GROOT PROTEST IN DEN HAAG! Eiland in het donker Dubbele Von Sion voor Joost Hooijberg en Tevoko J rst^B:;?;.^,^"0" CjTOCïl MVUTLs 16X6rS lUK)6t K)UTu> B*nk; Woensdag krijgsraadin alle dorpen Ernstig defekt Texelstroom Texel in Filippijns dagblad Lezing over Indianen DINSDAG 20 JANUARI 1976 89e JAARGANG No 9043 T E X E LS EWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Verschijnt dinsdags en vrijdags, •s ii P0,tbU' De" Bur9' Texel Tele,0°n 2741 Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw. J Redaktle: Harry de Graat, Pellkaanweg 75. De i t C J. 7 50 cent Incasso; los <0 cent. Voor gehoorapparatenscrvica ELECTROHUIS Een ernstig defekt aan een der koel- waterpompen van de Texelstroomcen- trale veroorzaakte vrijdagavond een langdurige onderbreking van de elektrl- citeitsproduktie. Heel Texel kwam zonder stroom te zitten. Omdat in de oude cen trale in Den Burg twee dieselgeneratoren in revisie waren, kon deze centrale slechts beperkt reservestroom leve ren, vooral ook omdat op dat tijdstip de afname zeer hoog was- Om 20.10 uur werd op de centrale ge constateerd dat er iets mis was met de koeling van de turbines. Om ern stige schade te voorkomen werd tot noodstop overgegaan. Het vermoeden dat de fout zat in de pomp die het koel water vanuit het inlaatbassin naar de centrale perst, werd naderhand beves tigd, maar de technici van Texelstroom schrokken toch wel van de omvang van de schade. In de centimeters dikke wand van de stijgpijp van de pomp was een groot gat geslagen. Het materiaal (een speciale zeewaterbestendige ijzer- nikkellegering die moeilijk gietbaar is) was blijkbaar niet sterk genoeg gewees/t. In de stijgpijp van de andere pomp is ook eens een scheur ontstaan, maar deze heeft men kunnen 'krammen. Om de kans op storingen zo klein mo gelijk te maken, zijn de functies van de verschillende delen van de turbogene ratoren met de bijbehorende pompen uittwdsselbaar. Dit systeem baatte in dit De gezamenlijke dorpscommissies willen een grootscheepse aktie in Den Haag organiseren om kracht bij te zetten aan het verlangen naar versnelde dijkverzwaring. In de week van 26 tot 31 januari moet het spektakel plaatsvinden en nationale aandacht trekken. Aanleiding voor deze stunt is dat er geen bevredigende reactie is gekomen op de brief, die gemeentebestuur en polderbestuur on langs hebben gezonden aan de top van de Rijkswaterstaat en aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Gebleken is nl. dat de leden van de commissie een afschrift van de brief in middels wel hebben gekregen, doch te laat om te kunnen ingaan op de uitno diging om de toestand op Texel diezelf de week met eigen ogen te komen be kijken. Het is twijfelachtig of dit alsnog zal gebeuren; zelfs staat het onderwerp niet op de agenda van de eerstvolgende vergadering. Dooddoener De uit vertegenwoordigers van de verschillende dorpscommissies samen gestelde commissie koestert nu de angst dat alle moeite niet meer zal opleve ren dan een bericht van ontvangst of een andere weinig zeggende reactie De aktie zal daarom een veel spectacu- De evacuatie van 132 Texelse gezin nen op 3 januari als gevolg van de drei gende watersnoodramp heeft ook de aan dacht getrokken van het Engelstalige Filippijnse blad „Bulletin Today". In een bericht, afkomstig van het Britse pers bureau Reuter werd maandag 5 januari op de pagina's 1 en 8 van dit blad mel ding gemaakt van deze evacuatie. „Het sein voor evacuatie", aldus het persbe richt, „werd gegeven door de burge meester van dit eiland (een belangrijk toeristencentrum aan de Hollandse noordkust met een bevolking van onge veer 11 duizend Inwoners). In een offi ciële verklaring werd melding gemaakt van het gevaar dat door de huizenhoge golven de dijken zouden doorbreken. Verder werd gezegd dat het water al een meter was gestegen boven de haven kade op het oostelijk deel van het eiland. Inwoners werd te verstaan gegeven, zo snel mogelijk uit dit gebied weg te gaan", einde bericht. lairder vervolg moeten krijgen. In het land moet duidelijk worden gemaakt dat Texel absoluut niet accepteert dat met de afwerking van het dijkverzrwa- iringsprojekt nog tien jaar gemoeid zal zijn. Morgenavond (woensdag) zullen de Texelaars op de hoogte worden ge bracht van de bijzonderhed enover deze aktie. Dat zal tegelijkertijd gebeuren in alle dorpen. In