Subsidie voor woningherstel Ook voor parkeerterrein De Zes van het raadhuis LAND BOUW Crondtransakties Klaverjasclub ,,De Zwaan" BESTRIJDING VAN WERKELOOSHEID JIMMINK-ROEPER WON KOPPELWEDSTRIJD SCHAATSEN RUILEN Verpleeghuis Training ZDH gestopt Schietoefeningen Zaalvoetbal IJspret: het moet wel wennen Sportvissers onder potdomst andigheden Dam- en schaaksimultaan in Oosterend TEVOKO KWAM TERUC UIT VERLOREN POSITIE Mitra verrassend geklopt Bowlingnieuws Goede prestatie turnsters GVT in Wieringerwerf Het nog op de begroting 1976 be schikbare bedrag van ruim 95 mille voor stimulering van de werkgelegen heid op Texel willen B. en W. aanwen den voor een gemeentelijke bijdrage van 10% in de rehabilitatiekosten van Den Burg en voor de aanleg van het parkeerterrein De Zes. Uitgaande van 200 te rehabiliteren panden voor gemiddeld 35.000 gulden wordt in Den Burg in totaal voor 7 mil joen hersteld. De qemeentelijke subsi die bedraagt dan 7 ton. Uitgaande van een 25 jaar durende afschrijving be tekent dat een jaarlijkse last van 70.000 gulden. De agnleg vgn het par- keerterrein De Zes gaat 365 mille kos ten, hetqeen neerkomt op een iaar- liikse kapitaalslast van 28.000 gulden. Het ministerie van economische zaken is om een subsidie van 50% gevraagd. Als motief voor het toekennen van subsidie aan de rehabilitatie wordt aan gevoerd dat wijk- en woningherstel alle kenmerken heeft om als werkgelegen- heidsobject te worden aangewezen. „Het is een zeer arbeidsintensief werk in de bouwsector en de voorbereiding is zover gevorderd dat elk moment kan worden begonnen", meent het college. Zij voegt daaraan toe dat de gemeentelijke subsi die nwde als een tegemoetkoming in de door de op Texel in verhouding hoge bouwprijzen veroorzaakte, hogere las ten kan worden aangemerkt. B. en W. verder: „Uitgangspunt blijft echter dat subsidie wordt verleend in het kader van de werkeloosheidsbcstrijding. Als voorwaarde aan de subsidie willen wij verbinden dat de werkzaamheden door een aannemer worden uitgevoerd". Ook andere gebieden Bij de berekeningen wordt uitgegaan van rehabilitatie in Den Burg, hetgeen volgens 't college niet betekent dat deze Op de ijsbaan in Den Burg werd gis teren een koppelwedstrijd gehouden, ge organiseerd door de IJsclub Den Burg. Deelgenomen werd door 15 koppels (over drie kwartier) en gewonnen werd door het koppel Sjors Jimmink-Gerard Roeper dat 76 ronden aflegde. Tweede werd het koppel KI D. Koorn-W. Koorn (74 ronden); ook het koppel Ed Drijver- Douwe Dros bezette met 74 ronden een tweede plaats. Derde werd Jan van Ben- nekom-Leen van Elk (73 ronden). Ook de koppels S. Koegelberg- Jan Boon en Gerard Koom-Kees Kikkert lieten 73 ronden noteren. Laatste werd het kop pel Dick Schilling-Henk van Wijk met 60 ronden. De kampioen van 1963 (Piet Saai) deed ook mee, samen met Ide Moerbeek. Dit koppel liet het echter na een half uur en 40 ronden afweten, waaruit blijkt dat de jaren zijn gaan tellen Veel mensen bezitten schaatsen die niet meer (of nog niet) passen. Mede in verband met de schaatsenschaarste die momenteel heerst, organiseert de Je- roengroep woensdagavond (morgen) vanaf 19.00 uur in De Zwalkersburcht een „schaotsenruilbeurs". Ieder die schaatsen heeft en deze voor grotere of kleinere wil ruilen wordt