Cjrom 'wartsjexehin het harL, Water steeg tot 3.12 meter boven NAP 10 TOT 30 METER DUINAFSLAG CJ DROS TERUG IN RAAD :f> /paarbank cEén van onzè^ntetarieven, Spaarsdektrekening S Q/ dagelijks opvraagbaar 1^2/6 Vervolg achterpagina U betaalt 1% van de bedragen die u opneemt, gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken! west nedertond DINSDAG 6 JANUARI 1076 89e JAARGANG No. 9039 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Po$tbu9 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewljks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Dreüpde fljKdoomraak evacuatie Hoe kritiek de situatie was blijkt uit deze foto die op de dijk van de polder 't Noorden bij werd juis tvast gesteld dat het water niet verder meer steeg. Texel herademt. Het is goed afgelopen maar het heeft slechts een haartje gescheeld. De door een orkaan van nauwelijks gekende hevigheid en tijdsduur opgestuwde zee steeg zaterdagavond tot 3.12 meter plus NAP en stelde de te lage waddendijk op zware proef. Achter de molen van het Noorden stond het water op dertig centimeter van de kruin van de dijk. Toen de waterstand enkele uren eerder de 2.80 meter plus NAP overschreed besloot burgemeester Sprenger tot evacuatie van gevarenzone I: de polder Het Noorden en het oveVige laaggelegen gebied bij Oosterend, Nieuweschild, Dijkmanshuizen en de Eendracht. Via de telefoon kregen 132 gezin nen het verzoek naar een evacuatie-adres te vertrekken volgens het bestaande en nog onlangs geperfectioneerde en beproefde plan. Afgezien van kleinigheden verliep de organisatie perfekt. Honderden mensen - van de dijksoldaten die de erfvijand uren lang recht in de ogen keken tot aan de autoriteiten die in het raadhuis het „crisiscentrum" vorm den - werkten goed gecoördineerd samen. De stand van 3.12 meter werd bereikt om 21.15 uur. Dat het niet nóg hoger werd was een meevaller want het KNMI rekende op 3.30 meter om 10.00 uur, dus dezelfde hoogte als op 1 febru ari 1953. Het eerder zakken van het wa ter was het gevolg van het minderen van de windkracht. Om kwart voor elf werd de evacuatie ingetrokken. Het wa ter was toen gezakt tot 2.75 meter. De verheugende boodschap werd in de eerstvolgende nieuwsuitzendingen van radio en tv bekend gemaakt en ook wer den nog zoveel mogelijk mensen opge beld. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Snelle telefonade Toen het besluit tot evacueren om 19.05 uur werd genomen, waren de be trokken gezinnen daarvan binnen een half uur op de hoogte. De massale tele fonade over 12 lijnen (vanuit raadhuis, WV kantoor en enkele particuliere adressen verliep naar wens. Er werd een korte boodschap doorgegeven die als volgt luidde: „Dit is een bericht van de burgemeester. Doordat de wind ruimt, loopt de waterstand harder op dan ver wacht werd Het is raadzaam naar de u bekende evacuatieadressen te gaan. Ein de bericht". Gelegenheid om wat terug te zeggen was er nauwelijks. Achteraf bleek dat lang niet ieder wist waar de evacuatieadressen waren, hoewel nog onlangs een uitvoerige circulaire daar over is rondgestuurd en deze adressen ook in de krant waren vermeld. Op de centrale post is men dan ook van me ning dat de adressen beter nog even ge noemd hadden kunnen worden: de Her- .Krassekeet" werd gemaakt. Op dat moment vormde kerken van De Waal, Oosterend en Den Burg. Overigens zijn slechts tientallen men sen naar de kerkgebouwen gegaan. Al leen in Oosterend maakte een beteke nend groepje van deze opvanggclegen- heid gebruik. Verreweg de meesten gin gen naar kennissen of familie in Den Burg of een andere veilige plaats. Dat was op zichzelf niet bezwaarlijk, maar men had graag gezien dat ze zich wel eerst hadden gemeld in een van de ker ken. Nu was van vele mensen de ver blijfplaats onbekend, zodat ze bij over stroming geruime tijd als „vermist" zou den zijn beschouwd. Reakties De reakties op de telefoontjes liepen nogal uiteen. Er was nogal wat onwe tendheid en onbegrip. Sommigen infor meerden of het echt geen grapje was; anderen antwoordden geërgerd dat zij zelf wel zouden uitmaken wanneer zij zouden vertrekken Tijd voor discus sie was er niet. Dat gold overigens voor al het telefoonverkeer op Texel. Op de PTT-centrale werden alle gesprekken gevolgd en herhaaldelijk kwam de tele fonist tussenbeide om een gesprek af te kappen; alleen de centrale post van het raadhuis en de dijkwachten konden on belemmerd telefoneren. Op deze wijze werden de lijnen zoveel mogelijk vrijge houden voor het werkelijk noodzakelij ke verkeer; een systeem waartoe is be sloten na het onlangs gehouden proef- alarm. Boeren