Den Burg in „Olympic", aanvang 20.00 uur; in De Cocksdorp in Het Eierlandsche Huis; aanvang 20.00 uur; in De Koog in De Kaaps-nol, aan vang 19.30 uur; in Den Hoorn in „De Waldhoorn", aanvang 20.00 uur; in Oosterend in „De Bijenkorf" aanvang 20.30 uur; in Oudeschild in 't Skiltje, GESPREKSAVOND IN DE SCHAKEL In het gemeenschapscentrum „De Schakel" in Den Burg wordt vrijdag avond vanaf 20 uur een gesprek9avond gehouden over ihet thema „Welvaart en versobering". Vooral de eigen versobe ring en de economische gevolgen daar van zullen aan de orde komen. Inleider van dot gespreksthema is pater dr. R van der Borg, bedrijfsaalmoezenier in Rotterdam. Als pastor voor industrie- arbeiders heeft hij zich in deze materie verdiept. SCAPINOBALLET IN DE KONINGHAL Het Scapinoballet treedt woensdag in de Burgemeester De Koninghal op voor de hoogste klassen van het lager ondehwijs en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. Het programma duurt ongeveer een uur. Ouders, die be langstelling hebben om een voorstelling bij te wonen, kunnen dit doen tegen be taling van ƒ2,50. Het optreden voor de lagere scholen 'heeft om 10 30 uur plaats en voor het voortgezet onderwijs om 14 uur Gedanst worden onder meer ca rambole, impressies en zonnige dag aanvang 20.00 uur en in De Waal in „De Wielewaal", aanvang 20.00 uur. In de bijeenkomst van Oude schild zal tevens worden nagepraat over de gang van zaken bij de recente eva cuatie. Gerekend wordt op zeer grote be langstelling. Aangezien de plannen voor de aktie in Den Haag nog niet vast staan, zijn ideeën uit de bevolking ge wenst. Alles wat het spektakel kan ver groten (zodaJt het meer de aandacht trëkt) is welkom. Het spreekt vanzelf dat het een fatsoenlijke akfcie moet worden, zodat suggesties om het te zoe ken in barricades of geweldpleging voorlopig terzijde zullen worden gelegd. Handtekeningen Officieel hoogtepunt van de aktie in Den Haag is het aanbieden van de 6500 handtekeningen, die de Texelaars on langs onder de protestbrief hebben ge zet. Nog bepaald zal iworden welke autoriteit hét beste kan worden bena derd. geval met. De andere pomp schakelde wel automatisch in, maar tot werkelijk pompen kwam het niet omdat het water door 'het ontstane gait wegliep. Pas na dat een afsluiter tussen beide pompen was dichtgemaakt, kon de tweede pomp werken en konden ketel en turbine weer worden gestart. Zover was het pas omstreeks elf uur 's avonds. Onderzoek Zaterdagochtend is de defekte pomp uit de pompput gelicht. De kapotte stijg pijp zal aan een nauwkeurig onderzoek iworden onderworpen met de bedoeling een dergelijke storing in de toekomst te voorkomen. Het defekte onderdeel zal deze week nog worden vervangen. De werkzaamheden kunnen geheel door eigen mensen worden uitgevoerd. Over het algemeen heeft men bij Texelstroom niet te klagen wat het aan tal storingen betreft. Het was al weer een jaar geleden dat de gehele centrale uitviel. Het ongerief was uiteraard groot. Het gedwongen kaarslicht was zo erg niet, maar het uitvallen van de televisie werd door menig gezin ais een ramp ervaren. Velen constateerden tot hun verwondering dat ook de centrale verwarming het niet meer deed, aldus beseffend dat ons dagelijks leven wel zeer afhankelijk is geworden van de stroom. In een geval ontstond bijna brand, toen iemand gedurende de sto ring „zolang" wat artikelen neerzette op de op dat moment koude elektrische kookplaat. Toen de elektriciteit terug kwam stegen al spoedig de rookwolken op Telefoontjes Bij Texelstroom vond men het erg vervelend, dat massa's mensen opbelden om te vragen hoe lang de storing nog zou duren. De man die de telefoon moest aannemen, had op dat moment dringen der werk te doen. Dc Texelstroom- directie geeft het advies bij dergelijke stroomstoringen zoveel mogelijk lampen en apparaten in huis uit te schakelen. Hoe geringer het vermogen is dat men op Texel wil afnemen, hoe beter het lukt met de oude centrale aan het Schil derend ieder toch van stroom te voor zien. Donderdagavond ging dat lang niet wegens het niet beschikbaar zijn van de twee (kleinste) dieselgenaratoren, maar ook als deze wel hadden kunnen werken was het zeer krap geweest. Het elektriciteitsgebruik op Texel is (zie vervolg pagina 2) Dinsdag 20 januari De audioclub houdt in hotel Dijkstra in De Koog een avond over techniek: