(fro en kwartsJexels in het harL, VISSERS VOLGEN HARDE LIJN S OUWE SUNDERKLAAS BLIJFT VAN ALLURE Hypodjeek^ Geen medewerking aan quotering '76 tenzij minister alsnog toezeggingen doet Kadobonnen D Voor onze adverteerders bibliotheek Oosterend KERSTDINER 1975 Havenrestaurant Texel. „WAT IK ZEGGEN WOU.. Gevaarlijke situatie na reconstructie Emma laan f Informeer nu naar de mogelijkheden voor gelden op gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken west nedertand DINSDAG 16 DECEMBER 1975 89e JAARGANG No. 9035 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags «n vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,15 p. kw. GO cant Incasso; los 40 oent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 35 ct. p. mm excl. 4% BTW OOSTEREND De Texelse vissers zullen niet meewerken aan de door de minister uitgevaardigde quoterings maatregelen voor 1976, tenzij alsnog toe zeggingen worden gedaan voor com pensatie. Dit besluit werd op voorstel van het bestuur van de vissersvereni ging DETV Texel genomen tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis van Oos terend. Een harde confrontatie met de overheid lijkt thans niet meer te ver mijden. Op de vissers werd niettemin het beroep gedaan geen wilde akties te voeren en solidair te zijn. Laatste poging DETV-voorzitter Ben Daalder maakte deel uit van de delegatie die donderdag met de minister heeft gesproken tijdens een (voorlopig) laatste poging om toe zeggingen inzake compensatie los te krijgen. De bewindsman gaf echter geen krimp. Het quotum tong dat in 1976 door de Nederlandse vissers mag wor den aangevoerd is bepaald op 36.000 ton, wat 5.000 ton minder is dan dit jaar. Het DETV-bestuur is van mening dat de visserijbedrijven met deze beperking niet kunnen draaien hetgeen niet alleen voor de grote maar ook voor de kleinere kotters geldt. Geen ommezwaai De veronderstelling dat het DETV- bestuur door het kiezen van de harde lijn een ommezwaai maakt, wordt door Daalder van de hand gewezen. Er is al tijd gesteld dat Texel aan de quoterings maatregelen wilde meewerken mits de overheid voor compensatie zou zorgen. Daarin is geen verandering gekomen. De compensatie blijft uit, dus wordt er niet meegewerkt en riskeert men een botsing. Er is nog enige hoop op uit komst omdat de begroting van Visserij nog door de Kamer wordt behandeld. Solidair Volgens Ben Daalder wordt het „Texelse" standpunt door het overgrote deel van de Nederlandse vissers inge nomen. „Zoals het er nu voor staat, kun nen ze eenvoudig niet meewerken". In verband met het uitvallen van enkele werkdagen rond kerst en nieuwjaar zullen de Texelse Couranten van 25 december en 1 januari a.s. niet verschijnen. De kranten van 23 en 30 decem ber a.s. zullen wel normaal ver schijnen. De laatste mogelijkheid om ad vertenties in te leveren voor de krant van 30 december is op zaterdag 27 december, in de win kel. Wij verzoeken u vriendelijk hier mee rekening te houden. Advertentieafdeling Texelse Courant OOSTEREND In verband met de komende feestdagen zal de uitleenpost van de openbare bibliotheek in het dorpshuis De Bijenkorf twee keer op maandag zijn geopend en wel op 22 de cember en 29 december van 15.