Voor het weekend BUMS Rebellion": Japans meesterwerk „wat ik zeggen wou. Artsen Groene Kruis: Tandartsen: Dierenartsen Noodsiachtingen Kerkdiensten Badmintonnieuws Bouwvergunningen Zuigelingenbureau f<®j5PW .•7-- £*1 Hoofdingelanden benoemd Toneeluitvoering SVC zaterdag in Eierlandse Huis Sauwtje Zeevrouw HET OPEN BOEK Over beleidszaken UDI IN ..DE LINDEBOOM" Burgerlijke stand Zon, maan en hoog water Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 21 november 1975 99 BRIEVEN WN LEZERS - BUTEN VERAMTWOOftDCUJKHED U*N DE REQAKTI6 Uitsluitend voor spoedgevallen v&n vrijdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend Lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 13.00 uur Zr. GROOTHUIS, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18 00 uur preciee te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Krui&gebouw Witte Kruislaan 19 Alleen voor spoedgevallen: tele foon 2527 Voor noodslachtingen bellen de heer A van Heerwaarden, tel (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wllhelminal. 94), b.g.g. 3541 Zondag 23 november 1975 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest, Viering H. Avondmaal 19.30 uur Zangdienst De Cocksdorp 10 uur eerw. heer E. Loerakker. Laatste zondag van het kerke- lijik jaar, gedachtenis van de ontslapenen. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra De Koog 10 uur dhr. Veldhuis Colecte Medische Zending De Waal 11,00 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur Ds De Gier Dankdienst voor gewas en ar beid. Bediening H. Doop. Kindernevendienst. M.m.v. Ohr. Gemengd koor „Soli Deo Gloria" Maandcollecte kerkvoogdij Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Dankdienst voor gewas en ar beid. M.m.v. Chr. Gemengd koor Soli Deo Gloria" Maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Met kindernevendienst Tijdens de dienst is er kindercrèche achter de Kerk. 19.00 uur Ds. Douwes, Leer- dienst. Oosterend 9.45 uur ds. v.d. Leer, van Driehuis. 17.00 uur ds. v.d. Leer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 00 en 16 00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse Aansluiting rusthuizen. JEHOVAH'S GETUIGEN 18 30 uur Lezing. ,.De rol die een nazi speelde in de ontwikkeling van Gods eeu wige voornemen". 19.30 uur Wachttoren-studie ..Wij waarderen de jongeren die Jehovah's weg bewandelen" ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 22 en 23 november 1975 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur Oudesohdd: zondag 19 00 uur De badmintonclub Texel organiseert maandag 8 december, aanvang 8 uur in de sporthal een toernooi in dubbel spelen. De leden kunnen zowel in schrijven voor mix-dubbel als dames- of herendubbel Leden die aan dit toer nooi mee iwillen doen, worden geacht zelf een partner te benaderen. Bij voldoende deelname worden de spelers onderverdeeld dn A en B- poule, hetgeen vooral voor de beginners aantrekkelijk is. Inschrijfformulieren zijn op 24 no vember aan de zaal verkrijgbaar en deze dienen uiterlijk op 1 december te worden ingeleverd. Ook dit kan aan de zaal geschieden. Telefonisch opgeven bij Gerard Witte is na 6 uur mogelijk, tel. (02220) 2664. Voor de jeugd geldt hetzelfde van 19 00 tot 20,00 uur. Zij kunnen zich rieohts voor één onderdeel laten in schrijven. