Hoorzitting„Reconstructie kruispunten gevaarlijk Water steeg dinsdag tot 2.63 meter boven NAP Piekbelasting centrale noodzaakt tot vergroting capaciteit Kinderen Maartenhuis mogelijk naar Bergen Verkeersplan werkelijk autowerend? 1000, 99 Geslaagd ZDH-gym vergadert OPROEP AKTIEC0MITE Kamerleden vragen Westerterp naar Texel te gaan Professor De Jager houdt UITBREIDING MET DIESELGENERATOR lezing over ruimteonderzoek Voorwaarts voor Mars Texelse dijkwachten: „NIET ZEUREN MAAR GAAN" VERVOLG VAN PAG.l Filmploeg in De Bijenkorf Concert voor bejaarden Op de dinsdagavond In hotel „De Lln- deboom-Texel" gehouden hoorzitting over de doelstellingennota voor Den Burg is voornamelijk gediscussiëerd over het er nauw mee verband houdende ver keerscirculatieplan. De doelstellingen zelf lokten niet zoveel kritiek uit Niet ieder was gerust over de gevolgen van de ingrijpende veranderingen, die de ver keersregeling in Den Burg zal onder gaan. Met name de reeds vooruitlopend op het plan uitgevoerde reconstructies van kruispunten werden als snelheids- bevorderend beschouwd en dus gevaar lijk. Verder bestond er verschil van me ning over de vraag of het verkeersplan van B en W in de praktijk werkelijk auto- werend zal werken zoals de bedoeling Is. Met name de Werkgroep Verkeer en Vervoer verwachtte een tegenoverge steld effekt: verkeersaanzuiging. Het verkeersplan werd verdedigd door wethouder Jook Nauta, die onder meer zei, dat het effekt van de gereconstru eerde kruisingen thans nog niet kan wor den beoordeeld; dat kan pas, als de hele verkeerssituatie wordt gewijzigd. Her haaldelijk wees Nauta erop dat het ver keersplan flexibel is in die zin, dat het altijd mogelijk Is verdere beperkende maatregelen te nemen, zelfs een totale afsluiting van het centrum voor gemoto riseerd verkeer is met de essentie van het plan niet strijdig. Zoals bekend hadden B en W de doel stellingennota aan tientallen verenigin gen en organisaties toegestuurd met het verzoek er schriftelijk op te reage ren. Drie groeperingen hadden van die gelegenheid gebruik gemaakt en in alle drie gevallen was het kritiek op de ver keersmaatregelen. De dorpscommissie had in zijn schrif telijke reactie het „tangenitenstelsel" (het systeem dat hét verkeer langs, in plaats van door het centrum moet lei den) bekritiseerd. De reeds uitgevoerde kruisingen worden minder gelukkig ge noemd, want door het vloeiend verloop van de weg kan het gemotoriseerd ver keer snelheid houden en daardoor veel gevaar opleveren voor de sdholencon- centraties, drie zich juisrt hier bevinden. De dorpscommissie keurde het af dat de burgerij niet tevoren de plannen voor de reconstructies van de kruisingen heeft gezien. Het Texels Verbond van Ondememsrs deelde bij monde van de 'heer C. N. de Wit mee in grote trekken akkoord te gaan met de doelstellingennota. De aan leg van een parkeerterrein aan de Vo gelenzang is echter een essentieel on derdeel en moet gelijk met de andere verfceersvoorzieningen tot stand komen. Verder vinden de ondernemers hét veel tte ver gaan om het dorpscentrum ook flietsvrij te maken. Toestroming „Geen doorstroming maar toestro ming", aldus veroordeelde de Werk groep Verkeer en Vervoer het verkeers plan. Volgens de werkgroep iis volledige afsluiting van de dorpskern de beste oplossing. Het autoverkeer groeit mon strueus; de kleine schaal van het dorps centrum verdraagt dit verkeer nu al niet. Als B en W het voetgangers en fietsverkeer willen stimuleren, maar toch de auto's blijven toelaten, is dat tegenstrijdig. De auto zal het winnen en er onltstaat geen aantrekkelijk cen trum. Nauta verdedigde „zijn" verkeers plan met verve. Hij benadrukte, dat het thans uitgewerkte idee een proces van jaren heeft doorlopen, waamn diverse instanties er zich al goedkeurend over hebben uitgelaten Voor de herinrich ting (verfraaiing) van de winkelstraten, als deze tot voetgangers en iwdel rij ders domein zijn gemaakt, is al subsidie aan gevraagd bij Economische Zaken. Mede naar aanleiding van eerdere bijeenkom- .ten waarop kritiek kon worden gespuid, Oud-eilandgenoot Pieter Dros Azn. slaagde voor het diploma Cl Scheeps- werktuigkundige. DEN HOORN De gymnastiekafde- ling van ZDH heeft maandagavond a.s. de jaarvergadering in ,,De Spil". Er wordt begonnen om 20.