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Daarna weer wekelijks op woensdag. Ouwe Sunderklaas blijft een Texels feest van allure, waaraan jaarlijks vele eilandbewoners deelnemen. Het aan tal deelnemers lag ongeveer gelijk met vorig jaar. In Den Burg en Oude- schild viel een behoorlijke stijging aan jeugdige deelnemers te constateren. Dat het fraude-drama binnen de Re creatiestichting een dankbaar onder werp voor de Ouwe Sundcrklaasviering zou zijn lag voor de hand. Deze ontwik keling vlak voor Ouwe Sunderklaas in spireerde velen tot afkeurende geluiden over de handelingen van de directeur. Vooral Den Burg liet zich op dit terrein duchtig gelden. Ook de sluiting van „De Oranjeboom" was een geliefd onder werp. BST De folklorebeker in Den Burg ging echter naar de groep die de Boks school Texel had uitgekozen voor het uitvechten van meningsverschillen tus sen prominente Texelaars en groepe ringen. Zo ging Jan Hennink plat te gen de VVV en wist TESO zich niet meer te herstellen van een uppercut van Landschapszorg. Na de gevech ten werd een lied gezongen waarin de moraal was verwoord. Deze uit stekende vondst werd door de jury ook beloond met de eerste prijs bij de groepen. RST De variaties op het woord RST in ver- md metde fraude-zaak waren zeer tal rijk: R(ijk) S(abotage) T(erugbetalen), (e)R (i)S T(ekort), R(are) S(toute) T(eun) etc. Andere varianten: geldzoekers ge vraagd: aanmelden bij RST; handelde T van den H uit eigen belang of uit Voor gehoorapparatencervice ELECTROHUIS CJ in een sfeervolle omgeving. Tafelreservering gewenst. (02226) 310. Texels Belang?; Texels Belang zoekt vertrouwensmensen: handigheid en eer lijkheid strekt tot aanbeveling; RST, je pikt er wat van mee; RST: pot privé. Sommige Ouwe Sunderklazen gingen medogenloos kritisch te werk. Een crea tuur liep met een tuinslang rond te stappen en droeg als cynisch opschrift: directeur RST: voor zo'n lui weet zelfs de NVSH geen raad. Verder werd door enkelen verondersteld dat als iemand van lagere rang fraude had gepleegd hij al lang achter slot en grendel zou hebben gezeten. Minder hard maar veel leuker was de extra editie Texelse Cou rant (voorpagina): probleem bij de VVV is opgelost (binnenpagina's); twee nieu we directeuren erbij: Goënga en v. d. Heerik (achterkant). Laatste gang Ook „De Oranjeboom" was veelgeko- zen onderwerp. Een enorme optocht moest de laatste gang van dit horecabe drijf voorstellen. De toeschouwer zag een lijkauto met een kerstboom als lijk en met het opschrift: Oranjeboom is ge sloten, daarom is Ouwe Sunderklaas bedorven. De rouwende menigte rondom het lijk verhoogde de ambiance. Ande-^ ren voorspelden „De Oranjeboom" een toekomst als klapperboom, ofwel als Hotel Suriname. Uit volle borst werd de overname door Surinamers bezongen, begeleid door ritmisch tromgeroffel; een exotisch sfeertje daar voor het duis tere en steeds meer in verval rakende gebouw dat door Eelman nog steeds te koop wordt aangeboden. Rijrichting gewijzigd De verkeerssituatie voor „De Linde boom" op de Groeneplaats werd danig in de war gebracht door de jongens van de rijkspolitie die in opdracht van B. en W. met een dubbeldekszeepkistkar te gen de stroom in de rest van de stoet duidelijk trachten te maken dat de rij richting gewijzigd was. Op de hoek Ho- gerstraat-Binnenburg hadden zij een een stellage neergezet met het opschrift: de krappe draai Kogerstraat-Waalder- straat verleden tijd? Het optreden van de 'politie' had tot gevolg dat voor „De Lindeboom" diverse malen opstoppingen ontstonden als uit tegenovergestelde (verkeerde) richting ook een fikse stoet naderde. De chauffeurs moesten de no dige kunstgrepen uithalen om de gor diaanse knoop te ontwarren, maar het lukte. Plastic De biologisch dynamische teeltmetho de wordt niet door iedereen even posi tief ontvangen, getuige de biologische drammers en dramalijders die door Den Burg liepen alsmede een vrijwilligster met het predikaat biologisch dom en een aardbei van moeder natuur, ,niet bespoten en toch duur". Verder troffen wij de burgemeester aan die zichzelf voorhield de tuinwallen zelf te repare ren als het rijk niet in de