Cjroen kwartsJexels in het harL, Belofte minister Westerterp aan Texelaars: DIJKEN EERDER OMHOOG Overleg met Waddencluh moet afgelopen zijn (i Verhogen ADVIEZEN IN DE WIND GESLAGEN? i «835 Olympische winterspelen in kleur Electrohuis nu 998,— VRIJDAG 30 JANUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9046 Uitgave: BV v/h Langeveld 81 De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Keog, tel. (02226) 734, en Ron Lodowljks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3966. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Po6tglro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabebank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De Texelse dijkverhoging zal worden versneld. De plannen krijgen een hogere urgentie, waardoor de werkzaamheden belangrijk eer der dan in 1985 gereed zullen zijn. Deze verheugende belofte werd dinsdagmiddag door minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gedaan tijdens de demonstratie van meer dan 1200 Texelaars op het Binnenhof in Den Haag. De bewindsman vertelde dat hij de dag tevoren de Rijkswaterstaat opdracht had gegeven de definitieve plannen voor de dijkverzwaring uiterlijk dit voorjaar klaar te maken. „Het moet afgelopen zijn met het vooroverleg. Er is genoeg gepraat met de Vereniging tot behoud van de Wadden zee. De belangen, die van die zijde worden bepleit, onderschat ik niet, maar mensenlevens zijn primair". De bewindsman uitte zich in volgens insiders ongebruikelijk duidelijke termen. De welwillendheid waarmee hij de demonstranten tegemoet trad was meer dan formeel en volgens dezelfde insiders zelfs uniek. „Westerterp doet bij demonstraties nooit toezeggingen". een bot afwijzend antwoord: nee, alleen de urgentie van de Texelse zeewering was gewijzigd. De aktieleiders verschilden in tevre denheid over het antwoord van de mi nister. Johan C. Roeper (die de leuze „Over twee jaar de dijken klaar" heeft gelanceerd) zei nadrukkelijk niet tevre- De minister van Verkeer en Water staat was zichtbaar onder de indruk van de enorme menigte Texelaars die met honderden spandoeken het Binnenhof geruime tijd beheersten en waarschijn lijk nog het meeste ontzag inboezemden door hun uiterst beheerst en vastbera den gedrag. Mensen van de politie ver telden ons zelden een zo ordelijke de monstratie van een dergelijke omvang te hebben meegemaakt. Ontroerend In de Residentie wordt jaarlijks door tientallen groeperingen gedemonstreerd. In de meeste gevallen is sprake van een slechte organisatie, beledigende kreten of teksten en de aanwezigheid van mas sa's op sensatie beluste meelopers die met de te bepleiten kwestie niets te ma ken hebben. De verwachting dat de Texelse demonstratie zou worden be heerst door wanordelijk schreeuwende, met rieken en dorsvlegels gewapende boeren werd niet bewaarheid. Mensen langs de route (die wegens de enorme publiciteit via alle media precies wisten wat er aan de hand was) sloegen het schouwspel met respect gade. Een Haag se dame verzekerde ons: „Die optocht leek meer op een staatsbegrafenis dan een demonstratie; het was gewoon ont roerend!" Meer dan een kilometer Wie de demonstranten aan zich voor bij wilde laten trekken moest er wel de tijd voor nemen, want de stoet was meer dan een kilometer lang. De kop werd gevormd door tamboers die hun trom men sloegen zoals dat gebeurt in een be grafenis met militaire eer. Het krijgs- haftig-dramatische effekt werd nog ver sterkt door de er direkt opvolgende ak tieleiders die met strakke gezichten, recht voor zich uitkijkend en zwijgend voortstapten. Waardig Hoewel de ludieke elementen niet ontbraken bleven ook de demonstranten in stijl. Ieder had zich stipt gehouden aan de overeenkomst dat op geen enkele wijze politiek zou worden bedreven en dat ook aantijgingen aan het adres van verenigingen of personen achterwege zouden blijven. Waardiger had niemand het zich kunnen voorstellen. Nieuwe berekeningen Natuurlijk zei minister Westerterp niet dat de op handen zijnde demon stratie voor hem aanleiding was ge weest om spoed achter de Texelse dijk verhoging te zetten. Nee, het waren „nieuwe berekeningen" geweest, die hadden uitgewezen dat de Texelse dij ken ten onrechte de laagste urgentie hadden gekregen. Er was nog wel twij fel over of de dijken van Texel nu bij de c- of de b-urgentie moesten worden ingedeeld maar de bewindsman had de Texelaars het voordeel van de twijfel gegund. Een verslaggever van een regionaal blad uit het noorden des lands die daar na hoopvol bij de minister informeerde of nu ook de verhoging van de Groning se zeedijk zou worden bespoedigd kreeg De Leeuwarder Courant publi ceerde j.l. dinsdag een uitspraak van minister Tj. Westerterp, die op het Binnenhof tegen de 1200 demonstrerende Texelaars zou zeggen het niet noodzakelijk te vinden, alle Texelse dijken op korte termijn op Delta-hoogte te brengen. Deze teneur van de mi nisteriële rede had de Leeuwarder Courant afgeleid uit het advies dat Westerterp van zijn ambtena ren van Rijkswaterstaat