(jroen 'jjmrtsjexels in het harL, RST-DIREKTEUR ALSNOG ONTSLAGEN Landbouw overtroeft aanbod CRM inzake grondaankoop CJ Wedijver tussen ministeries Meer verduisterd dan toegegeven FRAUDE BELOOPT CIRCA 30 MILLE Inbreker deed vergeefse moeite 100 HECTARE VOOR BOSAANPLANT ONDERZOEK NAAR BAARMOEDERKANKER START IN MEI Kamerleden vragen minister nadere toelichting S. Kuiper verspeelde zege Henk Pelleboer Texels kampioen langebaan „WAT IK ZEGGEN WOU.." Discriminatie DINSDAG 10 FEBRUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9049 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redektfec Harry de Graaf, Pollkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewljks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Het bestuur van de Recreatiestich ting Texel heeft besloten directeur T. v. d. H. alsnog en onmiddellijk defini tief te ontslaan. Dat gebeurde naar aanleiding van het justitieel onder zoek, waarbij bleek dat de fraude een aanmerkelijk groter bedrag beliep dan door v. d. H. in eerste instantie was toegegeven en waarvoor een te rugbetalingsregeling was getroffen. Zoals bekend had het bestuur aan vankelijk besloten de directeur voorlo pig te handhaven, uit menselijke maar ook uit zakelijke overwegingen. Dat ge beurde nadat de directeur had bekend voor bijna ƒ20.000,te hebben gefrau deerd. Sinds eind 1972 had hij regelma tig op rekening van de Recreatiestich ting privé-aankopen gedaan en ook werken voor zichzelf laten uitvoeren. Het ging om de meest uiteenlopende goederen en diensten. Aanvankelijk was het v. d. H. alleen te doen om de btw uit te sparen en verrekende hij de aanko pen met de stichting. Later bleef dat laatste achterwege. De leveranciers ver leenden medewerking door op de fac turen een zodanige omschrijving te zet ten dat de schijn werd vermeden dat het in feite om privé-aankopen ging. Kans Dat ging lange tijd goed omdat de di recteur vérgaande volmachten had en herhaaldelijk en terecht het respect van zijn bestuur afdwong door de zeer be kwame wijze waarop hij zijn taak ver vulde. Toen aan het licht kwam dat de zaak niet klopte volgde een onderzoek door het Veri ficatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De directeur kreeg te horen dat hij de gelegenheid kreeg alles op te biechten, aldus de bes te kansen voor rehabilitatie scheppend. Inderdaad verleende v. d. H alle mede werking aan het onderzoek, tekende een schuldbekentenis voor het genoemde bedrag en zorgde ervoor dat dit geld werd terugbetaald. Mede daardoor ge lovend in de goede trouw en onder de indruk van de berouwvolle emoties die de kwestie bij de betrokkene losmaakte, besloot het bestuur niet tot schorsing of ontslag over te gaan. Dit besluit viel na dat het personeel van de RST hiermee na enige aarzeling akkoord was gegaan. Openbaarheid Wel werd het geval ter kennis ge bracht van het college van B. en W., dat besloot de zaak in de openbaarheid te brengen. Dat was aanleiding tot een justitieel onderzoek dat zich niet alleen uitstrekte tot de boekhouding van de RST maar waarbij ook de leveranciers werden gehoord. De directeur kwam toen snel met een aanvullende bekentenis die erop neerkwam dat hij ƒ10.000,méér had verduisterd dan aanvankelijk was toegegeven. Hij stelde dat het een ver gissing was geweest en bood aan ook dit bedrag terug te betalen. Maar het bestuur oordeelde dat de maat vol was en deelde v. d. H. in de vrijdagavond gehouden bestuursvergadering mee dat hij was ontslagen. Direkt daarop werd het RST-personeel ingelicht