Sint Jan matig op dreef in matig stuk Prima spel Duinkanters in „De vroege vogel" „Uitwedstrijd" geen sublieme partij groen-zwart A. Schoo uitstekend op dreef Rode Kruis houdt weer bloedtransfusieavond Suikerunie vergadert Zaalvoetbal TIENDUIZENDEN GULDENS SCHADE BIJ BRAND MOERBEEK Prof. De Jager trok volle zaal In uitstekende partij voetbal Texel dwong Zeevogels gelijk spel af: 0—0 Hoornders met 3-2 ten onder ZDH kon voorsprong op Winkel niet vasthouden SVG OPNIEUW LANGS DE KOOG NIEUWE DIRECTEUR Schietoefeningen OOSTEREND Moeilijk kan worden gezegd dat de opvoering van „Markus de waterman" door Sint Jan in het dorpshuis van Oosterend een hoogte punt was in de geschiedenis van het Texelse amateurtoneel. Het stuk was niet zo'n gelukkige keus, maar er had wel meer van gemaakt kunnen worden. Er werd echter overwegend traag en aarzelend gespeeld waarbij de rolkennis van sommige medewerkenden te wensen overliet. Daar staat tegenover dat ook goede prestaties werden geleverd, bij voorbeeld door Ineke Schuin, een nieu we ster aan het Sint Jan-firmament, die spontaan van leer trok. Het onwaarschijnlijke verhaal gaat over John Feytens, een jonge huisva der die tegen zijn zin een kind adop teert. Dat heeft hij te wijten aan zijn neef Evert die in de veronderstelling is dat hij een hondje koopt, het kind (van een adoptieinstelling) krijgt toegewezen en dan maar de naam van zijn familie op het formulier invult. Het door nie mand gewenste kind arriveert maar de ontwikkelingen zijn zodanig dat de stemming keert en iedereen het kind wil houden. Bij „iedereen" hoort ook de merkwaardige dokter Vogel die een ro mance begint met de adoptiecontroleuse Elza Uiteindelijk wordt Markus toege wezen aan John Feytens en zijn vrouw, wat al even weinig verrassend was als de hele gang van zaken in het stuk. Te traag Deze John Feytens werd vertolkt door Ruud Beers die beslist wat rapper had moeten spelen, hetgeen ook geldt voor Henk Smit als neef Evert, de tegenspe ler van Beers. Door flitsende dialogen en het beter uitbuiten van de toch wat geestige momenten die in de tekst voor kwamen had de totaalindruk van het stuk zeker gewonnen. Merkwaardiger wijs waren de rollen van de respectie velijke echtgenotes van de heren in be tere handen: Ineke Schuin en Janny de Haan acteerden pittig en vormden in ieder geval het gewenste contrast met hun wat slome echtvrienden. Hans Zijm zagen we als Vogel, de „huisarts met De afdeling Texel van het Rode Kruis zal in Den Burg opnieuw een bloedafname-avond organiseren en wel op 27 februari in de Burgemeester De Koninghal. Getracht zal worden een (nog) groter aantal deelnemers te trekken dan vorig jaar. Daartoe zul len huis-aan-huis kaarten worden be zorgd. Wie bereid is bloed af te staan moet de kaart terugsturen waarna te zijner tijd de oproep komt. Vorig jaar namen 311 Texelaars aan de bloedafname-avond deel, wat in ver gelijking met andere gemeenten in Ne derland lang niet slecht is. Toch wil men trachten deze keer tot 400 donars te komen omdat de zaal- en andere ak- kommodatie dit makkelijk toelaat. Halve liter In aanmerking komen personen tus sen 18 en 65 jaar. Van ieder wordt een halve liter bloed afgetapt wat door ie mand met een normale gezondheid mak kelijk wordt verdragen. Het bloed is be stemd om tot plasma te worden ge maakt. Het .vakwerk" bij de bloedafna me wordt uitgevoerd door de bloed transfusiedienst uit Amsterdam, bijge staan door de plaatselijke Rode Kruis- colonne, welfarewerksters en EHBO- afdeling Oudeschild Dokter In tegenstelling tot wat vaak wordt verondersteld is het niet voorgeschre ven dat men eerst zijn arts raadpleegt alvorens zich als donor te melden. Dat wordt aan