zou heb ben gehad. De werkelijke inhoud van Westerterps betoog was heel anders. Hij beloofde dat de dijk verhogingen op Texel hoger op de urgentielijst zullen komen en dat RWS van hem opdracht heeft gekregen een tiidsplan voor de uitvoering te maken dat voor het voorjaar klaar moet zijn. Zou de minister het advies van zijh amb tenaren in de wind hebben ge slagen en op eigen houtje met een tegengestelde visie zijn ge komen? Ingenieur W. van der Kleij, hoofd van de afdeling wa terkeringen en landinrichting van de RWS-hoofddirectie ont kent dat ten stelligste. Hij noem de het bericht in de Leeuwarder Courant een volkomen verkeerde weergave van de werkelijke fei ten. „Natuurlijk hebben wij de minister geadviseerd de Texelse dijken sneller dan gepland te la ten verhogen", was zijn commen taar. De herkomst van het be richt was hem een raadsel. den te zijn, maar mensen als Siem Plaatsman, Th. van der Laan, Frans Schellinger en Hans Boom vonden de reaktie van de bewindsman erg positief en waren dan ook dik tevreden. Wat al direkt vaststond is dat het niet bij deze ene grootste aktie zal blijven. CrtLUL. RiG&3 1V.L Blik vanuit de Ridderzaal op de menigte menselijke èn dierlijke Texelaars, die dinsdag geruime tijd het Binnenhof in Den Haag beheersten Het „drammen" en „kleven" moet in feite nog beginnen De eerste afspraken met de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat zijn al gemaakt. Het aktiecomité zal meerdere reizen naar Den Haag moeten maken en veel brieven moeten schrijven. Aangezien de centen inmiddels bijna op zijn, wordt ge hoopt dat Texelaars die deze aktie een goed hart toedragen geld zullen storten op de rekening bij de Rabo-bank (num mer 3625.46.487) ten name van „Aktie dijkverhoging". Het aktiecomité ver zoekt ieder die iets heeft te vorderen de nota's zo spoedig mogelijk in te dienen bij F. Schellinger, Heemskerckstraat 8 in Oudeschild. Schapen Een geslaagde stunt was het ten to nele voeren van 50 schapen. Ze waren beschikbaar gesteld door Willem van Heerwaarden, Siem Plaatsman en Ma- rius Roeper Pzn. en met een veewagen naar Den Haag gebracht. Dertig in blau we overalls gestoken potige Texelaars zorgden ervoor dat de beesten (niet- drachtige jonge dieren, aangevoerd door een fraaie ram) zich voegden naar de wens van de organisatoren. Ze werden, allemaal voorzien van zwemvesten, naar het Binnenhof geleid en vlak voor de ridderzaal tussen markthekken gezet. Daar trokken ze enorm bekijks van de filmende en fotograferende pers en niet te vergeten van diverse parlementariërs die zich graag met het wolvee lieten vereeuwigen. Politiek Den Haag was beter vertegenwoordigd dan doorgaans bij dergelijke manifestaties (hoorden we weer van insiders). Onder de vele bekende gezichten zagen we onder meer Berkhouwer, Wiegel, Keja, Tuynman, Koekoek alsmede diverse leden van de vaste commissie voor verkeer en water staat. De eigenlijke plechtigheid had plaats op het bordes voor de ingang van de ridderzaal. Minister Westerterp, kamer voorzitter A. Vondeling en voorzitter Y. Schakel van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat hoorden hier de volgende redevoering aan van Johan C. Roeper: „Het is voor het eerst in de geschie denis, en naar wij hopen ook voor de laatste maal, dat een zo grote groep in woners van Texel voor een demonstra tieve tocht naar Den Haag is gekomen. Wij zijn van nature een gemoedelijk soort mensen, en schuwen het protest. De nood is evenwel zo hoog gestegen, de angst voor een herhaling van de stormramp van 1953 is in de harten van onze bewoners in zo een versterkte mate aangewakkerd, dat wij ons tot een mas saal protest geroepen voelen. De ver ontrusting over de situatie der dijken is algemeen, zoals u uit de meer dan 7.000 handtekeningen van onze ingezetenen mag blijken. Wij zijn als afgevaardigden van de gehele Texelse bevolking, bewo ners van ons mooie en schone wadden eiland bijeen op het Binnenhof, voor u geachte parlementariërs, om uit ons hart en met onze mond u te zeggen, wat wij wensen, willen, ja zelfs eisen! De Texe laars zijn gastvrije mensen, dit is wel licht bij velen uwer bekend. In de zomer komen vele Nederlanders en ook bui tenlanders als gasten naar ons eiland. Het is er goed vertoeven en uitrusten op onze Parel in de Noordzee Doch zo dra de herfst begint, komen weer de zorgen over de terugkerende stormen, met hoge tot zeer hoge waterstanden. Want 23 jaar na de ramp van 1953 leeft de bevolking van Texel bij stormen in grote angst. Een storm als in 1953 zou zo werd na deze ramp medegedeeld maar eens in de honderden jaren voorkomen. Maar het zal u niet zijn ont gaan, dat wij nu al enkele jaren achter- zie vervolg pagina 3 Op een National draagbare KTV De heer C. Berkhouwer (..Boerenkees") keurt met kennersblik de vacht van de stoere ram, die dinsdag veel belangstelling trok op het Binnenhof. Op de foto zijn verder onder meer van rechts naar links Westerterp, Wiegel en Keja te zien.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1