(jroen ^wartsjexels in het harL, RZI De Koog en 't Horntje voor zomer 1977 klaar VVV uit financiële zorgen dankzij gemeentesubsidie BRANDWEER KWAM IN 41 KEER IN AKTIE '75 Wagen De Cocksdorp moet vervangen worden Belofte Uitwaterende Sluizen na bezwaren BenW Geloof in behoud Oranjeboom Resultaten aardgasenquete nog geen reden tot juichen KOTTER IN MIST GERAMD 89e JAARGANG No. 9050 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron LodewIJks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw. 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De overname van het kwaliteitsbe heer van het Texelse oppervlaktewater door het Hoogheemraadschap Uitwate rende Sluizen heeft vertragend gewerkt op de voortgang van de aanleg en ver betering van de rioolwaterzuivering. Feit is dat Texel in vergelijking met an dere plattelandsgemeenten in Noord holland vrij ver was gevorderd met zijn afvalwaterzuivering. De indruk bestaat nu dat men thans de „achterliggende" gebieden eerst van het nodige voorziet waardoor resterende onaanvaardbare toestanden op het eiland nog geruime tijd zullen voortduren. B. en W. hebben de gemeenteraad laten weten dat Uit waterende Sluizen thans het totale plan voor de Texelse rioolzuivering gereed heeft. Blijkens dit plan staat voor 1977 uitbreiding van de rioolzuiveringsinstal latie De Koog op het programma en pas voor 1978 de installatie van 't Horntje. Wat mogelijke versnelling van de gang van zaken betreft had het college aan vankelijk geen hooggespannen verwach tingen, maar in de dinsdagavond gehou den raadsvergadering liet wethouder J. Zuidewind optimistische geluiden ho- Hij vertelde dat het college inmiddels ernstig bezwaar heeft gemaakt tegen de lange termijn, waarna van de zijde van Uitwaterende Sluizen begrip is getoond en de toezegging is gedaan aan de uit voering hogere prioriteit toe te kennen. Het streven is er nu op gericht De Koog en 't Horntje voor het zomerseizoen 1977 klaar te hebben. In de plannen is be paald dat het van camping „Loodsmans duin" afkomstige rioolwater eerst door de installatie van Den Burg wordt ver werkt. Volgend jaar gaat het water van „Loodsmansduin" samen met dat van Den Burg naar de dan vergrote instal latie van De Koog. Straf? De wethouder reageerde op teleur gestelde opmerkingen van de raadsle den H. E. Beumkes en C. Koorn. Eerst genoemde vond het onaanvaardbaar dat 't Horntje nog een paar jaar in de stank zal zitten. Koorn wees erop dat de kwa liteit van het water in de Prins Hen drikpolder toch al niet best is door de lozing van het buurtschap 't Horntje nog verder zal verslechteren. „Het lijkt wel alsof we worden gestraft voor het vooruitstrevende beleid dat we in het verleden hebben gevoerd", aldus Koorn die het wel bitter vond dat Texel even goed jaarlijks zo'n ƒ300.000,reini gingsheffing aan Uitwaterende Sluizen moet betalen. Hij vond dat de gemeente het zuiveringsprobleem 't Horntje beter zelf kan oplossen en de rekening naar Uitwaterende Sluizen moet sturen. Dijktracee Op vrijdag 20 februari zal in het raadhuis te Den Burg een bijeenkomst worden gehouden van Rijkswaterstaat, gemeentebestuur, waterschap en diver se andere verenigingen en instanties die betrokken zijn bij de Texelse dijkver zwaring. Het is de bedoeling tot over eenstemming te komen inzake het volle dige tracee, zo deelde burgemeester Sprenger in het begin van de raadsver gadering mee, eraan toevoegend dat spoedig ook zal worden gesproken met de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Te verwachten is dus dat de (vage) toezeggingen van minster Westerterp op het Binnenhof spoedig een duidelij ker vervolg zullen krijgen. De burge meester liet blijken dat er naast de spectaculaire demonstratie in Den Haag in januari heel wat is afgepraat, zowel op Texel als in Haarlem. Van de gele genheid maakt Mr. Sprenger gebruik om dank te brengen aan allen die zich hebben