H MITRA MAAKTE MENGPANEEL VOOR OMROEP Schietoefeningen Weer gasgestookte auto in brand Huishoudschool nam deel aan wedstrijd CULTUREEL WERK WIL 00K ZONDAG KERMIS MAN ÖIT AUTO GESLINGERD Uitleenpost week langer dicht Knip beëdigd als taxateur Been gebroken Witte Burcht start met jongerenbijeenkomst DROS DEFINITIEF WEG ALS EMK-DIRECTEUR VOORSCHOT VAN 40 MILLE VOOR TEXELSE BOYS IN AFWACHTING SUBSIDIE Uitvoering fanfare VERVOLG VAN PAG.l Oudeschild wil geen doorbraak VERVOLG VAN PAG. 1 Aandacht voor preventie bi schooltandverzorging Ringavond HVG Vc In de Mitra- werkplaats wordt de laatste hand gelegd aan de 10-kanaals mengversterker voor ,De Lichtboei". Medewerkers van de elektronische onderneming Mitra B.V. te Den Burg hebben voor ,De Lichtboei" (vroeger de bejaardenomroep) een mengpaneel ge maakt dat zeker ƒ15.000,zou hebben gekost als alle uren gewoon in rekening zouden zijn gebracht. Het is een 10- kanaals mixer-versterker, vervaardigd naar eigen ontwerp samen met de men sen van „De Lichtboei" die in het appa raat al hun wensen vervuld zagen. Zo'n mengpaneel is erg handig en maakt een professionele aanpak van de uitzendingen voor de bejaarde luiste raars mogelijk Om één mogelijkheid te noemen: het aparaat kan vanuit vier verschillende kerken geluid toegevoerd krijgen, er daarvan één rechtstreeks uit zenden en intussen de andere drie op de band opnemen voor latere uitzending. Maar ook kunnen de geluiden van twee of meer kerken worden gemengd, er kan grammofoonmuziek of commentaar aan worden toegevoegd, enzovoort. To taal kunnen niet minder dan tien ver schillende geluidsbronnen die over heel Texel verspreid kunnen zijn worden „verwerkt" tot een aantrekke lijk produkt dat bij de luisteraars in de huiskamer wordt gebracht. Medewerkers Geestelijke vader van de mengver- sterker is de heer Bert van de Pijpe- kamp. Verder werkten Jan Keijser en Joop Kolijn er aan mee. De mensen van „De Lichtboei" zelf hielpen ook een handje, met name vader en zoon Combé en Piet Arensman Al met al is zo'n vijf tig avonden gewerkt. Mitra stelde zijn gebouw en technische hulpmiddelen gratis beschikbaar. „De Lichtboei" hoeft alleen de (naar verhouding geringe) ma teriaalkosten van ƒ2.500,te betalen Het paneel is vrijdagavond officieel aan „De Lichtboei" overgedragen tijdens een gezellig etentje in het Chinees res taurant Kota Radja. Techniek Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. De zeer enehousiaste Bert van de Pijpekamp wilde ons dan ook graag uitvoerig vertellen welke mo gelijkheden „zijn" apparaat allemaal heeft. Hij wees onder meer op het uni versele karakter. Op de grammofoon- aansluiting kunnen alle soorten platen spelers zonder meer worden gekoppeld. Interessant is de mogelijkheid om elk toegevoegd signaal vóór de menging te beluisteren en zonodig te corrigeren. Na de menging is kwaliteitsaanpassing mogelijk door een tooncorrectiefilter Verder maakt een monitormengverster- ker deel uit van het ontwerp. Los van de eigenlijke mengversterker kan het eind resultaat al via koptelefoon of luid spreker worden beluisterd. Het ver schijnsel „rondzingen" dat zich dan zou kunnen voordoen wordt de kop inge drukt door een .blokkeerinrichting" op de luidsprekers. Verder spreekt Van de Pijpekamp met trots over kanaalindica tie, calibratietoon „om het apparaat te kunnen doorfluiten" en bezigt nog veel meer termen waarvan alleen insiders weten wat er precies mee wordt be doeld. De bejaarde luisteraars hebben vol doende aan de wetenschap dot „De Lichtboei" weer een belangrijke stap in de richting van technische vervolma king heeft gezet, hetgeen aan de kwa liteit en de gevarieerdheid