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen dames en heren UITSLAG VERLOTING Uitslag van de verloting op de feest- markt van de Drijverschool in Den Hoorn luidt: le prijs mevr E. C van Wolferen-v.d Worp met lot nr. 73; 2e prijs mevr. G. Grabowski-Lap met lot •nr 861, 3e prijs Hans Arnout met lot nr 280; 4e prijs Edwin witte met lot nr 1095; 6e prijs mevr. J. de Wat-Roeper met lot nr 1240. De 5e prijs van ƒ10,— (lot nr 263) is nog niet afgehaald. De veiling had het volgende resul taat: Kapstok voor 47,50 naar de heer Th. Jonker; Kinderwagen voor 26,50 naar de heer H. J. Arnout; Oude land kaart voor 90,- naar de heer D. N. Welboren. Totale opbrengst feestmarkt ruim 3000,- bruto. B en w hebben vergunning verleend aan Projektontvvikkeling Wijnand bv in Krimpen aan de Lek voor de bouw van appartementen aan de Schuma- kersweg in De Koog; mevr A. P Al- lerts-de Vries in Aerdenhout voor de uitbreiding van een zomerhuis aan de Californiëweg in De Koog; H. P. Hooy- schuur in Eierland voor de bouw van een zomerhuis aan de Zanddijk (ter rein Slufterduin).; E. Vincent in Holten voor de bouw van een woning met ga rage aan de Ruyslaan in De Koog; C Groenhof in De Koog voor de oprich ting van een verenigingsgebouw aan de Parnassiastraat; F. Dijkstra in De Koog voor uitbreiding van het woongedeelte van zijn hotel aan de Nikadrel; G B. Looienga in De Kampen voor uitbrei ding van een zomerhuis aan de Slufter- weg in Eierland; mevr. Moerbeek-Hin in Den Burg voor uitbreiding van een zomerhuis met bergruimte aan de tem- peliersweg 37; F Plaatsman in De Waal voor de bouw van een garage aan het Hogereind, M. Huisman voor de bouw van een dakkapel op zijn woning aan de Kadijksweg; H Oomkes in Westbroek voor uitbreiding van een woonhuis met bijkeuken aan de Langeveldstraat 53 in De Cocksdorp; M. Boon in De Cocks dorp voor de bouw van een opsflag- loods aan de Vuurtorenweg; J. P. Her- weij-er voor de bouw van een woning in Den Burg; De Nederlandse Dierkundige vereniging in Amsterdam voor de bouw van een laboratoriumgebouw in 't Horntje; de firma Kooman en Brücher De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Secgers, dinsdag 25 november om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 26 novem ber om 13.30 uur voor de verbouw van restaurant B 141; Kennemer Staten B V. in Alkmaar voor de bouw van v.ier woningen aan de Zee bries in Den Burg; aannemingsbedrijf bv v/h J. Koorn Mzn in Den Burg voor de bouw van vier woonhuizen aan de Duinroosstraat in De Koog; S A. Witte in Den Burg voor de verandering v«m een zijgevel van zijn woning aan de Boogerd; de firma Schoo en Bakker in Den Burg voor de bouw van een be drijfspand aan de Mancoweg; mevr. J A. Lap voor de bouw van een berging aan de Herenstraat in Den Hoorn; firma Kikkert in De Cocksdorp voor de bouw van een luifel aan het pand Kikkert- straat 13; P. H. Klop in Zevenaar voor uitbreiding van een zomerhuis aan de Slufterweg in Eierland; H. D. Kuiper voor uitbreiding van een schuurtje aan de Oosterenderweg; firma VEM elek trotechniek aan de Wilhelminalaan in Den Burg voor de bouw van een be drijfspand aan de Spinbaan; G. vd Star in Eierland voor uitbreiding van een zomerhuis aan de Zanddijk; de stichting kampeerschuur Texel in Roden voor de bouw van een beheerderswoning aan het Gerritslanderdijkje; aan het Hoog heemraadschap van de Uitvvaterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries land voor de totale vernieuwing van een rioolzuiveringsinstallatie aan het Skiilepaadje in Oudeschild; aanne mingsbedrijf bv v/h J Koom Mzn in Den Burg voor de bouw van 6 wonin gen aan de Noordwester en 6 woningen aan de Vloedlijn in Den Burg; Ennia