ingezet, zowel bij de storm en evacuatie van 3 januari als bij de daar uit voortvloeiende gebeurtenissen. Van de traditionele nieuwjaarstoespraak zag hij af en sprak sléchts de wens uit dat de raad het zware" programma voor 1976 in goede samenwerking en op goed ni veau tot uitvoering zal kunnen bren gen. Dros Een commissie van onderzoek, be staande uit mevrouw Vlas en de heren Blanken, Rienstra en Schilling onder zochten met positief gevolg de geloofs brieven van de heer J. C. Dros die, zo als bekend zijn benogming tot raadslid heeft aanvaard. De heer L. J. Weijdt van Texels Belang liet formeel weten dat de heer Dros niet als lid van Texels Belang in de raad zal zitten. De heer H. E. Beumkes sprak uit wat anderen dachten: „Ik geloof dat niemand van ons zit te trappelen van vreugde, maar als het een democratisch recht is, laat 'm dan maar komen". Uitkering wegen De rijksuitkering die de gemeente voor de wegen krijgt is veel te laag. Het ziet er niet naar uit dat akties tot ver hoging van de uitkeringen spoedig re sultaat zullen hebben. De staatssecreta ris van binnenlandse zaken heeft al thans laten weten voor 1976 geen oplos sing te zien. De heer Beumkes betreurde dit zeer. Van de uit de wegen voortvloei ende kosten komt dit jaar maar liefst ƒ822.000,ten laste van de gemeente. Vooral ook door de recreatie hebben de wegen te lijden. Invaliden De heer D. Schilling uitte er zijn ver bazing over dat het raadhuis nog steeds niet is voorzien van een invalidenin- gang. B. en W. hadden meegedeeld dat al geruime tijd geleden subsidie is ge vraagd voor deze voorziening maar dat nog niets is vernomen ondanks herhaal de navraag. Schilling vond dat niet langer moet worden gewacht. „Laat de gemeente de invalidenlift alvast maken en de centen later zien te krijgen". L. J. Weijdt stelde voor geen lift te maken maar een eenvoudige oprit naast de trap aan de voorkant van het ge bouw. „Geen afdoende oplossing", vond Mr. Sprenger. „Want er is niet alleen een trap buiten maar ook een trap en niveauverschillen binnen het gebouw" Om alle afdelingen voor invaliden be reikbaar te maken is een lift nodig die aan de achterzijde tegen de gevel wordt gezet en daar aansluit op (nieuw te ma ken) ingangen in zowel de beneden- als bovenverdieping Cor Ellen: „Ga achter die subsidie aan!" Sprenger: „Dat doen we". Kalkar Er was een brief binnengekomen van de gemeenteraad van Hulsberg met het verzoek adhesie te betuigen aan een mo tie tegen de Kalkarheffing. De raad nam de brief voor kennisgeving aan en de uitspraak van de Kroon inzake de Kal- karproblematiek af te wachten. De heer F. Blanken constateerde dat de onge rustheid over de kerncentrales aller- wege toeneemt. Hij citeerde een pers bericht waaruit bleek dat drie inge nieurs van General Electric, nauw be trokken bij kerncentrales, hun functie hebben neergelegd omdat zij van me ning zijn dat over de mogelijke gevaren nog veel te weinig bekend is. Evenals bij een eerdere discussie over dit pro bleem vond Blanken in de heer J. Witte zijn opponent. Witte stelde dat er nu eenmaal een groeiende energiebehoefte is die nog niet op andere wijze dan door kernenergie kan worden gedekt. Kamperen bij de boer Het college gedroeg zich nogal ge heimzinnig toen mevrouw T. Vlas-van der Vlies het onderwerp kamperen bij de boer ter sprake bracht, naar aanlei ding van het verslag van de vergade ring van de commissie recreatie en na tuurbehoud. Krachtens de kampeerver- ordening is kamperen alleen toegestaan op kampeerterreinen, dus niet bij de boer. Alleen voor kamperen door fami lie (tot in de derde graad) is een uitzon- (zie vervolg pagina 2) B. en W. geloven nog steeds in het be houd van „De Oranjeboom". „Het is nog te vroeg te zeggen dat er geen perspec tief meer is", aldus burgemeester W. H. Sprenger dinsdagavond tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van vragen van het Pakt-raadslid