Voor schaatsen schaatsen JY~\ Halve prijs SPORT SHOP levr. Witte weg uit bestuur Plattelandsvrouwen KEURINGSDIENST NOORDHOLLAND SPRAK MET TEXELSE TELERS naar RENTENAAR, Oosterend DE MENSHEID: EEN K0MPL0T, N.K.V. afd. Texel belangrijke vergadering SANS SOUGIS kruidenbalsem Van der Slikke Telefonisch aangesloten CHEMISCH REINIGEN HELENA RUBINSTEIN LET OP LET OP Berkhout, tel. (02267) 2758 weverstraat den burg Mevrouw G. Witte-Ran heeft afscheid enomen als voorzitster van de afdeling ie Cocksdorp-Eierland van de Bond an Plattelandsvrouwen. Zij was (na es jaar) niet meer herkiesbaar. Haar laats in het bestuur werd ingenomen oor mevrouw M. Dros-Daalder die een eer ruime meerderheid van stemmen erwierf. Andere kandidaten voor deze akature waren de dames E. Wijtten- luiter en Bosscher-De Vries. Wie de ieuwe voorzitster wordt zal onderling porden uitgemaakt. Mevrouw Witte ei dat de bestuursjaren voor haar zijn oorbijgcvlogen. „Je komt wel erg on- erwacht in het bestuur terecht maar e ontvangt ook veel steun en hulp. Je iert organiseren. Ik had deze tijd niet pillen missen; het was een rijke erva- ing". De jaarvergadering in het Eierland- che Huis werd door een groot aantal ames bezocht. Meegedeeld werd dat de i december gehouden kollekte ten bate an „Redt kinderogen" 173,50 heeft op- ebracht. Moeder Mavo Op verzoek van het Overkoepelend )rgaan van Vrouwenorganisaties Texel rerd vervolgens gepeild of er belang- telling is voor vervolgonderwijs. Me- rouw Monen vertelde over de zg. moe- er-mavo die zij momenteel volgt. Het omt wel aan op wil en doorzettings- ermogen. Acht dames lieten blijken in- ?resse te hebben. Het provinciaal bestuur organiseert en „kleine cadeautjeswedstrijd". Inle- eren bij mevrouw Zuidema-Klinger. In De Cocksdorp wordt binnenkort elegenheid geboden om regelmatig in roepsverband muziek te maken. In- ichtingen bij de heer F. Kassenaar in >en Burg. Van 8-13 april komt op uitnodiging an het provinciaal bestuur een groep witsers naar Nederland. Op Texel zul- ?n ze een dag en een nacht verblijven. Het jaarlijkse reisje van de afdeling aai dit jaar naar de Hoogovens in Jmuiden, op 6 mei. Belangstellenden ienen zich op te geven bij mevrouw ran Beek, van de reiscommissie. Blijkens het financieel verslag van ïevrouw v. d. Beek-de Roo beschikt e afdeling over een batig saldo van 486.69. De dames M Huitema en R. Moens la- en een geheel op rijm gezet jaarverslag oor. Daaruit bleek onder meer dat de lierlandse plattelandsvrouwenafdeling ,og steeds groeit. Het programma na de pauze werd erzorgd door mevrouw A. Tiessen- Ipaans die een reis door het merenge- iied van zuidelijk Finland heeft ge laakt en daar een mooie serie dia's van jeeft overgehouden. IINSDAG 3 FEBRUARI )e Audioclub Texel houdt in hotel Dijk stra in De Koog een avond over mu ziek. „Haydn en de simfonie". Aan vang 19.45 uur; ieder is welkom, oor de Doopsgezinde zusterkring van Den Burg houden de dames Sprenger en Van Wolferen een lezing over Her man Heijermans. VOENSDAG 4 FEBRUARI )m 13.00 uur begint op de Rogsloot toegang bij het gemaal) een korte- baanwedstrijd. )e vereniging voor bedrijfsvoorlichting Texel houdt de jaarvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel", aan vang 10.00 uur 'oor de Texelse afdeling van de orga nisatie Vrouwen in de WD spreekt het statenlid mevrouw Visser-Jansen over haar werk. „Rebecca" in De Waal; aanvang 20.00 uur. Ieder is welkom. ASTE DATA like dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turfveld. )ud papier ten bate van de Jeroengroep kan elke avond (behalve zaterdag) tussen 19.00 en 20.30 uur worden af gegeven bij de paardenstal aan de Hollewal in Den Burg. like woensdagmiddag van 2 tot 