Groenendaal testcase voor gemeenten met tweede woningbeleid i (jroen ^wartrjéxels in het harL, NEL KOORN VERKNOCHT AAN H00RN0ER KERKJE 2000 Is gebruiksverordening in strijd met bestaande wetten Kans op uitspraak Hoge Raad Taxicentrale DE KOOG 15 tekeningen in druk verschenen TAXI (02220) Tel. (02228) 555 Fö. KIKKERT De zaak „H 110 Groenendaal", die dinsdag voor hef kantongerecht in Den Helder diende, is een testcase voor gemeenten, die middels een ge bruiksverordening het tweede woningbezit binnen hun grenzen aan banden proberen te leggen. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9028 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roo(J Postbus 11 Den Burg, Texel Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg. tel. (02220) 2403, en Ron Lodew(Jk8, Noord wester 21. Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdag» en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,15 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent- Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert 35 ct. p. mm excl. 4% BTW Het is de eerste maal dat de rechter- ijke macht een antwoord moet geven op de vraag of deze zg. leefbaar- leidsverordening al dan niet in strijd met bestaande wetten (in dit geval woonruimte-, woning- en R.O.-wet), net andere woorden wel of niet rechtsgeldig is. Nog nimmer was over reding van deze gemeentelijke veror- lening in het geding geweest. Toen op zondag 16 februari van dit oar de familie Den Houting uit Nieuw Iennep betrapt werd op het gebruik •an Groenendaal als tweede woning rolgde proces verbaal; daarmee was nschakeling van de rechtbank een lliillflfeit. Hoge Raad De kans bestaat dat de Hoge Raad, et hoogste rechtscollege in Nederland, itcindelijk om een oordeel over deze aak zal worden gevraagd. Dat hangt f van de stappen die de familie Den looting dan wel de officier van justi- ie Mr. Van Brummen zullen nemen, adat rechter C. \V. F. Pot vonnis heeft ewezen. Indien één van beide par ijen in hoger beroep zal gaan (gezien e verklaringen is dat zeer waarschijn- ijk) komt de zaak Groenendaal eerst oor de Arrondissementsrechtbank in ilkmaar, daarna voor het Amsterdams erechtshof en iw.ogelijk dan pas voor e Hoge Raad. Mocht het tot een uitspraak van de loge Raad komen dan komt tevens ion alle twijfels over de rechtskracht an de verordening een einde De be rokken gemeenten weten dan waar i| met hun tweede woningbeleid aan oe zijn en tevens of zij juridisch ge- ekt zijn als tot ontruiming van twee- e woningen wordt overgegaan. Niet in strijd Een oordeel van de rechtelijke macht ver de gebruiksverordening inzake het iveede woningbeleid mag dan nog wel iel gegeven zijn, zowel minister Udink an Volkhuisvesting als zijn opvolger mijters hebben laten weten dat deze emecntelijke bepaling naar hun me- ing niet in strijd is met bestaande wet- en. Een verzoek tot vernietiging van en soortgelijke verordening bij twee ndere Nederlandse gemeenten wezen ij van de hand. Geen twijfel Officier van justitie, mr. Van Brum- len, die deze uitspraak van beide mi- isters dinsdag tijdens de rechtszitting aar voren bracht, liet van zijn kant een twijfel bestaan over de juistheid an het ministeriële oordeel. Hij konsta- ?erde dat het motief van de gebruiks- eroraening (ihet handhaven van de "efbaarheid binnen de gemeente door «gstand van woningen tegen te gaan) ezenlijik anders is dan het motief van 8 woonruimtewet (een rechtvaardige erdeldng van de woonruimte). ,,Er be- laat staatsrechtelijk geen enkele twijfel ver de bevoegdheid die de gemeente eeft een dergelijke verordening in te stellen", voegde mr. Van Brummen daaraan toe Terugkerend tot het geval Groenendaal geelt de officier de familie 'Den Houting geen kans het pleit in haar /oordeel te