal. HOOFDBREKENS B. en W. verwachten dat als de rijks uitkeringen niet worden verhoogd het aanbieden van een sluitende begroting voor 1977, als die althans nog op rede lijke wijze sluitend is te maken, op- nieuwe de nodige hoofdbrekens zal kos ten. „Op dit moment", aldus het college, »is het onmogelijk te voorspellen hoe het beeld er voor 1977 uit zal zien". Aan drastische bezuinigingen van de uitga ven wordt door het college niet gedacht „Wij vinden het ontoelaatbaar dat de bestaande voorzieningen worden aange tast. Het huidige peil zou eerder nog moeten worden verbeterd", aldus B. en W. in de begeleidingsbrief. VERGELIJKEN Over de trendmatige verhoging van de plaatselijke belastingen zullen B. en W. binnenkort nadere voorstellen doen. Over deze verhogingen zijn door de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken normen aangegeven die worden ge hanteerd bij gemeentelijke aanvragen voor aanvullende uitkeringen uit het gemeentefonds. Voor de rioolrechten geeft de staatssecretaris een minimum aan van 182 gulden per jaar per aan sluiting met zuivering en 91 gulden zon der zuivering. Sinds januari 1973 heft Texel per aansluiting 105 gulden. Nu het oppervlaktewaterbeheer sinds ja nuari 1974 in handen is van Uitwate- rende Sluizen kan de gemeente het ta rief van deze belasting gaan vergelij ken met de ministeriële norm van 91 gulden, zo delen B. en W. mee. Op dit moment zit de gemeente 14 gulden bo ven de norm. AANPASSEN Het ministerie stelt voor het reini gingsrecht van 44 naar 48,50 gulden te verhogen. Minimumeisen voor straat- en personele belasting worden niet meer gesteld omdat vele gemeenten al zijn overgegaan tot de invoering van onroe rend goed-belasting. Aangezien deze be lasting op Texel pas in 1977 wordt in gevoerd vinden B en W. het acceptabel bij de straat- en personele belasting voor volgend jaar uit te gaan van de normen voor dit jaar, vermeerderd met 10%. Dit percentage wordt door het mi- isterie voor alle belastingen gehanteerd; dit in verband met loon- en prijsstijgin gen. „Uiteraard moeten de overige hef fingen eveneens door 10% stijging wor den aangepast", aldus B. en W. AANZIENLIJK Uit het gemeentefonds krijgt Texel volgend jaar een uitkering van 7,8 mil joen, hetgeen 1,7 miljoen meer is dan dit jaar. Niettemin is de staatssecretaris weer aanzienlijk in ongunstige zin afge weken van het advies van de raad voor de gemeentefinanciën, menen B. en YV„ hetgeen Texel globaal 156 a 187 mille aan inkomsten scheelt. SLECHT GEVOED Het onderhoud van tertiaire en quar- tiaire wegen kost de gemeente volgend iaar 1 miljoen gulden terwijl de provin- 'fcie slechts 2 ton bijdraagt, nog geen 20% van de kosten. „In principe zouden al deze kosten door de provincie moeten worden vergoed", vinden B. en W. die van mening zijn dat de oorzaak voor het achterblijven van bijdragen op rijksni veau gezocht dient te worden. „Door de wettelijke regeling worden de provin ciale fondsen zeer slecht gevoed". Het •ollege wil inzaike onderhoudskosten van wegen binnenkort een vergelijking gaan trekken met andere gemeenten en de uitslag van dit onderzoek kenbaar ma- ken aan de vereniging van Nederlandse ïr gemeenten en de betreffende Tweede Kamercommissie. „Daarbij zal dan wor den verzocht dit probleem bij het kabi net aan de orde te stellen", deelt het college mee ONVOLDOENDE De rijksvergoeding voor het openbaar en bijzonder onderwijs zijn reeël om hoog gegaan maar bieden, zo vindt het college, hoewel goedbedoeld voor Texel onvoldoende soelaas. Voor beide onder wijsvormen komt de gemeente 425 mille tekort, de kosten van vakonderwijs in begrepen. Voor dit jaar was dat tekort 339.000 gulden. „De conclusie kan slechts zijn dat uitsluitend door een drastische verhoging van de onderwijs- vergoeding de tekorten bij de gemeente Texel kunnen worden opgevangen", al dus B. en W. SOCIALE DIENST Van de sociale dienst blijft 8 ton ten laste van de gemeente. Dat is 126 