Cjroen kwartsJexels in het Gemeente dreigt Postweg 25 zelf te gaan slopen Jan van Bennekom sterkste op 250 meter schaatssprint Tekort gemeente anders gedekt IJszeilen: snelle sport B en W dulden verkrotte toestand niet langer meer Grote deelname aan titelstrijd op Rogsloot Burgerlijke stand Voorlichtingsavond over parachutespringen TAXI (02220) 2000 VRIJDAG 6 FEBRUARI 1976 89e JAARGANG No. 9048 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koeg, tel. (02228) 734, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vr(Jdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Kampioen fan van Bennekom (tweede van links) met de andere winnaars van de kortebaanwedstrijd: Ko Koomen, Johannes Siebinga en Kees Kikkert. B. en W. hebben weinig waardering voor de wijze waarop de aannemer G. Verwelius uit Huizen het pand Post weg 25 heeft onderhouden vanaf het moment waarop hij het in 1972 in be zit kreeg. Begin november van het vo rig jaar sommeerden zij hem dan ook het verkrotte pand te herstellen dan we! te slopen. In onze krant van 5 december hebben wij daarover reeds uitvoerig bericht. Verwelius is het met de aanschrijving van het college niet eens en is daartegen dan ook in beroep gegaan. In zijn be roepsschrift voert Verwelius aan dat hij de woning heeft gekocht in de staat waarin het zich nu bevindt. Het college vindt deze stelling geheel onjuist. „Het pand was in 1972 ook al oud maar nog wel bewoonbaar, water- en winddicht en in redelijke staat van onderhoud", oordelen B. en W. Gesteund door de be- roepsschriftencommissie adviseren zij de raad het beroepsschrift van Verwe lius ongegrond te verklaren. Zij geven de aannemer in overweging serieuze herstel- of bouwplannen binnen een maand aan de gemeente bekend te ma ken. Gebeurt dat niet dan gaat de ge meente over tot sloop. „Verwelius weet al geruime tijd dat wij deze toestand niet meer dulden. Wij hebben hem ge noeg tijd gegeven voor het maken van plannen", aldus een ontstemd college. Verwelius vindt sloop te ver gaan, B. en W. niet. „De woning verkeert in zodanige staat van verval dat sloop ver antwoord, en tevens de goedkoopste en esthetisch beste oplossing is". Het col lege gelooft dat de aannemer de ge meente om speculatieve redenen aan het lijntje wil houden, „ten koste van woonruimte, landschap („het erf ver keert in verwilderde staat") en gevaar op verwondingen (het gebouw is vrij toegankelijk, verkeert in grote wanorde door verval en vernielingen)". Zij meent dat er nog steeds serieuze belangstelling voor de woning als permanente woon ruimte bestaat. Dat was ook al in 1973 gebleken toen Verwelius de gemeente vroeg het pand Postweg 25 als tweede woning te mogen gebruiken. Op een ad vertentie waarin gegadigden voor per manente bewoning werden opgeroepen kwam één serieuze reaktie. Verwelius zal „Postweg 25" niet als tweede wo ning mogen gebruiken, getuige het standpunt van B. en W. „Uitgangspunt is en blijft permanente bewoning". van 28 jan tot en met 2 febr. 1976 Geboren: Arnold Ari-Jan, zv Jacob M. Boon en Corrie Verdel; Ingmar Mar- tijn, zv. Martinus G. M Veeger en Cor nelia M. Roeper; Anoek, dv. Tom Pop- Dink en Anke van der Meer. Overleden: Jan Roeper, oud 78 jaar, wonende te Oost; Arie J. Vonk, oud 65 jaar, wonende te Den Burg. De 29-jarige Jan van Bennekom uit Den Burg heeft woensdagmiddag het Texels schaatskampioenschap op zijn naam gebracht. Hij was winnaar van de door de Texelse Ijsbond uitgeschre ven kortebaanwedstrijden over 250 meter op de Rogsloot te De Cocks- dorp. Tweede werd Kees Kikkert uit De Westen, derde Johannes Siebinga uit De Cocksdorp en vierde Ko Koo men uit Den Burg. De kampioenschappen trokken meer deelnemers dan ooit