en vervol- In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de schoenmakerij van H. Post aan de Weverstraat. De da der kon binnendringen door een raamp je aan de achterzijde te vernielen. De benedenverdieping werd doorzocht maar de inbreker vond geen geld; een doosje wisselgeld zag hij blijkbaar over het hoofd. Bij de politie werd ook aangifte ge daan van diefstal in een pension te Den Hoorn. Een schoudertas waarin zich een portemonnee met ƒ200,alsmede ƒ500,aan cheques bevond, zou uit de woonkamer zijn weggehaald. Later bleek dat van diefstal geen sprake was; de eigenaresse vond de tas terug die ze zelf ergens had achtergelaten. gens per koerier de gemeenteraadsle den. RST-voorzitter C. Graaf: „Het was een afschuwelijke beslissing omdat we de persoonlijke gevolgen voor de man en zijn familie terdege onderkennen We zijn aanvankelijk erg soepel geweest maar na de laatste ontwikkelingen kón den we niet anders dan tot ontslag be sluiten. Er zou anders een onmogelijke situatie zijn ontstaan". Opvolger Het RST-bestuur beschouwt de zaak als afgedaan. Met spoed zal een opvol ger worden aangeworven. De RST heeft momenteel voor meer dan anderhalf miljoen gulden aan werken in uitvoe ring; leiding kan eigenlijk geen moment worden gemist. Er zal worden geadver teerd in landelijke periodieken. De kans dat het zal lukken een Texelaar als op volger te vinden wordt niet groot ge acht. De justiële bemoeiing met de kwestie is nog gaande. Tweede van links Henk Pelleboer (25) uit Oudeschild die sinds augustus Texelaar is en als zoölogisch analist werkt bij het NIOZ. Hij werd de langebaankampioen als gevolg van een jout van de favoriet Sijp Kuiper (derde van links) die overigens een uitstekende wedstrijd reed en van de anderen dan ook beslist op het plaatje moest. Links Jack Schilling die derde werd en rechts Sjors Jimmink, de winnaar van de tweede prijs. De gemeente Texel heeft niet te kla gen over financiële medewerking van Den Haag bij het uitvoeren van de recreatieplannen. Twee ministeries (CRM en Landbouw) lijken elkaar zelfs te willen overtroeven in het beschik baar stellen van geld voor de aan koop van 100 hectare grond nabij De Cocksdorp, bestemd voor bosaan- plant. Zoals bekend is in het Recreatiebasis plan bepaald dat in noordelijk Texel 100 hectare grond bebost zal moeten worden. Uitbreiding van de oppervlakte bos op Texel is zelfs primaire voorwaar de om de groei van het aantal toeristi sche slaapplaatsen tot maximaal 47.000 verantwoord te maken. De gemeente beschikte al over vijf hectare en kocht er onlangs nog 13 hectare bij van de heer Boekhoff. Er is uiteraard geen sprake van dat de gemeente deze uitein delijk miljoenen belopende transacties zelf kan bekostigen. B. en W. hebben dan ook onderzocht in hoeverre CRM de kosten kan dragen. Deze problema tiek is uitgebreid aan de orde geweest in de Werkgroep Openluchtrecreatie waarin naast de gemeente ook het onder Landbouw ressorterende Staatsbosbe heer en CRM zijn vertegenwoordigd. Daarbij bleek al dat beide ministers in teresse hadden. Staatsbosbeheer vindt het logisch dat zij de zaak behartigt en op deze wijze de bestaande boswachterij afrondt maar CRM gaat ervan uit dat het bos in de eerste plaats een recrea tieve functie heeft. Verschil Dat resulteerde in aanbiedingen van beide kanten. CRM bood aan de gron den te kopen maar bleef in het vage inzake de kosten van aanplant, beheer en onderhoud. Staatsbosbeheer kwam aantrekkelijker over de brug: men was daar bereid alle kosten te dragen. Dit