Crroen wattslexers in loet Folklorebestuur overweegt aftreden Veerdienst: nog geen problemen VEEL ECHTSCHEIDINGEN f /paarbank mil H Gebrek aan medewerking cEénvanohzB^nte- Q i q/ tarieven,Spaardeposito L voor 5jaar vast Z/U I Aantal huwelijken daalde in '75 TEXELS VOLKSLEVEN HET OPEN BOEK Texelaars doen mee aan AAC-strandloop KORTEBAANWEDSTRIJDEN MORGEN OP R0GSL00T O.I.S. Zuid-Eierland dicht Uitstel van executie Nieuwe closetpotten voor Woelige Hoek RZI 't Horntje pas in '78 In februari definitief bouwplan Boeskippehuus VERPLEEGTEHUIS WORDT DUURDER Verbouw Bijenkorf duurder „Vriendenkring" speelt „Kontakt met Kootje" Bestemmingsplan Oudeschild wordt later vastgesteld gemakkelijk, één adres voor al aw geldzaken jy&K l w: 5 L WézJ uwt nederland DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 89e JAARGANG No. 9047 TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Postgiro 652. Abonnementsprijs 79,80 p. kw. Redaktler Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De I „J. /r 1/1 /l/ s* m-4- 50 cent Incasso: los 40 cent Het bestuur van de Stichting Texels Folklore overweegt ernstig om af te treden. Unaniem zijn de bestuursleden van mening dat het in het afgelopen seizoen heeft gemankeerd aan mede werking. „Dit was niet leuk meer. We willen ons best inspannen maar als de mensen die de folklore moeten maken, het laten afweten uit pure ge- makszucht, is de stimulans om door te gaan helemaal weg", zegt voorzitster mevrouw D. van Sambeek-Schrama. Waar zij en de zes andere bestuurs leden zich vooral aan hebben geërgerd is het zeer kleine aantal mensen dat be reid was het Texelse kostuum aan te trekken. Tweede voorzitter W. Albers: „Ik heb het meegemaakt dat ik op de woensdagmiddag een rondje door Den Burg liep. Er was maar één persoon in kostuum en dat was ikzelf!" Hitte Het bestuur erkent dat de weersom standigheden niet bepaald geschikt wa ren voor het dragen van de mooie maar niet bepaald luchtige dracht. „Maar wij hebben het er zelf ook voor over gehad. Het was heus wel te doen De warmte was meer een excuus dan werkelijke reden. Het was pure gemakszucht". Dezelfde gemakszucht veroorzaakte volgens het bestuur een ernstige terug loop van het aantal stalletjes in de stra ten. Tegenover de toeristen werd even wel de indruk gewekt dat er in Den Burg wat te beleven was, zodat het kon gebeuren dat mensen klaagden omdat zij zich bekocht voelden. De eerste woensdagen van het seizoen liep alles prima; daarna hield men het voor ge zien met „geen tijd" en „te warm" als meestgehoode excuses. Vooral „Doortje" van Sambeek-Schra ma vindt het erg jammer dat de kos tuums zo weinig worden gedragen. „Er zijn er zo'n tachtig in omloop. Het is ge woon zonde dat die mooie spullen in de kast blijven hangen". Financiën goed De folklore heeft wel eens eerder een crisis doorgemaakt. In tegenstelling tot vroeger zijn de financiën deze keer be slist geen knelpunt. Ieder betaalt zijn bijdrage. Het streefbedrag wordt zonder problemen en op tijd gehaald. Het ziet er naar uit dat het ook dit jaar geen probleem zal zijn om het ongeveer ƒ20.000— kostende folkloreprogramma 1976 te financieren. Het bestuur is daar over uiteraard tevreden, maar die fi nanciële bereidwilligheid heeft voor hen ook een nare bijsmaak. Men heeft de indruk dat velen betalen en desnoods zelis méér betalen om verder van de sousa af te zijn. „Men koopt zijn mede werking af terwijl die medewerking be slist niet gemist kan worden. Het zou toch te gek zijn als je acteurs zou moe ten aantrekken om gekostumeerden op straat te krijgen?!". Aftreden? Vrijdagavond 20 februari wordt in „Olympic" de jaarvergadering van de Folklorestichting gehouden. Naar aan leiding ,van het jaarverslag zal het be stuur genoemd probleem ter discussie stellen en een definitief besluit bekend maken inzake aanblijven of aftreden. Het gaat om voorzitster mevrouw D. van Sambeek-Schrama, tweede voorzitter W. Albers, secretares F. Dijkstra, me vrouw A. Eijk-Bonte, mevrouw Agter- Zondervan en de heren C. Kossen en C. van Eendenburg. Als ze aftreden staat bij voorbaat vast dat ze dit met tegenzin doen. „We willen best aanblijven want we werken bijzonder leuk en gezellig