van de uit zendingen ongetwijfeld te merken zal zijn. Zoals bekend werkt „De Lichtboei" thans legaal. Met toestemming van de PTT wordt gebruik gemaakt van de kerktelefoonliinen, een unieke situatie in het land. Verder is het mogelijk om vanaf alle punten van Texel recht streekse uitzendingen te verzorgen of opnamen te maken. Enige voorwaarde is dat een telefoontoestel in de buurt is. Door een eenvoudige ingreep kan de zg. muzieklijn in de telefoonkabel worden aangesloten waardoor technisch perfek- te geluidsoverdracht mogelijk is. Draad loze uitzendingen zullen voorlopig nog tot de wensdromen blijven behoren. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In hot tijdvak van 3 tot en met 28 november 1975 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. 5 november Breezanddijk van 10.00 - 19.00 uur met 105 lang 30 en 120 mm mortier. Om half vijf gistermiddag rukte de brandweer uit voor een autobrandje in Den Burg. Het betrof een Volkswagen busje van het aannemersbedrijf v.h. J. Koorn Mzn. waarvan de op gas lopende motor in vlammen was geraakt. Dat ge beurde toen op het parkeerterrein aan de Drijverstraat met behulp van een personenw agen werd gepoogd het slecht startende busje op gang te brengen. Tij dens het trekken deed zich in de motor een explosie voor. De aan het stuur zittende Ko Koomen zag via de buitenspiegel vlammen uit uit laat en motorcompartiment slaan. Uit vrees dat de hele boel in de lucht zou vliegen namen hij en de naast hem zit tende 6-jarige Menno Koorn de vlucht. Toegestroomde schooljeugd en ander publiek werd op veilige afstand gehou den. De brandweer arriveerde snel en doofde het vuur met poeder en schuim Bijzonder gevaar voor de omgeving be stond niet omdat de brandende wagen midden op het goeddeels lege parkeer terrein stond. Het twee jaar oude busje was all risk verzekerd. Het is de derde keer binnen een half jaar dat op Texel een op gas lopende auto in brand raakt. De afgelopen zomer verbrandde op de Keesomlaan in Den Burg de motor van een gloednieuwe Peugeot van een Duitse vakantieganger, onlangs onder ging de NSU personenauto van A. Mant- je in Eierland hetzelfde lot In geen der gevallen kon een bevredigende verkla ring worden gegeven. De Texelse landbouwhuishoudschool heeft deelgenomen aan de door het Be- drijfsschap voor het Slagersbedrijf ge organiseerde huishoudscholendag in Afifauna te Alphen aan de Rijn Het be- drijfsschap betaalde alle kosten, ook die van de reis. Er was een wedstrijd aan verbonden In hetkader daarvan maakte Jenny Vlaming een vleeswarenschotel, Joke Zijm verzorgde een borrelgarni tuur en Nelly Drijver maakte een war me vleesschotel. Ze vielen buiten de prijzen, maar dat drukte de pret nauwe lijks. De inwendige mens leed geen ge brek: koffie, lunch en een diner tot slot Verder was er een puzzeltocht door het vogelpark waarvoor tien platenbonnen waren uitgeloofd. Als geschenk kreeg ieder een gourmetstel. „Principieel is niet te zien waarom een autocross op zondag wel kan wor den toegestaan en een kermis niet", zo zegt het dagelijks bestuur van Cul- tureel Werk in een advies aan het centraal bestuur van de stichting om de kermis met de zondag tot vijf da gen te verlengen. Als het centraal bestuur met dit voor stel akkoord gaat wordt B en W in overweging gegeven hierover de raad om een uitspraak te vragen. In 1970 wees de raad een verzoek van de bond van kermisexploitanten om de zondag de hand rmisdag in te voeren van Het dagelijks bestuur vindt dat van verlenging een hogere opbrengst mag y°TWacht "In aanmerking ne mend dat de stichting dit jaar subsidie aanvragen tot een bedrag van bijna 93 