naast elkaar werken heeft bij B. en W. uiteraard verwondering gewekt. Het hangt nauw samen met de strijd die bei de departementen voeren om het „bezit" van Staatsbosbeheer. In verband met de steeds sterker wordende betekenis van de bossen voor de openluchtrecreatie is er sterke aandrang om Staatsbosbeheer van Landbouw naar CRM te laten ver huizen. Afwachten Recreatiewethouder Jook Nauta ver telde ons dat het college niet de indruk vil wekken zich met dit conflict in de top te willen bemoeien of de beide mini steries tegen elkaar uit te spelen. „We zijn op geen van beide aanbiedingen in gegaan en hebben een brief gestuurd met het verzoek met een geïntegreerd voorstel te komen. Dat wachten we af". Ernstig is de kwestie voor de gemeente helemaal niet, in tegendeel. De bereid heid van de regering om geld in de re creatie op Texel te steken is opnieuw overduidelijk gebleken zodat de ge meente zonder risico kan doorgaan met het verwerven van gronden Positief is ook dat beide ministeries de gemeente lijke invloed willen garanderen. In mei van dit jaar zal op Texel een onderzoek naar baarmoederhalskanker van start gaan. Het is gericht op de leeftijdsgroep 35 - 54 jaar (wat neer komt op ongeveer 1200 vrouwen) en wordt gespreid over drie jaar. Deze lan ge periode houdt verband met het feit dat baarmoederhalskanker een zeer langzaam verlopende ziekte is waarbij het acht tot twaalf jaar kan duren voordat deze zich openbaart. Als het onderzoek in rijkssubsidie- verband zou worden uitgevoerd zou het voor de betrokkenen gratis zijn. Enige maanden geleden hebben B. en W. de staatssecretaris van Volksgezondheid om een bijdrage gevraagd maar toezeg gingen zijn tot dusver niet gedaan. Dat valt ook niet op korte termijn te ver wachten, wat verband houdt met het streven van het ministerie om Texel in de regio Alkmaar onder te brengen. Dat zou echter voor Texel ongunstig zijn, want het onderzoek zou dan niet voor de komende zomer kunnen beginnen en het is de vraag of het onderzoek dan zou mogen worden uitgevoerd in het Groene Kruis-gebouw in Den Burg. Spoed B. en W hebben daarom besloten de subsidiebeslissing niet af te wachten, wat betekent dat van de te onderzoeken personen een bijdrage van 20,(de helft) zal worden gevraagd. De rest komt voor rekening van de gemeente Een spoedige start is wenselijk, ook al omdat baarmoederhalskanker in kust plaatsen vaker schijnt voor te komen dan elders. B en W. verwachten dat 70 tot 80°/o van de inaanmerking komende vrouwen gehoor zal geven aan de uitnodiging zich te laten onderzoeken. Dat betekent dat de kosten totaal ƒ38.400,zullen belopen, te splitsen in ƒ15.360,voor het eerste jaar en ƒ11.520,voor het tweede en derde jaar. Het gemeentelijke aandeel bedraagt de helft van de res- petievelijke bedragen. De gemeenteraad wordt voorgesteld dit geld beschikbaar te stellen door wijziging van de begro ting. Als het onderzoek vaststaat zal uit voerige inlichtingen worden gegeven in de rubriek „Van het raadhuis" in deze krant en mogelijk ook nog op andere wijze. Het onderzoek zal worden uitge voerd door het Centraal Bureau voor Keuringen op medisch-hygiënisch ge bied. De Texelse huisartsen hebben la ten weten het onderzoek toe te juichen. Versnelde dijkverhoging De kamerleden Beumer, De Boer, Groensmit-van der Kallen, Hermes en Tilanus hebben minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gevraagd nadere toelichting te geven op de toegezegde versnelde verzwaring van de Texelse dijken. Zoals bekend heeft de minister