kosten bij draagt. Na Ouwe Sunderklaas weten wij ook dat de directrice van het nieuwe verpleeghuis een donkere huidskleur zal hebben en dat onze krant vergeleken wordt met De Telegraaf. De zedenver wildering zet door en na het naaktstrand doen nu de eroscentra hun intrede op Texel, wist iemand te melden. Dat ge schiedt dan wel onder het wakend oog van de groene maffia waarvan een rem- placent ook een oogje op de stoet hield. Vissers met dure boten kunnen gaan hclmplanten, werd somber voorspeld. Anderen zagen het bietenvissen meer als alternatief en demonstreerden dat op meesterlijke wijze. De bieten werden uit een grote tobbe gevist die gevuld werd door een plastic vrachtautootje dat af en aan reed en de lading het zilte nat inkiepte. Voor het zover komt heb ben de vissers wel het achterste van de tong laten zien. Verknald Thijs van der Laan van hoeve „Zee burg" heeft het duidelijk verknald bij een Ouwe Sunderklaas die het opschrift meedroeg: Thijs Laan, CRM groot pro test, en laat nu barsten de rest en steekt het geld in zijn eigen vest. Natuurmin naars zijn onze vrinden, oordeelde een ander, als ze de geldbuidel maar weten te vinden. Zeer aktueel was de leus: alle beroepen verdwijnen; zal de vuurtoren straks automatisch gaan schijnen? De dubbele Von Sion is niet langer een zeldzaamheid meer. „Wie deze trofee niet bezit kan er één halen bij cultureel werk", zo werd medegedeeld. De beter gesitueerden onder ons werd gevraagd of zij bij de aankoop van een derde huis de tweede woning niet kunnen over slaan „De Krim is ook een goede stek; voor een directeur-beheerder lang niet gek", zo werd een andere Texelse orga nisatie onder de loep genomen. Er heerste vrijdagavond een uiterst gezellige stemming in het centrum van Den Burg. Velen bleven lang naar de optocht kijken, onder de ieder jaar te rugkerende rook van de patat-frites-tent. Door het zachte en droge weer werd langer doorgespeeld Het aantal deelne mers viel niet tegen. Er viel een lichte verbetering in vergelijking met vorig jaar te noteren: 146 bij de kinderen en 83 bij de volwassenen. (zie vervolg pagina 2) fKS£VEN VAN LEZERS - BUITEN VEAANTY.'OOROEIJJXHEX) WIMW* Hiermede wil ik de aandacht vestigen op de gevaarlijke situatie welke straks gaat ontstaan na de reconstructie van het kruispunt Elemert-Beatrixlaan- Emmalaan. Het verkeer vanaf de Pont- weg kan dan met een flauwe bocht (schuin aangelegd en daardoor aanmoe digend tot snel rijden) de Emmalaan inracen, hierbij passerend de school van de R.S.G., gymnastieklokaal, de LTS, sporthal, toegang voetbalvelden, huis houdschool en later ook het nieuwe ge bouw van de R.S.G Als gevolg van deze reconstructie met z.g. „verkeersdruppels" en -zuilen in de aansluitingen in de Elemert en de Bea- trixlaan, wordt ook de mogelijkheid tot parkeren ontnomen voor de rij wonin gen aan het begin van de Beatrixlaan Aan welk ambtelijk brein is dit absurde plan ontsproten? Het kruispunt was re delijk veilig en nu gaat men, ten koste van enkele honderdduizenden guldens, een gevaarlijke situatie scheppen en par keergelegenheid ontnemen. Wat dit laat ste betreft had men gemakkelijk te vens een parkeerstrook kunnen aanleg gen, zelfs zonder opoffering van bomen (zie o.a. Wilhelminalaan). Met de amb tenaren welke bezig waren met het uit zetten van hettracé heb ik hierover ge sproken, doch men zei geen opdracht hiertoe te hebben. Men gaat thans de gehele omgeving omzomen met hoge trottoirbanden en perkjes en maakt hierdoor het parkeren naast de straten onmogelijk. Men zal denken (dit is al vaker geuit) parkeren kan men op de (zie vervolg pagina 2) mm

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1