ieder zelf overgelaten. Overi gens krijgen de artsen wel inzage van de lijst van aangemelde deelnemers; de mogelijkheid bestaat dus dat zij tussen beide komen als zij menen dat een be paalde patiënt beter geen bloed kan af staan. Het organiseren van de jaarlijkse bloedafname-avond (erg belangrijk want er is nog altijd bloed tekort) houdt de Texelse Rode Kruis-afdeling zich be zig met welfarewerk, de Rode Kruis- colonne (die bij allerlei evenementen present is), EHBO-cursussen en bemid deling bij uitzending van langdurig bed- legcren met de J. Henry Dunant. Wat dat laatste betreft: getracht zal worden dit jaar vier Texelaars met dit schip mee te krijgen. De kosten daarvan ko men de afdeling op minstens duizend gulden te staan. De kollekte die in de periode mei-juni wordt gehouden is dan ook dringend noodzakelijk om deze en andere genoemde aktiviteiten te kun nen blijven voortzetten. Donderdagmiddag a.s. aanvang 14.30 uur wordt in „De Lindeboom-Texel" de subkringvergadering van de Suikerunie gehouden. Spreker is Ir. Jorritsma (ver. Bietenteelt) en de heer J. Koolhof zal een filmpje vertonen dat hij heeft ge maakt van het bietenrooien tijdens de buitengewone wateroverlast van eind 1974. complexen". Zoals gewenst gedoeg hij zich zeer merkwaardig, maar ook hij had wat meer vaart kunnen tonen en er af en toe een schepje mogen opdoen om het kluchtige van de zaak wat duidelij ker te maken. Hij zou een voorbeeld kunnen nemen aan Marian Zeegers- Bakker als de trouwlustige controleuze en daarbij lekker gek in de weer was. Tenslotte was daar nog Thelma Beekers, ook van het adoptiefonds, die op aan- waardbare wijze gestalte kreeg van Ina Rienks. Resumerend: de vrouwen speel den vlotter dan de mannen. De regie had Kees Witte; Kunie Pettinga souf fleerde (af en toe goed hoorbaar in de zaal) en Juul Swarthof verzorgde de grime. Uitwedstrijd „De Bijenkorf" bleek als toneelzaal goed te functioneren, ondanks het ont breken van echte decors. Regisseur Kees Witte zei in zijn openingswoord wel te hopen volgend jaar weer in Den Burg te kunnen optreden. Aanvankelijk zou „Sint Jan" wegens het als toneelzaal niet meer beschikbaar zijn van De Oran jeboom helemaal niets doen, maar men zag later in dat de vereniging hierdoor uiteen zou vallen. Dus werd toch een stuk ingestudeerd en dat kon ook nog worden uitgevoerd toen de dorpscom missie van Oosterend De Bijenkorf aan bood. De voorstelling in Oosterend werd een „uitwedstrijd" genoemd en mis schien is dat dan tevens een excuus voor het minder grote succes dat Sint Jan deze keer boekte. In de zaalvoetbalcompetitie heeft Dubbeldik zijn leidende positie vrij ge makkelijk behouden. Reizenboetiek werd zonder pardon met 84 aan de kant gezet. Rab incasseerde opnieuw een kleine nederlaag. Nu werd met 21 van Casino verloren. Zowel Rab als Casino mistten enige spelers maar dat was bij Rab duidelij ker te merken. Casino kon meer wisse len en sloeg vier minuten voor tijd toe, na al enige opgelegde kansen te hebben gemist. Louis Bakker scoorde 21. Toen Casino in de twaalfde minuut op 10 kwam leek een grote zege haalbaar, maar Rab kwam goed terug. Zes minu ten later scoorde Lode wij ks met een schuiver de gelijkmaker na de Casino defensie met een schijnbeweging uit po sitie te hebben gebracht. Casino wist daar weinig constructiefs tegenover te stellen. Rab verdedigde bekwaam, en had zelfs winstkansen; een penalty werd echter niet benut. De junioren wedstrijden eindigden in overwinningen voor Thijsse Boys en FC Lelietrappers die resp Texelse Boys C2 met 43 en FC Fiasco met 63 terug wezen. Topido leek, gezien de goede uitslagen in vorige wedstrijden, weinig moeilijk heden te zullen hebben met