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 januari op om 8.31 uur engaat onder om 17.14 uur; 28 ja nuari op om 8.27 uur en onder om 17.18 uur. Maan: 24 jan. LK.; 31 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 23 januari 0.14 en 12.46 Zaterdag 24 januari 0.48 en 13.20 Zondag 25 januari 1.32 en 14.12 Maandag 26 januari 2.41 en 15.27 Dinsdag 27 januari 4.09 en 16 57 Woensdag 28 januari 5.38 en 18.18 Donderdag 29 januari 6.47 en 19.21 Vrijdag 30 januari 7.43 en 20.16 Zaterdag 31 januari 8.28 en 21.00 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. zijn veranderingen aangebracht in die zin, dat automobilisten nóg minder wor den gestimuleerd om in het centrum door te dringen. Ze kunnen dit echter wel, maar het richtingverloop van de wegen is zodanig, dat ze alweer heel snel het dorp verlaten. Essentieel onderdeel in het hele plan is een doorbraak tussen Elemcrt en Groeneplaats, thans nog voetpad. Het is vooral voor de versnelde afvoer van het nu eenmaal noodzakelijk in Den Burg door te dringen verkeer, onmisbaar. Ge hoopt wordt dan ook dat het publiek wijs zal reageren als voor de aanleg van deze doorbraak binnenkort een artikel 19 procedure van start gaat, waarbij dus bezwaren kunnen worden ingebracht. Het aktiecomité roept de Texelse be volking met nadruk op om toch vooral dinsdag in groten getale naar Den Haag te gaan. De landelijke publiciteit rond de protestdemonstratie is zo groot, dat de Texelaars dit eigenlijk verplicht zijn, wil deze aktie tenminste het nodige ef fect teweeg brengen. Behoed Texel voor gezichtsverlies. De Tweede Kamerleden Tolma en Wls- selink (CHU) hebben minister Westerterp van verkeer en waterstaat verzocht tot spoedige verhoging van de zeewering tussen Oudeschild en De Cocksdorp te besluiten. Zij wijzen in dit verband op de grote ongerustheid die op Texel is ont staan na de hoge waterstanden van de laatste weken. Westerterp wordt ge vraagd de situatie ter plaatse te komen bekijken. CZ-VERGADERING AFGELAST De vergadering van de Zuivelfabriek gaat dinsdag in verband met cle protest demonstratie niet door. De zware storm van dinsdag op woens dag heeft het zeewater opnieuw hoog opgestuwd. Bij hoog water dinsdagavond werd een stand van 2.63 meter bereikt. In vergelijking met het levensgevaarlijke peil van 3.12 meter in het begin van deze maand was dat niet indrukwekkend, maar het was een situatie die jaren ach ter elkaar niet voorkomt. Tot één uur 's nachts was beperkte dijkbewaking van kracht; daarna bleef alleen personeel van het waterschap actief in verband met mogelijk opgetre den schade aan de steenglooiing. Er was Binnenkort wordt door de provincie beslist over capaciteitsvergroting van de Texelstroomcentrale bij Oudeschild. Het huidige vermogen van de twee turbo generatoren (ieder 7,5 megawat), waar van er tegelijkertijd één mag werken, is te klein om de sterk groeiende gebruiks- pieken op eTxel te verwerken. Het plan is om aan de turbogeneratoren één die selgenerator van ongeveer 4 megawat toe te voegen. citeit te vergroten met een derde iturbo- unit van 15 megawatt. Nadere studie (op basis van de sterk verhoogde prijzen na de oliecrisis) iheeft evenwel geleerd dalt diit een economisch minder geluk kige oplossing zou zijn. Want het gaat niet alleen om het voldoen aan de groeiende behoefte aan elektriciteit, maar ook om het opvangen van ge bruiksteken vane betrekkelijk korte duur. De vraag naar elektriciteit in het algemeen groeit niet