Gemeenschappelijke visie van werkgroepen met tegengestelde belangen Voor het weekend Eindrapport plan Buitengebied ,WAT IK ZEGGEN WOU..' Demonstratie (I) Demonstratie Zuigelingenbureau Zon, maan en hoog water Lezing prof. De Jager in LTS-kantine OUDERPARTICIPATIE THIJSSESCHOOL KOMT OP GANG Trimmen begint uur later Cursus handverzorging Jeroengroep wil meisjesafdeling Vacature in welpenhorde Mevrouw Visser spreekt voor VVD-vrouwen Dit weekend schaatsen? Artsen: Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Zowel B. en W. als de commissie Ruimtelijke Ordening zijn het in hoofd lijnen eens met de visie die de werkgroepen „uitwerkingsgebieden plan bui tengebied" hebben neergelegd in hun eindrapport. Het rapport van de werkgroepen zal worden gebruikt als nadere toelichting bij het plan Buiten gebied. Een definitief oordeel wordt pas gegeven als toelichting, voorschrif ten en de bestemmingsplankaart gereed zijn. BRIVEN WJ LEZERS- BUTEN VERANTVWORDELUWtlD WN 0€ REDUCTIE Begin april start de gemeente met een verkorte inspraakprocedure waar bij alleen de gesprekspartners uit de eerste inspraakronde betrokken zullen worden. Het aantal hoorzittingen wordt dit keer beperkt tot één in Den Burg. Het bestemmingsplan buitenge bied wordt dan met ingang van 1 mei ter visie gelegd. Het is de bedoeling dat de gemeenteraad in september of oktober een uitspraak over het plan doet. De eindrapportage is het resultaat van het overleg tussen de 8 geformeer de werkgroepen waartussen tegenge stelde belangen en opvattingen heersen. De groepen bestaan uit vertegen woordigers van de gemeente, werkgroep Landschapszorg, stichting Agrarisch Texel, contactcommissie agrarische standsorganisaties, landbouw econo misch instituut, landinrichting Noord holland, provinciale planologische dienst en het ingenieursbureau Hajema en partners. Ondanks de tegenstellingen zijn de werkgroepen tot een groot aantal eenstemmige aanbevelingen gekomen. Het formuleren van uitgangspunten werd achterwege gelaten. Getracht is oplossingen aan de hand te doen van on derling afhankelijke problemen. Geen voorloper n.l.p. Doordat B. en W. zich van de zg. Groene nota's van staatssecretaris W. Meijer van CRM duidelijk hebben ge- distancieerd vinden de werkgroepen het geloofwaardiger klinken dat het be stemmingsplan buitengebied geen voor loper van een nationaal landschapspark is. Niettemin was het bij de Texelse agrariërs gerezen wantrouwen over hun toekomstmogelijkheden moeilijk weg te nemen, zo wordt in het eindrapport ge concludeerd. „Het streven naar harmonie tussen natuur- en landschapsbehoud en een dynamische ontwikkeling van het oude Texelse land wordt eerder geweld aan gedaan door een gebrek aan wil te ko men tot een gemeenschappelijke oplos sing dan door onverenigbare (eigenbe langen. Door gezamenlijke inspanning (permanent overleg en vrijwillige af spraken bij beheer, onderhoud en be drijfsvoering) werkt natuur- en land schapsbehoud verantwoord grondge bruik in de hand", aldus concluderen de werkgroepen. Schadevergoeding „Bij onevenredige schade, ontstaan door gemeentelijke eisen aan situering of vorm van gebouwen kan een agrariër meer aanspraak op schadevergoeding maken dan in de vroegere planopzet mogelijk was. De extra kosten kunnen tijdens behandeling van de bouwaan- vraag worden bezien". De werkgroepen willen dat financiële middelen voor schadevergoeding tijdig beschikbaar zijn. Niet vrijblijvend De bestaande kwaliteiten moeten uit gangspunt zijn bij opbouw, herstel en behoud van het landschap, luidt één van de vier algemene uitgangspunten waarin de werkgroepen zich in hoofdlij nen konden vinden. Kwaliteisbescher- ming mag niet leiden tot de ondergang van agrarische- en andere vormen van grondgebruik (o.a verkeer en vervoer). Als toch belemmeringen in grondge bruik ontstaan als gevolg van natuur- en landschapsbehoud dan moeten de gevolgen daarvan worden nagegaan. Hierdoor wordt vrijblijvend bestuur vrijwel onmogelijk. Nieuwe bebouwing zonder direkte functie in en verbonden heid met het gebied moet worden voor komen. Geadviseerd wordt niet direkt storende