verhalen van Dirk Dekker Dirfk Dekker werd in 1822 in Oudeschild géboren. Tijdens zijn leven schreef hij een aantal „Texelse vertellingen", die o.m. gepubliceerd werden in periodie ken als „Het Leesikabinöt" en „Neder land". Lezers van Vrij en Blij 'kennen van hem de novelle „Marretje Flie- lands". Een zevental verhalen van deze Dekker worden binnenkort in boek vorm uitgegeven. (224 pag„ gebonden, 8 illustraties) De prijs is bij voorintekening 20,90. Na verschijnen 23,50. Bömnenburg 3, teil. 3657. samen. Maar het gebrek aan medewer king van anderen is zo frustrerend dat het ondoenlijk wordt". De in mei van dit jaar te houden stickertjestochten (belangrijke inkomstenbron voor de fol klore) zullen niet doorgaan, ook wegens gebleken gebrek aan medewerkers waardoor het karwei door een veel te klein aantal mensen moet worden ge klaard. Zondag 7 maart wordt de 16e strand- loop IJmuiden-Bloemendaal gehouden, georganiseerd door de Amsterdamse At letiek Club. Ook deze keer zal worden getracht met een groep Texelaars aan het evenement deel te nemen. Belang stellenden worden verzocht zich op te geven bjj de heer I. v. d. Berg, Grens- weg B 155, Den Burg. Het gaat om een prestatieloop voor da mes en heren vanaf 14 jaar over 11 ki lometer, start om 13.00 uur; inschrijf geld ƒ3,50. Verder is er een jeugdpres- Woensdagmiddag (morgen) aanvang 13.00 uur wordt op de Rogsloot bij De Cocksdorp een kortebaanwedstrijd ge schaatst, georganiseerd door de IJsclub Eierland en in samenwerking met de Texelse IJsbond. Aan deze wedstrijd (ongeveer 250 meter) kan door iedereen worden deelgenomen. Inschrijfkosten bedragen ƒ2,50 per persoon. Toeschou wers betalen ƒ2,entree; ze mogen dan tevens zelf van de baan gebruik maken. Deelnemers en toeschouwers moeten zich vervoegen aan de ingang van de baan, bij het gemaal aan het eind van de Kikkcrtstraat. IJs en weder dienende zal zaterdag wederom een ijscvenement op de Rog- sloot worden gehouden. Het worden rondewedstrijden, waarover nog nadere bijzonderheden volgen. tatieloop voor meisjes en jongens van 8 tot en met 13 jaar; inschrijfgeld ƒ3, De startplaats is de zuiderpier van IJmuiden, bereikbaar met de bus vanaf het station van IJmuiden. De onderwijzeres van de o.l.s. Zuid- Eierland, mej. P. Druif, is tijdelijk be noemd als leerkracht aan de o.l.s. Mid- den-Eierland. De onderwijzeres van laatstgenoemde school, mevrouw Van Velthuijsen, is overgeplaatst naar de o.l.s. in De Koog. De o.l.s. Zuid-Eierland is met ingang van 1 februari opgeheven. In het dierenpension Ellen verblijft momenteel een middelgrote zwarte hond (reu) met witte bles en witte po ten, schofthoogte 50 cm. Het zwervende beest is hier door de politie onderge bracht. Krachtens de regeling wordt het dier vier dagen op kosten van de ge meente verzorgd. Gewoonlijk wordt tot afmaken overgegaan als de eigenaar zich dan nog niet heeft gemeld. Hoewel genoemde tijd inmiddels is verstreken heeft de executie nog niet plaatsgehad. De eigenaar, of een andere hondenlief hebber, kan zich nog tot woensdagavond a.s. over het dier komen ontfermen. De zeven closetpotten in de toi letten van de kleuterschool De Woelige Hoek worden vernieuwd. De houten brillen van de huidige closetpotten zijn totaal vergaan. Deze brillen worden niet meer ge maakt zodat vernieuwing daarvan niet mogelijk is. De huidige potten met plastic bril zijn aanmerkelijk hygiënischer dan de oude, vinden B. en W, in hun pleidooi voor de aanschaf van nieuwe potten voor een bedrag van 1425 gulden. 't Homtje zal pas in 1978 een riool zuiveringsinstallatie krijgen. Dat blijkt uit de meerjarenplanning van het Hoog heemraadschap voor Uitwaterende Slui zen. Volgend jaar wordt de RZI in De Koog uitgebreid. B. en W. geloven dat de overname van het oppervlaktewater- beheer door het Hoogheemraadschap vertragend heeft gewerkt. Zij beloven bij Uitwaterende Sluizen te zullen plei ten voor een versnelde aanleg van de RZI 't Horntje maar verwachten daar weinig resultaten van. B. en W. verwachten dat de firma Drijver in de loop van februari een de finitief plan zal indienen voor herbouw van het huidige Boeskippehuus. Een eerder ingediend schetsplan voor dit pand in de