zo har meer, hoe wel de uitvoering van het Krimplan, de NIOZ nieuwbouw en de bouw van en kele appartementenhotels nog wel een aamehkelijke stijging van de belasting in de naaste toekomst zullen betekenen. Piek De stijging van de piekbelasting is op Texel veel sterker dan op het vaste land. Piekbelasting is er op het moment waarop de vraag naar elektriciteit het grootst is. Het is vooral de recreatie dat deze voor de economie van elektrici- teitsproduktie zo ongunstige factor ver oorzaakt. Met name het toerisme buiten het zomerseizoen geeft de uitschieters. inderdaad van lichte schade sprake Hier en daar waren 9tenen losgeraakt; de gevaarlijkste deftkten zijn inmiddels hersteld. Op Texel had de storm een kracht van 10, af en itoe mét uitschieters naar elf. Er is weer flink wat zand van de dui- n enafgeslagen ,maar het had erger kunnen zijn: 25 meter. Dat er niet meer afging was het gevolg van de enorme afslag van 3 januan, waardoor het strand wat hoger is geworden. Na de jongste 9torm is echter weer van een aanmerkelijke strandverlaging sprake, zodat een volgend stormtij naar verhou ding weer meer schade tot gevolg hebben. zal Oud-Texelaar Professor C. de Jager, directeur van de Utrechtse sterrenwacht houdt vrijdagavond 13 februari een le zing in Hotel ,,De Lindeboom-Texel". Hij komt op uitnodiging van de Rotary- club Texel, maar op de avond is iedere belangstellende (gratis) iwelkom). De heer De Jager zal een uiteenzetting ge ven over ihet onderzoek van de ruimte, waarbij hijzelf, ook in internationaal verband, nauw is betrokken. Bij eerdere voordrachten van professor De Jager is gebleken dat hij de stof ook voor leken op boeiende wijze weet te brengen Het Anjerfonds heeft een subsidie van ƒ1000,toegekend aan de drumband „Voorwaarts Mars" te De Koog. Het geld zal worden gebruikt voor aanschaf van nieuwe instrumenten. De Texelse dijkwachten roepen de Texelaars op dinsdag in Den ITaag te gaan demonstreren. Zij zeggen:; „Ieder jaar zijn wij bij rotweer wel 'n paar keer op de dijken. Help ons van dit werk af door mee te gaan naar Den Haag. Niet zeuren maar gaan. Het is ook Uw be lang". LEZING MET FILMS OVER HET WERK VAN DE POLITIE Opperwachtmeester M. J. de Leeuw, voorlichtingsambtenaar bij de Rijkspoli tie zal dinsdag 27 januari, aanvang 20.00 uur, een avond verzorgen voor het Vormingscentrum voor Jonge Volwas senen. De bijeenkomst wordt gehouden in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bemhardlaan. Oök ndet-VJV-leden zijn welkom. De heer De Leeuw laat aan de hand van een aantal films zien hoe de ge meente- en rijkspolitie functioneert. Verder zall hij het een en ander vertellen over de taak en verantwoordelijkheid van de politie in onze samenleving. Doel van de avond is het tolt stand brengen van beter kon takt tussen politie en publiek. Er is gelegenheid toit vragen stellen en discussie. De toegang is gratis, de koffie eveneens. Dat lijkt nergens op". Ook mevrouw G Roeper-Eelman had er moeite mee, dat wel vijftig mil joen gulden naar India wordt gestuurd, terwijl van datzelfde geld een enorm stuk dijk kan worden verzwaard, waar bij ze wees op de juist gereed gekomen werkzaamheden bij Dijksmanshuizen, die 4V2 miljoen hebben gekost. De meeste indruk maakte kottervisser G. J. Drijver, die in een zeer bewogen betoog herinnerde aan de ramp van 1953 toen hij op zee de huisraad van de Zeeuwse en Zuidhollandse mensen iwas tegengekomen. Hét had 'hem destijds erg aangegrepen en hij had zijn kinde ren gezgd te hopen dat deze zoiets nooit zouden hoeven meemaken. De heer Dijkshoorn vroeg zich af of Texel de staat der Nederlanden geen proces zou kunnen aandoen wegens het zo lang achterwege daten van de drin gend noodzakelijke dijkverzwarings- werken. Verder vond hij dat de kamer leden in ieder geval naar Texel moes ten komen. „Als ze ons dan over een paar jaar moeten condoleren, weten