Cjrom TjwarLrJexels in het harL. Kamerleden beloven inzet voor versnelde dijkverzwaring Meer dan 1100 Texelaars vandaag naar Den Haag Zomervakantie Extra boot ingezet nfu /paarbank Bliksembezoek op uitnodiging SCF Natuurbeschermers opnieuw gehekeld Kamerleden stellen vragen over Texelse dijkverhoging EXPERIMENT TESO MET VEERSTOEPEN Aanrijding Politiek café in Asiel Boek nu uw Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken jFCzy uue/t nadcriond DINSDAG 27 JANUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9045 COURANT Ultgavs: BV v/h Langeveld De Rooij Poetbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle; Harry de Graaf, Peiikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijkc, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De kamerleden A. de Boer, A. J. Hermes en B. Beumer hebben gistermid dag beloofd hun uiterste best te zullen doen om de Texelse dijkverzwaring versneld te krijgen. Ze zullen de kwestie onmiddellijk in hun fracties aan de orde stellen en waarschijnlijk vragen stellen aan minister Westerterp. Dat laatste zal echter pas gebeuren nadat men zich precies op de hoogte heeft gesteld van alles wat is gebeurd voordat op Texel besloten werd de specta culaire aktie in Den Haag te voeren. van de dijkwerken (die volgens de oor spronkelijke plannen in 1978 gereed zou den zijn) is vertraagd tot 1985. Het SFC-raadslid J. Witte kwam met zijn oude beschuldiging dat de natuurbe schermers wel degelijk vertraging heb ben veroorzaakt, een stelling die door de aktieleden werd bestreden. Het is De kamerleden brachten gistermiddag een bliksembezoek aan Texel op uitno diging van de in de toekomstige CDA samenwerkende partijafdelingen. Het drietal was in gezelschap van enkele regionale CDA-kopstukken (het staten lid P. Meinema, het Helderse raadslid R. M. Laning, burgemeester J. B. M. Meijer van Wervershoof en het CHU- bestuurslid A. Visser) en werden ont vangen door enkele plaatselijke be- stuurs- en raadsleden van de samen werkende christelijke fracties. De parlementariërs brachten een werkbezoek aan Zaanstad. Vanuit Den Helder waren de CD A-partijen op Texel getipt dat de kamerleden wellicht be reid zouden zijn naar Texel te komen om zich daar op de hoogte te stellen van de dijkproblemen De uitnodiging werd aanvaard, zodat de heren gistermiddag met de boot van half drie naar Texel kwamen en korte tijd later met eigen vervoer op de veelbesproken dijk ston den. Er werd een kijkje genomen nabij de Texelstroom-centrale waar duidelijk werd gemaakt dat deze centrale er bij overstroming onmiddellijk wordt uitge schakeld en waar het tuunwalachtige karakter van de oude dijk goed tot zijn recht kwam in vergelijking met de paar honderd meter deltadijk die bij de ver nieuwing van het gemaal Dijkmanshui zen zijn aangelegd. Vervolgens trok het gezelschap naar de Waagejot bij Oos terend, een weg die uitkomt op de plaats waar de dijk in 1953 bijna brak. Via Krassekeet en de dijk van 't Noorden ging het naar het dorpshuis De Bijen korf waar onder meer de aktieleiders J. C. Roeper, F. Schellinger en Th. van der Laan present waren om voor verde re informatie te zorgen. Provisorisch De heer J. Daalder sprak van een provisorisch georganiseerd bezoek en dat was te merken want de informatie kwam bij de kamerleden nogal chao tisch over. Feiten, meningen en veron derstellingen liepen door elkaar en de emotie sprak een hartig woordje mee. Niettemin wisten de parlementariërs tenslotte wel wat er aan de hand was, al kon niet het antwoord worden gege ven op de vraag waarom de voortgang De heren Tolman en Wisselink, twee de kamerleden voor de CHU, hebben de minister van verkeer en waterstaat vra gen gesteld over de noodzakelijke ver zwaring van de Texelse zeeweringenDe vragen luiden als volgt: 1. Is het de bewindsman bekend dat er op het eiland Texel grote ongerust heid bestaat over de veiligheid van de bevolking na de hoge waterstan den en stormvloeden van de laatste weken? 2. Kan de bewindsman mededelingen doen aan de Kamer inzake een spoe dige verhoging tot deltahoogte van de bestaande zeeweringen tussen Ou- deschild en De Cocksdorp? 