niet-functiionele bebou wing onder het overgangsrecht te plaat sen (op den duur gedoemd te verdwij nen) en wel storende, niet-functionele bouwwerken op middellange termijn te saneren. „Aan de overige gebouwen moet een bestemming worden gegeven", aldus de werkgroepen. Zij doen sugges tie voor een beleid gericht op het verbe teren van functionele maar beeldstoren- de opstallen. Geen nieuwe wegen De aanleg van nieuwe wegen vinden de werkgroepen ongewenst, terwijl zij verder van mening zijn dat (toeristische) fietspaden met de nodige voorzichtig heid moeten worden aangelegd. Wcgver- breding en bochtafsnijding worden af gewezen alsmede verharding van niet- verharde paden, en reconstructie van wegen in het belang van overaanbod van verkeer in de zomermaanden. „Overaanbod moet worden geregu leerd", laten de werkgroepen weten. Verbetering of aanleg van een agrari sche ontsluitingsweg kan wel nodig zijn. Het agrarisch bedrijf wordt onmis baar geacht inzake beheer, instandhou ding en uitbouw van het oude Texelse land. Bouwmogelijkheden kunnen door vrijstellingen worden verruimd. Maxi maal 1 hectare per bedrijf mag in het buitengebied worden bebouwd. Deze gelijkschakeling heeft tot doel rechtge- lijkheid te creeëren. Bossages en be plantingen mogen van de werkgroepen niet worden misbruikt als hulpmiddel voor camouflage van storende bebou wing of weinig fraaie vormen van grond- en opstallengebruik Geen nieuwbouw B. en W. worden geadviseerd aan het oude land van Texel een permanente woonfunctie toe te kennen en behalve voor bedrijfswoningen geen nieuwbouw meer toe te staan. Kleine woningen mogen van de werkgroep tot maximaal 350 m3 worden vergroot. Zij spreken zich in beginsel uit tegen nieuwe ver- blijfsrecreatieve ontwikkelingen op het oude land terwijl zij verder aandringen op het verdwijnen en verplaatsen van storende recreatieve voorzieningen. Over het kamperen bij de boer kon den de werkgroepen geen overeenstem ming bereiken. Aan agrarische zijde wordt vastgehouden aan 5 verblijfseen- heden, terwijl het andere deel van de werkgroepen zo weinig mogelijk kam- peerakkommodatie buiten de eigenlijke terreinen willen toestaan. Tegen één tent of caravan op het erf van elke per manent bewoonde woning wordt geen bezwaar gemaakt. „Nu de bouw van zo merwoningen is uitgesloten moeten ook sta-caravans van het erf worden ge weerd". De georganiseerde landbouw wordt gevraagd op korte termijn een nota op te stellen waarin het ingenomen standpunt inzake het kamperen bij de boer nader wordt gemotiveerd. Geen welstandseisen in plan De werkgroepen zijn van mening dat het bestemmingsplan slechts re gels mag stellen met betrekking tot de plaats van gebouwen, de (goot)hoog- te, dakvorm en oppervlakte. „Wel standseisen kunnen niet binnen het plan geregeld worden". Verder vin den zij dat de plaats en vorm van een gebouw in harmonie met het land schap moeten zijn. Bij verbouw mag zo weinig mogelijk veranderen. Tuin- wallen en schapenboeten moeten door herstel of gericht onderhoud zoveel mogelijk worden gehandhaafd. „Het kan wenselijk zijn nieuwe tuinwallen op plaatsen te zetten waar ze al eer der gestaan hebben". Gebruiksregels Het scheuren van grasland moet in beginsel wel mogelijk zijn, zo staat in het rapport. Binding hiervan aan een aanlegvergunning wordt door de land bouworganisaties afgewezen. Wegber men moeten voedselarm zijn om ze als medebepalende elementen in het land schap volwaardig tot hun recht te laten komen. Voor het gebruik van gronden en opstallen adviseren de werkgroepen een zeer zorgvuldig systeem van ge bruiksregels, om „sluipveranderingen" tegen te gaan Het ongewenste gebruik van gronden en opstallen mogen slechts aan de hand van overgangsregelingen worden getolereerd terwijl een prognose voor afbouw in fasen moet worden op gesteld. De werkgroepen zijn tegen het produktievrijmaken van landbouwgron den, en het bedrijven van aangepaste produktie, uitgezonderd incidenteel voorkomende gevallen voor gebieden tot maximaal een halve hectare. Alleen de dienst landinrichting gaat hiermee niet akkoord. Kwaliteitseisen De werkgroepen vinden dat de