Texel-vete- ranen. Topido nam een 20 voorsprong die Texel voor de rust nog tot 21 wist te verkleinen. In de tweede helft nam Texel zelfs een 32 voorsprong terwijl Topido meer tegen zichzelf liep te voet ballen en zich door bijkomstigheden liet afleiden. Via een penalty wist Topido tenslotte de einduitslag op 33 te be palen. Een verdienstelijke uitslag voor het Texel-veteranenteam dat misschien wel mede door de extra oefenwedstrij den op zondagmorgen een goede tegen stander is in de 2e klasse en steeds bete re resultaten behaalt. Nioz behaalde een 63 overwinning op het brandweerteam; gemakkelijk ging dat echter niet Brandweer had na 15 minuten spelen al een 31 voor sprong genomen maar daarmee toch al haar kruit verschoten. Daarentegen kwam Nioz pas op dreef en wist aardig combinatiespel en goed schutterswerk van J Everaarts het altijd weer met grote inzet spelende brandweerteam voorbij te streven. Texelse Boys 2 moest het onderspit delven tegen de jonge Knudde-ploeg. De wedstrijd ging vrij gelijk op, totdat de Knudde-ploeg een produktieve bui kreeg en Texelse Boys op een onover komelijke acherstand zette. Via 02 naar 22 liep FC Knudde uit tot 25. Hierna kwam de Boys terug tot 45, maar uiteindelijk liep FC Knudde toch uit naar 47, waarna de Boys nog een maal scoorden (57). In de le klasse werd de wedstrijd Texelse Boys l-'t Galjoen een leuk ge vecht. De teams waren volkomen aan elkaar gewaagd, 't Galjoen opende de score, maar via een prachtige omhaal van Henk Witte kwam de Boys weer gelijk (11). Jan List was bij 't Galjoen de gevaarlijkste man en hij bracht zijn ploeg op 12 Na het wisselen kwam 't Galjoen zelfs op 13, waarna de Boys verloren leek. Het was weer Witte die voor de Boys scoorde (23). De Boys probeerde alles, maar toen hun keeper Galjoen-speler List torpedeerde en de laatste 5 minuten er uitgestuurd werd, leek de zaak bekeken. Een verrassende uitval en onachtzaamheid van 't Galjoen bracht de Boys weer via Witte toch nog gelijk. De tweede wedstrijd in de le klasse tussen Jelleboog en Oosterend 1 werd een zege voor Oosterend. Toch zit er ge noeg talent in Jelleboog, maar het komt er niet uit. Oosterend was over het al gemeen iets beter, maar vooral als Rob van der Kooi in het Jelleboog-team kwam, zorgde deze voor gevaarlijke si tuaties door bekeken spel. Via 01 naar 11 werd het uiteindelijk toch een 13 zege voor Oosterend Uitslagen: Junioren: Texelse Boys C2-Thijsseboys 34 FC Lelytrappers-FC Fiasco 63 Senioren le klasse: Texelse Boys l-'t Galjoen 33 Jelleboog 1-Oosterend 1 13 Rab-Casino 12 Reizenboetiek-Dubbeldik 48 Senioren 2e klasse: Texelse Boys 2-FC Knudde 57 Texel-Topido 33 Brandweer-Nioz 36 Programma donderdag 19 februari: 20.45 u.: Tex. Boys C2-Koffiebar 2 21.25 u.: Jelleboog-De Zwaan 22.05 u.: Badhotel-Koffiebar 3 Tijdwaarneming Oosterend 1. Commissiedienst F. Schellinger Programma vrijdag 20 februari: 17.00 u.: Paniekzaaiers-4=6 17.35 u.: Texel Cl-Bremakker 18.15 u.: FC Knudde-Texel 19.10 u.: Reizenboetiek-'t Galjoen 20.05 u.: Casino-JKM 21.00 u.: Dubbeldik-Nutsspaarbank (Den Helder) 21.55 u.: Oosterend 2-Topido Tijdwaarneming Koffiebar 3-Dub- beldik Commissiedienst P. v. d. Gracht met een uitstekend doelpunt van A. Schoo de achterstand verkleinde. Veel plezier van deze treffer had De Koog niet, want uit een onoverzichtelijke si tuatie waarin de bal tot 3 maal toe werd ingeschoten was het J. van Zon tenslotte die het laatste tikje aan de bal gaf en SVC op een 31 voorsprong zette. De Koog had toen al het meeste kruit ver schoten. Het werd zelfs nog 41 toen de uit een corner ineens ingeschoten bal door de De Koog verdediging niet goed werd verwerkt. K. Hooijschuur had toen weinig moeite