hier verwacht. Als men in groten getale komt, kunnen velen op de meest voordelige wijze wor den geholpen. Onlangs meldden wij dat de firma Drijver het verpleeghuis „Samen Eén" gaat bouwen voor ƒ1,3 miljoen exclusief btw. In een bericht in de krant van he den is sprake van een bedrag van ƒ4,1 miljoen. Ter vermijding van vraagte kens voegen wij hieraan toe dat in het eerste geval alleen sprake was van bouwkosten en in het tweede geval van de totale stichtingskosten. Daarbij zijn dus ook inrichtings- en grondkosten be grepen. Vooral de grondverwervings- kosten zijn zeer aanzienlijk geweest. Wegens de slechte toestand van het terrein gaat de training van ZDH tot nader order niet door. Op 4 februari uitwijkdatum 5 febru ari van 8.30 tot 16.15 uur en op 9 fe bruari, uitwijkdatum 10 februari, en 12 februari, uitwijkdatum 13 februari van 8.00 tot 17.00 uur schieten resp. HM De Ruyter en Tjerk Hiddes in sector 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwe zig. subsidie alleen voor dit gebied geldt. Ook de andere dorpen zullen kunnen meeprofiteren, zo wordt beloofd. Om ruimte te creeëren voor rehabilitaite- subsidie buiten Den Burg propageren B. en W. een kortere afschrijvingster mijn van de al eerder genoemde 7 ton. De 300.000 gulden grote reserve voor de bouw van gemeentewoningen wil het college aanspreken voor de aankoop van nog te herstellen woningen. Deze huizen worden dan gerehabiliteerd en weer verkocht. De opbrengst van de verkoop wordt in het reserfefonds gestopt. De zaalvoetbalcompetitie leverde vrij dagavond in de eerste klasse overwin ningen op voor De Zwaan, Dubbeldik en JMK, terwijl Koffiebar 1 en Texelse Boys 1 donderdagavond de punten deel den. Dubbeldik, dat zich aan de kop van de ranglijst handhaafde, behaalde een moeizame zege op Rab, dat goed partij gaf. Rab kwam met 10 achter door treuzelen van R. Lodewijks in de ach terhoede. Dezelfde speler maakte deze fout enige minuten later weer goed met een treffer, na aangeven van A. Zijm. Dubbeldik, dat wat soepeler dan zijn te genstander draaide, kwam op 21 door toedoen van J. van Bennekom en liep in de tweede helft naar 31 uit door een treffer van K. D. Koorn. K. Grosspietsch zorgde er voor dat Rab in de running bleef. De ploeg speelde in deze fase van de wedstrijd zeer geconcentreerd en dwong Dubbeldik tot risicoloos spel in de breedte. De gelijkmaker kwam ech ter niet. Van Bennekom bracht Dubbel dik in veilige haven: 42. Tempoloos De Zwaan speelde eveneens een moei lijke wedstrijd tegen het Galjoen. Tem poloos dacht men de wedstrijd zonder veel problemen te winnen, 't Galjoen gaf echter goed partij en snoepte steeds meer van de achterstand af. Echt span nend werd het bij de stand 43 voor De Zwaan, dat echter het laatste woord had: 53. JKM kende geen enkel pro bleem met een zwak acterend Reizen- boetiek, dat wel eens beter gespeeld heeft. Tegenover de vijf treffers van JKM kon Reizenboetiek er slechts één zetten. Keeper G. Zegel was de verant woordelijke man voor dit doelpunt: hij scoorde na een verrassende solo over het gehele veld. Ontnomen Koffiebar 1 liet zich in de slotfase van de wedstrijd tegen Texelse Boys een ze ker lijkende overwinning ontnemen. Het offensief van De Boys kon niet af doende gepareerd worden, waardoor de ze