ge meente verplicht is aanvaardbare ver goedingen uit te keren als particulieren door toepassing van het bestem mi ngs- plan schade leiden. De werkgroepen zijn voor het voorkomen van prijsverho ging van onroerend goed door coördina tie van vraag en aanbod Zij willen niet dat agrarische gronden aan niet-agra- riërs verkocht worden. Als verwerving van onroerend goed (grond, opstallen) niet noodzakelijk is kan dat geld veel beter besteed worden voor restauratie, onderhoud, herstel of sloop. De werk groepen vinden de bestemmingsplan- kosten van 125 mille nogal meevallen, gezien tegen de achtergrond van het to tale gemeentelijke begrotingsbedrag voor 1976 (40 miljoen). Als onderhouds werkzaamheden door de grondeigenaar zelf worden uitgevoerd betekent een kostenvergoeding voor hem een stuk in komen. Met name agrariërs die nog mankracht vrij hebben kunnen op deze wijze een inkomen bij verdienen. Het is billijk dat de overheid zekere kwali teitseisen stelt aan de te verrichten werkzaamheden. Eigendomsverwerving van agrarische Hierbij wilde ik mijn grote bewonde ring en waardering uitspreken voor de organisatoren van de voor Texel zo grootse demonstratie in Den Haag op 27 januari j.l. Dat mag volgens mij ge rust wel eens vermeld worden. Want het was geweldig die honderden meters lange optocht van zwijgende Texelaars door Den Haag te zi.en trekken. Het moet voor de Hagenaars wel een grote indruk gemaakt hebben, de stoet onder aanvoering van dof tromgeroffel voorbij te zien gaan. Het is daarom ook dat ik de organisatoren, wie dat dan ook mo gen zijn, een pluim geef voor wat er al lemaal achter de schermen heeft moe ten gebeuren om dit zo perfect te laten verlopen Het is ook aan de meelopende en meerijdende demonstranten te dan ken dat het zo slaagde, doordat de jel- len, zoals gevraagd, zijn weggebleven. Het is waarachtig toch niet niks om het voor zo'n 1150 mensen zo te plannen dat alles volgens boekje verloopt en de 23 bussen zo te laten rijden dat alles de revu op tijd passeert. En ik ben daarom groots dat ik mij Texelaar mag noemen en het doet mij genoegen de dag te heb ben mogen meebeleven. Daarom nog maals dank, en dat doe ik waarschijn lijk namens velen. Een demonstrant uit De Koog Nu de demonstratie in Den Haag, voor verhoging van de zeedijken zo goed is verlopen zouden wij de Texelaars die hieraan, op welke manier ook, hebben meegedaan en er hun beste krachten aan hebben gegeven, hiervoor onze er kentelijkheid willen betuigen. Het is in alle opzichten een waardige manifestatie geweest, die door haar soberheid en ernst een diepe indruk heeft achtergela ten, zowel bij de deelnemers als ook bij de omstanders. Met alle Texelaars hopen wij dat de toezegging van de Minister van Ver keer en Waterstaat gestand zal worden gedaan. Het bestuur van het Waterschap Texel De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 3 februari om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 4 februari om 13.30 uur. De zon komt 1 februari op om 8.22 uur en gaat onder om 17.26 uur; 4 fe bruari op om 8.17 uur en onder om 17.32 uur. gronden door de overheid ligt volgens het rapport niet voor de hand terwijl ook aankoop van natuurgebieden of -monumenten als uitzondering wordt beschouwd. „Er zijn voldoende andere mogelijkheden tot schadeloosstelling". De werkgroepen geven een overzicht van het aantal vergoedingen. Dat zijn: vergoeding voor extra bouwkosten van gebouwen, van onderhouds- en/of her- stelkosten van landschappelijke en cul tuurhistorische waardevolle elementen (tuinwallen, beplantingen en schapen boeten). „Geheel vergoed" „Deze vergoedingen worden alleen toegekend als de kosten ontstaan zijn door bepalingen van het bestemmings plan". Deze bepalingen kunnen schade veroorzaken aan plaats en vorm van nieuwe agrarische bedrijfsgebouwen (in cluis dienstwoningen) door beperkte verandering van bestaande bebouwing, beperking in het gebruik van grond en opstallen, direkt of indirekt verbod van uitvoering van werken, instandhou- dings- en onderhoudsverplichting van bouwwerken en andere waardevolle landschappelijke elementen en door be