bleven Zoals kon worden verwacht volgden veehouders het evacuatieadvies niet di- rekt op Ze zorgden ervoor dat vrouw en kinderen in veiligheid werden ge bracht maar bleven bij hun koeien, ove rigens niet wetende wat zij daarmee moesten doen als het water ook werke lijk zou komen. Dit aspekt was bij het ontwerpen van net evacuatieplan uit voerig bekeken maar een bevredigende oplossing kon niet worden gevonden. Ook niet na overleg met de landbouw organisaties In tegenstelling tot de si tuatie van 1953 gaat het tegenwoordig om grote aantallen koeien per bedrijf. Deze via de weg evacueren leidt vrijwel zeker tot een chaos. Zaterdagavond wil den de meeste boeren de zaak zo lang mogelijk aanzien om tenminste de ge legenheid te hebben het vee op het laat ste moment te kunnen losmaken zodat de beesten zelf zwemmend of lopend een droog punt zouden kunnen berei ken. Wie een oplossing meent te weten voor dit probleem moet niet verzuimen het raadhuis daarvan op de hoogte te stellen. Ook andere aan- en opmerkin gen die tot verdere perfectionering van het evacuatieplan zouden kunnen lei den zijn daar welkom. De verhoging van het gevaarlijke dijkgedeelte laat nog jaren op zich wachten (zojuist is be gonnen aan verzwaring van het veel minder gevaarlijke gedeelte tussen Ce res en Oudeschild) zodat er rekening ,'mce moet worden gehouden dat de noodzaak tot evacuatie zich nog eens zal voordoen. Hoewel het laaggelegen Oudeschild ook in gevarenzone I ligt, kregen de be woners van dit dorp nog niet het ad vies te vertrekken. Omdat hier over (mede door een misleidende mede deling via de radio) onzekerheid was ontstaan, besloten velen op eigen ini tiatief om het hoge land op te zoeken. Heel wat gezinnen zijn in hun geheel vertrokken, na huisraad, tapijten en an dere inboedel naar de bovenverdieping te hebben gebracht. Evacuatie van Oudeschild werd door de burgemeester niet geadviseerd in verband met de aanwezigheid van de vrij zware dijk die als vluchtplaats voor ieder goed bereikbaar is. Oudeschilders die zelf naar het raad huis belden om te vragen wat zij moes ten doen, kregen echter de raad wèl te vertrekken. Dat veroorzaakte onrust en onzekerheid. Een ander schoonheidsfoutje in de totale organisatie was dat de vele nieuwsgierigen die naar de bedreigde dijk reden, juist bij het gevaarlijkste gedeelte niet werden teruggestuurd of halverwege tegengehouden. Zou het zijn misgegaan dan zouden de tegengestelde verkeersstromen van vluchtenden en nieuwsgierigen tot paniektoestanden en opstoppingen hebben geleid op de smalle wegen en zou het transport van zandzakken, hulpwerktuigen ed. zijn belemmerd. Spanning Met intense spanning werd de hele avond het verloop van de waterhoogte gevolgd. Er was een voortdurend con tact tussen de in het stormgeweld langs het woedende water patrouillerende dijkleger (ruim 100 man bestaande uit polder- en RWS-personeel alsmede de opgeroepen dijkwachtplichtigen) en de centrale post. Het meest nauwkeurig was het verloop te volgen bij de nieuwe zelfregistrerende peilschaal op de haven van Oudeschild. Volgens plan werd de beslissing over evacuatie genomen toen de stand 2.80 plus NAP was. Deze stand houd op zichzelf niet automatisch evacuatie in; het hangt af van de ver wachte verdere stijging. Blijkens het bericht van het KNMI moest op verdere stijging tot het beruchte peil van 1953 worden gerekend, zodat de beslissing niet moeilijk was De hoop verdrong de toenemende angst toen uit Den Helder (waar het tij een uur eerder is) het be- Niet C. Zijm komt ols eerste in aanmerking voor de na het vertrek van Texels Belang-raadslid T. van den Heerik vrijgekomen raadszetel maar oud wethouder J. C. Dros. Als voorzitter van het stembureau heeft burgemeester W. H. Sprenger Dros als nieuw raadslid voorgedragen omdat deze als Texels Belangkandidaat tijdens de laatste raadsverkiezingen verreweg de meeste stemmen op zich kreeg uitgebracht. Dat Dros kort na het begin van de nieuwe zittingsperiode als raadslid en als lid van Texels Belang bedankte doet niet ter zake. Hij blijft op de stemmenlijst van Texels Belang staan. Mocht Dros toehappen dan verliest Texels Belang een raadszetel tenzij hij weer lid wordt van deze kiesvereniging (hetgeen te verwachten is). De oud wethouder heeft nog enige bedenktijd voor zijn besluit. De publieke opinie speelt een belangrijke rol bij deze overwegingen, zo liet hij ons weten. Als een groot aantal van de op hem uitgebrachte stemmen gehandhaafd blijft is het zeer waarschijnlijk dat Dros als raadslid terugkeert.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1