tevoren. Veertig schaatsers hadden zich laten inschrijven. Bij de vorige kampioenschappen (1963) waren 33 deelnemers en dat werd toen ook al erg goed gevonden. Het langdu rige schaatsloze tijdperk dat toen begon heeft de nu geleverde prestaties niet merkbaar beïnvloed Hoewel geen der rijders langdurig heeft kunnen trainen werden goede tijden genoteerd. Wat dat betreft kwamen Kees Kikkert en Jan van Bennekom het beste uit de bus: 22,8 seconden. Langer dan 24,2 seconden had niemand nodig voor het afleggen van de 250 meter. De baan lag er prachtig bij. Weersomstandigheden (geen zon en een straffe, nogal vochtige wind bij 0 tot min 2 graden Celsius) waren minder aangenaam Deze omstandigheid en het tijdstip waarop ieder gewoonlijk werkt verklaren dat de publieke belangstelling voor dit schaatsevenement nogal pover was: ongeveer 150 personen. Goede organisatie De organisatie was in handen van de IJsclub Eierland uiteraard onder auspi ciën van de Texelse IJsbond waarin alle Texelse ijsclubs zijn verenigd. Alles ver liep vlot. Er was maar één incidentje: een rijder nam er geen genoegen mee dat hij tijdens de voorrondes werd ge diskwalificeerd omdat hij in een ver keerde baan terecht kwam. Later trok hij zijn boze opmerkingen echter in en erkende dat de beslissing van de wed strijdleiding terecht was geweest. Valpartij De finale verliep een tikje onbevredi gend. Al na 150 meter stond de zege van Van Bennekom vast omdat zijn rivaal Siebinga ten val kwam. Op dat moment lag Van Bennekom echter al beduidend voor zodat de uitslag bij een spannender finale waarschijnlijk hetzelfde zou zijn geweest. Tijdens de wedstrijd deden zich meerdere valpartijen voor, voor alle betrokkenen gelukkig zonder nade lig gevolg. Grondlegger Met de Texelse schaatskampioen schappen werd begonnen in 1933. Sinds dien zijn ze negen maal gehouden. De heer Meijert Boon, voorzitter van de Texelse IJsbond bracht bij de prijsuit reiking in het Eierlandsche Huis naar voren dat 'n wedstrijd over 250 meter ty- oisch Texels is Kortebaanwedstrijden el ders gaan altijd over 160 meter. De 250 meter zit juist tussen kortebaan en kortste langebaan in. Het voordeel is dat de rijders niet alleen maar „krabbe len" maar ook nog even gelegenheid hebben om echt te glijden. De man die het destijds zo heeft bedacht is de heer Kees Dijker. Hij ontwierp ook het wed strijdreglement dat tot op de dag van vandaag zijn nut in de praktijk heeft bewezen. Boon maakte van de gelegen- Voor het vormingscentrum voor jonge volwassenen verzorgt het paracentrum Texel-Spa een avond over parachute- sport op dinsdag 10 februari. Er worden enkele films vertoond, waaronder een televisiereportage die door de NCRV op Texel is gemaakt en een der instruc teurs geeft uitgebreide informatie over de opleiding tot parachutist en het springen zelf. Er worden demonstraties gegeven met een automatisch openende parachute, handbediende parachute, automatische openers voor beginnende „vrije vallers", reserveparachutes met automatische opener etc. Ook wordt uitleg gegeven van diverse systemen en instrumenten. Ook wordt aandacht besteed aan andere luchtspor ten zoals modelvliegen, parasailing, bal lonvaren, zweefvliegen en het nog nau welijks bekende hanggliding, waarover ook een film wordt vertoond. Het belooft een interessante avond te worden die niet alleen voor leden van het vormingscentrum maar ook voor an dere geïnteresseerden toegankelijk is. De medewerkers van het paracentrum hopen het publiek ervan te overtuigen dat de parasport niet alleen is bedoeld onverschrokken helden met doodsver achting maar voor iedereen. Ze hopen tevens te bewijzen dat het een der vei ligste sporten is. De avond wordt gehou den