(jrom Twarhrjexeh in het harL Actiecomité rekent op 1000 demonstranten Texel dinsdag naar Den Haag Wij moeten doordrammen Avro's-T elevizier filmde in Oosterend EK Uitzending vrijdagavond 22.50 uur Nederland I VRIJDAG 23 JANUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9044 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02226) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Don Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 95 De demonstratie van Texelaars in Den Haag, als protest tegen het trage tempo, waarin de dijken rond het eiland worden ver zwaard, wordt dinsdagmiddag gehouden. Om half twee vertrekt de stoet vanaf het Malieveld naar het Binnenhof. Het ligt in de be doeling Minister Tj. Westerterp van verkeer en waterstaat, tweede kamer-voorzitter A. Vondeling en voorzitter Schakel (AR) van de vaste tweede kamercommissie van verkeer en waterstaat 6800 handtekeningen met een petitie aan te bieden. Dat is het resultaat van besprekingen, die een delegatie van het uit de zeven dorpscommissies geformeerde aktiecomité dinsdag in Den Haag heeft gevoerd. Voor de demonstratie is toestemming ver kregen van de Haagse politie, die het geheel in goede banen zal leiden. De reis naar Den Haag wordt per bus gemaakt. Het aktie comité wil met de boot van 9.05 uur vertrekken en uiterlijk 17.30 uur weer naar Texel terugvaren. De reis naar de residentie kost 10 gulden per persoon. Inmiddels hebben zich 253 Texelaars opgegeven. Dat gebeurde na afloop van de woensdagavond gehouden bijeen komsten in alle dorpen. De vergaderin gen werden door 850 eilandbewoners be zocht. Oosterend spande de kroon met 300 aanwezigen- Op het laatste moment waren de Oosterenders door 'n telefoon- aktie aangespoord de gang naar het dorpshuis te maken. Een filmploeg van Avro's Televizier heeft van deze sfeer volle vergadering een reportage ge maakt, die vrijdag de lucht in gaat (22.50 uur op Nederland I). Ook in Oudeschild was de op komst zeer behoorlijk. De zaal van het Skiltje was met 225 aanwezigen meer dan vol. In Den Burg waren 65 aanwe zig (één vrouw, en voor de rest man nen), in De Cocksdorp 60, De Waal telde er 25 en Den Hoorn 50. In De Koog werd de dorpscommissievergadering tegelij kertijd gehouden met een bijeenkomst van de plattelandsvrouwen, die echter ook over de protestdemonstratie van ge dachten hebben gewisseld. Totaal aantal deelnemers in De Koog: 125. 1000 demonstranten verwacht Het aktiecomité rekent dinsdag op 1000 protesterende Texelaars. Tot uiterlijk zaterdagavond 6 uur kan men zich opge ven op de volgende adressen. Ooster end. Flora Brouwer, Koetebuurt 2; Den Burg: mevr. Lemstra, wolwinkel in de Weverstraat; De Waal: C Zoetelief en 's avonds in het dorpshuis; De Cocksdorp: Eierlandse Huis; Den Hoorn Rijwiel handel Troost; De Koog- M Eelman, Boodtlaan 44; Oudeschild: Firma Zegel bij Frans Schellingen Tegen directe be taling van 10 gulden ontvangt men een deelnemerskaartje. Ten einde de aktie door zoveel moge lijk Texelaars te laten bijwonen ver zoekt het aktiecomité het leidinggevend personeel op de middelbare scholen hun leerlingen vanaf 15 jaar vrijaf te geven en worden de bedrijven verzocht hun personeel eveneens in de gelegenheid te stellen mee naar Den Haag te gaan. De middenstand wordt opgeroepen dinsdag ochtend niet open te gaan. Steunfonds Tijdens de coördinerende bijeenkomst van alle dorpscommissdes dn Oudeschild na afloop van de vergaderingen is een steunfonds geopend iter bestrijding van de kosten, die de protestdemonstratie met zich meebrengt. Men kan geld stor ten op de Rabobank onder vermelding van 'dijkenakjtde Texel'. Vermelding van het rekeningnummer is niet nodig; het geld komit te allen tijde op de juiste bestemming terecht. Het aktiecomité doet voorts een beroep op de kleuter leidsters medewerking te verlenen aan de opvang van 'kinderen tussen en na de schooluren, totdat de ouders dinsdag avond weer thuis zijn Spandoeken met leuzen De door Harry Tielemans ontworpen poster (zie foto) ging woensdagavond in alle dorpen grif van de hand. Er be staan plannen om van de afbeelding op de poster stickers te maken, die op auto ruiten kunnen worden geplakt. Voor verkoop zal de middenstand worden be naderd. Suggesties voor een demon stratiebord; plak de poster op een ste vige aohtergrond en bevestig dit ge heel aan een stok. Vindingrijke men sen worden verzocht op eigen initiatief korte maar krachtige leuzen te fabri ceren; juist door de aanwezigheid van spandoeken ontstaat een levendige de monstratie, zo redeneren de organisa toren. Zij vinden het aanbeveling ver dienen in de leuzen wel het woord Texel ■te vermelden; bijvoorbeeld: „Pas op heer Westerterp, Texel