Recreatiebedrijven nv in Den Haag voor de bouw van een kaststation t.b.v. een hoge druk regel- en meetinstallatie aan de Krimweg in De Cocksdorp en aan de Ruyslaan/Epelaan in De Koog; NV Teso voor de verandering van een gevel van het pand Veerhaven 1; B. Weesweg in Schermbeek voor de uit breiding van een zomerhuis aan het Gerritslanderdijkje, C. Witte in Den Burg voor de bouw van een broeikas aan de Beatrixlaan; D. T. Dedel in Oudeschild voor de bouw van een kippehok aan de Ruvterstraat; J. Ko ning in Den Burg voor de bouw van een garage aan de P van Cuyckstraat; F Veeger in Den Burg voor de verande ring van een bijkeuken aan het pand Julianastraat 12, Günter Jankowsky in Dortmund voor uitbreiding van een zo merhuis aan het Gerritslanderdijkje: aannemingsbedrijf vh J. Koorn Mzf voor de bouw van een dakkapel op hew pand Wintergroen 28 De Koog; het be stuur van de gereformeerde kerk in Oosterend voor de bouw van een woon huis aan de Ankerstraat in Oosterend KOOR IN OOSTFREND EN OUDESCHILD Het Chr. Gemengd Koor „Soli Deo Gloria" zal a.s. zondag meewerken aan de diensten van de Herv. Gemeenten van Oosterend en Oudeschild. De dien sten beginnen resp om 9.30 en 11.00 uur Voorganger is Ds. J. de Gier. Fos/i/ro Mifune, Japans topacteur, speelt de beroepszwaardvechter, die rebelleert )e Japanse cinema behoort in Neder- and tot de meest onderschatte en ninst gepruimde. Een prachtig voor- >eeld daarvan is Kobayashi's „Rebel- ion" (originele titel „Joi-uchi") die in Nederland al enige jaren doelloos op de >lank Ligt, maar door „Filmganger" ftor een openbare vertoning naar Texel ordt gehaald. Niet zo maar „een zwaardvechters- ilSé&iiöSi» üj i in fit li li ilmpje", maar een strak geregisseerd tuk drama, over mensen met een van ms verschillende cultuur. Mensen, die overeenkomst) trots en gevoel niet la- en vernietigen door overheersing en •nderdrukking. Spelend in het feodale lapan van 1725, is veel van wat we te Vrijdag en zaterdag in het City- heater „Duivels van dc grote weg", >en door Sergio Corbucci geregisseerde ilm, over het wel en wee van de chauf- eurs op internationale transporten. Iet thema „ruwe bolster blanke pit" is bor Corbucci goed bespeeld en de 'raohtwagenromantiek (mannenvriend- chap, knokpartijen, borden macaroni n de wegrestaurants) krijgt volop de landacht. Het zijn jongens die de slech- e sociale voorzieningen tijdelijk vóór ief nemen, om te proberen met het ioor hun verdiende geld zelfstandig te tforden. Als ze zelf een tweedehands rrachtknots kunnen aanschaffen, blijkt he zelfstandigheid niet zo gemakkelijk e zijn. Sleoht weer, stakingen en zelfs Ie maffia siteken evenzovele spaken in Ie tienwielers. Voor Nederland zit er log een minder prettig detail in dit vontuur. De Hollandse chauffeurs blij len het grootste gespuis van de weg te ijn. (Volgens meneer Corbucci dan), oegang 14 jaar. Zondag- en maandagavond (let op lanvang half acht), kanongebulder in .Battle of the Bulge". Het is de breed itgemeten reconstructie van de slag in Ie Ardennen. Sneeuw, kou en mist zijn Ie tegenslagen voor de geallieerde le- {ers daar. Dan verzamelen de Duitsers •en enorme hoeveelheid Tigertanks voor fen beslissende slag Onder commando 'an de Kolonel Hessier (Robert Shaw), lohtervolgen de Duitsers de Amerika- ien. Hierdoor raken de Tigers te ver 'an hun bevoorradingsdepot en zijn ge- hvongen een Amerikaans depót aan fe vallen. De commandant daarvan oorziet de Duitse bedoelingen en slaat ille vaten benzine kapot