Fried Blanken. Het onderzoek naar de be langstelling voor het gebruik van „De Oranjeboom" is afgerond. Volgens de burgemeester zijn er naar zijn weten van particuliere zijde geen kandidaat kopers voor dit horecabedrijf. Het resultaat van de aardgasenquête geeft tot dusver geen reden tot juichen, hoewel er sprake is van een stijgende tendens merkte wethouder Zuidewind dinsdagavond od. De belangstelling in De Waal en Oosterend voor aansluiting op het aardgasnet was hem meegeval len. In beide dorpen gaat het om onge veer 50% van het aantal woningen. Vol gende week wordt in Oudeschild ge ënquêteerd. De coördinatie van de werk zaamheden vertoont nog enkele gebre ken, liet Zuidewind verder weten. Hij voegde daaraan toe over een maand een beter overzicht te hebben. Zuidewind zei dit nadat Kees Koorn had gevraagd naar de stand van zaken. Vlak voor de haven van Oudeschild ontstond maandag een aanvaring tus sen de kotters TX 1 en TX 19. Beide schepen liepen aanzienlijke schade op maar konden hun reis vervolgen. Nie mand werd gewond. De aanvaring gebeurde nadat de TX 1 (schipper A. Vonk) de haven had ver laten en als gevolg van de zeer dichte mist aan de grond liep. Omdat het schip met de achterin zittende, diepstekende kiel vastzat, zwaaide het voorschip door de vloedstroom dwars. De achteropko mende TX 19 (schipper F. Krijnen) zag de hindernis als gevolg van de mist veel te laat en ramde de TX 1 midsscheeps, ter hoogte van de brug De verschansing werd over een lengte van ongeveer zes meter naar binnen gedrukt en er ont stond onder andere een scheur in het stuurhuis. Vooral dank zij de sterk verhoogde gemeentesubsidie is de VVV Texel uit de financiële zorgen. De subsidie voor het boekjaar 1975-'76 bedraagt ƒ146.950,— tegen ƒ85.690,— in 1974-'75, zo blijkt uit de begroting die wij reeds in extenso publiceerden in de vorige krant. Wie de oude begroting 1975-'76 ver gelijkt met de herziene cijfers, kan en kele verschillen in gunstige zin ontdek ken. De inkomsten zijn meegevallen en door het aanhalen van de broekriem en het nog niet kunnen aanwerven van een directieassistent werden de uitgaven sterk gedrukt. De advertentieopbrengst van het blad „Voor Vrienden van Texel" steeg met ƒ8.000,wat een gevolg was van een toename van het aantal adverteerders en het opnemen van (belangrijk duur dere) kleurenadvertenties. Met de ho telarrangementen gaat het erg goed. De provisie daarvan wordt begroot op ƒ45.000,wat ƒ5.000,meer is dan in de eerste begroting was geraamd. Maar in 1974-75 hebben de hotelarrangemen ten ƒ55.380,opgebracht, zodat thans bepaald niet van een overmoedige ra ming kan worden gesproken. De gemeentesubsidie wordt volgens het nieuwe systeem als volgt vastge steld: 20% van de lidmaatschappen (méér leden betekent dus ook meer sub sidie), 50% van de loonkosten van de di recteur en de informatrices en 50 resp. 25% van de kapitaalslasten van de kan toren. Totaal zou dit ƒ151.000,ople veren, maar omdat is bepaald dat de subsidie nooit hoger mag zijn dan het begrotingstekort (ƒ146.900,kan dus niet het volle bedrag worden verkregen Opletten Gedurende het hele boekjaar houdt de VVV de vinger aan de pols om tijdig fi nancieel te kunnen bijsturen. De in ok tober j.l. behandelde begroting 1975-'76 moest op grond van de resultaten in het eerste kwartaal worden herzien, op grond van de rapportering die de Ne derlandse Boekhoudcentrale eens per kwartaal geeft. De VVV denkt de in komsten van drukwerken in gunstige zin te kunnen beïnvloeden door bij het weggestuurde materiaal een acceptgiro bij te sluiten Tot dusver werd volstaan met een verzoek een bepaalde vergoe ding over te maken, maar van het ac ceptgirosysteem wordt meer respons verwacht omdat de mensen er minder moeite voor hoeven te doen. Salarissen Blijkens de herziene begroting is in 1975-'76 voor ƒ278.000,aan salarissen uit te geven, terwijl in oktober j.l. nog op