Cjroen zTwartxjexels in het harL, „VERHOOG TEXELSE DIJKEN ZO SPOEDIG MOGELIJK" lFS^b Polderlasten met 8 gulden omhoog Topdrukte bij VVV CJ Zomervakantie /paarbank Dringend beroep op Rijkswaterstaat Brief B en W en waterschap Enquête dorpscommissies Reakties op tv-uitzending Begroting waterschap sluitend MAAR WEL 10 TOT 20% KORTING Tekeneursus Film „In bewaring" in Vormingscentrum De Duinkanters voeren blijspel op Fietsende vrouw aangereden Zwemvest gevonden Praatje over functie sociale dienst Gasflessen ie water geraakt Boek nu uw Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken wbpy we/t nedariand j DINSDAG 13 JANUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No 9041 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Het gemeentebestuur en het be stuur van het waterschap Texel heb ben de directeur-generaal van Rijks waterstaat dringend gevraagd aan de verhoging van de Texelse dijken de hoogste prioriteit toe te kennen, de tracees op korte termijn vast te stellen en het werkschema sterk te versnellen. Een brief met dit verzoek is dezer da gen aan de directeur-generaal ge stuurd en een afschrift is gezonden aan de vaste commissie van verkeer en wa terstaat in de Tweede Kamer. Laatst genoemde commissie is tevens ver zocht de toestand op Texel met eigen ogen te komen bekijken, liefst in de week van 12 tot en met 16 januari. In de brief wordt gewezen op de ui terst kritieke toestand die zich op 3 januari heeft voorgedaan en op het feit dat de oude waddendijk beslist niet is berekend op de uitzonderlijke hoge wa terstand gecombineerd met storm van orkaankracht „Op bepaalde punten (Krassekeet, polder Eendracht) vond zelfs wateroverslag plaats en op andere gedeelten stond het water tot op enkele centimeters beneden de kruin van de dijk. Indien de verwachtingen van het KNMI bewaarheid waren geworden, zouden de gevolgen catastrofaal zijn ge weest. Verwacht werd nl. een water stand bij Oudeschild van 3.30 plus NAP, terwijl aldaar een hoogte van 2.12 me ter is bereikt. Bij alle verantwoordelijke plaatselijke autoriteiten bestaat sinds jaar en dag grote vrees voor een wa tersnood. In verband hiermee is een evacuatieplan ontworpen voor de direkt bedreigde gebieden en in 1975 is dit plan door middel van een aantal oefeningen beproefd. Fase 1 van dit plan evacua tie van het laagst gelegen gebied aan de oostkust van Texel moest op 3 ja nuari worden uitgevoerd Gebleken is dat het plan in dit stadium aan de ge stelde eisen voldeed. Het is echter be treurenswaardig dat een deel van de Texelse bevolking zich ook nu nog, 23 jaar na de ramp van 1953, tevreden moet stellen met een evacuatieplan in- plaats van zich veilig te weten achter solide en op deltahoogte gebrachte dij ken". Sneller De 'briefschrijvers stellen voorts dat weliswaar een aanvang is gemaakt met de dijkverhoging maar dat over een deel van het tracee nog steeds onzekerheid bestaat. „De voortgang van de werk zaamheden wordt bovendien telkens vertraagd en wettigt de vrees dat deze hachelijke toestand nog een reeks van jaren zal voortduren" Gemeente- en polderbestuur vragen daarom dringend de hoogste prioriteit toe te kennen aan de dijkverhoging, de tracees op korte termijn te doen vaststellen en uit te gaan van een sterk versneld werksche ma. „Wij vertrouwen dat deze nood kreet namens de Texelse bevolking weerklank zal vinden". GEEN UITVERKOOP op alle artikelen. MARTïïM TROMP Weverstraat 34, tel. (02220) 2912 Om de brief van gemeentebestuur en waterschap kracht bij te zetten en als bewijs dat de hele Texelse bevolking achter het verzoek staat de dijken zo snel mogelijk te verhogen hebben 7 Texelse dorpscommissies huis-aan-huis over heel Texel enquêteformulieren ver spreid waarin geprotesteerd wordt tegen de houding van de regering, „die er blijk van geeft zich onvoldoende be wust te zijn van de bedreigingen van le ven en welzijn van de Texelaars door de dijkverzwaring over een te lange perio de uit te smeren". Het initiatief tot deze enquête werd genomen door de dorpscommissie van Oosterend; de resultaten zullen ter kennis worden gebracht van de vaste kamercommissie van verkeer en wa terstaat. Tot en met woensdag (mor gen) kunnen de formulieren nog wor den ingeleverd bij mevrouw C. Lem- stra in het wolwinkeltje in'de Wever straat. Geprotesteerd wordt verder tegen de planning van Rijkswaterstaat, „die er op gericht is in 1985, dus pas over 10 jaar de gehele dijk -langs de Waddenzeekant van het eiland op deltahoogte te hebben gebracht". De dorpscommissies zijn erg verontrust over het feit dat de Texelaars 23 jaar na de watersnoodramp van fe bruari 1953 nog steeds niet achter ver hoogde dijken wonen. Lenie van 't Noordende uit De Cocks- dorp gaat de tekenclub van het Vor mingscentrum voor Jonge Volwassenen (17 - 27 jaar) begeleiden. Het is geen tekencursus in de gebruikelijke zin waarbij duidelijk onderscheid wordt ge maakt tussen leraar en leerling, maar zoals de leiding van het centrum aan zijn leden schrijft „een sfeervol gebeu ren waarin iedereen van elkaar leert". Uiteraard is Lenie er wel in de eerste plaats voor het geven van advies. De „cursus" is nog niet volgeboekt. Belang stellenden zijn derhalve welkom. Het is de bedoeling elke maandagavond om 