om de keeper van De Koog voor de 4e maal te passeren. Een kort durende maar felle brand heeft donderdagmiddag een schuurtje aan de Vogelenzang in de as gelegd. Meerdere rollen vloerbedekking die erin waren opgeslagen gingen ook verloren, waardoor de schade in de tienduizenden guldens loopt. Een en ander was eigen dom van Moerbeeks woninginrichting. De brand begon in een stapel dozen en ander papierafval die tegen de wand van het schuurtje lag, mogelijk als ge volg van spelen met lucifers door kin deren. Bij ontdekking van de vlammen was er geen houden meer aan en liep ook het aangrenzende garagegebouw van Kievit (zojuist door Moerbeek ge kocht) direkt gevaar. De brandweer bluste met schuim en was het vuur in ongeveer tien minuten meester. Professor dr. C. de Jager, hoofd van de Utrechtse sterrenwacht en interna tionaal befaamd astronoom, hield vrij dagavond in de LTS-kantine een lezing over het ruimteonderzoek. De avond, georganiseerd door dc Rotaryclub Texel, trok veel belangstelling. Alle beschik bare plaatsen waren bezet. Aan de hand van een serie dia's gaf professor De Jager een historisch over zicht van het ruimteonderzoek en wijd de uit over de jongste ontwikkelingen op dat gebied. Ter sprake kwam onder meer de ANS-satelliet die bepaalde fei ten aan het licht heeft gebracht waarvan de juistheid door ander Amerikaans onderzoek toevallig een dag tevoren te legrafisch was bevestigd. In de pauze werd een twintigtal schrif telijke vragen ingediend. Kenmerkend voor het gehalte daarvan was dat pro fessor De Jager niet op alles het ant woord kon geven omdat in het ruimte onderzoek nog tal van raadsels zijn op te lossen. Zowel bij de beantwoording van vragen als in zijn causerie was de heer De Jager voor ieder begrijpelijk. Dat is een verdienste als men weet dat de meeste wetenschapsmensen 'gewoon' publiek moeilijk kunnen taxeren en te wetenschappelijk of juist te oppervlak kig de stof belichten. Als goed weten schapper zei hij desgevraagd geen en kele waarde te hechten aan de astrolo gie maar nuance is er jegens de astro logen bepaald niet, al was het maar om dat de astronomie en de astrologie is voortgekomen. De avond was interes sant maar ook genoeglijk, waaraan het feit dat de heer De Jager oud-Texelaar is niet vreemd zal zijn geweest. Texel en Zeevogels hebben zondag middag op het Texel-veld een uitste kende partij voetbal laten zien die niet tot uitdrukking kwam in de eindstand. Het bleef 0-0. Vooral het laatste half uur van de wedstrijd heeft Texel uit zicht op de overwinning gehad. De thuisclub drukte in die fase van de strijd Zeevogels in de verdediging en was enkele malen dicht bij een doelpunt. Kopballen van Jan de Lugt en Louis Uriot mistten op een haar na het doel en de enige echt uitgespeelde kans werd door de hardwerkende Jan van Benne- kom rakelings naast het Zeevogelsdoel geschoten. Texel had niet genoeg stoot kracht om een zege op het hooggeklas- seerde Zeevogels te rechtvaardigen. Texel-Zeevogels bleef van begin tot het eind een snelle gelijkopgaande wed strijd met wisselende kansen. Al na vijf minuten schoot Van Bennekom na een pass van Gert Pansier in, maar de Zee vogels-doelman keerde het schot Jan de Lugt, die het in de spits niet makkelijk had, Hans Geus en Louis Uriot kwamen ook niet tot scoren terwijl aan de andere kant de Texel-achterhoede, met de goed spelende Arie Zijm, weinig toestond. Vlak na de rust werd Zeevogels enke le malen zeer gevaarlijk maar Vaars gaf geen krimp. Texel hervond zichzelf snel en drukte Zeevogels terug, maar ook de Zeevogels-doelman Kleijbroek verkeer de in uitstekende vorm en stond geen treffers toe. ZDH leed zondag in de uitwedstrijd tegen Winkel