3 uur is wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. like woensdag van 19.00 - 20.30 uur er in de muziekschool legpuzzetheek. edere dinsdagochtend van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". lejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool, edere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. ehovahs Getuigen houdan elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bemhardlaan 112 t? Den Burg en Ploosterstraat 4 te De Cocksdorp. edere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastieb in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. edere maandagavond om 20.00 uur tekenclub onder leiding van Lende van 't Noordende in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bemhard laan. Deelname mogelijk voor 17-27- jarigen. like zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Dat de teelt van zaaizaden en vooral de teelt van pootaardappelen voor de Texelse landbouw van veel betekenis is bleek weer eens duidelijk op de bijeen komst, die de Keuringsdienst Noordhol land hield met de Texelse telers. Vooral wat de verbouw van pootaard appelen betreft hebben de Texelse poot- goedtelers een paar sterke troeven in handen. We denken daarbij aan de min dere vatbaarheid van schimmelziekten en de over het algemeen lichtere luizen bezetting. Uit het financiële overzicht, dat di recteur Beelen gaf bleek, dat de Keu ringsdienst de nadelige gevolgen onder vindt van de steeds maar stijgende per soneelskosten. Kon vorig jaar een flink voordelig saldo worden gekweekt, in het afgelopen jaar sloot de rekening met een nadelig saldo van ƒ50.000, Voor het komende jaar zal dit een verhoging van met name de kosten van de zg. veldkeuring gaan betekenen. Voor de pootaardappelen zullen de kos ten van de veldkeuring tot ƒ200,per ha worden verhoogd. Er is een streven om de keuringskos ten landelijk op één zelfde peil te bren gen. Aanvankelijk zal er wat de plom- beringskosten betreft voor de diverse keuringsgebieden nog de mogelijkheid van een uitloop naar boven of beneden zijn, maar de heer Beelen verwachte, dat over enkele jaren de kosten op één zelfde bedrag zullen liggen. Daarbij wordt gedacht aan een overheveling van goedkoop werkende gebieden naar ge bieden, die wat de personeelskosten be treft onvoordlig uit de bus komen. Maatregelen tegen de Phoma Een belangrijke zaak, waarmee de Keuringsdiensten de laatste jaren heb ben te maken is die van de bestrijding van de schimmelziekte Phoma. In vergelijking met landen als Enge land, Schotland, Ierland en de Scandi navische landen is de toestand in ons land gunstig, maar het zou onjuist zijn als de Hollandse pootgoedtelers niet waakzaam bleven. Eén van de belangrijkste wapens die de teler in handen heeft is de ontsmet- ing van het pootgoed met kwikmidde- ten. Tot nu toe zijn er helaas geen an dere middelen bekend, die de Phoma- schimmel doden Naast de ontsmetting van het poot goed is er het laboratoriumonderzoek. Ter voorkoming van teleurstellingen is het van het grootste belang, dat het uitgangsmateriaal van te voren in het laboratorium op de aanwezigheid van de Phomaschimmel wordt onderzocht. Een zwak punt van het laboratorium onderzoek is de lange duur Dit heert tot gevolg, dat heel wat partijen pootgoed de grond ingaan zonder dat de uitslag van het onderzoek bekend is. Uit mededelingen van de heer Bakker bleek, dat het Instituut voor Planten- ziektenkundig Onderzoek werkt aan nieuwe methoden van onderzoek waar van de duur veel korter is De heer Bak ker was van oordeel, dat er aanwijzin gen zijn, dat deze nieuwe methode pers pectief bieden. Eén van de aanwezigen betreurde het, dat de Keuringsdienst een weg heeft geopend