Voor het weekend '\foor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat. 'Totdat ze me bij de NMB wegwijs maakten: De NMB denkt met u mee. Probeer 't. van het raadhuis Dijkbewaking en evacuatie 'N GOED IDEE Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan,hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening. Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle j spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn» MIDDENSTANDSBANK Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 23 januari 1976 MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Terecht hebben veel ingezonden stuk- kenschnjvers hun bezorgdheid uitge sproken over de toestand van de dijken en daarbij een enkele keer ook wat kri tiek geuit over de organisatie van de evacuatie. Zo lang dat in opbouwende zin gaat is dat alleen maar nuttig, maar somt ontaardt het in beledigende op merkingen, zoals bijv. in „Overleefd" van mevrouw v. d. Brink-van Son, ter wijl men van de achtergronden maar weinig afweet. Een makkelijke methode, vooral omdat je niets hoeft te bewijzen. Misschien is het toch wel nuttig, over die organisatie iets te vertellen Bij dijk bewaking is op het raadhuis een centra le post gevestigd, waar tegenwoordig zijn de burgemeester, het hoofd van de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat, de dijkgraaf van het Waterschap Texel, de Groepscommantant der Rijkspolitie en een aantal medewerkers. Deze cen trale post krijgt regelmatig in elk ge val om het half uur en als de toestand ernstiger wordt om de 10 of 15 minuten alle bijzonderheden door van de di verse posten, zoals de waterstand, de windkracht, de toestand van de dijken, enz. Bij de posten hoort ook die met het zelfregistrerend apparaat bij Oude- schild. Ook wordt herhaaldelijk de weerkamer van Rijkswaterstaat in Den Haag gebeld voor de allerlaatste ver wachtingen voor Texel. Verder is van belang de ontwikkeling van de water-' stand in Den Helder, omdat het daar vroeger hoog water is dan hier. Op de centrale post wordt dus niet zo maar met een natte vinger gewerkt; de be slissingen worden genomen aan de hand van al die gegevens. Dat is daarom nodig, omdat de wa terstand alleen niet alleszeggend is. Van belang zijn zeker ook de windkracht en daar minder gevaarlijk was en de alar mering hier sneller kan geschieden dan in het poldergebied. Het evacueren van een vrij groot dorp als Oudeschild mag natuurlijk niet uitgesteld worden als er direkt gevaar dreigt, maar er moet ook- niet te vroeg toe worden besloten Per slot van rekening moeten dan ook be jaarden, baby's, zieken en bedlegerigen 't dorp verlaten en dat is een zware op gaaf. Beslist werd, dat het buitengebied eerst zou worden gewaarschuwd en dat na een zeer korte tijd hoogstens een half uur een besluit zou worden ge nomen over Oudeschild. Er was dus geen sprake van, dat gewacht zou wor den tot de dijken zouden doorbreken, want inderdaad, mevrouw v. d Brink, dan is het te laat, daarvan was ook de centrale post overtuigd. De gelukkige omstandigheid deed zich voor, dat het water na 7 uur niet meer zo snel steeg duidelijk was, dat de 3.30 m -+■ niet gehaald zou worden en de wind niet ruimde. De toestand werd hierdoor minder ernstig, ook voor Oudeschild, en daarom is er geen eva cuatieadvies aan dit dorp uitgegaan, hoewel de voorbereidingen hiertoe wel waren getroffen. In de loop van de avond is er wat pa niek ontstaan in Oudeschild. Sommigen vertellen, dat iemand van Rijkswater staat heeft geadviseerd te vertrekken, anderen zeggen, dat bij telefoongesprek ken met 't raadhuis de toestand als heel ernstig werd afgeschilderd, maar de juiste toedracht is moeilijk te achterha len. Vast staat, dat van de kant van de centrale post geen mededelingen zijn gedaan. Natuurlijk is iedereen vrij, zelf tot de conclusie te komen dat het beter is weg te gaan, maar een officiële waar schuwing klokgelui en sirenegeloei is er niet geweest De oefeningen met het evacuatieplan hebben wel vrucht afgeworpen. Nu wa ren binnen een half uur alle direkt nood zakelijke maatregelen genomen. Als we proberen die op een rijtje te zetten dan komen we tot de volgende opsomming: 1. De telefonische waarschuwingen aan zone 1 waren uitgegaan. Hier voor werd gezorgd door 12 mensen, die gebruik maakten van 5 lijnen van het raadhuis, 4 vam de VVV en 2 van hotel ,,De Lindeboom-Texel". foonlijnen de verbinding te onder houden per mobilofoon. 8. Dekens en brancards waren naar de opvangcentra gebracht. 9. De politie zette de wegen naar Ou deschild af om nieuwsgierigen te weren en zorgde voor de verbinding tussen dit dorp en de centrale post (eveneens per mobilofoon). 10. De brandweer was geconsigneerd in de kazerne om bij eerste oproep hulp te bieden. 11. 20 personeelsleden van gemeente werken waren voor eventuele hulp verlening aanwezig in de gemeente werkplaats. 