een teleurstellende 32 nederlaag, na in de eerste helft nog een 21 voorsprong te hebben gehad Voor de rust liep 't prima bij ZDH. De uit stekend spelende Jan Commandeur stelde de Winkel-doelman met een fraaie kopbal zwaar op de proef. Toch nam de thuisclub de leiding. Een van de ZDH-verdedigers kreeg de bal verkeerd op het hoofd en de keeper was kansloos. Henk de Ruijter bracht binnen 10 mi nuten met twee doelpunten wijziging in de stand. Een derde ZDH-treffer hing in de lucht maar kansen bleven onbe nut. Ook in de tweede helft wees niets er op dat ZDH zou gaan verliezen. Tot 20 minuten voor tijd hadden de gasten het betere van het spel maar verzuim den dit overwicht in doelpunten uit te drukken. Nadat Winkel een strafschop had benut zakte ZDH weg en moest nog een tegentreffer toestaan. Ondanks hef tig aandringen wisten de Zwaluwen geen wijziging meer in deze stand te brengen. Cocksdorp heeft de belangrijke wed strijd tegen Dc Koog na een ruststand van 20 met 41 gewonnen en zich met deze overwinning een betere plaats op de ranglijst verschaft, De Koog in de malaise achterlatend. In de eerste helft ging de wedstrijd aardig gelijk op al was SVC via meer balbezit iets gevaarlijker. Dat resul teerde in de 20e minuut in een doelpunt van W. Witte. Dezelfde speler zorgde uit een voorzet met het hoofd voor een 20 ruststand. Vlak na de rust leek het erop dat SVC het nog moeilijk zou krijgen want het was De Koog dat De Recreatiestichting is op zoek naar een nieuwe directeur. Omdat men wat vakkwa liteiten betreft niet achteruit wil gaan, wor den vrij hoge opleidingseisen gesteld. Het RST-bestuur ging er aanvankelijk vanuit dat een dergelijke kracht niet op Texel zelf ge vonden zou kunnen worden en was dan ook voornemens uitsluitend te adverteren in De Telegfaaf en Elseviers Weekblad. Dat zou een tactische misstap zijn geweest. Texel ts er immers al geruime tijd geleden achtergeko men dat zich ook onder de eilandbewoners mensen met capaciteiten kunnen bevinden en dat kritiekloze bewondering jegens alles wat van ver komt, getuigt van een verou derde mentaliteit? Het zou te wensen zijn dat men een Texelaar op deze post zet. Na tuurlijk moet de capaciteiten de doorslag ge ven, maar een reeds gebleken geschiktheid in een andere plaatselijke funktie. kennis van de eilandeljke situatie en gebondenheid aan Texel zijn óók wat waard, misschien wel méér dan dat bepaalde diploma dat men zo gratig zou willen zien. Kennelijk is het RST-bestuur daar inmiddels ook van over tuigd blijkens het feit dat de advertentie nu ook in de Texelse Courant is opgenomen. Op 18 februari a.s. wordt van 10.00 tot 18.00 uur geschoten te Breezanddijk met een 105 lang 30. WOENSDAG 18 FEBRUARI Voor de afdeling Texel van het Katho liek Vrouwengilde houdt een hand schriftkundige een lezing in De Witte Burcht; 20.00 uur De WV Texel houdt de jaarvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel". SCHADE Toen C.v.d.W. met zijn Opel Kadett de uitrit bij camping De Driehoek wilde verlaten werd hij aangereden door J.F. die met zijn Ford Taunus uit de richting Den Burg kwam Beide wagens werden flink beschadigd. DOORGEREDEN NA AANRIJDING Een marinier botste donderdagavond met zijn auto tegen het hekje van het gasstation aan de Diek in Den Hoorn. De man reed door maar kon dank zij een beschrijving van mensen uit de buurt naderhand op het amfibisch oe fenkamp worden aangehouden. De ma rechaussee zal de zaak afhandelen. Om dat na de aanrijding vanuit het gassta tion verdacht gepruttel klonk, werd verondersteld dat de installatie schade had opgelopen, wat na controle door de storingsdienst niet het geval bleek te zijn. Alleen het hek werd vernield De