mille kreeg terwijl er slechts 21 mille te verde en valt is een hogere opbrengst zeer welkom aldus het stichtingsbe stuur dat in een overzicht aangeeft dat vanaf 1967, toen de kermis weer werd ingevoerd, uit de opbrengst 88 mille aan investeringssubsidies voor verenigingen is uitgekeerd. „Met dit bedrag werd in verenigingsverband een viervoud aan £ne™nnn?.fn' t0t een bedrag van 350.000 gulden, gedaan". Het stichtingsbestuur voert nog diver se argumenten voor de kermis op zon dag aan Zo past verlenging volgens haar m de Texelse kermishistorie, waar in het verleden op zondag altijd kermis werd gehouden. Het bestuur laat weten dat de zondagswet geen geweld behoeft worden aangedaan als de kermis vanaf circa 13 00 uur geopend is. Door ver lenging zullen Texelse en Heideree ker mis elkaar twee dagen overlappen. Daarvan wordt geen verminderde be langstelling verwacht daar de praktijk aantoont dat bedrijven die voor Texel inschrijven als regel niet in Den Helder verschijnen", zo meent het bestuur Dc 29-jarige G.K.L. uit Den Hoorn mag van geluk spreken na het ongeval dat hem donderdagavond op de Hoorn- derweg overkwam. Hij kwam nabij Ou we Kamp met zijn auto in de sloot te recht, werd uit zijn voertuig geslingerd en vie! in de sloot. De auto bleef op het kantje van de sloot balanceren. Als de wagen was doorgekanteld zou hij op de bestuurder zijn terecht gekomen. L heeft aan zijn avontuur overigens vrij ernstige verwondingen aan het hoofd cn blessures aan de rug overge- houden. Hij wordt momenteel in het zie- kenhuis in Den Helder verpleegd. L. kwam tegen kwart voor zes uit de rich ting Den Burg. In de flauwe bocht bij Ouwe Kamp raakte hij in de berm en heeft waarschijnlijk te abrubt bijge stuurd. Hij verloor de macht over de wagen die daarop de sloot in en uit schoot. DINSDAG 4 NOVEMBER Het Pakt-raadslid Daan Welboren houdt in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhardlaan een praatje on der het motto Macht en onmacht in de Texelse politiek". Ieder is welkom; aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 5 NOVEMBER Het Groene Kruis houdt de ledenverga dering in het Medisch Centrum aan de Witte Kruislaan; aanvang 20.30 uur Een missie- en zendingsavond wordt ge houden in de Hervormde kerk van De Waal, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 6 NOVEMBER In de Hervormde kerk van Den Burg wordt van 15.00 - 17.00 uur en van 20.00 - 22.00 uur missie- en zendings- markt gehouden. Om 20.00 uur begint in de Doopsgezinde kerk van Den Burg een missie- en zendingsavond. Door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar is de heer Paul Kuip Czn., wonende te De Waal, beëdigd als taxateur in onroerende goe deren. De heer Kuip is werkzaam als bemiddelaar in onroerende goederen te Den Burg. OUDESCHILD Wielrijder A D „op- varende van de „Guurtje Jacoba" liep een open beenbreuk op, toen hij op het haventerrein werd aangereden door een vrachtauto. Vrachtautochauffeur J B. (44) uit Oosterend sorteerde voor naar links terwijl de fietser voor hem reed. Laatstgenoemde merkte de auto niet op en werd door de linkervoorkant van de wagen geraakt. Hij viel en kwam met het linkerbeen onder een der achterwie len van de auto terecht. OOSTEREND De in De Bijenkorf gevestigde uitleenpost van de openbare bibliotheek blijft een week langer dicht dan was verwacht, dit in verband met de verbouwing Woensdag 12 november zijn de lezers dus weer welkom en wel van 15,00 - 17.00 uur en van 19 00 - 21.00 uur. Er is dan een nieuwe kollektie boe ken In sociëteit De Witte Burcht in de Molenstraat wordt morgen onder lei ding van Jaap Dirksen begonnen met bijeenkomsten voor