de bandrecorder en bandentest. Aanvang 19.45 uur. In hotel „De Lindeboom-Texel" wordt een inspraakavond gehouden over het bestemmingsplan voor Den Burg; 20.00 uur. In City-theater draait Filmganger drie poppenfilms van Jiri Trnka. Woensdag 21 januari In de Witte Burdht houdt de KVP- afdeling Texel de jaarvergadering, 20.00 uur. Mevr. dr. J. Goossens spreekt voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel over de Indianen van Zuid-west Amerika - LTS-kantme, 20.00 uur. In „De Koogel" te De Koog heeft de Texelse bowlingbond een ledenverga dering; 20.00 uur. Mej. Dr J. Goossens houdt woensdag avond 21 januari voor de Plattelands vrouwen van de afdeling Texel een le zing over het leven van de Indianen van Zuid-West Amerika. De avond wordt gehouden in de LTS-kantine en begint om 20.00 uur. De verenigingstrofée De Dubbele Von Sion is zaterdagavond uitgereikt aan Joost Hooijberg en aan de volleybal vereniging Tevoko. Joost Hooijberg kreeg de prijs wegens zijn prestaties op het gebied van de damsport. Onlangs Damkampioen Joost Hooijberg (links) met Andrew Albers van Tevoko werd hij kampioen van Noordholland en bewees kort daarop andermaal zijn klasse door in een simultaan van 42 wedstrijden er 32 te winnen, 6 remise te spelen en er slechts vier te verliezen. In tegenstelling tot verenigingen moet een individuele persoon om voor de Sion in aanmerking te komen een prestatie in landelijk verband leveren. Vooral door die beperking is het de afgelopen jaren totaal slechts vier maal voorge komen dat dc Von Sion individueel werd toegekend. Tevoko kreeg de begeerde trofee voor de tweede maal. In 1968 gebeurde het ook, toen vooral naar aanleiding van de fusie. Sindsdien is de vereniging bijzon der aktief geweest. Voorzitter C. J. Witte van de Stichting Cultureel Werk die dc Von Sions uitreikte, memoreerde dat het eerste damesteam van Tevoko onlangs kampioen is geworden en tevens kampioen is geworden en tevens kam pioen is geworden van de bekerkompe titie. Tevoko heeft zich bovendien ge maakt tot motor van de eilandcompeti tie, waaraan laatstelijk zo'n 58 teams hebben deelgenomen. Voor de organisatie heeft Tevoko een speciale commissie in het leven geroe pen, die aan dit evenement, dait recrea tiesport voor vele honderden Texelaars betékent, de handen vol heeft. Tevoko heeft zidh verder verdienstelijk gemaakt door een meersponten vereniging te vor men, waarbinnen ook plaats is voor basketbal en tafeltennis. Al met al vol doende argumenten om de trofee voor de tweede keer aan Tevoko te gunnen. Andrew Albers die de Van Sion namens Tevoko in ontvangst nam, maakte van de gelegenheid gebruik om te wijzen op het vele werk, dat de heren Van Aspe- ren, Mets en Duinker voor de eiland- competitie doen. Programma De uitreiking van de Von Sions (voor de elfde keer) vormde het slot van een gevarieerd programma in de Burge meester De Koning-hal. Dat iwerd mu zikaal geopend door het Texels Blazers ensemble (Betty Bakker, Jenny Mede- ma, Jacqueline Stark en Hans Mulder) en de verschillende onderdelen werden aan elkaar gepraat door de heer G. Pan sier, die zich net als Max Tailleur in troduceerde als „aansmoezenier". Het optreden van de Volksdansgroep Texel met een aantal snel achter elkaar ge brachte Israëlische dansen was een blijk van hernieuwde belangstelling voor de ze kunst. In het onder leiding van de heer Gerard Smeenk staande groepje (barrevoets, maar overigens fleurig ge kleed) zagen we tenminste meuwe ge zichten Onder doodse stilte demon streerde de 2 jaar bestaande GYmna- sbiek- en Volleybalvereniging „Gyvo" uit De Koog onder leiding van Jaap Mets. Wat de acht meisjes en vijf jon- (zie vervolg pagina 2) Commissie De commissie, die de aktie voor ver snelde dijkverzwaring organiseert be staat uit de volgende Texelaars (allen leden van de respectievelijke dorpscom missies). Voor Den Burg: G. Praamstra, J. van Beek-Koster en C. Lemstra- Bakker. Voor De Cooksdorp: G. Monen en Th. van der Laan Voor Den Hoorn- Jac. Bakker en H. Troost. Voor De Koog- M. Eellman en M Mantje. Voor Oosterend: J. Drijver, J. C Roeper en Jac. Hm. Voor Oudeschild: F. Schellin- ger en H. Boom Voor De Waal: S. Plaatsman en B. van Heerwaarden. Onderhoudstechnicus Keijser bij het grote gat in de stijgpijp van de koe/waterpomp

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1