Koger toneelvereniging „De Duin kanters" heeft zaterdagavond in De Bu- teriggcl in De Koog een prima uitvoe ring gegeven van de komedie „Dc vroe ge vogel", geschreven door James Breamley. Een hoofdrol vertolkte A. Schoo als de loodgieter Duivenbode (de vroege vogel) terwijl ook Pim Decnop als de advocaat Henry Verhagen een prestatie van formaat leverde, zeker als in aanmerking wordt genomen dat hij slechts twee dagen de tijd heeft gehad zijn rol in te studeren. Decnop had zich bereid verklaard de plotseling ziek ge worden H. van Spluter te vervangen. De Duinkanters leverden een goede collectieve prestatie. Alle zeven tonelis ten lieten aanvaardbaar spel zien, waar bij de één wat meer op de voorgrond trad dan de ander. Een nagenoeg perfect optreden ver zorgde A. Schoo, als het kleine opdrin gerige manneke Duivenbode, een rol die hem op het lijf leek geschreven. Schoo voelde zich duidelijk in zijn element. Hier en daar een kwinkslag plaatsend mengde Duivenbode (gedrongen figuur gekleed in overall) zich in de interne problemen van de familie Verhagen, er vast van overtuigd dat hij als „vrede rechter" dat varkentje wel even zou wassen. Duivenbode weet de preutse en wat naieve vrouw des huizes, Mathilde (gespeeld door mevrouw S Kamp), voor zich te winnen, daarbij driftig tegenge werkt door het opstandige hitje Petra (dochter des huizes gespeeld door E Koorn) die niets van de indringerige loodgieter moet hebben De beide dames speelden hun rol als moeder en dochter Verhagen vol overgave. E Koorn kan dan ook terug zien op een verdienstelijk debuut. Boven gemiddelde P. Decnop als Henry Verhagen stak net als A. Schoo boven het gemiddelde uit. Rustig acterend volbracht hij zijn rol van de wat cynische Henry, die zijn vrouw met ander vrouwelijk schoon ja loers probeerde te maken om zo een einde te maken aan haar seperatistische houding. Sinds Mathilde in allerlei maatschappelijke commissies zat wilde zij niet meer met hem op één kamer slapen. Haar vriendin Susanne wordt bij Henry's pogingen ingeschakeld en ook Petra is op de hoogte. Mevrouw T. Eel- man speelde de schilderes; Breamly liet haar af en toe zo lang aan het woord dat mevrouw Eelman de neiging had te snel te praten waardoor zij nu en dan over haar eigen woorden struikelde. Overi gens speelde ook zij met overgave en veel inzet. Mejuffrouw K Didden liet de rol van de apothekersvrouw goed uit de verf komen. Haar kleding en spraak lie ten geen twijfel over de deftige afkomst van deze vrouw, die met Susanne en Mathilde deel uit maakte van de com missie tot steun voor ongehuwde moe ders. De drie vrouwen verdachten hun mannen ervan een kind bij de assistente van dokter Huisman (de dokter werd ge speeld door P. v d. Vis) verwekt te heb ben Uiteindelijk weten de mannen zich uit deze netelige positie te redden, daar bij geholpen door een telefoontje van de assistente. Het happy end was dan dat Henry en Mathilde weer één slaapka mer deelden. Het verhaal „De vroege vogel" is niet bepaald geen meesterwerk van de schrij ver Breamley, hoewel het verhaal niet uitgesproken slecht is. Het geheel is af en toe een beetje traag en diverse woordspelingen zijn doorzichtig. Niette min is regisseur Ad Blok v. d. Velden er in geslaagd „De vroege vogel" tot een redelijk vlot geheel te smeden. De Koger kunstschilder verzorgde ook de grime, terwijl mevrouw T. Halsema als souffleuse fungeerde. De Duinkanters hebben dringend be hoefte aan mannelijke krachten; er zijn te weinig spelers waardoor de keuze van een toneelstuk steeds moeilijker wordt. Mannen die amateurtoneel in De Koog willen bedrijven kunnen zich opgeven bij A. Schoo.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2