perking in bedrijfsontwikkeling. De landbouworganisaties vinden dat kos tenverhoging door planologische eisen of voorwaarden (een bedrag tussen 5 a 7°/o van de bouwkosten) en door wel standseisen (kostenverhoging rond 3°/o) geheel moeten worden vergoed. Kijkend naar de jaren 1972, 1973 en 1974 komen de werkgroepen tot de conclusie dat de gemeente gedurende deze periode in to taal 114.000 gulden aan schadevergoe ding had moeten uitkeren. Uit een over zicht van het aantal agrarische bouw plannen en gemiddelde investeringen blijkt overigens dat de bouwplannen constant zijn gebleven maar dat de in vesteringen per plan gemiddeld aan merkelijk zijn gestegen. Tuinwallen Het onderhoud van tuinwallen zal in 1977 een bedrag van 22.500 gulden belopen, uitgaande van een vergoe ding van 1,50 gulden per strekkende meter voor 15 kilometer tuinwal. Dit bedrag zal in de loop der jaren wel verdubbeld moeten worden, vooral ook als andere waardevolle land schappelijke elementen in de beheers- sfeer worden geregeld. Gepleit wordt voor een nauwere samenwerking op dit punt tussen gemeente en Staatsbos beheer. In een aantal aanvullende aanbeve lingen spreken de werkgroepen zich uit voor nader onderzoek naar de mogelijk heid voor het scheppen van meer werkgelegenheid in het buitengebied. Ook wordt om onderzoek gevraagd naar de mogelijkheden voor coördinatie van onroerend goedtransacties in het gehele buitengebied en om het ontwerpen, zo nodig bijstellen, van gemeentelijke ver ordeningen in verband met het bestem mingsplan. Maan: 31 jan. N.M.; 8febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 30 januari 7.43 en 20.16 Zaterdag 31 januari 8.28 en 21.00 Zondag 1 februari 9.06 en 21.36 Maandag 2 februari 9.39 en 22.09 Dinsdag 3 februari 10.07 en 22.35 Woensdag 4 februari 10.34 en 23.02 Donderdag 5 februari 11.02 en 23.28 Vrijdag 6 februari 11.28 en 23.52 Zaterdag 7 februari 11.55 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. De lezing van professor C. de Jager op vrijdag 13 februari wordt om prakti sche redenen niet gehouden in hotel De Lindeboom-Texel maar in de LTS-kan- tine. De toegang is voor belangstellen den gratis, maar in verband met de be perkte plaatsruimte moet tevoren wel een kaart worden afgehaald. Er is nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar bij de heer J. C. Bruin, Schilderend 128, Den Burg. Ook op de openbare lagere Thijsse- school in Den Burg komt de ouderparti cipatie in het onderwijs de laatste we ken goed op gang. Diverse ouders zijn thans regelmatig bij het lesgeven be trokken, uiteraard in samenwerking met onderwijskrachten. Hulp van ouders is vooral nu belangrijk omdat het to tale leerlingental van de school (264) nog juist te laag is voor de aanstelling van een negende leerkracht; de diverse klassen zijn daardoor overbezet wat een extra zware belasting voor de leer krachten betekent. Verdergaande ou derparticipatie zal echter zeer geleide lijk plaatsvinden, in nauw overleg met oudercommissie en leerkrachten. Het bovenstaande kwam aan de orde tijdens de dinsdag gehouden ouder avond, die redelijk goed werd bezocht. Tandarts G. J. v. d. Meent hield een causerie met dia's onder het motto „Van zoet naar zuur" waarbij de ouders werd duidelijk gemaakt hoe erbarmelijk de toestand van de kindergebitten tegen woordig is. Snoepen is de belangrijkste oorzaak van deze misère; van de hou ding van de ouders hangt dus veel af. Schoolhoofd J. Heethuis deelde mee dat de klassen drie tot en met zes zul len gaan corresponderen met een o.l school in Winschoten. Aftredende ou dercommissieleden waren mevrouw Vlas, de heren Schoorl en Siemeling. Hen werd een boekenbon aangeboden. Tot nieuwe oudercommissieleden wer den benoemd de dames Blanken en Ca- dee en de heer Zegel Na afloop maak ten velen van de gelegenheid gebruik om het verbouwde deel van de school te bezichtigen. Het wekelijkse trimuur op zaterdag in de Dennen begint voortaan een uur later, dus om 16.00 uur. De deelnemers verzamelen zich op dat tijdstip bij va kantiecentrum „Dennenoord". De trimleiding zou graag zien dat het aantal deelnemers toeneemt. Er