Als de Duitse lanks op de door brandstof modderig [eworden grond zijn aangekomen, doet *en handgranaat de rest. Een reusach- ige vlammenzee in kleurig breedbeeld. Toegang 14 jaar). Zondagmiddag (3 uur) is Popeye pre fent in het tekenfilmprogramma getiteld Popeye-festival". De reus Brutus komt oms ver met zijn boosaardige plannen fen opzichte van Olive, maar steeds loochelt Popeye op het beslissende mo ment die gezonde groente tevoorschijn. Alle leeftijden). zien krijgen ook op het heden van toe passing. Door vernederingen en oprecht komt een beroepszwaardveohter tegen zijn heer in opstand. De beproevingen die hij doorstaat voordat van rebellie sprake is, tonen de ontzaglijke zelfbe heersing waartoe de man in staat is. Een eigenschap die ook de maker van de film in staat stelt zo iets moois te ma ken Japans acteur nummero één (Tosihiro Mifune) speelt de hoofdrol en de zwart wit oinemascope fotografie is van zeer grote klasse. Als Uw filmverslaggever alle sluizen van zijn enthousiasme open gooit, dan komt dat deze keer omdat hij weet dat het vooroordeel waartegen de Japanse film het in ons land most op nemen, zeer groot en even onterecht is. Wie jaren geleden Teshigahara's .Sunna no onna" (de vrouw in ihet zand) een fijne film vond, kan ook nu op een voortreffelijke avond rekenen. Alleen dinsdag, aanvang 20.00 uur. P De heren G. J. Schraag Jnzn en Jn. Witte JYzn werden op 5 november bi) enkele kandidaatstelling herbenoemd tot hoofdingeland van het waterschap Texel. Eveneens bij enkele kandidaat stelling werden als hoofdingeland be noemd de heren H J. Bakker JMzn, Hcornderweg H 10, Den Burg, en KI. Eelman Czn, Schorrenweg 12, Ooster-_ end De toneeluitvoering van SVC wordt zaterdagavond gegeven in het Eier- landsche Huis, aanvang 20.00 uur. Op gevoerd wordt „De computerbruid" van D. J. Eggengoor, een kluchtig blij spel in drie bedrijven. Na afloop is er discobal. Monica Maas In samenwerking met uitgeverij Kosmos ds deze week op iklein formaat „Sauwtje Zeevrouw" van Monica Maas versahe nen. Sauwtjes eiland iwordt overspoeld door toeristen, maar ze weet ze op een listige manier weg te krijgen Het boekje kost 6,50. Monica signeert het zaterdag (eind van de ochtend en eind van dc middag) in Het Open Boek. Behalve recent werk exposeert ze bovendien de originele tekeningen. Lees- en schrijf waren winkel Binnenburg 3, telefoon 3657. Hartverwarmend vind ik de kritiek, die Jan Henninlk ten beste geeft op een voor Texel zo belangrijk instituut als de V.V.V. Kritiek is namelijk noodzakelijk om aangestelde of gekozen bestuurders er van te doordringen dat zij zich bij voortduring rekenschap hebben te ge ven „te besturen voor de gemeenschap of een deel daarvan". Wanneer zij van hun funktie gebruik maken om een „bestuurSkliek" te vormen, kunnen zij hun „beleid" met 'kunst- en vliegwerk dikwijls lang rekken, maar in onze tijd die hoe langer hoe meer opening van za'ken verlangt wordt dit slag be stuurder steeds sneller geconfronteerd met het ongenoegen van de gemeen schap, waarvoor zij zeggen op te treden. Zover is het dus kennelijk met de V.V V. Maar er zijn meer besturen, die „eens door elkaar geschud moeten worden". Daar is bijvoorbeeld de woningbouw vereniging. Wanneer het bestuur van deze vereniging het nodig vindt om met de leden te praten, dan plaatst ze een advertentie in deze krant en is dan van mening van dit voornemen voldoende kennis te hebben gegeven. Als men geen lezer is van de Texelse krant wordt men niet