20,00 uur bijeen te komen. De vijftig minuten durende film „In bewaring" wordt donderdagavond 15 januari vertoond in het voormalige Boogerd-gebouw (Bemhardlaan 147) in Den Burg. De film gaat over gevange nen in het huis van bewanng te Am sterdam. Zij laten onder meer in een rollenspel zien hoe zij hun straf onder gaan en hoe ze het Nederlands straf recht in de praktijk ervaren. Na afloop wordt gediscussieerd. Het bestuur van het waterschap Texel stelt de hoofdingelanden voor de polderlasten dit jaar te verhogen van 66 naar 74 gulden per hectare en de omslag over gebouwde eigendom men van 21 naar 24% van de belast bare opbrengst. Dat blijkt uit de begroting 1976 van het waterschap die donderdag 22 ia- nuapi in de vergadering van de hoofd ingelanden behandeld zal worden. De verhoging van de polderlasten is trendmatig en noodzakelijk om het hoofd te kunnen bieden aan loon- en prijsstijgingen. De begroting voor dit jaar is sluitend en omvat aan inkomsten en uitgaven een bedrag van ruim 3,4 miljoen gul den. Voor wegenonderhoud is dit jaar een bedrag van 274 mille bestemd. Voor het herstel van taluds en het normale graaf werk is een bedrag van 396 mille uitge trokken Dat is minder dan vorig jaar omdat in 1975 vanwege de weersgesteld heid slechts een beperkt deel van de?e werkzaamheden kon worden uitge voerd. Van de hiervoor uitgetrokken 4 ton kon slechts 132 mille gebruikt wor den. Het resterende bedrag is automa tisch overgeheveld naar 1976 maar dit komt niet tot uitdrukking in de begro ting Het waterschap heeft voor dit jaar 912 000 gulden aan loonkosten geraamd. Een derde van de inkomsten ontvangt het waterschap Texel uit de opbrengst aan polderlasten (iets meer dan 1 mil joen). Op het VVV-bureau in Den Burg heerst topdrukte. Per dag komen onge veer 200 telefonische en schriftelijke aanvragen binnen van mensen die inte resse hebben voor een vakantie op Texel; aan allen wordt de VVV-krant „Voor Vrienden van Texel" toegestuurd. Extra drukte is er als gevolg van het succesvolle Avro-televisieprogramma over de vakanticmogelijkheden op de Waddeneilanden. De 1500 mensen die hierop reageerden hebben in eerste in stantie een algemene waddenfolder toe gestuurd gekregen en werden in de ge legenheid gesteld om méér informatie te vragen over het eiland van hun keus of over de drie eilanden die bij de aktie waren betrokken. Daarbij kwamen weer nieuwe reakties, zodat er eind vo rige week 1841 poststukken klaarge maakt en verstuurd moesten worden. Daarbij kwam ook nog eens de af werking van 950 „gewone" aanvragen. Door spoed te betrachten konden enkele duizenden guldens worden uitgespaard want per 12 januari is het zg. groepsta- rief van de PTT omhoog gegaan. Niette min vertegenwoordigt het portobedrag (98 cent per poststuk) een indrukwek kende som. Er zijn opvallend veel ver zoeken om inlichtingen gekomen uit België. Van de ongeveer 600 schriftelij ke verzoeken naar aanleiding van de tv-uitzending was zelfs een kwart uit België afkomstig. Daar kan nog wat bij komen naar aanleiding van een radio uitzending van de BRT, gemaakt door een BRT-reporter die een hotelarrange ment op Texel persoonlijk heeft uitge probeerd en daarvan verslag doet in een serie korte radiouitzendingen om 9.30 uur 's morgens. De belangstelling van Belgen voor Texel was in het verleden vrijwel nihil. Er is verandering in geko men sinds de Salon des Vacances (ten- toonsteling) in Brussel in 1973. De Bel gen, waaronder veel vogelliefhebbers, zijn vooral in vóór- en naseizoen ge ïnteresseerd. De foto geeft een beeld van de drukte op het VW-bureau. Mevrouw J. de H.-W. (21) uit Den Burg werd donderdagmiddag op het kruispunt Zwaanstraat-Gravenstraat- Warmoesstraat door de 19-jarige brom fietser Th. G. F. uit Oudeschild aange reden. Mevrouw De H (die op de fiets reed reed en vanuit de Zwaanstraat de Gravenstraat wilde indraaien) werd ge wond en werd later naar het Elisabeth- ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Dat laatste was niet zozeer het gevolg van de ernst van de verwondingen, alswel omdat zij reeds in het Elisabethzieken- huis onder behandeling was en haar kwaal door de valpartij mogelijk was verergerd. Op het Texelse strand werd een zwemvest gevonden. Het was een stan daardmodel, voorzien van een zwarte fluit. De herkomst is onbekend. In het vormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhardlaan in Den Burg houdt de heer Dick Scherpenhuizen dinsdag (heden) een praatje over de functie van de sociale dienst in onze samenleving. Na een inleiding zal gezamenlijk over dit onderwerp worden gesproken. De organisatie van de avond (aanvang 20.00 uur) berust bij het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen, maar andere belangstellenden zijn ook welkom. De Koger toneelvereniging „De Duin kanters" heeft de drie bedrijven tellen de komedie „Een vreemde vogel" van James Breamly in studie genomen. De uitvoering heeft plaats op 14 februari in de Buteriggel. Bij de storm van vorige week is op Vlieland een partij gasflessen wegge spoeld. Het is niet uitgesloten dat deze op het Texelse strand terecht komen. Wie de (rode) flessen vindt, wordt ver zocht contact op te nemen met de po litie. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1