ze tenminste hoe Texel eruit zag". DE KOOG De pupillen van het me dio dit jaar te sluiten Maartenhuis in De Koog zullen mogelijk worden over gebracht naar het voormalige retraite- oord „De Vluchtheuvel" in Bergen (NH) "•van de paters Redemptoristen. De pa ters hebben het gebouw te huur aange boden en zijn zelfs bereid de verbou wing te financieren tegen lagere rente- Deze verbouwing, die reeds de goed keuring heeft van de inspecteur voor de Volksgezondheid, zal in twee fasen wor den uitgevoerd. De eerste fase moet over ongeveer een half jaar klaar zijn en zal ongeveer ƒ740.000,vergen Een en ander zal result teren in een verpleegprijs van ƒ105,per kind per dag, iw>at ongeveer evenveel is als wat in het huidige Maartenhuis en aan vaardbaar wordt geacht. Ouders tevreden De ouders hebben zaterdag kennis ge nomen van deze plannen en er zich zeer tevreden over getoond. Dat gebeurde tijdens een vergadering die werd gehou den in Scorlewald in Schoorl, het insti tuut, waarmee het Maartenhuis een be stuurlijke éénheid vormt Ook de mees te personeelsleden, die te zijner tijd Als de paasdagen wat koud en donker uitvallen, krijgt Texelstroom het zwaar te verduren! Het kunnen beschikken over een (snel te starten) dieselgenera- itor is het mee9t praktisch en econo- misah. De nieuwe generator kan geheel of voor het grootste deel in het bestaande centralegebouw worden ondergebracht. Er zullen vrij kostbare voorzieningen nodig zijn om het lawaai dat een der gelijke machine veroorzaakt, te onder drukken. graag willen meeverhuizen, Staan er positief tegenover. De ouders stellen er bijzonder prijs op dat hun kinderen tezamen blijven in een heilpedagogisch instituut op antro posofische grondslag. In de afgelopen tien jaar hebben zij geconstateerd dat de in het Maartenhuis verkregen vor ming duidelijk ten goede is gekomen aan de ontwikkeling van hun kinderen. Omdat in andere antroposofische hui zen dn het land nauwelijks plaatsruimte is, werd geruime tijd gevreesd dat de pupillen noodgedwongen naar „gewone" over het algemeen zeer grote instituten zouden worden overgebracht. Motie Om aan de plannen om het Maarten- huis naar „De Vluchtheuvel" tte ver plaatsen kracht bij te zetten, namens de ouders zaterdag een motie aan, waarin zij de minister van Volksgezondheid op de 'hoogite stellen van hun verontrus ting, wijzen op de heilzame effekten van de heilpedagogische therapie op antro posofische basis en met klem aandrin gen op medewerking bij de totstand koming van het nieuwe instituut. Messengers en Mannenkoor Het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van de heer A. Kuik en de gospelgroep The Messengers onder leiding van de heer J. Beijert geven zaterdagavond 31 januari een gezamen lijk concert dn de Ned. Herv. kerk van Den Burg. Het concert is georganiseerd door de bejaardenbond en uiteraard din de eerste plaats bestemd voor de leden. Ook niet- leden (en dat mogen ook jongeren zijn) zijn van harte welkom voorzover er plaatsruimte is. De rtoegang is gratis; aanvang 20.00 uur. toename piekbelasting in Gïtn'dde'de 87S -U1lL. mti pio'i j-4'.i a'J? »c'. ikx De kleine grafiek geeft de procentuele toename aan. Het gemiddelde van 6,8m een jaar is enorm veel meer dan op het vasteland. De verbruikspieken doen zich voor In perioden, dat zich veel toeristen op het eiland bevinden, niet alleen in het hoogseizoen, maar vooral daarbuiten, met Pasen en Kerstmis. verloop piekbelasting in kW 6500 6000 5000 4800 Deze grafieken geven een indruk van de ontwikkeling van de piekbelasting van de Texele elektriciteitscentrale. Er blijkt duidelijk uit dat niet langer kan worden ge wacht met capaciteitsvergroting. De piek, die zich vlak voor Pasen, 1975 voordeed (koud weer op Goede Vrijdag) benadert de 7000 kW, terwijl de centrale nauwelijks 7500 kW kan leveren.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2