op de hoogte gesteld. Wel «worden de bestuursvoorstellen met de journalist van de krant doorgepraat of men zendt hem een overzicht van de bestuursmemng en gelooft daarmede de zaak voldoende te hebben toegelicht. In de „ledenvergadering" -heeft 'kri tiek weinig of geen zin omdat het lid met onvoldoende informaties moet optomen tegen een bestuurskliek met zijn ja en amen-achterban. Bovendien zorgt het bestuur in zo'n situatie voor voldoende overheidssteun, dikwijls in de figuur van een wethouder. Deze taktiek wordt ook veel te veel toegepast door de overheid. Hier stelt men zich op het. standpunt, dat de ge hele bevolking wordt vertegenwoordigd door de raad en wanneer de raad een maal een beslissing heeft genomen, neemt men aan dat „het vol'k iheeft ge sproken". Hebben deze instituten dan nooit ge hoord van een referendum? Of voelen ze zich zo dictatoriaal dat ze alle leden geen zeggenschap willen geven in za ken, die voor de gemeenschap van erg groot belang zijn. Wanneer de 'huurder van een woning een belangrijk hogere huur moet gaan betalen voor extra voorzieningen of wat dan ook, dan moet hij daar toch indivu- dueel ja of nee op kunnen zeggen Wan neer een gemeentebestuur een hogere belasting wil gaan heffen kan dat toch niet zonder een gedegen inzicht van iwat er bij de gemeentenaren leeft. Met deze methoden wordt de gemeen schap niet gediend, maar geëxploiteerd. Terwijl de moeilijkheden, die uit deze gang van zalken dikwijls voortvloeien op de hals worden geschoven van „op ruiers" e.d. En het bestuur met zijn kliek gaat door. 18 november 1975 A. Booij Stolpweg 4, Den Hoorn De toneelvereniging UDI zal, in te genstelling tot eerdere geluiden, dit na jaar wel op de planken verschijnen Dat gebeurt volgende week zaterdag in hotel De Lindemboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Door tijdgebrek kan UDI de- keer geen avondvullend stuk opvoe ren; de keuze viel daarom voor deze uitvoering op drie eenakters: .Theater in Zeist" van Viruly, „Een eeuw ach ter" van God fined Bomans en „Russi sche Eieren" van de Engelse schrijver Philip Johnson. Gezien de beperkte ruimte zijn aan de zaal slechts enkele losse kaarten verkrijgbaar Mogelijk heid tot plaatsbespreken is er niet, zo dat iedereen wordt aangeraden tijdig aanwezig te zijn. Doordat in de Linde boom een echt toneel ontbreekt zal ge ïmproviseerd moeten iworden. Na af loop van de uitvoering wordt gedanst op muziek van de band Frans Pieterse Tijdens en na de voorstelling zufllen er geen kaarten worden verkocht. De avond krijgt een besloten karakter van 12 tot en met 18 november 1975 Geboren: Sandra, dv Gernit Terpstra en Anna v.d. Velde. Maarten, zv Cor nells Vlaming en Josina van Beelen. Huwelijksaangiften: Jozepih Cornelds en Cornelia Duvema Maria Boersen. Jan Reijnoudt en Ella Marion Huizer. Overleden: Jacob Witte, oud 59 jaar, wonende te Den Burg; Jitze Rinze Ba- rends, oud 35 jaar. wonende te Den Burg. De zon komt 23 november op om 8.12 uur en gaat onder om 16.40 uur; 26 no vember op om 8.17 uur en onder om 16.37 uur. Maan: 26 nov. L.K.; 3 dec. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 november 9.50 en 22.05 Zaterdag 22 november 10.30 en 22.41 Zondag 23 november 11.12 en 23.16 Maandag 24 november 11.54 en 23.52 Dinsdag 25 november 12.34 en Woensdag 26 november 0.30 en 13.20 Donderdag 27 november 1.19 en 14 18 Vrijdag 28 november 2.26 en 15.34 Zaterdag 29 november 3.55 en 17 02 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 5