wordt op gewezen dat trimmen niet alleen gezond is maar ook plezierig. Het gaat uitsluitend om eenvoudige oefeningen die iedereen kan doen. Kosten zijn er niet aan verbonden. De cursus huidverzorging gaat vrij dagmiddag om half twee in De Boogerd aan de Bernhardlaan onder leiding van docente Hanneke Westerlaken van start. De leiding van de Jeroengroep over weegt een afdeling voor meisjes op te richten. Belangstelling daarvoor is reeds gebleken. Gedacht wordt aan meisjes van 7-10 jaar. Wie interesse heeft kan zich opgeven bij Roelie Stam die over dag te bereiken is in Garage Reij in de Waalderstraat te Den Burg en 's avonds via telefoon (02226) 560. Gestart kan worden als zich tenminste 12 meisjes aanmelden. Omdat vorige week een aantal welpen wegens hetbereiwen van de 11-jarige leeftijd zijn overgegaan naar de verken ners, is er bij de welpen van de Jeroen groep weer plaats voor nieuwelingen. Wie tussen 7 en 10 jaar oud is kan zich dinsdagmiddag om 16.00 uur aanmelden in De Zwalkersburcht aan de Beatrix- laan in Den Burg. Ze moeten wel een fiets bij zich hebben want er wordt al meteen een tocht naar het bos gemaakt. Op uitnodiging van de afdeling Texel van de Organisatie Vrouwen in de VVD houdt mevrouw Visser-Jansen uit Ou- desluis een lezing over haar werk als lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Dat gebeurt woensdag avond 4 februari in hotel „Rebecca" te De Waal, aanvang 20.00 uur. Het is een openbare avond, wat bete kent dat belangstellende heren en ande re geïnteresseerden ook welkom zijn. Het heeft de afgelopen twee nachten naar Texelse begrippen pittig gevroren. De kans dat menige sloot of plas in het komend weekend „houwes" zal zijn, is niet uitgesloten. De ijsclub van Den Burg houdt daar rekening mee en is begonnen mat het in orde brengen van de speelweide-baan. De heren Leen Heerschap en Ko Koo- men, die met het werk bezag zijn, vre zen echter dat het geen mooie ijsbaan zal worden omdat de jeugd op dit mo ment >al diverse besohadigdngen heeft veroorzaakt. Het is ondoenlijk te voor komen, dat jongelui telkens het nog lang niet houdende ijs opstappen en gaten veroorzaken. Gehoopt iwordt dat ouders en onderwijzers in deze hun in vloed zullen aanwenden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van zaterdagmorgen tot maandagmorgen 8 00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8 00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. DE JAGER, Den Hoorn, «tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 1 februari 1976: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Gezinsdienst Collecte Werelddiakonaat Gezinsdienst De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker. Viering H. Avondmaal coll. Werelddiakonaat Den Hoorn 9.30 uur ds Hoekstra viering Avondmaal coll. Werelddiakonaat De Koog 19.30 uur ds. De Roest col'l. Werelddiakonaat De Waal 11.00 uur ds. Hoekstra viering avondmaal coll. Werelddiakonaat Oosterend zie Oudeschild. Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Gemeenschappelijke dienst met Oosterend. Viering H. Avond maal. Collecte voor het Wereld diakonaat. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes Kindemevenddenst voor de jongere kinderen. Kindercrèche tijdens de dienst. Na de dienst: Koffiedrinken dn de „Poort". 19.00 uur Kand. mevr. Oornkes Oosterend 9.54 uur Kand. Oomkes uit Kampen. 17.00 uur Ds. Douwes, bevesti ging van ambtsdragers. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur ds. M. J. van Gelder, uit Gouda 16.00 uur ds. M. J. van Gelder Dinsdag 3 februari Oosterend 19.00 uur ds. D. Hak kenberg uit Lisse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Kudtse JEHOVAH'S GETUIGEN: 18.30 uur: Lezing. „Gods weg is hef de" 19.30 uur Wachttoren-studie „Dongen waarop het Koninkrijk der hemelen gelijkt" ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 31 januari - 1 februari Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur De Koog zondag 9.30 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oudeschild zondag 10.45 uur OoSterend zondag 19.00 uur

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2