beslechten. De raadsman van de familie, Mr. Bottenheim, denkt daar anders over en gelooft stellig in de kansen van zijn cliënt. Verordening Alvorens op de mo'tieven van de raads man in te gaan ls het interessant eens te kijken naar de gemeentelijke veror dening waar alles in deze zaak om draait. Het gaat hierbij vooral om arti kel I waarin vrij vertaald staat dat het, ondanks bepalingen in andere verorde ningen, verboden is een woning te ge bruiken als tweede woning of voor an dere recreatieve doeleinden, indien de woning bij het in werking treden van deze verordening nog geen bestemming als tweede woning heeft of als zodanig nog niet met toestemming van B en W wordt gebruikt. Pleidooi Het pleidooi van Mr. Bottenheim be vatte twee hoofdgedachten. Voordat bovenstaande verordening in maart v73 in werking trad, zo meende hij, had de familie Den Houting „Groenendaal" al als tweede woning bestemd; derhalve is deze veroredning niet op hen van toe passing. Verder stelde mr. Bottenheim dat de verordening in strijd is met de liberalisatiegedachte in de woonruimte- wet. Liberalisatie Volgens de richtlijnen van Staatsse cretaris M. van Dam van Volkshuis vesting, die op 12 december '74 werden afgekondigd, is voor woningen boven een kale koopsom van 120 mille en bo ven een huurprijs van 375 guilden per - - j.?\<(psiVjjJ: De woning H 110 Groenendaal" In De Westen. maand geen woonruimtevergunning meer nodig. Deze woningen zijn „vrij" ofwel geliberaliseerd. En dus, conclu- leerde mr. Bottenheim, is er geen lagere lutonteit die daar tussen kan komen, ronder enige uitzondering. „De beper king, die de gemeente met de gebruiks verordening oplegt, is in strijd met de richtlijnen van de staatssecretaris en derhalve niet toegestaan", aldus de raadsman. In dit verband citeerde hij uit een pre-advies dat B en W 8 april van dit jaar aan de raad uitbrachten over toepassing van de woonruimtewet. Daarin concludeerde het college dat het gemeentebestuur bij een koopsom van boven de 120 milile niets meer over de woning te zeggen heeft, ook niet over de vraag of de eigenaar er permanent of niet-permanent gebruik van maakt". „B en W geven daarmee aan dat zij er zelf niet meer in geloven", zo meende Mr. Bottenheim. Kantonrechter C. W. F. Pot liet daarop duidelijk naar voren komen dat de raadsman een onjuiste conclusie trekt als hij meent dat voor een „vrije" woning geen enkele ver gunning meer nodig is. „Waar u op doelt is de woonruimtevergunning; de gebruiksverordening is een heel andere zaak", verduidelijkte de kantonrechter. Zijn betoog toespitsend op Groenen daal merkte de raadsman op dat de woning in januari van dit jaar door (zie vervolg pagina 2) MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds NEL KOORN-KIKKERT ik ben geen type om stil te zitten „Zelf ben ik erg verknocht aan het Hoornder kerkje. Ik ben er vlakbij ge boren, in een oud huis aan de Heren straat. We hadden het gezicht op de toren. Als mijn moeder eieren kookte, liet ze de bovendeur open en lette op de torenklok". Aldus verklaart Nel Koorn-Kikkert (39) de liefde waarmee ze de afgelopen winter vijftien fraaie tekeningen maakte, allemaal betrek king hebbend op het beroemde witte kerkje van Den Hoorn. Die tekeningen zijn nu in druk verschenen en samen gebracht in een fraai boekje dat de naam „Verhaal van een oud kerkje" heeft gekregen. Het is uitgegeven door de Nederland Hervormde gemeente van Den Hoorn en de baten zijn be stemd voor het onderhoud van de kerk. Een afbeelding van het 'kerkje van Den Hoorn is hèt souvenir van Texel. Het gebouw is m de loop der jaren als zodanig al duizenden keren gebruikt en misbruikt. Het kerkje komt voor op stickers, ansichtkaarten, schilderijen, lampjes, draaiorgels en tal van andere artikelen. Er