om zonder ontsmetting en la boratoriumonderzoek toch goedgekeurd poodgoed te telen. Weliswaar volgt in deze gevallen later een strenge keuring van de partij, maar de betreffende per soon betreurde het toch, dat de Keu ringsdienst deze weg had geopend. Als een zeer gunstige omstandigheid werd genoemd, dat de Texelse telers hun pootgoed voor praktisch 100°/o ont smetten. De heer De Haan keek achteruit en vooruit Ook in 1975 werd de eerste ontwikke ling van de aardappelen zeer vertraagd als gevolg van een te late pootdatum en koud weer na het poten van de aardap pelen. Daardoor ontging de telers ook dit jaar weer de kans om op een vroeg tijdstip met de selectie te beginnen. Gewezen werd op het grote belang van een vroege bespuiting met luisdo- dende middelen. De heer De Haan ad viseerde dit te doen op het moment, dat de aardappelen 10 cm hoog zijn en dit na 12 dagen nog eens te herhalen. Als dit gecombineerd wordt met een vroege selectie kan de uitbreiding van virus ziekten worden tegen gegaan. De nacontrole leverde weer veel te leurstellingen op. De heer De Haan wees er op, dat op het moment het nieuwe Y-virus een veel groter pro bleem is dat de bladrolziekte. In zeer veel gevallen volgde klasseverlaging. Van 1187 ingezonden partijen werden er plm. 500 in klasse verlaagd. Een sterk punt voor de Texelse telers ïoemde de heer De Haan het hoge per centage zg. monopolierassen. Terwijl landelijk het percentage van deze ras sen 36% was lag dit op Texel in 1974 al op 60%. De heer De Haan wekte de Texelse telers op meer te gaan doen aan zg. stamselectie. Op het moment is er op het eiland maar één bedrijf, dat zich hiermee bezig houdt. Vooral nu de voor waarden voor de stamselectie in be paalde opzichten gunstiger zijn gewor den zou het voor enkele Texelse telers aantrekkelijk kunnen zijn hieraan te gaan deelnemen. Van bepaalde rassen is buitengewoon weinig hoogwaardig pootgoed aanwezig. Met name werden genoemd de rassen Doré, Climax, Ei genheimer, Record en Pontiac. Wat de belending betreft werd ge zegd, dat daarbij niet alleen op nabij gelegen percelen aardappelen met veel „zieke" planten zou worden gelet, maar dat ook de aanwezigheid van veel zg. „opslagplanten" op in de buurt gelegen percelen een reden tot afkeuring kan worden. Ook dit jaar lieten de luizen weer een afwijkend gedrag zien. Terwijl voorheen vrijwel altijd een opdringing van de lui zen vanuit het zuiden van het land was te constateren komen de laatste jaren plotseling vestigingen door het hele land De heer Bakker gaf illustraties met dia's Via een aantal dia's kregen de aan wezigen een goed beeld van het labora toriumonderzoek. Zeer interessant was daarbij de ,proef", waarbij een aantal knollen uit een partij in de lengte werden doorge sneden. Na het doorsnijden werden de knollen door elkaar „gehusseld", waar bij de ziekte kiemen op de schil van de aardappelen de kans krijgen zich af te zetten op de snijvlakte. Als de knollen daarna worden wegge zet in een ruimte meteen vrij hoge tem peratuur krijgen de ziektekiemen de kans zich te ontwikkelen. Na een week vertonen zich op de snijvlakte diverse schimmel- en bacteriënkoloniën Een zeer eenvoudige proef, die ook door de teler kan worden genomen. Uiteraard is daarbij niet vast te stellen met welke „ziekte" men te maken heeft, maar het aantal koloniën geeft wel een beeld om trent de aanwezigheid van ziektekie men, C. van Groningen TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4% BTW Vermist: kl. grijze cy perse poes (bruine neus). Weverstraat 59, Den Burg Te 'koop DAF ƒ150, Tel. (02222) 371 Verhuisd mevr. D. Bar- horst-Witte, van Gast- huisstr. 6 naar MolemStr., Huize „St Jan", kamer 105 Meersportenver. 