staat op scherp", of „Help Texel verzuipt". In dorpshuis 't Skiltje in Oudesahild wordt zaterdag vanaf 14 uur een werkmiddag gehouden voor de fabrika'tie van spandoeken en borden. Het actiecomité vraagt vrien den van Texöl in heel Nederland ook naar Den Haag te komen om kracht bij te zetten aan de eis voor versnelde dijk verhoging. Het doel van de protestdemonstratie is zoveel mogelijk publiciteit te krijgen voor de situatie rond de Texelse dijken. Op het gehele eiland is men er van overtuigd dat Texel in Den Haag niet bestaat. „De demonstratie moet de auto riteiten met de neus op de feiten druk ken", vindt het aktiecomité. „We moe ten doordrammen en kleven", zei voor zitter Joh. Roeper, daarmee aangevend dat met de protestdemonstratie de kous nog niet af is. Het comité wil op een later tijdstip in Den Haag een onder houd met de tweede kamer-commissie voor verkeer en waterstaat. Roeper: „In dat gesprek zullen wij met gedegen ar gumenten en met door deskundigen uit gewerkte gegevens aan moeten tonen hoe ernstig de situatie op Texel bij een dijkdoorbraak is'. In de petitie, die sa men met de handtekeningen door een delegatie van demonstrerende Texelaars wordt aangeboden, wordt hier al glo baal op ingehaakt. Een zeven man ster ke commissie buigt zich maandagoch tend over de tekst, daarbij gesteund door suggesties van het aktiecomité. „De demonstratie moet een ordelijk verloop krijgen. Niets zal echter worden nage laten om aandacht te trekken. Zo heb ben wij nog een stunt in petto, die pas dinsdag kort voor het begin van de de monstratie wordt bekendgemaakt", liet Joh. Roeper weten. OOSTEREND Van de zeven gelijk tijdig gehouden dijkvergaderingen was die van Oosterend het drukst bezocht. Dorpshuis „De Bijenkorf" was zo vol, dat er lang geen stoelen genoeg waren, wat betekent dat meer dan 300 man present was. De grote belangstelling is niet alleen te verklaren door de sterke betrokken heid van de Oosterenders bij 'het pro bleem van de te lage dijk, maar ook door een wervingsak tie die te elfder ure werd gevoerd. Dat was naar aanleiding van heit bericht, dat Avro's Televizier aandachlt aan de Texelse aktie zou schenken en de bijeenkomst te Ooster end had uitgekozen voor het maken van opnamen. Hoewel achteraf gezegd kan worden dat de zaal evengoed wel bezet zou zijm geweest, wilde de dorpscom missie de garantie hebben dat er geen stoel leeg zou zijn en besloten werd eenvoudig iedereen op te bellen met het Ter gelegenheid van de dijkaktie ontwierp Harry Tielemans deze voor zichzelf sprekende poster. Er zijn er enkele honderden van gedrukt; ze worden onder meer bij de protestmanifestatie in Den Haag gebruikt. dringende verzoek present te zijn. Aldus gesohiedde en het resultaat iwas de moeite waard: de cameraploeg was diep onder de indruk van de massale opkomst en vooral van de grimmige, bloedserieuze stemming in de zaal. Er was voor hen geen twijfel aan dat hier geen sprake was een kunstmatige ver ontwaardiging maar van 'n diepgevoeld voeld misnoegen, werkelijke angst. Om dit in de reportage (die vrijdagavond, heden, wordt uitgezonden) nog sterker naar voren te laten komen, werden mensen opgeroepen die voor de camera wilden vertellen hoe bang ze waren ge- Een overzicht van de stampvolle zaal van De Bijenkorf. weest op zaterdagavond 3 januari toen Texel alleen als gevolg van puur geluk aan een dijkdoorbraak ontsnapte. Er meldden zich spontaan enkele gegadig den, die de volgende dag rwerden opge zocht voor een kort vraaggesprek. Ook de overige media hebben door hun belangstelling kracht bijgezet aan het dijkprotest. Naast verschillende om roepverenigingen en individuele kran ten, maakte het ANP een grote repor tage die inmiddels in de meeste dagbla den is verschenen. Twee jaar Voorzitter Joh. C. Roeper lanceerde tijdens de bijeenkomst de kreet „Binnen twee jaar de dijken klaar". Een dave rend applaus bewees dal hij daarmee in de roos schoot, maar Cor Ellen kwam naar voren om te zeggen dat hij dat een onmogelijk verlangen vond. Halvering van de tijd die volgens de huidige plan nen nog met de dijkverzwaringswerk zaamheden gemoeid zullen zijn, leek hem redelijker. Roeper antwoordde dat het best in twee jaar kan. „Desnoods met meerdere kantoren Weijdt en meer dere aannemers tegelijk. Materiaal en mensen zijn er genoeg. Nederland voert waterbouwwerkzaam'heden uit over de hele wereld; dan kan het ook in eigen land". De heer Niek Dros bracht naar voren dat het geld in Nederland in de ver keerde volgorde ivvordt besteed. „Voor een hoop dingen, zoals ontwikkelings hulp geven Hollanders geld,maar zelf ziitten ze achter ondeugdelijke dijken. (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1