mille meer dan in 1975. Belangrijkste oorza ken: het regelmatig optrekken van de landelijke bijstandsnormen, prijsverho ging van verzorgingstehuizen en trend matige stijging van de algemene be heerskosten. Voor het eerst zijn in de be groting van de sociale dienst de deel namekosten aan het open bejaarden- werk opgenomen. De pensionprijzen van huize Irene gaan per 1 januari van het volgend jaar opnieuw omhoog vanwege de aanstelling van hoger gekwalificeerd personeel, de loon- en prijsstijgingen en de te verwachten ongunstige exploita tie. Het voor 1976 geraamde exploitatie tekort van het sociaal werkverband De Bolder bedraagt 443 mille, dat is 169 mille meer dan dit jaar Het rijk neemt 80% voor zijn rekening zodat nog 33 mille ten laste van de gemeente komt Voor de uitvoering van de Hoofdstad- operette ,Der Bettelstudent" in de Hel- derse schouwburg op vrijdag 7 novem ber, zijn alle kaarten verkocht. Mocht iemand onverhoopt niet kunnen of mochten er nog belangstellenden voor kaarten zijn, dan kan men contact op nemen met het bureau Culturele Zaken in het gemeentehuis, telefoon (02220) 3041. Oorzaak en temedie op één plaatje: De nieuwe dentalcar met op de voorgrond snoepende kinderen De opnieuw tot leven gewekte school- tandverzorging draait op volle toeren. Al ruim een week is de nieuwe dental car tot tevredenheid in gebruik en drie tandartsen zijn druk doende met het in lopen van de achterstand die de laatste jaren vooral als gevolg van gebrek aan mankracht is ontstaan. Een belangrijk verschil met vroeger is dat de zorg niet beperkt blijft tot nazien en herstel van de blijvende gebitten maar dat zonodig ook de melkgebitten onder handen wor den genomen. Dat laatste heeft bij sommige ouders verbazing gewekt. Trekken en vullen in een melkgebit werd nooit zo noodzake lijk gevonden. De tandartsen denken daar anders over. Vooral de laatste jaren zijn melk gebitten vaak ernstig aangetast wat een reeël gevaar inhoudt voor het blijvende gebit. Als de nieuwe tanden opkomen temidden van rottende voorgangers raakt dat nieuwe gebit al direkt geïnfec teerd. Een ander verschil met vroeger is dat veel meer aan preventie wordt ge daan. Niet alleen de kinderen krijgen te horen dat zij het snoepen beter kun nen laten en dat zij hun tanden moeten poetsen, ook de onderwijzers en de ou ders worden benaderd. Want de enige oorzaak van alle tandellende is de veel te grote consumptie van suiker. Steeds slechter Tandbederf houdt gelijke tred met het suikergebruik en dat betekent dat het er met de gebitten van onze kinde ren veel beroerder voor staat dan tien of twintig jaar geleden. In de periode 1964 - 1974 nam bij de vijfde klas-scho lieren het aantal gaatjes met 65% toe. Voor de tandartsen is er dus veel meer werk. Illustratief is dat bij 1 op de drie kinderen een tand of kies van het melk gebit moet worden getrokken; het komt maar zelden voor dat helemaal geen be handeling nodig is. De tandartsen heb ben er de handen vol aan. Het in groepspraktijk samenwerkende team bestaat uit de sedert 12 jaar op Texel gevestigde J. P. Rijkaart. Voorts uit J. de Winter (sinds een jaar op Texel) en G. J. van de Meent die per 1 juli aan het team is toegevoegd. Beschikt wordt over een hypermodern ingerichte be- handelwagen, „dentalcar", waarin alle behandelingen (met uitzondering van röntgenopnamen) kunnen gebeuren. De wapen is geleverd door Spijkstaal en heeft 90 duizend gulden gekost. De oude (zie vervolg pagina 2) OUDESCHILD Burgemeester Sprengcr is er gisteravond niet in ge slaagd de bewoners van Oudeschild af te brengen van hun bezwaren tegen de mogelijke aanleg van een 6 meter brede verkeersdoorbraak tussen het Bolwerk en de Houtmanstraat. Zijn argumenten dat een dorp als Oudeschild deze toe gang wellicht nódig heeft en dat het alternatief om buiten het dorp om een verkeersweg aan te leggen geen haal bare kaart is, maakten niet de minste indruk. Toen aan het slot van de soms nogal