ploeg alsnog een puntenverdeling wist te bereiken: 33. Ook de ontmoe ting tussen Badhotel en F.C. Knudde eindigde in een puntenverdeling Vijf minuten voor tijd had F.C. Knudde nog een 42 voorsprong, maar op het slot- offensief van het Badhotel had zij geen verweer: 44. Koffiebar 3 was niet op gewassen tegen Oosterend 2 dat geen doelpunt toestond maar wel drie keer scoorde. Topido en Texelse Boys 2 wa ren goed tegen elkaar opgewassen. To pido nam voor de rust een 20 voor sprong maar Texelse Boys kwam in de tweede helft goed terug via twee prach tige treffers van J. v d. Ploeg. Topido had echter al weer een antwoord klaar: P Dral scoorde 32 Texelse Boys kreeg nog een unieke kans op de gelijkmaker maar miste een strafschop Topido deed dat even later beter en liep daamee uit naar 42. Programma donderdag 5 februari: 20.45 uur: Oosterend 1-Reizenboetiek 21.45 uur: Brandweer-Oosterend 2 22.05 uur: Badhotel-Koffiebar 2 Commissiewerk: H. J. Pennings Programma vrijdag 6 februari: 17.30 uur: F.C. Hondepoot-Bremakker 18.05 uur: F.C. Knudde-F.C. Buitendorp 19 05 uur: Casino-Koffiebar 1 20.00 uur: Topido-Koffiebar 3 20.55 uur: Texel-Nioz 21.50 uur: Dubbeldik-De Zwaan Commissiewerk: W. C. Witte. Commissieleden en scheidsrechters denkt u om de bijeenkomst van a.s. woensdag 4 februari, 19.00 uur. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Prachtige demonstratie Ook het gemeentebestuur wil zijn grote waardering uitspreken voor de manier, waarop de demonstratie in Den Haag werd gehouden. Dat was goed werk; veel deelnemers, die ernstig zoals bij de situatie paste duidelijk maakten, dat het letterlijk om een le vensbelang van Texel ging. Een waar dige demonstratie, die aan zijn doel heeft beantwoord. Hartelijk dank aan alle deelnemers en vooral aan de organisatoren, die bergen werk verzet moeten hebben om alles zo goed te doen verlopen. Met deze aktie is de Texelse gemeenschap zeer bepaald gediend. B. en W. zijn in de afgelopen periode de volgende grondtransacties aange gaan: Erfpacht: a. met de firma „V.E.M. Elektrotech niek" in Den Burg voor een perceel aan de Spinbaan te Den Burg. Aankoop: a. van de heer C. P. G. Swarthof in De Cocksdorp een perceel grond aan de Kikkertstraat; b. van het Waterschap Texel, diverse wegen en waterlopen in de gemeente. Verkoop: a. R. Kikkert te De Koog, een perceel aan de Watermunt te De Koog; b. L. J. v. d. Brink te Oudeschild, een perceeltje aan de De Ruyterstraat; c. H. Oomkes in Westerbroek, een per ceel aan de Ploosterstraat in De Cocksdorp (tweede woning); d. de heren J. Zoetelief, W. G. v. d. Wetering en J P. A. Ran, percelen aan de Klimpstraat te De Cocksdorp; e de heren B. J. Staal, H. P. Keijser, mevr. W. de Vries-Pantus, de heren C J. Commandeur, W. Pranger, J. D. Koopman, P. J. Lips, N. J. Koomen, H. J. Boekei, C F. M Buijsman, P. Beerling en A F. Bakker, percelen aan de Vloedlijn c q. Noordwester te Den Burg; f. G. B. van der Heijden te Hilversum, e enperceel aan de Orchismient te De Koog (tweede woning); g. J. G S. Versteegh te Winsum (Gr.), een perceel aan de Nikadel in De Koog voor de bouw van een bedrijfs woning; h. E. D. Keijser te Den Burg, een per ceel bij de Kaapstraat te De Koog; i. de heer en mevrouw K. Pawassarai te Hameln (Did een perceel aan de Orchismient