in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhardlaan Kort geding Binnenkort (waarschijnlijk over on geveer drie weken) organiseert het vor mingscentrum een „kort geding" rond een aktueel Texels vraagstuk. Aan de orde wordt bijv gesteld de vraag „Moet het openbaar vervoer op Texel worden genationaliseerd?" Hierover wordt on der de aanwezigen gestemd. Daarna gaat de „rechtbank" aan het werk waarbij voor- en tegenstanders, die er ook getuigen-deskundigen bij kunnen halen het woord voeren. Nadat aldus voor en tegen goed uit de verf is geko men wordt opnieuw gestemd, waarna blijkt in hoeverre de meningen zijn ver anderd. KERKDIENST DE WAAL Als de voor zondag vastgestelde Her vormde jongerendag wordt uitgesteld vervalt ook de jeugddienst in De Waal. In plaats daarvan wordt een dienst in de Hervormde kerk gehouden die om 19.30 uur begint. Voorganger is dominee Hoekstra. heid gebruik om de aanwezige Dijker hiervoor openlijk dank te brengen, wat hij onderstreepte door het aanbieden van een mand fruit. Een van de eersten die de nieuwe Texelse schaatskampioen kwam feli citeren was Piet Saai uit De Koog, de kampioen van 1963 Naast de grote wis selbeker (die de namen vermeldt van J. Kramer 1933; E Zoer 1938; C. H. Steig- stra 1941; L. van Koningsveld 1946; M. Bugel 1947; C. J. van den Berg 1954; A. de Smidt 1956 en P. L. Saai 1963) kreeg Jan van Bennekom nog een beker als blijvend aandenken. Ook de andere prijswinnaars kregen bekers. Gedeputeerde Staten van Noord holland vinden het onaanvaardbaar dat de gemeente het begrotingstekort voor dit jaar sluitend maakt met 3 ton uit de algemene reserve. Zij hebben van de gemeente geëist deze maatre gel ongedaan te maken en op een an dere manier het begrotingstekort te dekken. Doordat de financiële positie van de gemeente middels enkele aanvul lende rijksuitkeringen wat verbeterd is kan het gemeentebestuur aan de eisen van GS tegemoet komen. Zo krijgt de gemeente een rijksbijdrage van 80% in de kosten van onderhoudswerk zaamheden die de sociale werkplaats De Bolder verricht in plantsoenen, op sportvelden en op begraafplaatsen. Doordat het aantal inwoners in verge lijking met vorig jaar met 82 naar 12.131 gestegen is gaat de algemene uitkering uit het gemeentefonds met 28.260 gulden omhoog. GS hebben er geen bezwaar tegen dat de gemeente 13 mille uit de algemene reserve aan wendt om het begrotingstekort te dek ken. Deze meevallers betekenen dat het be grotingstekort tot 13.825 gulden wordt teruggebracht. Dit tekort wil het college wegwerken met geld van de post „on voorziene uitgaven" die hierdoor tot 152 mille wordt teruggebracht. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds DE COCKSDORP Ruud Kikkert uit De Cocksdorp maakte eigenhandig een ijszeil„boot" waarmee hij op de bevroren Rogsloot een vertrouwde verschijning is geworden. Het ding was oorspronkelijk een strandzeiler en zit uiterst simpel in elkaar: wat aan elkaar gelaste pijpen, een houten mast en een eenvoudig plas tic zeiltje. Ruud verving de drie wielen door oude schaatsen en bereikt nu op het ijs veel hogere snelheden dan vroeger op het strand. Bij gunstige wind 60 kilometer. Ruud vertelde ons dat het nog veel harder kan als een groter zeil wordt ge bruikt. De ijszeiler is goed te besturen. De voorste schaats is zwenkbaar en daar door tevens als rem te gebruiken. Een goede balans van het merkwaardige ding is wel belangrijk. Enkele bakstenen moeten de ijszeiler met de neus op de grond houden en een laag zwaartepunt wordt bereikt door de half-liggende houding van de bestuurder. Voor een paar gulden en wat handigheid kan ieder deze sport beoefenen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1