3. Is de minister bereid gevolg te ge ven aan een uitnodiging van de dorpscommissies van Texel om de si tuatie ter plaatse in ogenschouw te nemen tijdens een stormvloed? 4. Indien op korte termijn geen direkte toezeggingen aan de ongeruste bevol king kunnen worden gedaan door de bewindsman, welke tijdelijke maat regelen overweegt zijn departement dan ten deze? Voor gohoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ uitsluitend het beleid van de Rijkswa terstaat die een aanvankelijk definitief vastgesteld dijkverzwaringsplan op nieuw ter discussie stelde, een mogelijk heid waarvan de milieugroeperingen ge bruik maakten. Geen verschil van me ning was er over dat het ongelukkig is dat momenteel wordt gewerkt aan de verzwaring van het minst gevaarlijke dijkgedeelte, dat het tracee van het veel gevaarlijker gedeelte direkt ten noorden van Oudeschild vastligt en dat het uit blijven van overeenstemming over het resterende gedeelte geen werkelijk op onthoud hoeft te betekenen Terwijl aan het ene stuk wordt gewerkt kan over het andere stuk nog worden gepraat! Radio De knuppel was op dat moment al in het hoenderhok geworpen want een „Hier en Nu"-reporter maakte een ra dioreportage die een paar uur later werd uitgezonden en waarin ook de be schuldiging van Witte aan het adres van de natuurbeschermers voorkwam. Zoals bekend heeft Witte de natuurbe schermers al eerder in zeer krasse ter men veroordeeld; later werd duidelijk dat zijn beschuldigingen niet juist wa ren. De CDA-patlemenlaners met hun reisgenoten en plaatselijke geestverwanten op de dijk achter Oosterend. De heer Daalder geeft toe lichting. Een indrukwekkende massa Texelaars heeft vanmiddag tijdens een demon stratie op het Binnenhof in Den Haag een petitie overhandigd aan de regering. Aan het evenement werd deelgenomen door 1150 mensen alsmede een moeilijk te schatten aantal Texelaars dat te laat was voor een plaatsje in een der 23 bussen en op eigen gelegenheid naar Den Haag was gereisd. Omdat per schip niet meer dan 750 personen vervoerd mogen worden, werd een extra boot ingezet. In Den Haag werden overhandigd de bekende protestbrief, voorzien van bijna 7.000 handtekeningen alsmede een voor de minister van Verkeer en Waterstaat bestemde petitie (ondertekend door de vertegenwoordigers van de betrokken dorpscommissies) waarvan de inhoudt als volgt luidt' „Excellentie, Ondergetekenden geven met ver- schuldigende eerbied te kennen dat zij: a. zeer verontrust zijn over de toestand waarin de dijk langs de Waddenzee kust op Texel verkeert; b. er aan twijfelen of de regering zich wel vondoende bewust is van de ge varen voor leven en goed van de Texelaars bij iedere zware storm; c. zich ernstig tekort voelen gedaan, nu 23 jaar na de watersnood van 1953 waarbij ook Texelaars het leven ver loren 17 kilometer dijk nog niet op veilige hoogte is gebracht; d. het onaanvaardbaar achten, dat de dijk eerst in 1985 op deltahoogte zal zijn gebracht. Een dijkdoorbraak op Texel met de daarop volgende overstroming kan tot gevolg hebben: dat vele mensen het leven verliezen, ondanks goed voorbereide evacuatie plannen; dat duizenden dieren zullen verdrin ken, waaronder het grootste deel van onvervangbaar fokmateriaal van het beroemde Texelse schaap; Laden en lossen bij defekte fuik Omdat de veerhavens van 't Horntje en Den Helder slechts van één fuik zijn voorzien, is de veerverbinding bijzonder kwetsbaar. Het zal nog wel jaren duren alvorens over reservefuiken kan worden beschikt en daarom onderzoekt TESO de mogelijkheid om in geval van nood aan- en af te meren bij de nog bestaan de veerstoepen uit de tijd van de zij- ladingschepen. De veeboot zal daartoe dus met de kop naar de veerstoepen moeten worden gemanoevreerd en het is zeer de vraag of de breedte van de ha venkom dat toelaat. Morgen is het antwoord op die vraag bekend want het afmeren bij de stoepen zal worden geprobeerd met de „Mars diep". De proef zal worden genomen bij hoog water. dat het levenswerk van vele fokkers hiermede verloren gaat; dat gas-, water- en stroomvoorzie ning voor lange tijd gestoord zullen zijn, tengevolge van de situering van de centrale en waterfabriek; dat onvervangbare natuurreservaten die tot de oudste en kostbaerste van