te De Koog (tweede wo ning). De tweede ronde voor het Texels kampioenschap klaverjassen gaf weer een hoge score te zien. Het koppel Har- tog-Caspers was ditmaal de beste met 7302 punten. Koomen-Dijker en Ver- meulen-De Vries volgden met 6982 en 6983 punten. Daar de koplopers van de eerste ron de nu niet zo'n hoge score behaalden is er een kopgroep ontstaan waarin het verschil net 500 punten bedraagt. De stand is nu: pnt. m. Zoetelief-Hin 13.556 4 De Braven-Smit 13.501 6 Hartog-Caspers 13 427 1 Veeken-Witte 13.413 5 Koomen-Dijker 13.233 1 Vermeulen-Ofrein 13.120 4 Snoek-Snoek 13.047 3 Op de clubavond was de hoogste score voor Beers-Vinke met 6933 punten, die hierdoor een mooie sprong maakte naar de derde plaats. Bakker-Witte volgde met 6635 punten en Hartog-Caspers (die weer goed beginnen te draaien) met 6594 punten. Stand tweede periode: pnt. m. Echtpaar Spaans 46.297 17 Douma-Bakker 44.734 16 Beers-Vinke 44.730 20 Gebr. Witte 44 590 13 Wiersma-Eelman 44.575 12 Totaalstand pnt. m. Douma-Bakker 103.698 35 Echtpaar Spaans 102.126 33 Echtpaar Van Heerwaarden 100 920 38 GARANTIES B. en W. hebben geldleningen gega randeerd van J. J. Bakker, P J. Beer ing, H. J. Boekei, G. E. Bol, N. J. Er- wich, P. Huizinga, W. Kalk, R. P. Kui per, G. R. A. Laffree, P. J. Lips, J. A. Mosk, R. D. Rozeboom, J. H. M. Timmer, P. J Bakker en H. P. Keijser. Na zoveel ijsloze winters zijn er maar weinig Texelaars die erg goed kunnen schaatsen. Dat was op de diverse vijvers, slo ten en ondergelopen stukken land in het afgelopen iveekend goed te merkenVoor zichtig krabbelende leerlingen beheersten het algemene beeld. Veel schaatsers forceer den zaterdag hun beenspieren, waardoor zij zondag gedwongen thuis moesten blijven. De foto werd gemaakt op de ijsbaan van Den Burg, maar ook de Horsmeertjes, het water wingebied en de Muij trokken vele ijslief- hebbers. Erg veel ongerief heeft de onverwachte winter we dachten dat het niet meer moge lijk was) niet gegeven. Wel blijket} cv-in- stallaties in sommige huizen onvoldoende ca paciteit te hebben. Verder is vrij veel schade opgetreden aan waterleidingen die niet be hoorlijk tegen de kou waren beschermd. Ern stige schade aan cv-installaties deed zich voor in verlaten tweedewoningen. Voor het eerst in het bestaan van de sportvissersclub Texel werd een wed strijd gehouden onder winterse omstan digheden: bij een temperatuur van vier graden onder nul. De dag tevoren al hadden de deelne mers de pieren weggehaald onder het ijs in de Mokbaai en zondagochtend om 8.00 uur waren ze present bij 't Horntje waar een straffe oostenwind het niet aangenaam maakte. Niettemin visten de negen deelnemers de volle anderhalf uur uit De resulta ten waren minimaal: er werd helemaal niets gevangen. Af en toe bleven de on derlijnen haken aan voorbijdrijvende ijsschotsen. Aanvankelijk was er nog 80 tot 100 meter open water; tegen het eind van de wedstrijd was het ijs tot op 10 meter afstand opgedrongen. Het was de laatste wedstrijd van de winterserie. De uitslag van dit kam pioenschap (achter de namen resp. het aantal gevangen centimeters vis en de punten): 1. A. Banda 269 - 56; 2. M. v. d. Zwaag 231 - 48^; 3. P. Verhagen 216 - 51; 4 H. C. Daalder 202 - 42; 5. C. J. Huisman 190 - 43^ 6. G van Kranen burg 