verhitte discussie (men weigerde aanvankelijk zelfs te pauzeren) werd ge vraagd wie nog steeds tegen de geplan de doorbraak was, gingen alle vingers omhoog. De zeer druk bezochte bijeen komst was belegd door de dorpscom missie die alvorens namens het dorp be zwaren te gaan maken tegen dit onder deel van het ontwerp bestemmingsplan eerst wel eens de meningen wilde pei len. Die mening was dus buitengewoon duidelijk en besloten is dan ook om een standaard bezwaarschrift voor de ge meenteraad op te stellen. Dit bezwaar schrift kan aanstaande zaterdag in het dorpshuis door ieder worden onderte kend van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. De aanwezigen gedroegen zich als echte Oudeschilders wat betekende dat ze van hun hart geen moordkuil maak ten, zich met geen enkel kluitje in het riet lieten sturen, niet overdreven for meel waren, niet uitblonken in scherp luisteren en zich bij dit alles kostelijk amuseerden. De gemeentelijke verte genwoordigers achter de bestuurstafel waren in een weinig aanlokkelijke po sitie want ze kregen heel wat naar het hoofd geslingerd. De meest krasse op merking die ze te verwerken kregen was dat het gemeentebestuur met zijn doorbraak planmatige kindermoord voorbereidt. Wijzigingen Overigens is tot dusver niet gebleken dat B, en W. bezwaren tegen het be stemmingsplan zomaar naast zich neer leggen. Naar aanleiding van de hoorzit ting van 3V2 jaar geleden zijn heel wat veranderingen in het plan aangebracht. R.O.-man J. van Dijk gaf een overzicht van deze en andere wijzigingen. Hij ver telde onder meer over het stre ven om ter voorkoming van ver- trekoverschot op Texel meer nijverheid te krijgen Daarvoor is Oudeschild een relatief grote oppervlakte industrie terrein aangewezen alsmede de moge lijkheid om het aantal woningen met 25 a 33 uit te breiden. De discussie over de enig overgeble ven doorbraak in het plan werd geopend door de heer W. Zadeits die vroeg waar om de gemeente tegen de wil van de be volking het Ankerpark met speeltuin wil doorkruisen, iets dat duidelijk te gen het welzijnsbeleid ingaat. Andere plaats? De burgemeester wees er op dat bij de planning niet alleen naar de bestaande toestand moet worden gekeken maar naar wat er in de komende tien jaar mogelijk gemaakt zou moeten worden. Met name het geplande woonwijk je moet bereikbaar zijn. De doorbraak is bedoeld voor de Oudeschilders zelf; niet voor doorgaand verkeer, zeker geen vrachtverkeer. Dat de doorbraak er moest komen stond voor de burgemees ter vast; er zou volgens hem wel te pra ten zijn over wijziging van de gepro jecteerde plaats. Het maken van een verkeerstoegang aan de westkant van het dorp zou onder meer op bezwaren van landschappelijke aard stuiten en financieel onhaalbaar zijn. De nadelen van verkeersdrukte en onveiligheid kunnen voor een groot deel tegemoet worden getreden door verkeersmaatre gelen, bijvoorbeeld door éénrichting- verkeer, scheppen van voetgangerszo nes e.d. Veiligste oplossing De heer Frans Schellinger, lid van de dorpscommissie vond, de veiligste op lossing het achterwege laten van de doorbraak. Nu kan men in 't Buurtje niet veel harder rijden dan enkele kilome ters per uur; bij een zes meter brede verkeesrweg wordt dat anders. De bur gemeester: „Best mogelijk dat de hui dige situatie op dit moment niet zo slecht is, maar we moeten aan de toe komst denken". De heer G. Weijers stelde als alter natief de Puzzelweg voor. die dan langs de zuivering zou moeten lopen en in de buurt van Ceres op de zeedijk zou moe ten aansluiten. Veel te kostbaar, oor deelde de burgemeester, die nogmaals opmerkte dat het niet de bedoeling is in Oudeschild alle verkeer toe te laten. Mevrouw Janssen De heer Zadeits wees erop dat de ge plande doorbraak ten koste gaat van het terrein van mevrouw Janssen-van Esch „waar jaarlijks 4.000 kinderen komen". Op de vraag of in deze stedebouwkun- (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1