Nederland behoren, verloren gaan; dat het fraaie Texelse landschap ern stig wordt aangetast, mede door dat oude traditionele bebouwing ver nietigd zal worden". Voor een uitvoerig verslag van de tocht naar Den Haag verwijzen wij naar de volgende krant. Toen VW-bestuurder J.K. zaterdag middag in de Kogerstraat reed en links af wilde slaan om de Boogerd in te gaan, verleende hij geen voorrang aan de uit tegengestelde richting naderde J.M. in zijn Daf. Bij de botsing werden beide wagens zwaar beschadigd. Nu herhaalde hij ze omdat blijkens een recentelijk verschenen ANP-artikel in een regionaal dagblad, ook de heer L. J. Weijdt de vertraging van de dijk verzwaringswerkzaamheden voor een deel aan het optreden van de natuurbe schermers had toegeschreven. Onder meer in kringen van de Werkgroep Landschapszorg Texel is men gebelgd; men heeft Weijdt verzocht zijn woorden in te trekken. Weijdt vertelde ons gis teravond, toen hij voor Texels Belang een praatje hield over de dijkverzwa ringswerkzaamheden, dat in het ANP- artikel zijn woorden verkeerd zijn weer gegeven. Hij heeft dit ook aan verte genwoordigers van Landschapszorg la ten weten. „Als het werkelijk nodig was, hebben de milieuorganisaties steeds meegewerkt", aldus Weijdt. Onaanvaardbaar Aktieleider Johan C. Roeper hield een gloedvol betoog waarbij hij wees op de angst onder de bevolking tijdens en na de gebeurtenissen van 3 januari. Het is onaanvaardbaar dat de verhoging van 17 kilometer dijk nog 10 jaar gaat du ren. Geld en aannemers zijn er genoeg. De dijken moeten in twee jaar klaar zijn. „De Texelaars, gemoedelijk als ze zijn, hebben erop vertrouwd dat men de belofte (dijken klaar in 1978) zou na komen. Daarin zijn ze erg teleurge steld". De heer Th. van der Laan schetste de verschrikkingen die het dijkleger, vooral bij de Eendracht, heeft moeten doorma ken en vertelde dat de officiële water stand op 3 januari weliswaar 3.12 was, maar dat het peil bij de Eendracht wel tot 3.50 steeg, zodat het water tien cen timeter van de kruin stond. Een van de posten moest dan ook wegens het acute levensgevaar worden teruggetrokken. „Ik begrijp niet hoe deze mensen dat werk nog willen doen. Dit is onverant woordelijk. Help ons binnen twee jaar van deze toestand af!" Verbaasd Kamerlid De Boer zei zich vooral ver baasd te hebben over de jarenlange strijd over het tracee van de nieuwe dijk. De heer Roeper veronderstelde dat Rijkswaterstaat het Texelse dijkprojekt meer beschouwt als werkobject dan als noodzaak „Door de milieuorganisaties uit te nodigen een ander tracee voor te stellen kon het werk mooi worden uit gesmeerd". Roeper en de andere aktie leiders waren unaniem van mening dat de milieuorganisaties zelf geen blaam treft. Schellinger: Het is Rijkswater staat die uitmaakt wat er gebeurt. De kamerleden betreurden dat geen vertegenwoordigers van de Rijkswater staat aanwezig waren om hun zegje te doen Graag wilden ze gedetailleerd op de hoogte gebracht worden van alle con tacten die er in het verleden al over het Texelse dijkproject zijn geweest. De heer Daalder, die op de bijeenkomst als voorzitter fungeerde, zegde dit toe. In het gemeentelijk archief bevindt zich reeds een overzicht van wat ter bespoe diging van de dijkverhoging is onderno men; het hoeft alleen nog met de gege vens van de afgelopen twee jaar te wor den aangevuld. In 't Asiel aan de Burgwal wordt don derdagavond a.s. politiek café gehouden, georganiseerd door de Stichting Open Jeugdwerk. Bij die gelegenheid zullen „politiek aktieven" en politiek geïnteresseerden in gemoedelijke sfeer over de Texelse poli tiek kunnen praten. Er zal geen speciaal onderwerp aan de orde worden gesteld, maar er zal genoeg gespreksstof zijn bijv. in de vorm van de aktie voor dijk verhoging, visserijquotering, kosten landschapsonderhoud, het nut van hoor zittingen e.d. Een speciale uitnodiging voor deze avond is gestuurd aan de le den van de gemeenteraad, de mensen die niet in de raad zitten maar bij de verkiezingen wel kandidaat zijn ge weest, leden van politieke partijen e.d. Alle andere belangstellenden zijn uiter aard ook welkom. Begonnen wordt om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1