Weverstraat werd positief beoordeeld door de welstandscommissie. De bouw en inrichting van het ver pleeghuis gaat 4,1 miljoen gulden kos ten. Dat is 1,1 miljoen gulden meer dan in 1973 geraamd was. B. en W. stellen de raad voor zich voor dit be drag garant te stellen. „De behoefte aan een verpleegtehuis is nog onver minderd aanwezig", meent het col lege. De stichting Gemeenschapscentrum krijgt als de raad akkoord gaat van de gemeente een aanvullende subsidie van 6.500 gulden voor uitbreiding van het dorpshuis De Bijenkorf. De totale ge meentelijke subsidie bedraagt dan 23.750 gulden. Het dorpshuisbestuur had om meer subsidie gevraagd gezien de gestegen bouwkosten als gevolg van een aantal extra-voorzieningen. De ver bouw kost nu 95 mille. De Hoornder toneelvereniging „De Vriendenkring" heeft het blijspel „Kon- takt met Kootje" in studie genomen. Het zal op de vrijdagavonden 5 en 12 maart worden opgevoerd in De Wald hoorn. Het bestemmingsplan Oudeschild zal later dan gepland door de gemeenteraad worden vastgesteld. Oorzaak van deze vertraging is het grote aantal bezwaren tegen de verkeersdoorbraak van het Bolwerk naar de De Houtmanstraat waardoor de gehele verkeersproblema tiek in Oudeschild ter discussie staat, aldus B. en W. die nog naar een aan vaardbare oplossing zoeken. Het college verwacht het bestemmingsplan in maart aan de raad ter vaststelling te kunnen aanbieden. Voor gehoorapparatenssrvice ELECTROHUIS In tegenstelling tot de vrij ernstige moeilijkheden die op de andere eilanden worden ondervonden functioneert de veerdienst Den Helder-Texel nog prima. De strenge vorst en de harde oostenwind deden wel een flinke ijskraag langs de oostkust ontstaan maar de veerboten hadden daarmee geen moeite. Ook de fuikhavens functioneren nog prima. Dat het goed zal blijven gaan staat echter niet vast. Als het blijft vriezen kunnen bij ongunstige wind de ijsmassa's worden opgestuwd en de haven blokkeren. Hoewel niemand naar dat ongerief verlangt zou het toch een interessante proef op de som zijn want het is voor het eerst dat de veerdienst met kopladingsschepen met ijsgang heeft te maken. In de laatste stenge winter van 1962 was de veerhaven van 't Horntje al in gebruik maar de dienst werd toen nog met „De Dageraad" onderhouden. De lage waterstand van de Waddenzee geeft wel moeilijkheden: vrijdag moesten twee diensten verval len en zaterdag één. Op de foto, gemaakt door Dirk Kuiter, de „Texelstroom" bij het verlaten van 't Horntje. In verband met de weersomstandigheden heeft TESO moeten besluiten de dokbeurt die beide schepen in Amsterdam zouden ondergaan, voorlopig uit te stellen. Ook de experimenten met aan- en afmeren aan de veerstoepen zijn naar later datum verschoven. Ook in het afgelopen jaar is het aantal echtscheidingen op Texel hoog geweest. Er werden 18 echtscheidingen uitgesproken; vorig jaar 17. Tien- allen jaren lang heeft het jaarlijks aantal echtscheidingen op Texel tus sen 1 en 5 gelegen. Deze officiële cijfers geven echter een weinig realis tisch beeld. Er is geen twijfel aan dat het aantal mislukte huwelijken waarbij het niet (of nog niet) tot een scheidingsuitspraak komt, veel groter is. Opmerkelijk is de sterke daling van het aantal huwelijken dat vorig jaar is gesloten op on:: eiland: er werden 78 huwelijken voltrokken tegen 104 in 1974. Het aantal geboorten gaf een verdere daling te zien: van 190 naar 156. Er werden 74 (85) meisjes geboren en 81 (105) jongens. Het aantal sterfgevallen lag iets lager: 94 (109) waarvan 35 (41) vrouwen en 59 (68) mannen. Nog altijd worden er meer Texelaars geboren dan er doodgaan, zodat het geboorteoverschot het afgelopen jaar 62 (81) bedroeg. Daardoor steeg het bevolkingstal maar ook het vestigingsoverschot (meer ingekomen dan vertrokken personen) droeg daartoe een steentje bij. Het aantal ingekomen personen bedroeg 404 (507); het aantal vertrokken per sonen 384 (419) waardoor een vestigingsoverschot van 20 resteert. In 1974 was het vestigingsoverschot aanmerkelijk hoger: 88. Door een en ander steeg het aantal ingezetenen van Texel van 12.049 tot 12.131 (stand per 31 december 1975). -

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1