kinderen van 9-12 jaar. Donderdagavond wordt begonnen met soosbijeenkomsten voor jeugd tot en met 17 jaar. Op de woensdagmiddag zulen de kin deren zich kostenloos kunnen amuseren met spelletjes, creativiteit en discussie. Men is welkom vanaf half drie. De bij eenkomsten eindigen tussen vijf uur en half zes. Er is een programma, maar erg strak omlijnd is dat niet. Er zal veel re kening worden gehouden metde wensen van de kinderen zelf. De rijpere jeugd die elke donderdag avond vanaf half acht welkom is mag het hele programma zelf samenstellen. Jaap Dirksen zal er dan wat vorm aan trachten te geven. Naast creativiteit zal discussie over allerlei aktuele en per soonlijke zaken worden gestimuleerd in een openhartige sfeer Dirksen: „Hier moet gepraat kunnen worden over din gen waarover de jongelui op school of thuis liever niet beginnen". De eerste bijeenkomsten zullen ove rigens een voornamelijk informatief ka rakter dragen: wederzijdse kennisma king en bepalen wat er de komende we ken op het programma moet komen. BOWLINGCOMPETITIE In bowling „De Koogel" begint woens dagavond (morgen) de bowlingcompeti tie. Het programma van 8 tot 10 uur ziet er als volgt uit: Ran Motoren-De Koogel van 10 tot 12 uur: De Prins-Nasibersyl The Millionairs-The Pioneers Terpstra-Wever-The Dogs Het programma voor donderdagavond luidt van 10 - 12 uur: JKM-Bistro Toyota-Atilya Prinses Juliana-Old Timers Voor leden van de BBT blijft de club avond gehandhaafd Alleen kunnen ze tijdens de competitie maar tot 10 uur voor het gemiddelde gooien; daarna moeten de banen vrij zijn voor de teams. De heer J. C. Dros heeft definitief ontslag genomen als directeur van de Exploitatiemaatschappij De Krim (EMK). Eind juni was hij door het EMK- bestuur reeds geschorst en werd zijn functie sindsdien waargenomen door de heer M. Boon. Na afloop van de schor- singstermijn is hem verzocht niet op nieuw in functie te treden. Tusen de heer Dros enerzijds en de beheerder en een deel van de raad van commissarissen anderzijds waren ern stige strubbelingen ontstaan. De wijze van optreden van de heer Dros, meest met betrekking tot de dagelijkse prak tijk van het beheer van de camping, werd niet langer geduld President-com missaris Theo Hoogerheide vertelde ons desgevraagd dat de schuld van de pro blemen voor een deel ook aan de raad van commissarissen kan worden gege ven. „We hadden duidelijker regels moeten stellen en op de naleving daar van scherper moeten toezien. We zijn de zaken met wat teveel Texelse gemoede lijkheid tegemoet getreden" De heer Dros heeft ingezien dat het in het belang van de EMK zou zijn om zich definitief terug te trekken. De heer M. Boon zal voorlopig blijven waarne men. Het ontslag van de EMK-directeur moet overigens nog formeel bekrach tigd worden door de aandeelhouders vergadering. Slotfase Het EMK-bestuur is blij dat de kwes tie van de baan is omdat de uiterst be langrijke onderhandelingen met de Ne- womij en de gemeente Texel in een slot fase zijn gekomen. Hierbij moet de EMK zich kunnen presenteren als een soliede organisatie die niet door interne spanningen wordt ondergraven. Zoals bekend wordt het bestemmings plan De Krim momenteel herzien in overeensteming met de verlangens die de Jonge Ondernemers Organisatie Texel destijds in haar bezwaar bij de Kroon naar voren heeft gebracht. Het bezwaarschrift werd ingetrokken op voorwaarde dat het plan aan hogere kwaliteitseisen zou gaan voldoen. Mede in het kader daarvan zal de Krim 43 hectare grond van mede-partner Ne- womij overnemen waardoor de Krim eigenaresse wordt van 43 hectare van het totaal 87 hectare omvattende gebied. De terreinwinst