'Texel' afd. basketball. Nieuwe leden van 12 t.e.m. 14 jr. kunnen zich nog aanmel den. Trainingstijd: iedere woensdagavond van 18.30 - 19.30 u. in de sporthal. Inl. mevr. I. de Kleijn- Odinga, tel. 02226-427 Groot en klein, voor een buro moet je bij Artima zijn ARTIMA, tel. 3592 Wij monteren ook Shell Trelleborg autobuiten banden. Kievit, Koger- straat Te koop opklapbedden en stapelbedden, metalen en houten leg- en hang kasten, kantinetafels en -stoelen. Dumpstore De Nederlanden, Voorburg gracht 285, Nrd. Schar- woude. tel. 02260-2171 Tapijtreinigen, schoor steenvegen en alles wat schoon moetSchoon maakbedrijf Harm Spigt Pamassiastraat 17. De Koog. tel 102228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Accu's en gebruikte autobanden. Dumpstore De Nederlanden, Voor burggracht 285, Nrd. Söharwoude, tel. (02260) 2171 Meersportenver. 'Texel' zoekt voor het tafeltennis enige aktieve personen die deze afdeling willen leiden. Tevens kunnen nieuwe leden zich aan melden. Inl. K. Duinker, tel. 02220-3993 Te koop kunstschaat sen met schoenen, mt. 47, z.g.a n. M. Verseput, tel. (02225) 493 (na 1800 uur) Te koop 2 paar ijshoc- keyschaatsen mt. 38 42 Tel. 02220) 2638 Volop hand- en moes appels. M. Huisman, De Veen, telefoon 2203 Met glas, verf en be- hang van Am. Looyer wordt uw huis veel i mooier. Kom eens kijken Spinbaan 1, Den Burg, tel 02220-3179 H.H. Open haarden bezitters: Husqvarna mo- torzagen reeds vanaf ƒ435,Fa. Tatenhove, Oosterend Voor al uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstr. 4. Den Burg, telef. (02220) 3320 B.z.a. echtpaar voor het behangen van kamers, ook afwassen bij gelegen heid. Billijke prijs. Tel. (02220) 4084 Meersportenver. 'Texel' afd basketball. Dames v 20 jaar en ouder kunnen zich nog opgeven als lid Trainingstij d: vrijdag avond van 19.30 - 20.30 u. in de Koninghal. Gaarne tel. aanmelden bij mevr. I. de Kleijn-Odinga, tel. 02226-427 Wegens omstandighe den goed tehuis gezocht voor ons witte poesje. Tel. 3519 Te koop z.g.a.n. stalen noren m 41. Beatrixlaan 38 Aangeb z.g.a.n stalen noren, mt. 45 Gevraagd idem mt. 47. S. Stark, tel. (02222) 291 Vermd9t rood katertje, V* jr Wie kan ons inlich tingen geven. Peperstr. 8, Oosit erend Weggelopen cypers ka tertje, iwtëtte bef, wit puntje aan staart. Inl. J Maas, Rozendijk 9, tel 2005 Zaterdag 7 febr. uit voering van Excelsior, 8 uur in „De Bijenkorf" Gratis af te halen plas tic jerrycans, van 5 en 10 liter. Schoonmaakbedrijf Viinke, Weststraat 18 Te koop 1 Pelgrim kachel en 1 zwart-wit tv. H. Hillen, Muyweg 31, tel. (02225) 486 Voor bloempotten Aankoop Centrale Texel Bij de RABOBANK hebben ze alle soorten woniinghypoitheken tegen de laagste rente Te koop 2 paar noren. Viking, mt. 39. Tel. 02228 561 Aangeb. 1 paar witte kunstschaatsen mit. 35 12,50 of ruilen mt. 39. Tel. 3274 Te koop luidsprekers „Celestiom Dilton" test rapport aanwezig ƒ325, en Fiat 850 Tel. (02228) 556 Te huur gevraagdwin kel met (woonruimte in De Koog. Tel. (053) 325442 van 10 tot 6 uur telefo nisch te bereiken Te koop 2 pr. witte kunstschaatsen, mt. 30 en mt. 34. Swaan, Heems- kerck9tr. 18, Oudeschild, tel 3823 Te koop noren mt. 37. Tel. (02220) 3122. Na 19.00 uur Linnenkasten, boe kenkasten, keukenkasten ARTIMA, tel. 3592 Te koop een paar sdhaaltsen, mt. 21. J. Vermeulen, Den Burg, tefl. 3564 In en verkoop 2e hands schaatsen. „De Twee ^aardies" Te koop z.g.a.n. stalen noren, mt. 45. Tel. (02226) 343. Na zes uur Sohaafsen slijpen. Rijwielhandel Troost Te koop aangeb. kunst schaatsen, nieuw, maat 32 ƒ15,—. Tel. (02220) 3342 Te koop 2 paar kunst schaatsen, mt. 31 en 32; 1 paar hockeyschaatsen mt. 34, allen met schoen. Tel. (02220) 2023, na 19.00 uur Te