ƒ298.000,werd gerekend Dit laat zich verklaren door het vertrek van ou dere krachten, die door wat jongere en dus iets goedkopere krachten werden vervangen. Men heeft nu 6 informatri ces in dienst waarvan er 3 het jeugd loon genieten. Verder is in de begroting voor de directieassistent en twee nieu we informatrices slechts 10/12e van het oorspronkelijk geraamde bedrag opge nomen, omdat deze pas onlangs in dienst konden worden genomen, nadat zeker heid was verkregen over de verbeterde subsidiëring. Een flinke sprong maakt de salarispost in 1976- 77 want dan is de vergrote bezetting full time en is de leeftijd gestegen. Bovendien moet re serve worden ingebouwd; waarbij de VVV zich laat leiden door de ontwikke lingen van de ambtenarensalarissen. Advertenties Wat propaganda betreft, zal de VVV in het boekjaar 1975-'76 ƒ45.000,aan advertenties plaatsen; oorspronkelijk was daarvoor ƒ40.000,gerekend. De kosten die aan de uitgave van de VVV- krant „Voor Vrienden van Texel" zijn verbonden zijn ƒ8.000,hoger dan in (zie vervolg pagina 2) De vrijwillige Texelse brandweer moest vorig jaar 41 keer uitrukken voor zowel grote als kleine branden. Dat is drie keer meer dan in 1974 maar be duidend minder dan het jaar daarvoor toen 64 keer tot aktie werd overge gaan. In het jaarverslag van de brandweer wordt de goede afloop van de branden toegeschreven aan het snelle en goed georganiseerde optreden, hetgeen reden is voor tevredenheid over het algelopen jaar. Spectaculair was de brand van Ons Genoegen op 6 januari van het vorig jaar, waarvan het zeer sterke vermoe den bestaat dat deze is aangestoken. De boerderij brandde geheel uit. Verder zijn het vermelden waard: de hooibrand op de boerderij Tienhoven nabij De Waal waarbij 80 ton hooi verloren ging, de brand in de woning van mevrouw Van der Vis in De Koog, ontstaan door een defecte oliekachel en de brand in het woongedeelte achter de bakkerij Timmer in de Weverstraat in Den Burg. Ook deze laatste brand had als oorzaak een defecte oliekachel. In beide geval len was de schade zeer groot. De vrijwillige brandweer moest vorig jaar vier maal in aktie komen voor een schoorsteenbrand, zeven keer voor een duinbrand(je), drie keer voor een auto- brand en verder ongeveer twaalf maal voor kleine branden van verschillende aard. Het aantal keren dat vals alarm werd gegeven steeg niet boven de vijf Brandpreventie In het jaarverslag wordt gememo reerd dat veel aandacht is besteed aan brandpreventie Bij instructie, controle en voorlichting werd rekening gehou den met de aanwezigheid van blusappa ratuur, het gebruik van brandwerende materialen, het maken van goede en veilige vluchtwegen, de deugdelijkheid van elektrische en cv-installaties, het goed opbergen van brandgevaarlijke materialen en aan brandwerende rook- en ventilatiekanalen. De nieuwe brand beveiligingsverordening die eind 1975 door de raad werd aangenomen betekent extra werk voor de brandweer. Vorig voorjaar werd de in 1974 gestarte con trole van alle ondergrondse brandkra- nen op Texel voltooid, terwijl diverse kranen werden bijgeplaatst of ver plaatst. Op het eiland zijn nu 426 onder grondse brandkranen. Het mobilofoon net werd vorig jaar verbeterd en uitge breid. Alle brandweerwagens hebben nu een nieuwe mobilofooninstallatie op een nieuwe frequentie Voor de bestrijding van oliebranden is een nieuwe schuimeenheid met een 500-liter tank aangevraagd. B. en W. hebben hiervoor toestemming gegeven. De brandweerwagen van De Cocks dorp verkeert in slechte staat. De rijks inspectie voor het brandweerwezen heeft deze wagen afgekeurd en ge vraagd om een wagen uit Den Burg, waardoor daar een nieuwe moet worden aangeschaft. Men wil dit in de loop van dit jaar trachten te realiseren. Brand in „De Kluis" van 5. Dijt op 4 maart 1975, ontstaan door een verhitte bollen- kookketel. ft

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1