tijdens de demonstratie op het Binnen hof alleen gezegd dat het tracee dit voorjaar vastgesteld moet zijn en dat het plan een hogere urgentie krijgt. De kamerleden willen weten hoeveel tijd de minister nodig denkt te hebben voor het gereed maken van het plan, wan neer met de uitvoering van de resteren de dijkwerken wordt begonnen en wan neer alles klaar zal zijn. OUD „POKKEBRIEFJE" GEVRAAGD Ter illustratie van zijn boek ,,'t Lant van Texel" zoekt historicus J. A. van der Vlis een oud (60 - 100 jaar of ouder) bewijs van inenting tegen pokken, een zg. pokkenbriefje. Het briefje moet op naam zijn gesteld van een Texelaar. Wie een dergelijk briefje heeft en het wil uitlenen (het komt onbeschadigd retour) wordt verzocht contact op te nemen met de schrijver, Rotondeweg 7 in Bla- •Ticum, telefoon (02153) 14346. Voor gehoorapparatsnservice ELECTROHUIS Henk Pelleboer uit Oudeschild is za terdag kampioen geworden bij de lan- gebaanwedstrijden die onder auspi ciën van de Texelse IJsbond op de Rogsloot te De Cocksdorp werden ge houden. De grote kanshebber voor de titel was tot het laatste moment Sijp Kuiper maar hij moest bij de 3000 me ter race wegens verkeerd wisselen worden gediskwalificeerd. Tweede werd Sjors Jimmink en derde Jack Schilling. Er werd gereden over 500, 1500 en 3000 meter. De organisatie was in goede handen van de IJsclub Eierland. Er meldden zich 42 deelnemers en er waren bijna 200 belangstellenden. De wedstrijd over 500 meter werd ge wonnen door Sijp Kuiper; tweede was Pelleboer en derde Schilling. Ook de 1500 meter werd door Sijp Kuiper ge wonnen; tweede was Pelleboer en derde Sjors Jimmink. Uitslag 3000 meter: 1. Pelleboer; 2. Jimmink; 3. Ed Drijver. De wedstrijden begonnen om 10.00 uur 's morgens en waren om 16.00 uur afgelopen. In het Eierlandsche Huis reikte IJsbondvoorzitter Meijert Boon de prijzen uit: totaal 13 bekers. Het was de eerste keer dat langebaanwedstrijden om het kampioenschap van Texel wer den gehouden. BREVEN VAN LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID \»N OE REDAKTIE Hoe paradoxaal het ook klinkt, het door velen met zoveel plezier beoefende schaatsen van de afgelopen weken, heeft de polarisatie man-vrouw opnieuw ver groot. Wat te denken van de aangekon digde langebaan-, kortebaan wedstrij den en clubkampioenschappen? Ogen schijnlijk normale aankondigingen. Ech ter, bij de ijsbaan aangekomen, blijken deze wedstrijden uitsluitend te zijn ge organiseerd vóór (en dóór) mannen. Het trieste is nu, dat er niet bij behoeft te staan, dat vrouwen zijn uitgesloten, Dat spreekt vanzelf. Een duidelijke vorm van discriminatie. Valerie Solanus heeft het zo gezegd: „Om er zeker van te zijn, dat hij een man is, moet de man er voor zorgen, dat de vrouw duidelijk een vrouw is, het tegenovergestelde van de man" En het is zo teleurstellend, dat aan de positie waarin een vrouw he laas nog steeds verkeert voor een groot deel de inertie van de vrouw zelf schul dig is. Dat zij hetzelf is, die haar per soonlijkheid laat verminken door maar zo vrouwelijk mogelijk te zijn; zich te gedragen als een mie, ter meerdere glo rie van de man, i.e. door de prestaties van de man hoog te roemen en zichzelf steeds op de achtergrond te houden. Schopenhauer reeds noemde de staat van de vrouw, die van een morele kinds heid. Ik troost mij met de gedachte, dat er misschien weer een paar „nog slechts half ontloken vrouwenoogjes" wat ver der zijn opengegaan. M. Aarts-Franken, De Koog

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1