is zelfs een stationsrecla me, waarop het kerkje als décor dient voor een of andere slogan Wie de teke ningen van Nel Koorn bëkijkt, zal er kennen dat deze niet op een hoop kun nen worden gegooid met al die andere afbeeldingen. De benadering is totaal anders: de sobere potloodtekeningen, zowel van het gebouw, het omringende landschap als kleine details van het in terieur, vertellen een boeiend verhaal over dit bouwwerk, dat al eeujvven een baken voor zeevarenden is. De beelden worden aangevuld met tekst, waardoor de waarde als document voor geïnteres seerden nog belangrijk wordt vergroot. Ook die tekst is van Nel Koorn en zij was het ook die er naspeuringen voor verrichtte in allerlei geschriften, die in de 'loop der tijden over Texel zijn ver schenen. Foldertje Al jaren werd door de Hervormde ge meente van Den Hoorn behoefte ge voeld aan een aardige geïllustreerde folder over de kerk, speciaal ten be hoeve van de duizenden toeristen, die zich in de loop der jaren in de kerk hebben laten rondleiden. Onder hen bevinden er zich velen met een meer dan normale cultuurhistorische belang stelling. De gedachte o-m een eenvoudig fotoboekje uit te geven, liet men varen toen Nel Koorn vorig jaar in het raad huis tekeningen exposeerde, waaronder er verschillende van „haar" kerkje be vonden. Haar voorstel om er nog wat tekeningen bij te maken en deze in een boekje onder te brengen, vond bij de kerkeraad een willig oor. Het boekje is uiteindelijk veel mooier uitgevallen dan het foldertje dat men oorspronke lijk voor ogen had, maar is doo- zijn uitvoering dan ook een waardevol stuk geworden, dat niettemin betaalbaar (ƒ9,90) is gebleven, terwijl er voor het onderhoudsfonds toch heel wat van kan overschieten. Dat laatste is mede te danken aan het feit dat Nel Koorn alle tekeningen gratis maakte. Het boekje (20 x 30 cm. groot) is in offset gedrukt bij Langeveld De Rooij, in Den Burg. De oplaag is 2000 exemplaren, maar omdat de offsetplaten bewaard blijven, kan op betrekkelijk goedkope wijze voor een tweede druk worden gezorgd Hoewel het boekje slechts 32 pagina's bevat is 'toch een vrij kloek geheel ver kregen door toepassing van een zware papiersoort en een stevige omslag. Het boek is in de drie boekhandels van Den Burg te koop, maar kan door Texelvrienden en anderen, die niet in de gelegenheid zijn om het persoonlijk af te halen, worden besteld door op postgiro 682573 t.n.v. F. J. Parlevliet Klif 32 te Den Hoorn een bedrag van ƒ12,over te maken, met de aanteke ning „boekje". De verzendkosten zijn dan tevens betaald. Als kind tekende Nel Koorn al zeer verdienstelijk. Beslommeringen van hu welijk en gezin zorgden voor een pauze van 15 jaar. Nu de kinderen (een doch ter van 18 en zoons van 14, 15 en 16) groot zijn heeft ze haar hobby's weer opgenomen. Naast tekenen is dat ook muziek Nel is organiste in de kerk van Den Hoorn Als een begenadigd teke naarster beschouwt ze zich bepaald niet. Ze werkt hard aan verbetering van stijl en techniek, onder andere door het volgen van een cursus van de Leidse Onderwijs Instellingen. „Ik ben niet zo'n type dat in de vrije uren zomaaT wat gaat zitten of buurten. Ik wal graag bezig blijven en liefst een beetje dienst baar zijn jegens anderen. Ik zou mijn leven anders doelloos vinden", zegt ze. Nel Koorn heeft al heel wat geprodu ceerd, voor zichzelf en anderen. Als on ze verslaggever zich bewonderend uit laat over een stilleventje dat op de pia no staat, zegt ze trots dat niet zij dat heeft gemaakt, maar haar 18-jarige dochter Nancy. Het is duidelijk dat het talent is overgeërfd. En de jongens? „Die sleutelen alleen maar aan brom mers", zegt ze lachend „En ais ze te kenen, tekenen ze bromfietsen!" Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1