is voornamelijk bestemd voor kampeerdoeleinden (omdat voor deze sector relatief de laagste investe ringen nodig zijn) maar 15 tot 20 hectare ervan zal worden gebruikt voor recrea tiemogelijkheden ten dienste van de ver- blijfsrecreanten van de Krim. Dit stemt dus overeen met de visie dat uitbreiding van het aantal slaapplaatsen op Texel alleen verantwoord is als de recreanten hun recreatiemogelijkheden voor een belangrijk deel op het eigen overnach tingsterrein kunnen vinden en aldus geen noemenswaardige belasting meer zullen vormen voor de kwetsbare om ringende natuurgebieden. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Cultureel Werk wil de voetbalver eniging Texelse Boys een voorschot van 40 mille geven in afwachting van het beschikbaar komen van hetzelfde bedrag aan subsidie. Dit om de pro blemen van de vereniging inzake de financiering van het clubgebouw te verlichten. De subsidie bedraagt 25% van de bouwkosten (160 mille). De verwachting bestaat dat Texelse Boys 40 mille subsidie krijgt maar het tijdstip waarop deze subsidie beschik baar komt staat niet vast. B. en W hebben zich bereid verklaard de voetbalvereniging 27.500 gulden sub sidie te geven mits Cultureel Werk be reid is 12.500 gulden uit de kermisop- brengst beschikbaar te stellen. Het col- loge zal hiertoe pas de raad een voor stel doen nadat C W. hiermee akkoord gaat. De gemeentelijke subsidie aan de Boys wordt niet onttrokken aan de ver zekeringspremie van de afgebrande boerderij „Ons Genoegen" maar komt ten laste van de algemene middelen, zo hebben B. en W de stichting laten we ten. Dc door het gemeentebestuur voorge stelde regeling wijkt af van de gebrui kelijke gang van zaken. Tot dusver wer den alle aanvragen van verenigingen om een investeringssubsidie uit de ker mispot gehonoreerd. Aanvragen van verbouw of nieuwbouw van dorpshuizen werden daarentegen wel door de ge meenteraad behandeld. B. en W. zijn nu echter van mening dat alle subsidie aanvragen voor investeringen boven de 50 mille bij de raad aanhangig gemaakt kunnen worden. Aanvragen onder dit bedrag worden door Cultureel Werk be handeld. KTF-DEK houdt donderdagavond half negen in het dorpshuis De Wiele waal in De Waal generele repetitie voor het festival waar het fanfare zaterdag in Leiden aan deelneemt. De uitvoering in het dorpshuis is voor iedereen vrij toegankelijk. UIT DE BOCHT DE KOOG Toeriste mej. R.L.M.G (26) wilde zaterdag vanuit zuidelijke richting de Dorpsstraat van De Koog inrijden ,maar zag te laat dat dit ver boden is. Ze trachtte ijllings naar links te sturen maar kwam daarbij tegen de afrastering terecht met schade als ge volg. dig en verkeerstechnisch advies is ge vraagd, antwoordde de heer Van Dijk bevestigend. Schellinger constateerde dat een doorbraak verkeersaantrekkend zal werken „Er komen drie gevaarlijke kruispunten bij en de beide scholen ko men aan een drukkere weg te liggen' Enkele malen moest burgemeester Sprenger herhalen dat in ieder geval het vrachtverkeer buiten het dorp zal worden omgeleid. Sommigen bleken het Bolwerk echter ook als dorp te beschou wen en wilden het zware verkeer via Leemkuilsweg of zelf Akenbuurtsweg omgeleid zien De suggestie om te zor gen dat het voor de haven bestemde ge wone autoverkeer (90°/o van de toeristen die Oudeschild bezoeken) vond een wil lig oor. De heer J. Th. Boom nam geen ge noegen met de afwijzing van de Puz- zelweg (die bij de Noordkaap op het Bol werk zou kunnen uitkomen) als alterna tief voor de doorbraak De burgemees ter gaf echter geen krimp Huis Dros constateerde da: het geplande woonwijkje niet groot ge noeg is voor een eigen uitweg op dt