koop 2 paar 9talen noren, maat 39 en 40 Telefoon 2747 Te koop 1 paar witte kunstrijschaatsen mt. 35 Ook eventueel ruilen met maat 38. Anneriet Witte (02223) 273 Gezocht zit/slaapkamer met gebr. van keuken. Liefst in Den Burg. Br. onder no. 943 aan bureau v.d. blad 0 Servies- of legkast met 6 legplanken Slechts 129,—. ARTIMA, afd Zelfbouwmeubelen Te koop een paar noren mt. 38, z.g.a.n. Koger- st.raat 82 Voor Niger Calder. Schaatsen slijpen. Visser's bouw- en tim merbedrijf. Schilderweg 220 - 222. Tel. (02220) 2488 Oudeschild Te koop 2 paar schaat sen mt. 42, doorlopers en rondrijders. Visser, P van Cuyckstraat 8, Den Burg Te koop stel noren mt. 45. Tel 3688, Beatrixlaan 84 Te koop 'n paar kunst schaatsen, mt. 36 ƒ25, C. Kalis, Diek 18," Den Hoorn Te koop nieuwe witte kunstschaatsen, mt. 37. Kilkkentstr. 56, De Cocks- dorp Texels meisje zoekt per 1 maart woonruimte. Brieven onder no. 944 aan bur. v.d blad Voor konijnen- en knaagdiervoeders. Aan- koop Centrale Texel Te k. stalen noren m 40 z.g.a.n. ƒ40,-. Kuik, Ro zendijk 40, de Dennen Een biezonder boeiend boek over de invloed van omgeving en milieu op het bedrag van de mens. Is het menselijk gedrag aangeboren of aangeleerd? Een populair geschreven boek over een opzienbarende kijk op samenleving en menselijke gedragingen. Als U de t.v.-uitzending zag, 'heeft u al een interessant voorproefje gehad. Prijs slechts ƒ16,50. fa. j. nauta nodigt alle leden uit voor een woensdag 11 februari in de „Witte Burcht" om 20.00 uur. Het bestuur. BI ij en gelukkig zijn wij met de getooorte van Arnold Arijan Roepnaam Arnold Jaap en Oorrie Boon Keidelplöin 4, De Cocksdorp, 31 januari 1976. Hierbij wil ik, ook na mens mijn man, famiilie, buren en kennissen, har telijk danken voor het vele bezoek, bloemen, fruit, post en cadeaus, dat ik tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst van U mocht ontvangen. D. Bakker-Bakker „Irene", Driehuizen. Met grote vreugde ge ven wij kennis van de geboorte van onze doch ter Maria Elisabeth Wij noemen haar Marieke Gerard en Maria Ran-Invemizzi Utrecht, 28 januari 1976, Everard Foeckstraat 17. Tijdelijk adres Emmakliniek, Konings laan 120. dagcrème voor de droge, gevoelige huid. Tube, inhoud 43 ml, normaal ƒ9,10 tijdelijk voor ƒ4,95 Drogisterij Parfumerie Schoonheidssalon onder nummer (02226) 559 L. BOEKHOFF Pontweg 53. Hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling op mijn 100ste verjaardag. M. Brücher-Bohlinger Schilderend 13. STOOMWASSERIJ „TEXEL" Telefoon (02220) 2634 Oudeschild Maandags gehaald, vrijdags klaar. Skin Dew Cream-nachtcreme van 19, of Skin Dew Emulsion-dagcreme van 19, nu tijdelijk voor ƒ9,50 Parfumerie Drogisterij VAN DER SLIKKE Schoonheidssalon Zolang de voorraad strekt. Wederom enkele automatische zig-zag machines, waaronder vrije arm- machines. Ideaal voor mouwen inzetten en broeken ver stellen. Nu ook met de rekbare steek. Deze machines zijn even gebruikt op de beurs, dus licht beschadigd. Maar wel zeer hoge kortingen van 150,— tot 300,—. Wij leveren u reeds een zig-zag machine voor 249,drie jaar volledige garantie en gratis les. Ook ruilen wij uw oude machine in. leder merk en uitvoering, ook nieuw, uit voorraad leverbaar met in ieder geval 100,korting. Aarzel niet laat deze kans niet voorbij gaan. Ook vrijblijvend demonstratie bij u aan huis. Bel meteen ter informatie, en afspraak, ook 's avonds. Reparatie van ieder merk machine, ook al zijn deze gekocht bij collega's of warenhuizen. Wekelijkse servicedienst voor Texel. natuurlijk naar de Sportshop Ook schaatsmaillots, ijsmutsen - wanten, sporttruien en een grote collectie trainingspakken. L

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 3