12. De vletten van de strandbewaking waren in gereedheid gebracht. Natuurlijk zullen er wel fouten ge maakt zijn waar gewerkt wordt is dat niet te voorkomen maar onder hoog- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[niiiiniiniiiinuüiinni| voor vakmanschap gaat U toch zeker naar arc interieuradviseurs g Wilhelminalaan 30, Den Burg, i i telefoon 2575 llllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllb spanning zijn toch in korte tijd noodza kelijke eerste maartegelen genomen. Deze gebeurtenis zal voor alle verant- woorlijke instanties aanleiding zijn om na te gaan, of de regeling aangevuld en verbeterd kan worden. Het doet bijzon der prettig aan, dat al van enkele inwo ners suggesties in die richting zijn ont vangen. Voor dergelijke opmerkingen is het gemeentebestuur altijd dankbaar, maar niet voor uitlatingen van mevrouw v. d. Brink als- „Wat een organisatie, daar heb ik enkel maar minachting Uitsluitend voor spoedgevallen Van zaterdagmorgen tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, teL (02220) 2016. lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te- reoht in het tandheelkundig cen trum ln het Groene Kruisgebouw. Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 25 januari 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Hoekstra De Cocksdorp 10 uur ds De Roest Maandcoliledte. Den Hoorn 11.00 uur ds. De Gier De Koog 9.30 uur ds. De Gier De Waal 19.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. Kuitse Kindemevendienst Maandcollecte kerkvoogdij Oudeschild 11.00 uur ds. Kuitse Maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Kindemevendienst voor de oudere kinder en; tijdens de dienst is er kindercrèche. 19.00 uur ds. Douwes Oosterend 9.45 uur ds. Los, van Sint Pancras Viering H. Avondmaal. 17.00 uur ds. Los, viering H Avondmaal en Dankzegging. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Loerakker Kerkbusje Den Hoorn. Aanslui ting rusthuizen. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. „Vorming voor de toekomst" 19.30 uur Wachttoren-Studie „Niets 'hebbend en toch alles bezittend" ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 24 en 25 januari 1976 Den Burg zaterdag 19.30 uur en zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur Oosterend zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Den Hoorn zondag 10.45 uur Oudeschild zondag 19.00 uur. windrichting, de tijd wanneer het hoog water zal zijn en de verwachtingen. Wat dat laatste betreft wilde om 7 uur 's avonds de weerkamer nog niets terug nemen van de eerdere mededeling, dat de storm iets zou ruimen van noord west naar wat noordelijker richting, dat de windkracht onverminderd zou aan houden (op sommige momenten wind kracht 12) en dat een verhoging moest worden verwacht van tenminste 3.30 m NAP bij Oudeschild. Mede op advies van Rijkswaterstaat en het Waterschap heeft de burgemees ter om 7.05 uur, toen de waterstand 2.80 m bedroeg, besloten de evacua tiewaarschuwing voor gevarenzone 1 te laten uitgaan, met uitzondering van het dorp Oudeschild, omdat de toestand 2. De opvangcentra waren bezet. 3. PTT-ambtenaren traden regelend op bij overbelasting van de lijnen. 4. PTT-ambtenaren hebben telefoon aangelegd in de kerk te Oosterend en Den Burg. De Waal, het derde opvangcentrum, heeft een telefoon cel bij de kerk. 5. De jeugdherberg Panorama was in gereedheid gebracht voor de opvang van zieken en bedlegerigen. 6. De leden van de Rode Kruiscolonne, onder leiding van dokter Coutinho, waren verdeeld over de opvangcen tra en Panorama. 7. De brandweerwagens waren gesta tioneerd bij de opvangcentra om zo nodig bij overbelasting van de tele- voor". Een dergelijke reaktie, niet ge grond op enige kennis van zaken, dient geen enkel belang. Integendeel, daar door krijgen al degenen, die hun uiter ste best gedaan hebben om de hulpver lening zo goed mogelijk te laten lopen, een onverdiende trap-na. Het is intussen wel bekend, dat het gemeentebesituur samen met 'het Water schap deze ernstige toestand heeft aan gegrepen om weer eens er met klem op aan te dringen, de Texelse dij ken zo spoedig mogelijk op deltahoogte te brengen. Texel moet zich veilig weten achter sterke en hoge dijken en geen genoegen moeten nemen met een op zichzelf goed werkend evacuatieplan. Tot slot van deze uiteenzetting nog enkele raadgevingen aan de bewoners van gevarenzone 1 en van Oudeschild: a. Lees de brief (met kaart) over de eva cuatieregeling nog eens goed door. Hoewel die regeling hierin uitvoerig is weergegeven en bovendien deze herfst nog eens is herhaald in de Texelse Courant, bleek bijv., dat ve len niet wisten waar de opvangcentra waren gevestigd. b. Als ooit nog eens een dergelijke ge vaarlijke situatie ontstaat, maak dan alleen in dringende gevallen gebruik van de telefoon. Deze raad geldt voor alle Texelaars. Op 3 januari werden er erg veel gesprekken gevoerd van de vaste wal naar Texel en op Texel zelf, met als gevolg, .dat de telefoni sche waarschuwingen niet zo snel konden worden afgewerkt als de be doeling was. Gedurende enige tijd n.l. kon door overbelasting van de lijnen, van Den Burg uit in het geheel niet meer worden gebeld. c. Ga niet met uw auto naar de bedreig de dijken als u er niets te maken hebt. Niet alleen belemmert u de dijkwachten bij hun taak, maar bo vendien is het altijd onverstandig het gevaar op te zoeken. d. Geef suggesties over een mogelijke verbetering van de regeling schrifte lijk door aan burgemeester en wet houders. Dat is beter dan negatief praten zonder er iets tegenover te stellen. Over het evacuatieplan is in dertijd geen enkele reaktie ontvan gen. Wacht niet, tot er onverhoopt weer een dergelijke situatie is ge weest.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5