138 - 45^; 7. W. Verhagen 135 - 40^; 8. E. Bos 102 - 35; 9. G. J. v. d. Berg 96 - 27; 10. A. de Geest 92 - 32; 11. F. Bos 58 - 26; 12. J. P. Lücher 57 - 13. In totaal trok de winterserie 82 deel nemers die gezamenlijk 19 meter en 10 cm vis vingen. De jaarvergadering is op 13 februari om 20.00 uur in hotel „De Zwaan". als de hoogste serie, resp. 205 om 502. Datzelfde deed Irma van Zeijlen bij de dames. Zij gooide 169 voor de hoogste game en 454 pins voor de hoogste serie. Verder was opvallend de magere over winning van de Pins op Sommeltjes. Mevr. Maartje Tjepkema was in het Sommeltjes-team op dreef en liet zo een game van 137 noteren. Programma 4 en 5 februari: 4 februari, 20.00 uur: Old Timers-Ran motoren De Koogel-Cross S. Bremer-King Corn (uitgest.) 4 februari, 22.15 uur: Prinses Juliana-Toyota The Dogs-Millionairs JKM-Rentenaar Opel 5 februari, 22.15 uur: Bistro-Sommeltjes The Pins-Wielewaal Pioniers-Atilya De dam- en schaakclub Oosterend or ganiseert evenals vorig jaar een simul- taanavond voor dammers en schakers op vrijdag 6 februari, aanvang 19.30 uur in „De Bijenkorf". Voor de dammers is beslag gelegd op een van de sterkste spelers uit Noordholland, die al meer dere malen kampioen is geweest van Noordholland Noorderkwartier, nl. Rie- nus Veenstra, lid van de damclub Scha- gen en een zoon van de bekende sterke dammer Henk Veenstra die verleden jaar als simultaanspeler in Oosterend is geweest. Voor de schakers komt evenals vorig jaar de heer v. d. Kuijl, meermalen kampioen van Den Helder en geregeld deelnemer aan het bekende Hoogoven schaaktournooi. Om het deelnemersaantal zo groot mogelijk te maken is meedoen geheel vrij, dus ieder is van harte welkom. Het is de bedoeling om 7.30 uur te beginnen in het dorpshuis „De Bijenkorf". Wel zou de club graag zien dat ieder zoveel mogelijk borden en stukken meebrengt. Door middel van een spannende vijfde set besliste Tevoko zaterdag in de sport hal „Ons Genoegen" de wedstrijd tegen Mitra in haar voordeel. Vooral in het begin van de wedstrijd zag het er naar uit dat Mitra makkelijk zou gaan winnen. Doordat er nogal slecht geblokt werd door Tevoko, dat ook aanvallend toen nog niet uit de verf kwam waren de eerste twee sets voor Mitra (15-5 en 15-9). Pas in de derde set begon de aanval van Tevoko te draaien. Frits Kooi herstelde zich goed en was ongrijpbaar voor het Mitrablok. Daar naast speelde Peter Hin een grote rol in de aanval. Setstand 15-5 voor Tevoko. In de vierde set kon Tevoko doorgaan en haalde uit met 15-3 Een vijfde set bleek nodig en hoewel Mitra bij het wis selen van speelhelft een kleine voor sprong had (8-7) wist Tevoko toch weer voor te komen met 13-11. Mitra kwam terug tot 14-13 maar via o.a. een uitge kookte plaatsbal van Bart Witte pakte Tevoko ook de laatste set (16-14). Eind uitslag 32. De heren van Tevoko 3 hadden ook vijf sets nodig tegen Noordkop 2, maar wisten uiteindelijk te winnen met 32. De dames van Tevoko 2 hebben een goede wedstrijd gespeeld tegen het hooggeplaatste Polisport 2. Weliswaar werd met 13 verloren maar het spel peil gaat omhoog. Wanneer we deze lijn vast kunnen houden kan het team zich misschien toch handhaven in de eerste klasse. Uitslagen 28 - 29 januari 1976: Old Timers-de Pioniers 12 De Koogel-Ran Motoren 