Heemskerckstraat. Hij vond het onjuist dat mede wegens dit kostenargument een doorbraak wordt gemaakt, die het dorp absoluut niet wil. Voor de rest bestonden tegen het be stemmingsplan geen belangrijke bezwa ren. De heer A Hemelrijk pleitte vooi kleinere kavels op het industrieterrein, waardoor daar ook kleinere industrie vestigingen mogelijk worden zondei daartoe eerst samenwerking met ande ren te moeten zoeken. Op de vraag wat er voor plannen zijn met de groenstrooi langs de toekomstige deltadijk liet w terstaatsman L. J. Weijdt weten dat aac gewoon gras wordt gedacht. De heer J D. Koning pleitte voor meer trapopgan- gen over de dijk, ter compensatie van het verlies van uitzicht op zee Berm De groene berm aan de zeekant v de toekomstige dijk waarvoor 3V2 jaai geleden hartstochtelijk werd gepleil (voornamelijk in het belang van de re creatie van de eigen inwoners) komt er waarschijnlijk, zij het bescheidener daj de huidige berm. De heer Weijdt legde uit dat een breed, volkomen horizontaal gedeelte aan de zeekant van de dijk wa terbouwkundig verwerpelijk is, maar een licht hellend strookje van twee me ter breed is wel mogelijk. Verder zuller bij de trappen over de dijk ook wat ban ken worden geplaatst. Belangrijk is dar publiek op de dijk welkom blijft. Het i« ook niet de bedoeling dat stukken dijk aan veehouders worden verpacht. wagen, die 12Ve jaar dienst heeft ge daan, is inmiddels gesloopt. Texel heeft alle reden om trots te zijl op de nu functionerende schooltandver zorging maar ook op zijn tandverzorginj in het algemeen. In tegenstelling tot dl meeste andere gemeenten is het geluk een voldoende groot aantal tandarlsci aan te trekken en omdat de schooltand verzorging en de tandheelkunde voo volwassenen in dezelfde handen is, wee men zich ook verzekerd van voortgezet te behandeling na de schoolperiode. Il andere plaatsen moet men maar afwacl ten of de door de schooltandarts afgeli verde patiënten door de gewone tam arts worden geaccepteerd. De schooltandverzorging op Texf functioneerde de laatste jaren gebrek .kig. Tandarts Rijkaart deed hardnek kige pogingen om assistentie te krijgen maar kwam niet verder dan een waar nemer voor een paar weken per Met het gevolg dat het lang niet lukb elk schoolkind tweemaal per jaar aai de tand te voelen terwijl aan uitbrei ding van de zorg tot het melkgebit hek maal niet viel te denken. Aan die misèn is nu een eind gekomen. De achtersta» wordt snel ingehaald. De dentalcar is ni op de helft van de eerste ronde. Het toe val wil dat men precies een schooljaa nodig heeft om alle 1400 in aanmerkinj komende kinderen inclusief de hoogst klas van de kleuterschool te controlere en te behandelen. Overigens is er vo! doende speling voor tussentijdse behan deling van acute gevallen. Wie klach ten heeft kan direkt naar de dentalca stappen. Kosten Een flink deel van de kosten van d schooltandverzorging wordt door de xneente betaald. De gemeenteraad ginj hiermee onlangs akkoord. Ziekenfonds verzekerden betalen voor controle e behandeling niets; particulier verzeker den betalen ƒ35,per jaar. De werk< lijke kosten zijn veel hoger; naar schat ting 96,per kind per jaar. Bij zieken fondspatiënten vergoedt het fonds 75'/ en bij particulieren thans nog 35,D tekorten van beide categoriën kome voor rekening van de gemeente Texel. De heer G J de Meent, de jongste uitbrc ding van het Texelse tandartsenteam et- De ringavond van de Hervormd vrouwengroepen wordt woensdag houden in het dorpshuis De Wielewaa in De Waal, aanvang 8 uur. De he« Mast houdt een dialezing over het Lege t* der Heils.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2