21 S. Bremer-Cross 12 Prinses Juliana-Cross 21 The Dogs-Toyota 21 JKM-Millionairs 12 Bistro-Rentenaar Opel 12 The Pins-Sommeltjes 21 Atilya-Wielewaal 21 Woensdag en donderdag kon weer een volledig bowlingprogramma afge werkt worden, dankzij de medewer king van Cross, die twee wedstrijden achter elkaar wilde gooien, daar het King Corn-team vanwege vakantie niet compleet was. Koploper de Pioniers moest toezien dat de Old Timers één punt pakten. De Koogel begint beter te draaien; de ploeg steeg van de 14e naar de 3e plaats. Louis de Lussanet van De Koogel gooide zowel de hoogste game STIKSTOFONDERZOEK VAN DE GROND VOOR GRAANPERCELEN De laatste jaren was de mogelijkheid aanwezig om vroeg in het voorjaar grondmonsters te laten nemen voor het bepalen van de stikstofhoeveelheid in de grond. Aan de hand hiervan werd dan een advies over de juiste hoeveel heid stikstof voor wintertarwe gegeven. In 1976 is deze mogelijkheid ook van toepassing voor de zomergranen. Dat het onderzoek belangrijk is blijkt wel uit de verkregen resultaten in Noordhol land over de jaren 1973, 1974 en 1975. In 1975 bleek de stikstofhoeveelheid in de grond veel lager te zijn geweest dan in de voorgaande jaren. Stikstofonderzoek Noordholland Aantal percelen 1973 1974 1975 kg N per ha in de grond 220 161 144 0- 50 5% 2% 31% 51-100 26% 39% 55% 101-150 37% 41% 11% 151-200 19% 14% 2% 200 13% 4% 1% In de jaren 1972, 1973 en 1974 bleken veel graanpercelen, waar geen stikstof- onderzoek was gedaan, te zwaar met stikstof te zijn bemest. Het gevolg was veelal legering en een lager kg-op- brengst. Daar tegenover hebben in 1975 nogal wat tarwepercelen een te lage N-be- mesting gehad, waardoor de maximale kg-opbrengst is bereikt. Momenteel is weer de mogelijkheid aanwezig om grondmonsters te laten nemen voor stikstofonderzoek. Opgave is mogelijk rechtstreeks bij de monster nemers van Oosterbeek of via de be- drijfsvoorlichter. De kosten zijn bij abonnement ƒ52,07 per monster, incl. BTW. De adviezen over de gewenste stikstofgift lopen via het akkerbouwcon- sulentschap te Schagen. De gymnastiekvereniging Texel nam in Wieringerwerf deel aan de turnwed- strijden van Hollands Noorderkwartier in het kader van de jeugdcompetitie 1976. In het strijdperk werd getreden tegen De Halter, Be Quick en Advendo. GVT zou deelnemen met 7 meisjes, maar door uitvallen van Janneke Harting (wegens leeftijd) en omdat Jolanda Vla ming het voorlopig ook rustig aan doet, kwam alles neer op de schouders van een vrij jeugdige ploeg. De onervarendheid in aanmerking nemend heeft deze het zondag erg goed gedaan. Er werd enthousiast en met re sultaat geturnd. Na De Halter bezette Texel de tweede plaats. Carla Vlaming werd een zeer goede zesde met een puntenaantal van 26,40. Judith Hoogendijk werd 8e met 25,20 punten. De andere meisjes werden goe de middenmoters: Liselot Schermer 22.00 punten; Diana Terpstra 23.75 pun ten; Meino van Slooten 23.25 punten; Anke Hooijberg 21,80 punten en Marja Vlaming 21,65 punten. Het totaal was 121,45 punten wat een gemiddelde van ongeveer 6,07 per oefening betekent. De GVT-leiding hoopt volgende keer op een nog beter resultaat zodat Texel weer wat gaat betekenen in de noorde lijke turnkring.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2